Προς το περιεχόμενο

Λάστιχα ling long


nadal1999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων.

Για μένα αν κάποιος κάνει πολλά χιλιόμετρα (>7500χμ το χρόνο), καλό θα ήταν να βάλει κάτι επώνυμο.

Αν κάνει λιγότερα χιλιόμετρα κ τραβάει κ ζόρια οικονομικά, ας βάλει κάτι πιο φθηνο.

Σε κάθε περίπτωση το πιο σημαντικό είναι η αλλαγή  / 4 χρόνια

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

εγω γραφω οτι δεν εχουν περασει τα κινγκ γουαν τσινα λονγκ καμμια επισημη πιστοποιηση απο καποιο φορεα π.χ TUV και ο αλλος μου φερνει ενα συγκριτικο απο περιοδικο. Οτι ναναι.

Ποιοτικά ελαστικά δεν είναι,

πάντως μιας και ανέφερες το TÜV,έγκριση για κυκλοφορία μια χαρά έχουν,το γερμανικό ΚΤΕΟ π.χ. που είναι ιδιαίτερα αυστηρό με πιστοποιησεις και επισημες εγκρισεις,δεν θα σου πει τίποτα,μιας και τα συγκεκριμένα πωλούνται κανονικά και νόμιμα εκεί.Άσχετα αν τα βάζουν ελάχιστοι.

Θα σε κόψει αν είναι φθαρμένα,προφίλ κάτω από 1,6 χιλιοστά στα καλοκαιρινά,4 χιλιοστά στα χειμερινά ή αν είναι 10+ ετών.

20 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σε κάθε περίπτωση το πιο σημαντικό είναι η αλλαγή  / 4 χρόνια

Σχετικό αυτό,αν είναι σε κλειστό χώρο με προφίλ άνω των 3-4 χιλιοστών,τα αλλάζει και στα 5-6 χρόνια.

Απο εκεί και πέρα,όπως σωστά είπες ολα είναι θέμα προτεραιοτήτων και χρημάτων.

Και εγώ προσωπικά στα 4-5 χρόνια εχω αλλάξει ελαστικά με σχεδόν 4 χιλιοστα προφίλ και 40.000χλμ,αλλά έχω αλλάξει και σε 2 μετά απο 70.000χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι δουλεια εχει το προτυπο TUV με τα ΚΤΕΟ στη γερμανια;

anyway καταθεσα

τη γνωμη μου, ο συμφουριτης ας βαλει οτι θελει και η παναγια μαζι του

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

τι δουλεια εχει το προτυπο TUV με τα ΚΤΕΟ στη γερμανια;

anyway καταθεσα

τη γνωμη μου, ο συμφουριτης ας βαλει οτι θελει και η παναγια μαζι του

Τα αρχικά TUV είναι γερμανική ορολογία και σημαίνει Technische UberwachungsVerein,κοινώς TÜV είναι το γερμανικό ΚΤΕΟ,απλά είναι οργανισμός που πιστοποιεί και πολλά αλλα.

Τα λάστιχα Ling Long μπορεί να είναι χαμηλής ποιότητας,ούτε εγώ θα έβαζα ποτε κάτι τέτοιο,αλλά έχουν κανονικά έγκριση για κυκλοφορία και τοποθέτηση,αλλιώς εκεί θα τα έκοβαν.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω κι εγώ πως είναι λάθος να κρίνουμε ολόκληρες μάρκες ελαστικών και να λέμε πως όλα τα ελαστικά τους είναι καλά ή όχι.

Σχεδόν όλες οι εταιρείες έχουν ευρεία γκάμα προϊόντων που καλύπτει από φθηνά ελαστικά για στεγνό οδόστρωμα έως ελαστικά επιδόσεων με υψηλό δείκτη ταχύτητας ή ελαστικά με πέλμα για εξειδικευμένες συνθήκες (βροχή, χιόνι κλπ).

Ακόμα και μεγάλες επωνυμίες στο χώρο έχουν ελαστικά κακής ποιότητας, ενώ είναι σύνηθες φαινόμενο οι "φθηνές" σειρές να βγαίνουν σε εργοστάσια θυγατρικών εταιρειών στην Κίνα, τη Σερβία ή το Μεξικό ανάλογα την αγορά, τα οποία μπορεί να βγάζουν και ακριβώς το ίδιο ελαστικό υπό τη δική τους επωνυμία.

Οπότε δείτε συγκεκριμένες σειρές από κάθε κατασκευαστή και κρίνετε τι είναι καλύτερο για τη δική σας περίπτωση, τα LingLong συσγκεκριμένα δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει θετική εμπειρία για ορισμένες σειρές της. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οδηγώ το ίδιο αυτοκίνητο (micra k14) και έβαλα continental μπορώ να σου πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στο παλιό που έχω (almera) φοράω Michelin που επίσης είμαι ευχαριστημένος μιας και με έσωσαν 2-3 φορές που πάτησα απότομα τα φρένα. Γενικά επειδή τα λάστιχα είναι η μόνη μας επαφή με την άσφαλτο καλό είναι να βάζουμε επώνυμα. Άσε άλλους να γίνουν beta testers με κινέζικα. Για τον φίλο πιο πάνω που είπε για τα sava, έχω πολύ κακή εμπειρία όπου το λάστιχο ενώ δεν ήταν παλιό έβγαλε μια τεράστια φουσκάλα. Σε άλλο αμάξι φοράω θυγατρική (kleber) και έχει αποδειχθεί σκυλί μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι πρώτη φορά γράφω για λάστιχα όμως έχω 3 φορές τα linglong σε Toyota avensis 1.8 του 2004 και αποδείχτηκαν εξαιρετικά δεν άκουσα το λάστιχα ούτε το αδερφάκι του μπατζανακι του ξάδερφου απλά εμπιστεύομαι πρώτα την ετικέτα μέρους ανάλογους δείκτες σε ιδανική περίπτωση Α Και Α έστω στη χειρότερη Α και Β η C αυτά που έχω δοκιμάσει ήταν A και B . Επίσης κοιτάζω και τεστ στα αγγλικά κατά προτίμηση.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

και ο αλλος μου φερνει ενα συγκριτικο απο περιοδικο. Οτι ναναι.

Ότι να ναι είναι αυτά που λες.... Που μιλάς λες και σφραγίζεις τα TUV εσύ ο ίδιος...

Και αν δεν έχεις ιδέα μην πετάς εξυπνάδες γιατί παραπληροφορεις. Εκτός κ αν εμπορευεσαι άλλη μάρκα και σου χαλαμε τη μπίζνα...

Μάστορα σου παραθέτω και τα πιστοποιητικά μήπως βάλεις και αυτά στο μαγαζί σου....

Δες το σηματακι της TUV στην εικόνα μήπως και κατανοήσεις τι γράφουμε.

Το τέστ που παρέθεσα ήταν από γερμανικό περιοδικό για λάστιχα που κυκλοφορούν στη Γερμανία... Τώρα το κατάλαβες;;;

Radial-Truck-and-Bus-Tyre-Lfl866-235-75r17-5-Linglong-Leao.jpg.5be7334e0b3e5282beb126186ec001ec.jpgIMG_20221130_133327.jpg.53df8271200a1c60e77c94ac45167851.jpg

Linglong-Brand-Light-Truck-Tire-LTR-285-70r19-5-Ldl831-for-Mini-Bus-Tires.jpg

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jmmys είπε

 

Σχετικό αυτό,αν είναι σε κλειστό χώρο με προφίλ άνω των 3-4 χιλιοστών,τα αλλάζει και στα 5-6 χρόνια.

 

Προφανώς τα πάντα είναι σχετικά. Κανονικά τα λάστιχα θέλουν κάθε 3 χρόνια αλλαγή. Αντε ΟΚ τα βάζουμε στα 4. Αν ειναι σε κλειστό γκαράζ μπορεί να πάνε λίγο πιο πάνω. Αν όμως γράψουν πολλά χιλιόμετρα, πρέπει να μειώσουμε.

Ενας γενικός κανόνας είναι, αν ξεκινάει να πιάνει το ABS σε συνθήκες που δεν έπιανε όταν βάλαμε τα λάστιχα, πρέπει να αρχίσουμε να το κοιτάμε λίγο περισσότερο το θέμα της αλλαγής. Βέβαια πολλοί δεν ξέρουν τι είναι ABS, οπότε τι να λέμε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Ότι να ναι είναι αυτά που λες.... Που μιλάς λες και σφραγίζεις τα TUV εσύ ο ίδιος...

Και αν δεν έχεις ιδέα μην πετάς εξυπνάδες γιατί παραπληροφορεις. Εκτός κ αν εμπορευεσαι άλλη μάρκα και σου χαλαμε τη μπίζνα...

Μάστορα σου παραθέτω και τα πιστοποιητικά μήπως βάλεις και αυτά στο μαγαζί σου....

Δες το σηματακι της TUV στην εικόνα μήπως και κατανοήσεις τι γράφουμε.

Το τέστ που παρέθεσα ήταν από γερμανικό περιοδικό για λάστιχα που κυκλοφορούν στη Γερμανία... Τώρα το κατάλαβες;;;

Radial-Truck-and-Bus-Tyre-Lfl866-235-75r17-5-Linglong-Leao.jpg.5be7334e0b3e5282beb126186ec001ec.jpgIMG_20221130_133327.jpg.53df8271200a1c60e77c94ac45167851.jpg

Linglong-Brand-Light-Truck-Tire-LTR-285-70r19-5-Ldl831-for-Mini-Bus-Tires.jpg

πολυ ωραια ολα αυτα. Μπορεις να γινεις και αντιπροσωπος ή εστω εκπροσωπος της λινγκ λονγκ. Αντε και με το καλο aliexpress ρουχα

Δυστηχως δε θα παρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bill999r είπε

Ότι να ναι είναι αυτά που λες.... Που μιλάς λες και σφραγίζεις τα TUV εσύ ο ίδιος...

Και αν δεν έχεις ιδέα μην πετάς εξυπνάδες γιατί παραπληροφορεις. Εκτός κ αν εμπορευεσαι άλλη μάρκα και σου χαλαμε τη μπίζνα...

Μάστορα σου παραθέτω και τα πιστοποιητικά μήπως βάλεις και αυτά στο μαγαζί σου....

Δες το σηματακι της TUV στην εικόνα μήπως και κατανοήσεις τι γράφουμε.

Το τέστ που παρέθεσα ήταν από γερμανικό περιοδικό για λάστιχα που κυκλοφορούν στη Γερμανία... Τώρα το κατάλαβες;;;

Radial-Truck-and-Bus-Tyre-Lfl866-235-75r17-5-Linglong-Leao.jpg.5be7334e0b3e5282beb126186ec001ec.jpgIMG_20221130_133327.jpg.53df8271200a1c60e77c94ac45167851.jpg

Linglong-Brand-Light-Truck-Tire-LTR-285-70r19-5-Ldl831-for-Mini-Bus-Tires.jpg

Μαστορα  να σου φέρω όσα πιστοποιητικά θες. το μόνο εύκολο. αν πληρώσεις όλα γίνονται . 

Anyway στο θέμα μας τώρα αν βγάλεις το l και βάλεις ένα P γίνονται Ping Pong. έτσι έπρεπε να λέγονται.  πιο πιασαρικο όνομα .   βασικά της Κυριακής χαράς και της Δευτέρας λύπης που λένε και στο χωριό μου.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αν το προφίλ πέσει κάτω από 2 χιλιοστά,θέλουν αλλαγή.Άσχετα ποσό ετών είναι και ποσά χλμ έχουν.

1,6 έχει όριο το γερμανικό ΚΤΕΟ στα καλοκαιρινά ελαστικά και 4 στα χειμερινά.Αυτό μπορεί να συμβεί μετά από 1 εως και αρκετά χρόνια,ανάλογα τα χλμ και τις ταχύτητες,άλλη φθορά στα 120 και άλλη στα 180.Υπάρχουν ελαστικά πιο μαλακα με πιο γρήγορη φθορά.

Από εκεί και πέρα,θέλουν αλλαγή μετά από 6-7 χρόνια,ακόμα και αν έχουν λίγα χλμ και αρκετό προφίλ.

Δεν ύπαρχει κανένας λόγος για αλλαγή σε ελαστικό 4 ετών με προφίλ άνω των 3-4mm.

Εξάλλου αν δεν χρησιμοποιηθεί,μέχρι και 3 ετών θεωρείται καινούριο.

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Προφανώς τα πάντα είναι σχετικά. Κανονικά τα λάστιχα θέλουν κάθε 3 χρόνια αλλαγή. Αντε ΟΚ τα βάζουμε στα 4. Αν ειναι σε κλειστό γκαράζ μπορεί να πάνε λίγο πιο πάνω. Αν όμως γράψουν πολλά χιλιόμετρα, πρέπει να μειώσουμε.

Ενας γενικός κανόνας είναι, αν ξεκινάει να πιάνει το ABS σε συνθήκες που δεν έπιανε όταν βάλαμε τα λάστιχα, πρέπει να αρχίσουμε να το κοιτάμε λίγο περισσότερο το θέμα της αλλαγής. Βέβαια πολλοί δεν ξέρουν τι είναι ABS, οπότε τι να λέμε?

 

54 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μαστορα  να σου φέρω όσα πιστοποιητικά θες. το μόνο εύκολο. αν πληρώσεις όλα γίνονται 

Anyway στο θέμα μας τώρα αν βγάλεις το l και βάλεις ένα P γίνονται Ping Pong. έτσι έπρεπε να λέγονται.  πιο πιασαρικο όνομα .

Τα συγκεκριμένα πάντως,Ling Long Ping Pong,κινεζική σαβούρα,όπως θέλετε πείτε τα,έχουν επίσημη και νόμιμη έγκριση.

Παράνομα πιστοποιητικά,χαίρω πολύ.Νόμιμα δεν νομίζω.

Τελος από ποτε νοιάζει τον μέσο Έλληνα και το ελληνικό ΚΤΕΟ αν αυτά που τοποθετούνται στο αμάξι έχουν έγκριση και πιστοποίηση ή όχι,και σας ενδιαφέρει τόσο πολύ;

Δηλαδη για φώτα που στραβώνουν,διαστάσεις ζαντών και ελαστικών που δεν έχουν έγκριση για κάθε όχημα από την μαμά εταιρία,εξατμίσεις χωρίς κανένα χαρτί που μόνο θόρυβο κάνουν,σπόιλερ αμφιβόλου σταθερότητας και και και.

Πάντως μέχρι και πριν μερικά χρόνια δεν ήξερα ότι τα Ling Long είναι συγκεκριμένη μαρκα,νόμιζα ότι έτσι τα λενε ειρωνικά όλα τα κινεζικά ελαστικά.

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Nissan Pixo νοικιαρικο(το ειχα κανα 2 μηνo) ειχε ling long φρεσκα,στο στεγνο απροσδοκητα καλα και στο φρενο και στην αποκριση στο στριψιμο τα παντα,στο βρεγμενο εαν τσιμπαγες λιγο γκαζι παραπανω ή λιγο αποτομα φρενο γλυστραγε και οχι δικαιολογημενα.Οικονομικα λαστιχα καλα(απο προσωπικη πειρα με το starlet ομως) ειναι τα bf goodrich,πατανε και στεγνο κ βρεγμενο αξιοπρεπεστατα.Σε σχεση με αλλη τετραδα φτηνα (Tigar και Sava) μου εχουν βγει πολυ καλα😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μαστορα  να σου φέρω όσα πιστοποιητικά θες. το μόνο εύκολο. αν πληρώσεις όλα γίνονται . 

Anyway στο θέμα μας τώρα αν βγάλεις το l και βάλεις ένα P γίνονται Ping Pong. έτσι έπρεπε να λέγονται.  πιο πιασαρικο όνομα .   βασικά της Κυριακής χαράς και της Δευτέρας λύπης που λένε και στο χωριό μου.

Έχεις σκεφτεί να γράψεις βιβλίο με ανέκδοτα;;;;

Είσαι πολύ αστείος.... 

Εχεις κανένα λογικό επιχείρημα μάστορα;;;.....

58 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

πολυ ωραια ολα αυτα. Μπορεις να γινεις και αντιπροσωπος ή εστω εκπροσωπος της λινγκ λονγκ. Αντε και με το καλο aliexpress ρουχα

Δυστηχως δε θα παρουμε.

Όχι ρε μαν...δεν σε έπεισα να αγοράσεις Κινέζο;;; Πάω να κλάψω...

Τώρα που σου παρέθεσα το TUV γτ επιτίθεσαι;; Αυτό δεν ζητούσες από την αρχή; Τώρα αυτοί στο TUV τα τσεπωνουν κ δεν είναι καλοί;

Σου παρέθεσα και το τεστ ότι δεν είναι για πέταμα....

Πάλι δεν το εμπιστεύεσαι; Τα τσεπωνουν και στο περιοδικό...

Άλλο επιχείρημα δεν έχω....

Ελπίζω ο φίλος που ρώτησε στην αρχή να βγάλει συμπεράσμα...

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...