Προς το περιεχόμενο

[smartphone] Realme 9 5G 4/128 179€ @vodafone [upd απο 9-12-22 νεα τιμη 149€] [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


Hero1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Samsung & xiaomi έχουν αυτή την δυνατότητα σε πολλά μοντέλα τους, από τα πιο ΄΄απλά΄΄ εώς mind range 

Ε ναι, σε ολες τις android συσκευες μπορείς να βάλεις custom DNS, ακομα και αν λείπει η "εύκολη" επιλογή, μέσω advanced settings στη κάθε σύνδεση. Η και μέσω app. Ούτε που το ήξερα πως είναι disable στο miui, αλλα λογικά θα υπάρχει και εκεί workaround 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, N.A.S.A. είπε

Καλησπερα.

Εχω το κινητο 2,5 μηνες τωρα.

Ναι,ειναι κατωτερο σε καποια σημεια, σε σχεση με το 9 (non 5g), οσον αφορα τυπο οθονης (IPS vs OLED), την μικροτερης αναλυσης καμερα και οτι υποστηριζει 18W φορτιση, και οχι 33W, που δινει στο 9. 

Αλλα...

Το 5G τα σπαει και ειναι "εγκληματικο" να το στερηθειτε, εν ετει 2022/23.

Η οθονη IPS ειναι πολυ ωραια και με 120 ΗΖ ανανεωση, ολα ρολλαρουν Smooth , η μπαταρια κρατα 2/3 μερες (μετρια/μικρη χρηση) και γεμιζει σε λιγοτερο απο μια ωρα, και το NFC λειτουργει υποδειγματικα ( Google Wallet FTW )

Να σας αποσαφηνισω οτι η Realme αναφερει το NFC ως: " Magnetic Induction Sensor "  ( Realme 9 5G )

To εψαξα πριν αγορασω το τηλεφωνο, και οντως ειναι η NFC τεχνολογια. Googlαρετε να δειτε.

Ειναι εξαιρετικα τιμια συσκευη, σε αυτα τα χρηματα. 

Το πιο σημαντικο ομως ειναι...    οι ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ που δινει η εταιρεια.

2 μερες πριν, μου εδωσε το Android 13 ( το οποιο ρολλαρει τελεια ) σε μια συσκευη που κοστιζε 220 ευρω !

Η συζυγος εχει το 7 5G, και ΑΚΟΜΗ δεχεται, ανα διμηνο, τα πιο προσφατα security patches της Google/Android μεχρι στιγμης !

Επισης, αν και ημουν πολυ σκεπτικος να παρω Realme, ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ διαπιστωσα πως μεσα απο τις Ρυθμισεις, μπορεις να απεγκαταστησεις/απενεργοποιησεις το 99% των εφαρμογων Συστηματος !   Δεν το πιστευα !

Τελος, κατι ΠΟΛΥ σημαντικο για ορισμενους χρηστες :

Mπορεις να θεσεις DNS Adblocker ( Info )  μεσω της "Private DNS" ρυθμισης στο Μενου Ρυθμισεων του Android ,   θετωντας  " dns.adguard.com " και να ξεφορτωθεις τις διαφημισεις καθολικα απο τη συσκευη.

Αλλες εταιρειες το εχουν επιμελως αφαιρεσει, ωστε να τρεχει παρασκηνιακα το Ad-Framework τους, (βλεπε Xiaomi) και να σας προβαλλουν διαφημισεις, ενω τα παιρνουν απο τους διαφημιστες..

Σορρυ για το σεντονι, ειχε καλο καιρο σημερα και θα στεγνωσει γρηγορα ..

Ωραίος.

Custom ROM βγαίνουν για τα κινητά της REALME;
Υπάρχει κοινότητα, όπως γίνεται με τα κινητά της XIAOMI;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, N.A.S.A. είπε

Mπορεις να θεσεις DNS Adblocker ( Info )  μεσω της "Private DNS" ρυθμισης στο Μενου Ρυθμισεων του Android ,   θετωντας  " dns.adguard.com " και να ξεφορτωθεις τις διαφημισεις καθολικα απο τη συσκευη.

Αλλες εταιρειες το εχουν επιμελως αφαιρεσει, ωστε να τρεχει παρασκηνιακα το Ad-Framework τους, (βλεπε Xiaomi) και να σας προβαλλουν διαφημισεις, ενω τα παιρνουν απο τους διαφημιστες..

Όσον αφορά Xiaomi, το δικό μου redmi note 10s την έχει κανονικά τη δυνατότητα και το σωστό info είναι εδώ

https://www.zdnet.com/article/what-is-private-dns-mode-on-android-and-how-do-you-enable-it/

Μοναδικό προαπαιτούμενο είναι το Android 9 και άνω.

Screenshot_2022-12-04-10-10-20-691_com.android.settings.jpg.c59a3dffdfd444dfc712caec7f422be8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Ωραίος.

Custom ROM βγαίνουν για τα κινητά της REALME;
Υπάρχει κοινότητα, όπως γίνεται με τα κινητά της XIAOMI;

Δεν έχει να κάνει με τη συσκευή, αλλα με τον επεξεργαστή κυρίως, αλλά κοινότητα σαν την ελληνική της  Xiaomi δεν έχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google camera δεν υποστηρίζει από το Play Store;

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η τελευταία έκδοση που υποστηρίζει και να ποστάρει ένα ασφαλές link για το apk;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2022 στις 9:34 ΜΜ, matrixxx είπε

Το 5G τα σπαει. Ναι. Αλλα το 5G υπαρχει;

Ακολουθει μια φανταστικη ιστορια (όσα αναφέρονται αποτελούν προϊόν μυθοπλασίας και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, ούτε ανταποκρίνονται σε αυτήν)

Και εγω σαν μ@ς ετρεξα να αγορασω κινητο 5G πριν λιγους μηνες απο καταστημα του παροχου μου για να εχω "5G ταχυτητες" οπως μου ελεγαν παντου οι διαφημισεις. Αμ δε!

Εκανα μια εβδομαδα να σιγουρευτω οτι το κινητο δεν ειχε προβλημα στο 5G του και οτι ειναι ΟΚ. Γιατι; Γιατι ακομα και σε σημεια που δηθεν ειχα με τον παροχο μου 5G και οχι απλα ειχα, αλλα ειχα μεχρι και φουλ σημα με ενδειξη "5G σε καποια λιγοστα", οι ταχυτητες που επιανε ηταν ιδιες  με τις ταχυτητες που επιανε σε 4G mode και με τις ταχυτητες που επιανε στο ιδιο σημειο το αρκετα παλιο μου κινητο. Καταφερα να πιασω 5G με ταχυτητες 5G και οχι 4G, μετα απο 1-2 ωρες με το αυτοκινητο να γυριζω σε Αθηνα-Πειραια και προαστια τους. Στο μεγαλυτερο κομματι της βολτας ειχα 4G. Στα σημεια που ειχα ενδειξη 5G δεν ειχα ταχυτητες που διεφεραν απο τις ταχυτητες με το 4G κινητο μου - εκτος μιας μονο περιοχης ("επιτελους, το κινητο ειναι ΟΚ!!!! - ζητω! δεν πηγαν χαμενα τα 10-15ευρω βενζινης!!!") η οποια μαλιστα ηταν οσο ενα γηπεδο ποδοσφαιρου σε εκταση; Ναι, καπως ετσι.

Τα σημεια στην Αθηνα ειναι λιγοστα με καλυψη "πραγματικου" 5G; Με ή χωρις εισαγωγικα, αυτο το ξερουν μονο οι παροχοι, εμεις κρινουμε απο τις μετρησεις μας.

Οποτε ναι, το στερουμαι το 5G ακομα και με 5G κινητο εν ετει 2022. Δεν ειμαι απο τους τυχερους-εκλεκτους που τυχαινει να το εχουν κοντα τους. Ελπιζω συντομα να το εχουμε (οχι σε 5 χρονια) γιατι εχω πληρωσει τσαμπα λεφτα για να το εχω και ΔΕΝ το εχω, παρα τις διαβεβαιωσεις του παροχου στο site του.

Αχ! Τι μου θύμισες τώρα! Το sony ericsson k600i, το πρώτο μου 3g κινητό. Που δεν το χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ σαν 3g κινητό! Τεσπα, εμένα μου φαίνεται τίμιο το 9. Το 5g δεν είναι μεγάλο ατού για μένα αλλά καλύτερα να το έχει παρα να μην το έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2022 στις 12:03 ΠΜ, the_ar είπε

Μπορεί να τσεκάρει κάποιος αν στο vpn υποστηρίζει το πρωτόκολο PPTP;

Δεν βλέπω PPTP στις επιλογές για δημιουργία VPN. Μόνο IPSec.

Σήμερα το βλέπω στα 149 € στο site της Vodafone. Όποιος ενδιαφέρεται ας το δει πριν καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά με την τιμή που το δίνουν (το κατώτερο Realme C35 το έχουν στα 199).

Επεξ/σία από gedgr
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gedgr είπε

Δεν βλέπω PPTP στις επιλογές για δημιουργία VPN. Μόνο IPSec.

Σήμερα το βλέπω στα 149 € στο site της Vodafone. Όποιος ενδιαφέρεται ας το δει πριν καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά με την τιμή που το δίνουν (το κατώτερο Realme C35 το έχουν στα 199).

Φίλε, έδωσα παραγγελία κι ας μη χρειάζομαι κινητό άμεσα.

Παράδοση σπίτι (κατάστημα δεν..) με αντικαταβολή.

------------------------

Spoiler

Έχω βάλει χρονόμετρο για το "άκυρο"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, AfterForever είπε

Εξαφανίστηκε δεν πρόλαβα δυστυχώς :(

Ενώ εμείς που προλάβαμε..

Υ.Γ. ήρθε μήνυμα από κούριερ για παράδοση προσεχώς.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...