Προς το περιεχόμενο

[smartphone] Realme 9 5G 4/128 179€ @vodafone [upd απο 9-12-22 νεα τιμη 149€] [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


Hero1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Υποψιν για οποιον εχει στο μυαλο του (ή εχει πιασει στα χερια του) το σκετο realme 9, οτι το 5G μοντελο εχει κατωτερες προδιαγραφες σε καποια σημεια, οπως η κυρια καμερα (108vs48ΜP) , οθονη (amoled το σκετο, LCD το 5G) και λιγοτερη ραμ 4GB αντι για 6. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θελει η μανα μου κινητο και το redmi note 11s 64ρι που ειχαν ολοι 200 ευρω BF δε την συγκινησε. Τωρα βλεπω αυτο και δε ξερω αν πρεπει να της το προτεινω η οχι, καλη οθονη για κινητο κατω των 200 ευρω και ειναι 128gb αλλα 4gb ραμ ρε;  Εχουμε σχεδον 2023 και τα 6gb+ ηταν στανταρακι σε τετοια κινητα εδω και 2-3 χρονια τουλαχιστον. Εχουν βρει ολοι μια δικαιολογια τωρα το οτι και καλα το android χρησιμοποιει page file για εξτρα ραμ και κοβουν πραγματα ανεπιτρεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, x_revenge είπε

Θελει η μανα μου κινητο και το redmi note 11s 64ρι που ειχαν ολοι 200 ευρω BF δε την συγκινησε. Τωρα βλεπω αυτο και δε ξερω αν πρεπει να της το προτεινω η οχι, καλη οθονη για κινητο κατω των 200 ευρω και ειναι 128gb αλλα 4gb ραμ ρε;  Εχουμε σχεδον 2023 και τα 6gb+ ηταν στανταρακι σε τετοια κινητα εδω και 2-3 χρονια τουλαχιστον. Εχουν βρει ολοι μια δικαιολογια τωρα το οτι και καλα το android χρησιμοποιει page file για εξτρα ραμ και κοβουν πραγματα ανεπιτρεπτα.

Με κλειστά μάτια να της το πάρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Με κλειστά μάτια να της το πάρεις 

Κοιτα εγω θα της το πω, αλλα δε το θεωρω καμια ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΧΑΝΕΤΑΙ ξερω γω. Απο την αλλη δε περιμενω να μπει και τπτ καλυτερο τα χριστουγεννα σε αυτα τα λεφτα οποτε ας αποφασισει αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, archiezulu είπε

Για πολύ πολύ πολύ βαριά χρήση , πόσο πιστεύετε ότι διαρκεί η μπαταρία του ; 

Για πολύ πολύ βαριά χρήση, θα πρέπει να γυρίσεις τον ρυθμο ανανέωσης της οθόνης στα 60hz για να σου βγάζει μια μέρα.

Τα 120hz έχουν υψηλή κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Εχω το κινητο 2,5 μηνες τωρα.

Ναι,ειναι κατωτερο σε καποια σημεια, σε σχεση με το 9 (non 5g), οσον αφορα τυπο οθονης (IPS vs OLED), την μικροτερης αναλυσης καμερα και οτι υποστηριζει 18W φορτιση, και οχι 33W, που δινει στο 9. 

Αλλα...

Το 5G τα σπαει και ειναι "εγκληματικο" να το στερηθειτε, εν ετει 2022/23.

Η οθονη IPS ειναι πολυ ωραια και με 120 ΗΖ ανανεωση, ολα ρολλαρουν Smooth , η μπαταρια κρατα 2/3 μερες (μετρια/μικρη χρηση) και γεμιζει σε λιγοτερο απο μια ωρα, και το NFC λειτουργει υποδειγματικα ( Google Wallet FTW )

Να σας αποσαφηνισω οτι η Realme αναφερει το NFC ως: " Magnetic Induction Sensor "  ( Realme 9 5G )

To εψαξα πριν αγορασω το τηλεφωνο, και οντως ειναι η NFC τεχνολογια. Googlαρετε να δειτε.

Ειναι εξαιρετικα τιμια συσκευη, σε αυτα τα χρηματα. 

Το πιο σημαντικο ομως ειναι...    οι ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ που δινει η εταιρεια.

2 μερες πριν, μου εδωσε το Android 13 ( το οποιο ρολλαρει τελεια ) σε μια συσκευη που κοστιζε 220 ευρω !

Η συζυγος εχει το 7 5G, και ΑΚΟΜΗ δεχεται, ανα διμηνο, τα πιο προσφατα security patches της Google/Android μεχρι στιγμης !

Επισης, αν και ημουν πολυ σκεπτικος να παρω Realme, ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ διαπιστωσα πως μεσα απο τις Ρυθμισεις, μπορεις να απεγκαταστησεις/απενεργοποιησεις το 99% των εφαρμογων Συστηματος !   Δεν το πιστευα !

Τελος, κατι ΠΟΛΥ σημαντικο για ορισμενους χρηστες :

Mπορεις να θεσεις DNS Adblocker ( Info )  μεσω της "Private DNS" ρυθμισης στο Μενου Ρυθμισεων του Android ,   θετωντας  " dns.adguard.com " και να ξεφορτωθεις τις διαφημισεις καθολικα απο τη συσκευη.

Αλλες εταιρειες το εχουν επιμελως αφαιρεσει, ωστε να τρεχει παρασκηνιακα το Ad-Framework τους, (βλεπε Xiaomi) και να σας προβαλλουν διαφημισεις, ενω τα παιρνουν απο τους διαφημιστες..

Σορρυ για το σεντονι, ειχε καλο καιρο σημερα και θα στεγνωσει γρηγορα ..

  • Like 17
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, venuets είπε

Αξίζει για αντικατάσταση του f1 ; Το σκέφτομαι να το παρω στον ανιψιό μ 

Υποβάθμιση θα ήταν νομιζω. Απο τουλαχιστον 6 ραμ πας στα 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω κάποια πράγματα σχετικά με το Realme 9 4G που αναφέρθηκε.

Το Realme 9 4G εχει μεν amoled, η οποια ομως ειναι 90hz και οχι 120 οπως στο 5G.

Επίσης ενώ συνήθως οι 5G εκδόσεις έχουν χειρότερο επεξεργαστή, ο snap695 ειναι αισθητά καλύτερος απο τον Snap680 του 4G. Αρα προσωπικα θα προτιμούσα το Realme 9 5G με 4GB ram και snap695, παρά realme 9 4G με 6gb και snap680, καθαρά απο πλευράς απόδοσης.

Τέλος, για όποιον λέει οτι το standar στα κινητα των 200ευρώ και κάτω ειναι εδώ και 2-3 χρόνια τα 6+gb ram, τον Νοέμβριο που μας πέρασε ανακοινώθηκε το Realme 10 το οποιο ξεκινάει απο 4/64 η φθηνότερη έκδοση. Μια απο τα ιδια και σε Poco μεριά με το Poco M5s, που και αυτό ξεκινά απο 4gb ram/64gb χωρου.

Οσο για την αυτονομία, τα 120hz γενικά σε όλες τις android συσκευές έχουν υψηλή κατανάλωση, αρα για βαριά χρήση για να βγάλει σίγουρα η συσκευή την μέρα, υποχρεωτικά γυρνάτε σε 60hz.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elio_1 είπε

Έδωσα παραγγελία για αντικατάσταση του Mi A3.

Thanx @Hero1

 

Σε κάμερα το Α3 είναι πολύ ανώτερο, και εγώ το είχα και πήγα σε realme 9 pro που είναι σε όλα καλύτερο λίγο στην κάμερα έχασα, και εννοείται δεν πας πλέον σε 4ραμ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, elio_1 είπε

Αν σου γράψω ότι φωτογραφίες βγάζω κυρίως λόγω της πρεσβυωπίας (το χέρι είναι κοντό...)

Το μόνο που πρέπει να συνηθίσω είναι η απουσία fm radio

Δυστυχώς δεν έχουν ραδιόφωνο τα realme, εμένα πιο πολύ μου κόστισε η απουσία υπερύθρων μου είχε λύσει τα χέρια πάρα πολλές φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, N.A.S.A. είπε

...Εχω το κινητο 2,5 μηνες τωρα.

Ναι,ειναι κατωτερο σε καποια σημεια, σε σχεση με το 9 (non 5g), οσον αφορα τυπο οθονης (IPS vs OLED), την μικροτερης αναλυσης καμερα και οτι υποστηριζει 18W φορτιση, και οχι 33W, που δινει στο 9. 

Αλλα... Το 5G τα σπαει και ειναι "εγκληματικο" να το στερηθειτε, εν ετει 2022/23.

Το 5G τα σπαει. Ναι. Αλλα το 5G υπαρχει;

Ακολουθει μια φανταστικη ιστορια (όσα αναφέρονται αποτελούν προϊόν μυθοπλασίας και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, ούτε ανταποκρίνονται σε αυτήν)

Και εγω σαν μ@ς ετρεξα να αγορασω κινητο 5G πριν λιγους μηνες απο καταστημα του παροχου μου για να εχω "5G ταχυτητες" οπως μου ελεγαν παντου οι διαφημισεις. Αμ δε!

Εκανα μια εβδομαδα να σιγουρευτω οτι το κινητο δεν ειχε προβλημα στο 5G του και οτι ειναι ΟΚ. Γιατι; Γιατι ακομα και σε σημεια που δηθεν ειχα με τον παροχο μου 5G και οχι απλα ειχα, αλλα ειχα μεχρι και φουλ σημα με ενδειξη "5G σε καποια λιγοστα", οι ταχυτητες που επιανε ηταν ιδιες  με τις ταχυτητες που επιανε σε 4G mode και με τις ταχυτητες που επιανε στο ιδιο σημειο το αρκετα παλιο μου κινητο. Καταφερα να πιασω 5G με ταχυτητες 5G και οχι 4G, μετα απο 1-2 ωρες με το αυτοκινητο να γυριζω σε Αθηνα-Πειραια και προαστια τους. Στο μεγαλυτερο κομματι της βολτας ειχα 4G. Στα σημεια που ειχα ενδειξη 5G δεν ειχα ταχυτητες που διεφεραν απο τις ταχυτητες με το 4G κινητο μου - εκτος μιας μονο περιοχης ("επιτελους, το κινητο ειναι ΟΚ!!!! - ζητω! δεν πηγαν χαμενα τα 10-15ευρω βενζινης!!!") η οποια μαλιστα ηταν οσο ενα γηπεδο ποδοσφαιρου σε εκταση; Ναι, καπως ετσι.

Τα σημεια στην Αθηνα ειναι λιγοστα με καλυψη "πραγματικου" 5G; Με ή χωρις εισαγωγικα, αυτο το ξερουν μονο οι παροχοι, εμεις κρινουμε απο τις μετρησεις μας.

Οποτε ναι, το στερουμαι το 5G ακομα και με 5G κινητο εν ετει 2022. Δεν ειμαι απο τους τυχερους-εκλεκτους που τυχαινει να το εχουν κοντα τους. Ελπιζω συντομα να το εχουμε (οχι σε 5 χρονια) γιατι εχω πληρωσει τσαμπα λεφτα για να το εχω και ΔΕΝ το εχω, παρα τις διαβεβαιωσεις του παροχου στο site του.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραχτικα το παιρνεις για να εχεις ταχυτητες 4G+  - αλλα οχι με αυτους . Eδω προς επαρχια με μουγκαφον εχω δει φοβερες - απιστευτες ταχυτητες 2G :mad:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, N.A.S.A. είπε

........................

Τελος, κατι ΠΟΛΥ σημαντικο για ορισμενους χρηστες :

Mπορεις να θεσεις DNS Adblocker ( Info )  μεσω της "Private DNS" ρυθμισης στο Μενου Ρυθμισεων του Android ,   θετωντας  " dns.adguard.com " και να ξεφορτωθεις τις διαφημισεις καθολικα απο τη συσκευη.

Αλλες εταιρειες το εχουν επιμελως αφαιρεσει, ωστε να τρεχει παρασκηνιακα το Ad-Framework τους, (βλεπε Xiaomi) και να σας προβαλλουν διαφημισεις, ενω τα παιρνουν απο τους διαφημιστες..

Σορρυ για το σεντονι, ειχε καλο καιρο σημερα και θα στεγνωσει γρηγορα ..

Samsung & xiaomi έχουν αυτή την δυνατότητα σε πολλά μοντέλα τους, από τα πιο ΄΄απλά΄΄ εώς mind range 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...