Προς το περιεχόμενο

Λάστιχα ling long


nadal1999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, phanispal είπε

Ρε Continental και Michelin ρε, και δεν κοιτάνε τι μοντέλο βάζουν, μόνο την εταιρεία κοιτάνε. Σου λέει επώνυμα είναι, όλα καλά θα είναι.

Εχουν και προτιμηση, πχ τα michelin ειναι καλα τα continental χαλια

Που και matador να τους βαλεις δεν θα παρουν χαμπαρι αν δεν το ξερουν

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, bill999r είπε

Μπράβο καλά κάνεις... Αλλά γτ επιτίθεσαι σε όσους θέλουν να ψωνίσουν πιο οικονομικά; έχεις κάποιο επιχείρημα ότι τα συγκεκριμένα ελαστικά είναι λιγότερο ασφαλή από αυτά που βάζεις εσύ;

Τουλάχιστον στο άρθρο από το γερμανικό περιοδικό το συγκεκριμένο ling long είχε καλύτερη απόδοση στο στεγνό από τα pirelli και τα Dunlop.

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι η Dunlop είναι ίδια εταιρία με την Goodyear.

Οπότε με τη μία μένουν μονο 3 επώνυμες εταιρίες ( Michelin, bridgestone και continental) που την περνάνε για κάποιες θέσεις.

Στην πρώτη θέση μάλιστα έρχεται η Hankook που είναι κορεατική εταιρεία...

Οπότε αν δεν οδηγείς με την ταυτότητα στο στόμα, αν δεν θες τις απόλυτες επιδόσεις στο φρενάρισμα, αν δεν μπαίνεις πατημένος στις στροφές, ή αν γενικά έχεις τα λογικά σου και πέρα από τη μάρκα κάθεσαι και ψάχνεσαι ώστε να βρεις μια καλή λύση σε καλή τιμή τότε αντί για Hankook ( που είναι τα καλύτερα του συγκριτικού) μπορείς να πάρεις Dunlop ή Ling long ακόμα πιο οικονομικά χωρίς έκπτωση στην ασφάλεια...

 

φίλε μου άλλο Κορέα άλλο Κίνα τεχνολογικά. μηχανικός είμαι και ο κορεατης είναι έτη φωτός μπροστά από τον Κινέζο σε ποιότητα και αξιοπιστια .

By the way Χανκοκ  φοράει μαμά το κουπερ που πήρα πέρσι  180 200 σε εθνικη ,   στροφές με λίγο παραπάνω γκάζι να δω την συμπεριφορά,  άψογο λάστιχο  . τα Dunlop σε μηχανή έχω δύο απόψεις. σε σκουτερ που τα είχα ήταν άθλια ενώ σε μηχανή που έχω τώρα και τα φοράει είναι άψογα και σε βροχές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χώρα κατασκευής πλέον δεν έχει καμία σημασία. Πολλά από τα επώνυμα πλέον κατασκευάζονται σε Κίνα, Βιετνάμ, Ταϊλάνδη κλπ. Ειδικά όταν μιλάμε για φορτηγά και αγροτικά ελαστικά.

Η ίδια η Pirelli εξαγοράστηκε πριν από μερικά χρόνια από τον όμιλο ChemChina.

Όπως είπε κάποιος πιο πάνω, πιο μεγάλη σημασία έχει το πέλμα και η σειρά, παρά η μάρκα. Η φθηνότερη σειρά σε ένα επώνυμο, μπορεί να είναι χειρότερη από την καλή σειρά σε ένα ανώνυμο.

Όσον αφορά διάφορα κινέζικα και λοιπά ανώνυμα, τα πράγματα έχουν αλλάξει ριζικά τα τελευταία 5-10 χρόνια. Δεν είναι πλέον εκείνα τα νάιλον σκουπίδια που ήταν παλιότερα.

Σχετικά με τις πιστοποιήσεις, η αλήθεια είναι ότι είδκά στην ευρωπαϊκή ετικέτα (με Α, Β κλπ) υπάρχει μεγάλο περιθώριο για ψέμα, καθώς οι μετρήσεις γίνονται συνήθως από τα ίδια τα εργοστάσια και όχι από κάποιο ανεξάρτητο όργανο. Όσον αφορά την πιστοποίηση TUV, θα έλεγα ότι είναι αρκετά σοβαρή υπόθεση και ψιλοάξια εμπιστοσύνης (και εκεί γίνονται μαϊμουνιές, αλλά όχι όπως στην ετικέτα).

Μη φοβάστε τόσο τα κινέζικα. Ειδικά τα κινέζικα που έχουν και μια δυο πιστοποιήσεις και κυκλοφορούν επίσημα στην Ευρώπη. Και σίγουρα ένα καινούριο ανώνυμο είναι καλύτερο από ένα μεταχειρισμένο επώνυμο (γιατί έχω δει να το κάνουν και αυτό)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν το εφάρμοσα πότε και ούτε πρόκειται.

Μόνο της Goodyear διάβασα και ο λόγος που επικαλούνται είναι αστείος. (+ καμιά αναφορά στο φρενάρισμα που είναι πολύ βασικότερο και συνηθέστερο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν το εφάρμοσα πότε και ούτε πρόκειται.

Μόνο της Goodyear διάβασα και ο λόγος που επικαλούνται είναι αστείος. (+ καμιά αναφορά στο φρενάρισμα που είναι πολύ βασικότερο και συνηθέστερο)

Kαι άλλοι το λένε.Αστείος ή όχι ο λόγος φαντάζομαι κάτι παραπάνω ξέρουν .

https://kumhotyre.co.uk/kumho-news/should-you-fit-new-tyres-to-the-front-or-rear/

https://www.uniroyal-tyres.com/car/tyre-guide/tyre-knowledge/good-tyres-on-front-or-rear#:~:text=If you replace,of a vehicle.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα προσωπικά , κινέζικο λάστιχο δεν πρόκειται να μπει πάνω  στο αμάξι . Ο καθένας πράττει ό,τι νομίζει , αλλά με τα λάστιχα δεν παίζουμε . Και πάντα αλλάζουμε και τα τέσσερα , όλα τα άλλα , τύπου βάλε δυο καινούργια μπροστά  και τα παλιά πήγαινέ τα πίσω κλπ , είναι ¨ματσακωνιές" . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bill999r είπε

Δηλαδή θεωρείς ότι το φθηνό δεν θα σε κρατήσει στο δρόμο;;

Γτ; Που το βασίζεις αυτό που λες;

Διότι εγώ έχω δει άπειρα αυτοκίνητα σε χαντάκια με επωνυμα ελαστικά .

Κ αντίστοιχα έχω δει αυτοκίνητα με δεύτερες μάρκες να μην έχουν πάθει το παραμικρό.

Επειδή λοιπόν πολλά νομίζουμε καλό είναι να διαβάσουμε καμία δοκιμή ελαστικών όπου εκεί πραγματικά πιέζουν τα ελαστικά στα όρια τους και κάνουν μετρήσεις με κατάλληλα όργανα.

Πάντα όταν ερχόταν ο καιρός της αλλαγής ελαστικών διάβαζα διάφορα τέστ και επέλεγα το κατάλληλο ελαστικό για τις ανάγκες μου.  Δεν με ένοιαζε αν ήταν bridgestone ή Michelin εγώ θα έπαιρνα το πιο value for money. Για παράδειγμα τα τελευταία χρόνια για μένα το πιο value ελαστικό είναι το bridgestone turanza. Άριστες βαθμολογίες στα συγκριτικά, δεύτερο στη γενική κατάταξη μετά το primacy 5 και σε νορμάλ τιμή.

Το βασίζω στο γεγονός ότι τα καλά λάστιχα θέλουν 3 λεπτά περίπου να ζεσταθούν ενώ τα οικονομικά θέλουν 10 και πάνω, για μετακινήσεις εντός πόλεως αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό. Επίσης οι σοβαρές μετρήσεις επιδόσεων δείχνουν ότι πραγματικά κάθε σύγκριση οικονομικού με καλό λάστιχο, δεν έχει καμιά σχέση αλλά καμία όμως.....τώρα, το φτηνό και εμένα μου αρέσει, αλλά εγώ κοστολογώ ως φτηνό το ελαστικό αυτό που μου δίνει τις καλύτερες πιθανότητες σε ακραίες συνθήκες, όχι γιατί οδηγώ σε ακραίες συνθήκες αλλά γιατί αντικειμενικά 3-4 φορές από δικό μου λάθος μου, θα μου χρειαστούν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, eri77 είπε

Τα ελαστικά Falken είναι υποτιμημένα στην Ελλάδα όμως είναι αξιοπρεπεστατα..αλλο λαστιχο υποτιμημένο είναι τα Fulda

παντα εβαζα στο αυτοκινητο μου nissan almera michelin.πριν δυο χρονια ειπα να δοκιμασω πρωτη φορα να βαλω κατι αλλο και εβαλα Falken Sincera SN110 Ecorun.εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος δεν εχω καταλαβει μεγαλες διαφορες με τα michelin(πανω απο τα 140 ακουγονται λιγο παραπανω) και οποτε τα χρειαστηκα σε τρεις τεσσερις περιπτωσεις και ειδικα σε βρεγμενο συμπεριφερθηκαν αψογα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, imr είπε

Εχουν και προτιμηση, πχ τα michelin ειναι καλα τα continental χαλια

Που και matador να τους βαλεις δεν θα παρουν χαμπαρι αν δεν το ξερουν

Προσωπικά φοράω Michelin Pilot Sport 4. Μπορώ μια χαρά να ξεχωρίσω αυτή την λαστιχάρα από κορμοράνους, ντιγκ ντογκ και λοιπές αηδιες αλλά και από τα continental ή good year  που φόραγα πριν. 

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, valantis40 είπε

παντα εβαζα στο αυτοκινητο μου nissan almera michelin.πριν δυο χρονια ειπα να δοκιμασω πρωτη φορα να βαλω κατι αλλο και εβαλα Falken Sincera SN110 Ecorun.εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος δεν εχω καταλαβει μεγαλες διαφορες με τα michelin(πανω απο τα 140 ακουγονται λιγο παραπανω) και οποτε τα χρειαστηκα σε τρεις τεσσερις περιπτωσεις και ειδικα σε βρεγμενο συμπεριφερθηκαν αψογα.

Almera Ν15? 175/65/14? Σε τι τιμή τα βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eri77 είπε

Τα ελαστικά Falken είναι υποτιμημένα στην Ελλάδα όμως είναι αξιοπρεπεστατα..αλλο λαστιχο υποτιμημένο είναι τα Fulda

Τα Fulda ναι έχεις δίκιο. τα είχα σε άλφα 159. Λαστιχαρα .  τώρα τα φαλκεν δεν ξέρω δεν τα εμπιστεύομαι δεν τα δοκιμαζω αν και βλέπω στην Αμερική τα έχουν σε εκτίμηση. 

εγώ αν και είμαι της conti στο κουπερακι θα ξαναβάλω τα Χανκοκ σε κάνα χρόνο που θα έχει 2,5 χρόνια  το αμάξι  . υπέρ ευχαριστημένος σε βροχή και σε ζέστη. τρένο πάνε και αθόρυβα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CaMp3on είπε

Almera Ν15? 175/65/14? Σε τι τιμή τα βρήκες;

Ανέβηκαν και τα Falken. Απρίλιο έβαλα αυτά που έχει και ο φίλος 250€ 195/50/15. Τώρα έφτασαν 300€ plus στην τοπική αγορά. 

 

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...