Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, greekgreek είπε

Βλέπω στην σελίδα canon.gr , για φακούς  canon ef-s γράφει "Εστιακή απόσταση ισοδύναμη με φιλμ 35mm" και πολλαπλασιάζει με το 1,6 .

Είναι σωστό αυτό;

Ναι σωστό λογω του μεγέθους του αισθητήρα... οτι φακός  χρησιμοποιηθεί σε crop Canon  είναι  Χ1,6 .

Oι EF-S είναι για crop μηχανές γιαυτό και το αναφέρει, στους  EF όταν χρησιμοποιηθούν σε Full Frame  είναι Χ1 αλλά σε crop πάλι Χ1,6.

Ο 70-300 που βλέπω ότι χρησιμοποιείς στην 800D (crop)   είναι ισοδύναμος με  112- 480

Αντίστοιχα στις Nikon crop πολλαπλασιάζουμε Χ1,5.

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, teot είπε

Ναι σωστό λογω του μεγέθους του αισθητήρα... οτι φακός  χρησιμοποιηθεί σε crop Canon  είναι  Χ1,6 .

Oι EF-S είναι για crop μηχανές γιαυτό και το αναφέρει, στους  EF όταν χρησιμοποιηθούν σε Full Frame  είναι Χ1 αλλά σε crop πάλι Χ1,6.

Ο 70-300 που βλέπω ότι χρησιμοποιείς στην 800D (crop)   είναι ισοδύναμος με  112- 480

Αντίστοιχα στις Nikon crop πολλαπλασιάζουμε Χ1,5.

Νομίζω στους crop φακούς έχει υπολογιστεί το εστιακό μήκος με το Χ1,6 .

Αντίθετα στους Full Frame φακούς όχι , εκεί το 70-300 είναι ισοδύναμο με  112- 480.

Όταν το είδα σύγκρινα τον 70-300 με τον crop φακό που έχω 55-250 , στην 800D (crop).

Ο 70-300 φέρνει τα πράγματα δυο φορές πιο κοντά σε σχέση με τον 55-250.

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Νομίζω στους crop φακούς έχει υπολογιστεί το εστιακό μήκος με το Χ1,6 .

Αντίθετα στους Full Frame φακούς όχι , εκεί το 70-300 είναι ισοδύναμο με  112- 480.

Όχι, ισχύει αυτό που σου είπε ο Teot παραπάνω. Αν θες να βρεις το ισοδύναμο στη δική σου θα κάνεις Χ1,6 . Ωστόσο, αν χρησιμοποιείς μόνο crop μηχανές δε σε απασχολεί ιδιαίτερα. Οι μετατροπές αυτές έχουν περισσότερο νόημα για εκείνους που χρησιμοποιούν διαφορετικά μεγέθη αισθητήρων π.χ. m4/3 και FF,  και θέλουν να επιτύχουν το "ίδιο" αποτέλεσμα με αυτά. Αν ωστόσο θες να κατανοήσεις λίγο καλύτερα τη μεταξύ τους σχέση είναι χρήσιμος ο παρακάτω σύνδεσμος. 

https://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Νομίζω στους crop φακούς έχει υπολογιστεί το εστιακό μήκος με το Χ1,6 .

 

Όχι, σε κροπ υπολογίζεις πάντα με το x1.6 είτε crop είναι ο φακός είτε Full Frame, αμα ειναι να μπει σε κροπ σώμα.

Αρκετοί το μπερδεύουν αυτό.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Όχι, σε κροπ υπολογίζεις πάντα με το x1.6 είτε crop είναι ο φακός είτε Full Frame, αμα ειναι να μπει σε κροπ σώμα.

Αρκετοί το μπερδεύουν αυτό.

     Τι να μπερδέψουν ......... ένας φακός 50mm είναι 50mm ....... και έτσι παραμένει .......... σε full frame σώμα είναι ένα και το αυτό ........ μόνο αν μπει σε crop σώμα αλλάζει αυτή η συνθήκη ........ αλίμονο αν μπερδεύουν ακόμη τέτοια πράγματα ....... 

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Τι να μπερδέψουν ......... ένας φακός 50mm είναι 50mm ....... και έτσι παραμένει .......... σε full frame σώμα είναι ένα και το αυτό ........ μόνο αν μπει σε crop σώμα αλλάζει αυτή η συνθήκη ........ αλίμονο αν μπερδεύουν ακόμη τέτοια πράγματα ....... 

   

Τί να μπερδέψουν;;

Έρχεται φίλος μου με Canon 90d και μου λέει ότι του είπε ένας ''ψαγμένος'' ότι εσένα αφου οι φακοί σου είναι crop και οι μηχανή σου είναι crop τότε δεν πολλαπλασιάζεις με κάποιο συντελεστή. ο 18-135 canon σε εσένα με την 90d είναι 18-135 γιατί είναι κροπ και τα 2....

Αυτό μπερδεύουν...

Επεξ/σία από stratigos24
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Τί να μπερδέψουν;;

Έρχεται φίλος μου με Canon 90d και μου λέει ότι του είπε ένας ''ψαγμένος'' ότι εσένα αφου οι φακοί σου είναι crop και οι μηχανή σου είναι crop τότε δεν πολλαπλασιάζεις με κάποιο συντελεστή. ο 18-135 canon σε εσένα με την 90d είναι 18-135 γιατί είναι κροπ και τα 2....

Αυτό μπερδεύουν...

   ΟΚ ........ όλα καλά ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω βρει ενα μεταχειρισμένο φακό του 198φευγα από κατάστημα στην Ιαπωνία μέσω ebay. Αν τον παραγγείλω γνωρίζετε τι θα παίξει με τελωνείο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thechosennone είπε

Καλησπέρα σας. Έχω βρει ενα μεταχειρισμένο φακό του 198φευγα από κατάστημα στην Ιαπωνία μέσω ebay. Αν τον παραγγείλω γνωρίζετε τι θα παίξει με τελωνείο;

    Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε όλοι μας από κάποιον που θα αποτολμήσει κάτι τέτοιο ......... κάποια στιγμή είδα στην σελίδα των ΕΛΤΑ κάποιες λεπτομέρειες περί εκτελωνιστικών κι' αν τους κάνετε μιά ερώτηση ίσως βρείτε άκρη .

     Δεν θα το ρισκάριζα πάντως , πάρα μόνο στην περίπτωση που ήθελα πάρα πολύ ......... κάτι πολύ μα πολύ συγκεκριμένο και δεν υπήρχαν άλλοι τρόποι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Τί να μπερδέψουν;;

Έρχεται φίλος μου με Canon 90d και μου λέει ότι του είπε ένας ''ψαγμένος'' ότι εσένα αφου οι φακοί σου είναι crop και οι μηχανή σου είναι crop τότε δεν πολλαπλασιάζεις με κάποιο συντελεστή. ο 18-135 canon σε εσένα με την 90d είναι 18-135 γιατί είναι κροπ και τα 2....

Αυτό μπερδεύουν...

Φαντάζομαι εννοούσε ότι ήταν κατασκευασμένος μόνο για crop μηχανές όπως οι DX της Nikon π.χ.

Τα εστιακά μήκη κι αυτών όμως των φακών υπακούουν στον κανόνα αντιστοιχίας με τις full frame μιας και οι τελευταίες αποτελούν το σημείο αναφοράς. Δηλαδή σε όλους εφαρμόζεται το x1.5 στις aps-c Nikon και x1.6 στις aps-c Canon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα εστιακά μήκη των φακών δεν αλλάζουν. Ενας 50αρης θα συμπεριφερθεί σαν 50άρης φακός, με τις παραμορφώσεις και το compression που έχουν τα mm του σε ότι μηχανή και αν τον βάλεις.

Ούτε και αλλάζει το εστιακό μήκος, που αφορά τη απόσταση της σύγκλισης των γυαλιών απο τον σένσορα. 

Αυτό που αλλάζει είναι το μέγεθος του σένσορα, οπότε και η αποτύπωση πάνω σε αυτόν της εικόνας που περνάει απο τον φακό. 

Με ένα 50άρη φακό πχ σε μια κροπ κάμερα Μ4/3 που είναι Χ2, δεν παίρνουμε 100mm.
Παίρνουμε 50mm αλλά κροπαρισμένα στο κέντρο που που θα παίρναμε σε μια Full Frame κάμερα. Διπλασιάζει το σημείο που βλέπει στα 50mm που κάνουν σύγκλιση τα γυαλιά του φακού σε σχέση με τον σένσορα. Για αυτό και μια εικόνα των 50mm μιας crop κάμερα είναι ίδια με μια κροπαρισμένη εικόνα απο FF στα 50mm και μεγενθυμένη Χ2 στο κέντρο, αλλά όχι με μια εικόνα FF των 100mm με Full frame κάμερα. Εκει υπάρχουν διαφορετικές παραμορφώσεις και συμπίεση του backround.

Ασχέτως που οι περισσότεροι θεωρούν λανθασμένα πως διπλασιάζει τα mm. ( ή τα πάει Χ1.5 ή Χ1.6 ανάλογα με τον σένσορα)

Μια κροπ κάμερα δεν κάνει τίποτα στον φακό. Αν της βάλεις δικό της native φακό χρησιμοποιεί το σύνολο της διαμέτρου του γυαλιού, ενώ αν της βάλεις FF φακό χρησιμοποιεί απο το κέντρο του και προς τα έξω (όσο γράψει στον σένσορα).

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2023 στις 11:01 ΠΜ, babisskg είπε

     Τι να μπερδέψουν ......... ένας φακός 50mm είναι 50mm ....... και έτσι παραμένει .......... σε full frame σώμα είναι ένα και το αυτό ........ μόνο αν μπει σε crop σώμα αλλάζει αυτή η συνθήκη ........ αλίμονο αν μπερδεύουν ακόμη τέτοια πράγματα ....... 

   

Απλά μην ξεχνάς OI CROP δεν μπαίνουν σε full frame. Μόνο το αντίστροφο γίνεται . 

Οι full frame στις crop , λειτουργούν χρησιμοποιώντας το κεντρικό τμήμα του φακού, οπότε προβλήματα στα άκρα του κάδρου που υπάρχουν σε full frame φακό , όταν χρησιμοποιείται σε full frame, σε crop , αμβλύνονται ή μπορεί και να εξαφανιστούν , ανάλογα του πόσο επεκτείνονται . 

Σε γενικές γραμμές δηλαδή ένας ff αποδίδει καλύτερα σε crop , εκτός κι αν είναι κορυφαίος και σε full frame. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Απλά μην ξεχνάς OI CROP δεν μπαίνουν σε full frame. Μόνο το αντίστροφο γίνεται . 

Οι full frame στις crop , λειτουργούν χρησιμοποιώντας το κεντρικό τμήμα του φακού, οπότε προβλήματα στα άκρα του κάδρου που υπάρχουν σε full frame φακό , όταν χρησιμοποιείται σε full frame, σε crop , αμβλύνονται ή μπορεί και να εξαφανιστούν , ανάλογα του πόσο επεκτείνονται . 

Σε γενικές γραμμές δηλαδή ένας ff αποδίδει καλύτερα σε crop , εκτός κι αν είναι κορυφαίος και σε full frame. 

   Για το μπέρδεμα μίλησα και το αν είναι δυνατόν να μην κατανοούμε πλέον κάποια πράγματα η τέλος πάντων να μην έχουμε την διάθεση να ψάξουμε για να τα μάθουμε ......... δλδ κάποιος να μην αντιλαμβάνεται κάποια βασικά εν πάση περιπτώσει ...... και να θέλουμε να μιλάμε για φωτογραφία για να πάμε παρακάτω ........ να μην αντιλαμβανόμαστε τον τρόπο που επεμβαίνει το λογισμικό στο αρχείο εικόνας τύπου jpeg αλλά και raw ....... τέλος πάντων με κάλυψε η απάντηση του @stratigos24 όταν ανέφερε το αμίμητο γνωστού του πως αφού το σώμα είναι crop ( αισθητήρας ) άρα και ο φακός θα γίνει crop ...... τι να πούμε παρακάτω ..... για υστέρηση ενός evf στην αίσθηση εστίασης κλπ ...... άστο να πάει στα κομμάτια ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα να αλλάξω φακό και είδα ότι καθρέφτης της μηχανής είχε σκόνη.

Με το φυσητηράκι λίγο τον φύσηξα.

Έχω πάρει κάποιο σετ που έχει για τον καθαρισμό του, δεν το είχα μαζί μου , τι άλλο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...