Προς το περιεχόμενο

Λάστιχα ling long


nadal1999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, nadal1999 είπε

Γνώμη για λάστιχα ling long γιατί πήγα σε έναν που βάζει λάστιχα και με πρότεινε αυτά το αμάξι μου είναι Nissan Micra k14 2018

μαλλον δε θελει το καλο σου. Εκτος αν εχεις αφραγκιες..

Μη ξεχνας οτι το λαστιχο ειναι η επαφη μας με την ασφαλτο με οτι σημαινει αυτο. Επισης τα ling long αν θυμαμαι ποτε δεν εχουν περασει ευρωπαικα προτυπα ασφαλειας ειδικα απο TUV

υγ: δε τα εχω δοκιμασει (αλλιως ισως και να μην εγραφα αυτο το ποστ)

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι λαστιχάδες άξιοι πρεσβευτές της ελληνικής νοοτροπίας, αγοράζουν κάτι φθηνά και το πουλάνε ακριβά.

Ήθελα να αλλάξω λάστιχα και άκουσα από nexen και falken και της παναγίας τα μάτια. Ήθελα τα μαμά τα bridgestone και κατέληξα σε yokohama.

Προτίμησε μαγαζί γνωστό, καλή μάρκα και άτοκες δόσεις.

Πάντως από έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα ότι οι τιμές είναι ίδιες σχεδόν παντού και οι μεγάλοι πουλάνε φθηνά τα επώνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

δεν εχουν περασει ευρωπαικα προτυπα ασφαλειας ειδικα απο TUV,

Φίλε τα συγκεκριμένα λάστιχα κυκλοφορούν σε όλη την Ευρώπη και μάλιστα από επίσημες αντιπροσωπείες. Ακόμη και στην Ελλάδα έχουν επίσημη αντιπροσωπεία εισαγωγής.

Είναι από τις μεγαλύτερες εταιρίες της Κίνας και εξάγουν παντού.

Δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά προτείνω στον φίλο να διαβάζει μερικά τεστ για το ελαστικό που τον ενδιαφέρει.

Για παράδειγμα από τεστ του γερμανικού AUTO ZEITUNG

 

Screenshot_2022-11-29-19-20-52-35_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg.7a39e5a7d5e647e18f2777dfaddc3258.jpg

Για παράδειγμα στο φρενάρισμα σε στεγνό αποδίδει καλύτερα ακόμη κ από πολύ πιο επώνυμα λάστιχα όπως τα pirelli και τα Dunlop 

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 15-25 εκατοστά καουτσούκ συνδέουν εσένα με τη ζωή. Προτιμάς τα καλύτερα, ή τα φτηνότερα, που "ναι, ναι, έχουν πιστοποιήσεις"; Τα ελαστικά είναι απ' τα πράγματα στο αυτοκίνητο ή τη μηχανή στα οποία κανένας που έχει το μυαλό στη θέση του δεν θέλει να κάνει εκπτώσεις. Βάλε μούφα προφυλακτήρα, χειρότερο στέρεο, πιο φτηνά λάδια ή φίλτρα. Όχι λάστιχα. Εκεί θες τα πιο καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε λαστιχά και του πεις να σου προτείνει συνήθως θα επιλέξει κινέζικα και θυγατρικών, όχι γιατί είναι vfm, εξίσου καλά κλπ αλλά γιατί πολύ απλά το επώνυμο δε χρειάζεται συστάσεις, έχει όνομα και πουλάει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εμένα ο λαστιχας μου πρότεινε τα sailun..Άλλαξα λαστιχά έβαλα τα φαλκεν και ησύχασα φίλε μου.

Απλά τα αγοράζουν αρκετά φθηνά κ έχουν 15-20 ευρώ παραπάνω κέρδος από ότι με τα επώνυμα ελαστικά.

3 ώρες πριν, Nauths είπε

Όλοι οι λαστιχάδες άξιοι πρεσβευτές της ελληνικής νοοτροπίας, αγοράζουν κάτι φθηνά και το πουλάνε ακριβά.

Ήθελα να αλλάξω λάστιχα και άκουσα από nexen και falken και της παναγίας τα μάτια. Ήθελα τα μαμά τα bridgestone και κατέληξα σε yokohama.

Τα φαλκεν είναι επώνυμα ελαστικά κ εξαιρετικά..Τον τελευταίο καιρό έχουν πάρει αυξήσεις και έχουν φτάσει σε τιμές Bridgestone pirreli έχουν ξεπεράσει και τα hankook.

Ta nexen ναι είναι κατώτερα αλλά τρομερά VFM λάστιχο πολύ καλύτερο από κάτι κορμοράνους και λινγκ λονγκ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linglong οσο αστείο και να φαινεται (πρέπει να αλλαξει όνομα ο κινεζος στην ευρωπη ) ειναι καλα........ ειχα δωκιμασει 2 φορες και της δυο φορές πηγαν πολύ καλα μετά είχα βαλει cinturato....... πασχουν λιγο σε καποια θεματα σε σχεση με τα Linglong

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα παρει το αμαξι ειχε πανω τα Greenmax απο linglong...το χειροτερο λαστιχο που ειχα ποτε σε αμαξι. Θορυβοδες και στο βρεγμενο γλιστρουσαν αφανταστα.

Αλλαξα σε Bridgestone Potenza Sport, μερα με τη νυχτα. Αλλα και διπλασια τιμη. Σιγουρα θα ξαναβαλω Potenza στο μελλον.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γραφω οτι δεν εχουν περασει τα κινγκ γουαν τσινα λονγκ καμμια επισημη πιστοποιηση απο καποιο φορεα π.χ TUV και ο αλλος μου φερνει ενα συγκριτικο απο περιοδικο. Οτι ναναι.

Εν ολιγοις αυτα τα ελαστικα χρησιμοποιουν αλλη (πολυ φθηνοτερη) γομα (υλικο παρασκευης) που ειναι πολυ χειροτερο απο καποιο επωνυμο. Μαλιστα μπορει να κραταει καλα για μερικα χιλιαδες χλμ αλλα υπαρχουν ατυχηματα που το λαστιχο τελειως καταστρεφεται και φευγουν κομματια (κατι που δε συμβαινει με καποιο πιστοποιημενο) με πιθανο προβλημα τοσο για επιβατες οσο και τους χρηστες του δρομου εκεινη τη στιγμη.

Αν θες να παρεις ενα λαστιχο τετοιο που συνηθως εχει και μικροτερο χρονο ζωης παρε..και η παναγια μαζι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

εγω γραφω οτι δεν εχουν περασει τα κινγκ γουαν τσινα λονγκ καμμια επισημη πιστοποιηση απο καποιο φορεα π.χ TUV και ο αλλος μου φερνει ενα συγκριτικο απο περιοδικο. Οτι ναναι.

Εν ολιγοις αυτα τα ελαστικα χρησιμοποιουν αλλη (πολυ φθηνοτερη) γομα (υλικο παρασκευης) που ειναι πολυ χειροτερο απο καποιο επωνυμο. Μαλιστα μπορει να κραταει καλα για μερικα χιλιαδες χλμ αλλα υπαρχουν ατυχηματα που το λαστιχο τελειως καταστρεφεται και φευγουν κομματια (κατι που δε συμβαινει με καποιο πιστοποιημενο) με πιθανο προβλημα τοσο για επιβατες οσο και τους χρηστες του δρομου εκεινη τη στιγμη.

Αν θες να παρεις ενα λαστιχο τετοιο που συνηθως εχει και μικροτερο χρονο ζωης παρε..και η παναγια μαζι σου

Όλα αυτά που γράφεις εσύ έχεις κάποια απόδειξη ότι ισχύουν ή στα είπε κάνας μπατζανάκης ;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είχα την ίδια άποψη μέχρι που μου χάρισαν κάτι Falken ΖΙΕΧ... 

Μπορώ να πω ότι παρόλο που καινούρια δεν ήταν, είχαν 2-3χιλχλμ πριν βγουν από τις ζάντες και ημερομηνία παραγωγής 3 χρόνια πριν, η απόδοση τους είναι πολύ κοντά με τα προηγούμενα επώνυμα που είχα πριν.

Σίγουρα καλύτερα από τα 4ετίας που αντικατέστησαν αλλα προσπαθώ να θυμηθώ πως ήταν όταν ήταν καινούρια.

Το μόνο που παρατήρησα, ίσως φταίει ότι είναι eco, είναι ότι σπινάρουν πολύ πιο εύκολα ακόμα και από τα φθαρμένα, αλλά σε φρενάρισμα πανικού που δοκίμασα φρέναραν καλύτερα.

 

Τώρα παρήγγειλα χειμερινά sava, που φοράνε στην βόρεια Ελλάδα πολλά χρόνια τώρα... Η τιμή τους ήταν 30% χαμηλότερη οπότε άξιζε την δοκιμή...

 

Υ.Γ. Τα sava δεν τα έκανα τυχαία δοκιμή, έχω οδηγήσει σε μικτές συνθήκες μερικές εκατοντάδες χλμ τα all weather τους, μάλιστα 4ετίας με 40-50χιλχλμ, και ήταν πολύ καλή εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...