Προς το περιεχόμενο

FTTH Cosmote vs Vodafone vs Wind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, mphxths said:

Μου θυμιζεις εποχες adsl που ειχαμε εναν πελατη (δουλευα ως τεχνικος τοτε σε καταστημα πληροφορικης) , που ερχοταν και μας ελεγε οτι κατεβαζει συνεχως κατι απο το ιντερνετ γιατι "αφου την πληρωνω την γραμμη , ας δουλευει" :) 

Κοιτα , και εμενα η χρηση μου δεν ειναι κατι τρελο , καμμια ταινια , κανα iso (windows/linux) κλπ. Δεν λεω οτι δεν καλυπτομαι απο την 100αρα , αλλα αν μπορω με ελαχιστα ($$) παραπανω να παω σε μεγαλυτερη ταχυτητα (200) και σε εγγυημενη ταχυτητα λογω οπτικης , γιατι οχι. Γιατι για αρκετο διαστημα η 100αρα μου δεν τερματιζε και ηταν το ψυχολογικο.. πληρωνω 100 και παιρνω 70-80... περα του πρακτικου.

Τεσπα , οπως λες , μενω προς το παρον στην 100αρα μου και βλεπω πως θα κινηθω...

ειχα adsl.εβαλα vdsl παροτι με καλυπτε καμποσο η adsl επειδη στην ουσια η διαφορα δεν ηταν τιποτα.μετα το 50 εγινε 100 ισως και χωρις να πληρωσω κατι. εννοειται οτι αν μπορω να βαλω ftthθα το βαλω για μεγαλυτερη σταθεροτητα κτλ.αν μπορω να παω και 500 χωρις να δωσω κατι παραπανω ή με μικρη διαφορα πχ 4-5 ευρω το μηνα παλι θα το εκανα.ενας καφες ειναι πλεον. αλλα ναι και εγω ελαχιστη χρηση κανω. την πληρωνω για να εχω ιντερνετ οχι για να βαζω να κατεβαζει αχρηστα πραγματα επειδη την πληρωνω.Jesus. οποτε μεινε 100 και σε ενα χρονο που ληγει βλεπεις τι μπορεις να κανεις.σε ενα χρονο μπορει να δινουν και 1000 και ας μην ειναι δικο τους το δικτυο σε εκεινη την περιοχη. αυτο με το ψυχολογικο το καταλαβαινω,παιζω 103 περιπου αλλα δεν φταιει η γραμμη αλλα η καλωδιωση μου. τουλαχιστον στο ftth θα τα πιασεις No matter what και ξερεις οτι δεν θα αλλαξει.τωρα μπορει να παιζεις 100 και αυριο 80 και να σου λενε δεν μπορει να δηλωθει βλαβη ή δεν υπαρχει καλυτερο ζευγαρι χαλκου κτλ. οποτε ναι οποιος μπορει να παει ftth παει με κλειστα τα ματια.

ακομα και 100 να μπορεις να πας Ftth αντι για vdsl (χαλκο) εννοειται το κανεις.αρκει να μην ξεκινησει αλλο συμβολαιο παλι ( να μην γινει ανανεωση)

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνήθως ναι, αλλά κυρίως εξαρτάται από τον φόρτο των συνεργείων κάθε παρόχου. Για παράδειγμα στην δική μας περιοχή που έχει δίκτυο η Vodafone και έφτιαξε όλη την εγκατάσταση στην οικοδομή, πρώτα έβαλε η Cosmote σε 3 ενοίκους (μεταξύ των οποίων και σε μένα) και περίπου μια βδομάδα αργότερα σε άλλους 2 η Vodafone, αν και όλοι μας κάναμε τις αιτήσεις με 1-2 μέρες διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις εκλεισα το τηλεφωνο με της προσφορες της cosmote..300 ftth με δωρο ενα παγιο και 10 ευρω καρτα στο κινητο μαζι με 1000 λεπτα προς ολους καθε μηνα για 24 μηνες στα 37.90..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jkoukos είπε

Συνήθως ναι, αλλά κυρίως εξαρτάται από τον φόρτο των συνεργείων κάθε παρόχου. Για παράδειγμα στην δική μας περιοχή που έχει δίκτυο η Vodafone και έφτιαξε όλη την εγκατάσταση στην οικοδομή, πρώτα έβαλε η Cosmote σε 3 ενοίκους (μεταξύ των οποίων και σε μένα) και περίπου μια βδομάδα αργότερα σε άλλους 2 η Vodafone, αν και όλοι μας κάναμε τις αιτήσεις με 1-2 μέρες διαφορά.

Εσυ που εχεις cosmote σε υποδομη vodafone ειχες κανενα προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, panatha1369 said:
μολις εκλεισα το τηλεφωνο με της προσφορες της cosmote..300 ftth με δωρο ενα παγιο και 10 ευρω καρτα στο κινητο μαζι με 1000 λεπτα προς ολους καθε μηνα για 24 μηνες στα 37.90..

συνηθως οταν εχεις τον ιδιο παροχο με αυτον που εχει τα μηχανηματα ειναι λιγο πιο ευκολο στο να λυθει μια βλαβη. αν και στο ftth οι βλαβες ειναι πιο απλες ως προς το να βρεις τι φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Εσυ που εχεις cosmote σε υποδομη vodafone ειχες κανενα προβλημα;

Κανένα πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο που ενεργοποιήθηκε η σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, panatha1369 είπε
μολις εκλεισα το τηλεφωνο με της προσφορες της cosmote..300 ftth με δωρο ενα παγιο και 10 ευρω καρτα στο κινητο μαζι με 1000 λεπτα προς ολους καθε μηνα για 24 μηνες στα 37.90..

Λολ, καταξοδευτηκαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, Ntinaras said:

Λολ, καταξοδευτηκαν...

Δεν είναι άσχημο το 10ευρο στο what's up, μιας και μετράει κανονικά σαν ανανέωση και δεν χρειάζεται να βάζεις κάθε 1-2 μήνες δικά σου χρήματα στο καρτοκινητό. Ουσιαστικά είναι σαν να πήρε την 300αρα στα 27.90 και με 1 πάγιο δώρο πήγε στα 26.9 για 2 χρονια.

Θα μου πεις βέβαια, τόσο θα έπρεπε να ήταν χωρίς προσφορές/εκπτώσεις, με το οποίο θα συμφωνήσω. 😛

Να διευκρινήσω ότι αν αποφασίσει μέσα στο 24μηνο να πάει πχ σε 500 ή 1Gbps, θα συνεχίσει να παίρνει το 10ευρο για τους υπόλοιπους μήνες του αρχικού συμβολαίου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Ntinaras said:

Λολ, καταξοδευτηκαν...

αν καταλαβα καλα 10 ευρω το μηνα στο κινητο δεν ειναι λιγο. ειδικα αν δεν χρειαζεται ανανεωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Ειμαι και εγω στο τελος της 2ετης συμβασης με οτε, 29€ 100αρα με το κουπονι και σκεφτομαι να αλλαξω μιας και η τιμη που δινουν τωρα για το ιδιο πακετο ειναι 33€.

Hcn δεν υπαρχει στην περιοχη μου, μονο τα last mile πακετα που δεν με ενδιαφερουν οι τιμες και Inalan δε θελω να παω λογω αρνητικων σχολιων.

Σκεφτομαι να παω προς nova FTTH μιας και εχουν καλες τιμες, φανταζομαι εφ οσον υπαρχει οπτικη στην πολυκατοικια θα χρειαστει μονο η εγκατασταση ετσι; το 500/100 στα 29€ μου φαινεται πολυ καλο, υπαρχει περιπτωση να δωσει καλυτερη τιμη ο οτε αν πω οτι φευγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Nova δίνει τα μεγάλα πακέτα FTTH αποκλειστικά από το δικό της δίκτυο, διαφορετικά τα μικρότερα και έως 200Mbps, ως εξής:

  • Το 300άρι σε δικό της δίκτυο, ενώ στην ίδια τιμή από δίκτυο άλλου παρόχου δίνει 50άρι.
  • Το 500άρι σε δικό της δίκτυο, ενώ στην ίδια τιμή από δίκτυο άλλου παρόχου δίνει 100άρι.
  • Το 1000άρι σε δικό της δίκτυο, ενώ στην ίδια τιμή από δίκτυο άλλου παρόχου δίνει 200άρι.

Έχει στην περιοχή σου η Nova δικό της δίκτυο ή δίνει υπηρεσίες μέσω χοντρικής άλλου παρόχου;

Και το πακέτο δεν είναι 500/100 αλλά 500/50. Το 100 που βλέπεις στις πληροφορίες αφορούν ταχύτητα σύνδεσης από δίκτυο άλλου παρόχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

H Nova δίνει τα μεγάλα πακέτα FTTH αποκλειστικά από το δικό της δίκτυο, διαφορετικά τα μικρότερα και έως 200Mbps, ως εξής:

  • Το 300άρι σε δικό της δίκτυο, ενώ στην ίδια τιμή από δίκτυο άλλου παρόχου δίνει 50άρι.
  • Το 500άρι σε δικό της δίκτυο, ενώ στην ίδια τιμή από δίκτυο άλλου παρόχου δίνει 100άρι.
  • Το 1000άρι σε δικό της δίκτυο, ενώ στην ίδια τιμή από δίκτυο άλλου παρόχου δίνει 200άρι.

Έχει στην περιοχή σου η Nova δικό της δίκτυο ή δίνει υπηρεσίες μέσω χοντρικής άλλου παρόχου;

Και το πακέτο δεν είναι 500/100 αλλά 500/50. Το 100 που βλέπεις στις πληροφορίες αφορούν ταχύτητα σύνδεσης από δίκτυο άλλου παρόχου.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, δεν το γνωριζα αυτο.

Θα παρω τις επομενες μερες να ρωτησω αν η καλυψη γινεται απο το δικο τους δικτυο και το πακετο αφορα την 500αρα.

Εχεις προσωπικη εμπειρια, προτεινεις να προχωρησω με νοβα αν καλυπτει το δικο της δικτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αναφέρει ξεκάθαρα η εταιρεία στην επίσημη ιστοσελίδα. Δεν είναι κάτι που δεν το βρίσκεις.

Δεν έχω εμπειρία από την Nova, αλλά στη θέση σου δεν θα την προτιμούσα και θα πήγαινα σε Inalan, η οποία έχει σαφώς λιγότερα αρνητικά σχόλια έναντι της Nova. Βέβαια, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...