Προς το περιεχόμενο

FTTH Cosmote vs Vodafone vs Wind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/11/2023 στις 4:25 ΜΜ, trelomam είπε

κολλησαμε λοιπον στο θεμα της εγκαταστασης μεσα στην πολυκατοικια...δεν θελουν απο τα καγκελα δεν θελουν με πλαστικο ευκαμπτο με ροκα απο τις σκαλες και θελουν μονο με καναλια.....ο εργολαβος της ΝΟΒΑ δεν συνεργαζεται και ετσι κολλησαμε.....εχετε καμμια προταση τι να κανω για να ξεκολλησει;αν κανω αιτηση σε άλλο παροχο λετε να φερει άλλο εργολαβο και να βρουμε λυση με τα καναλια;

 

Δυστυχώς με τέτοιο τρόπο τα έβαλαν και σε εμάς από ΟΤΕ. Εμάς τα πέρασαν απ έξω κι ολας στο πατρικο μου. Ας δώσουμε βάση να γίνει η δουλειά μας και ας είναι χωρίς κανάλια. 
Υ.Γ. Οποίος βάλει οπτική ίνα στο σπίτι, πραγματικά δεν γυρνάει πίσω. Εμένα ο πατέρας μου δεν ήθελε να βάλουμε  να τρυπήσουν στο σπίτι να βάλουν μπριζα διότι είχε φτιάξει όλη την εσωτερική καλωδίωση πριν μερικά χρόνια και τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι. Τελικά αφού βαλαμε με Nova στην αρχή, καταλήξαμε να πάμε στην Cosmote μετά από 12 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, NikolasKon14 said:

Δυστυχώς με τέτοιο τρόπο τα έβαλαν και σε εμάς από ΟΤΕ. Εμάς τα πέρασαν απ έξω κι ολας στο πατρικο μου. Ας δώσουμε βάση να γίνει η δουλειά μας και ας είναι χωρίς κανάλια. 
Υ.Γ. Οποίος βάλει οπτική ίνα στο σπίτι, πραγματικά δεν γυρνάει πίσω. Εμένα ο πατέρας μου δεν ήθελε να βάλουμε  να τρυπήσουν στο σπίτι να βάλουν μπριζα διότι είχε φτιάξει όλη την εσωτερική καλωδίωση πριν μερικά χρόνια και τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι. Τελικά αφού βαλαμε με Nova στην αρχή, καταλήξαμε να πάμε στην Cosmote μετά από 12 χρόνια.

οι τρυπες και τα box κτλ ειναι ενα τιποτα σαν μερεμετια.δεν γκρεμιζουν τοιχους δηλαδη.το να μπουν μερικα κουτακια στον τοιχο και να γινει μια τρυπα να μπει η ινα μεσα δεν ειναι η καταστροφη του κοσμου που νομιζουν μερικοι.αλλα ναι πολλες φορες γκρινιαζει ενας οτι δεν θελει και μετα γινεται πανικος που δεν μπορουν να βαλουν οι αλλοι οπως γραφει και ο φιλος πιο πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, trelomam said:

Ερωτηση για κοσμοτε, εχετε βαλει ups για το ρουτερ και το κουτακι που μετατρεπει την οπτικη ινα σε καλωδιο δικτυου; 

μπορεις να βαλεις αρκει να μπορει να υποστηριξει τα ampere που πρεπει .καποια πρωτα ups (battery banks) να τα πουμε καλυτερα ειχαν εξοδο 1 ampere που πλεον ειναι οριακα για το router. προσωπικα δεν βρισκω λογο να βαλω Ups στο router.αν κοπει το ρευμα οκ κοπηκε.δεν θα κανει 10 μηνες να ερθει. θα χασω το voip τηλεφωνο? για αυτο ειναι τα κινητα. προσωπικη αποψη βεβαια. αλλα ναι θες κατι που να μπορει να κρατησει και τα δυο και δεν ξερω αν θα βρεις με διπλη εξοδο.ενα conceptum του οτε βγαζει 1000ma αλλα εχει διπλη εξοδο που ειναι αχρηστη αφου τα 1000ma ειναι πολυ λιγα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονιά!! Συγγνώμη για το ίσως εκτός θέματος ερώτημα αλλά δεν ήθελα να κάνω νέο thread για μία απλή θεωρώ ερώτηση. 
έχω ήδη FTTH και πρόσφατα έβαλα 300 Cosmote με 37.9/μήνα. Το giga Voucher θα μπορώ να το ενεργοποιήσω ή είναι μόνο για νέες συνδέσεις; Ξέρετε τι παίζει;

ευχαριστώ και συγγνώμη και πάλι για την άκυρη με το θέμα ερώτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, liakosdeco είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!! Συγγνώμη για το ίσως εκτός θέματος ερώτημα αλλά δεν ήθελα να κάνω νέο thread για μία απλή θεωρώ ερώτηση. 
έχω ήδη FTTH και πρόσφατα έβαλα 300 Cosmote με 37.9/μήνα. Το giga Voucher θα μπορώ να το ενεργοποιήσω ή είναι μόνο για νέες συνδέσεις; Ξέρετε τι παίζει;

ευχαριστώ και συγγνώμη και πάλι για την άκυρη με το θέμα ερώτηση. 

Υπαρχει ακομα giga voucher?image.png.49ad31915cbd3257a96187bb2b23758e.png

Επεξ/σία από reystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 08/01/2024 at 01:23, liakosdeco said:

Το giga Voucher θα μπορώ να το ενεργοποιήσω ή είναι μόνο για νέες συνδέσεις; Ξέρετε τι παίζει;

Συμφωνα με τους όρους της διαβούλευσης που είχαμε διαβάσει πρόπερσι, δεν θα μπορούν να το αξιοποιήσουν αυτοί που έχουν ήδη ταχύτητες άνω των 100Mbps, οπότε εμείς που έχουμε ήδη 200/300/500/1000, θα τρώμε πόρτα.

On 08/01/2024 at 21:46, reystar said:

Υπαρχει ακομα giga voucher?image.png.49ad31915cbd3257a96187bb2b23758e.png

Αυτό είναι το παλιό, ο liakosdeco εννοεί αυτό που (ίσως) ξεκινήσει φέτος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα,  στην αλλαγή παρόχου (απο Voda 100 σε Nova) βάζουμε υποχρεωτικά το ρουτερ του νέου παρόχου, ή μπορούμε να κρατήσουμε το προηγούμενο?  

Μονο απο πρακτικής άποψης, να μην ξανα-σετάρω απτην αρχή νεο ρουτερ σε dns  κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, kounga said:

Καλημέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα,  στην αλλαγή παρόχου (απο Voda 100 σε Nova) βάζουμε υποχρεωτικά το ρουτερ του νέου παρόχου, ή μπορούμε να κρατήσουμε το προηγούμενο?  

Μονο απο πρακτικής άποψης, να μην ξανα-σετάρω απτην αρχή νεο ρουτερ σε dns  κλπ...

Η Vodafone δίνει ΟΝΤ και ξεχωριστό router, η Nova προς το παρόν δίνει "all in one" router με ενσωματωμένο ΟΝΤ, οπότε αναγκαστικά θα το βάλεις.

Ακόμα κι αν δεν το έκανε, αν θες τηλεφωνία, θα πρέπει να βάλεις της Nova γιατί δεν δίνει ακόμα SIP credentials για να τα βάλεις στο router που θες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kounga said:

Καλημέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα,  στην αλλαγή παρόχου (απο Voda 100 σε Nova) βάζουμε υποχρεωτικά το ρουτερ του νέου παρόχου, ή μπορούμε να κρατήσουμε το προηγούμενο?  

Μονο απο πρακτικής άποψης, να μην ξανα-σετάρω απτην αρχή νεο ρουτερ σε dns  κλπ...

πρεπει να βαλεις την nova γιατι θα δηλωθει το Serial του Ont/router της nova για να παιξει η γραμμη.και επισης δεν θα παιζει η τηλεφωνια αν δεν μπει της Nova

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα από Αθήνα ... Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θρεντ. Είναι καιρός που λήγει το συμβόλαιο του σπιτιού και έχω vodaf 100 και σταθερό μαζί . Βέβαια η τιμή που μου κάνουν είναι πάτωμα . Στα 25 ευρώ  . 

Βέβαια έχω θέμα στην iptv στα streaming έχω μεγάλο κόλλημα στην εικόνα . Επίσης όταν έρχονται φίλοι στο σπίτι και θα συνδεθούμε στο wifi 5-6 τηλέφωνα μαζί και κάτι έξυπνες λάμπες κάμερα κλπ . Πέφτει όλο το σύστημα όπου θέλει επανεκκίνηση το ρούτερ .  

Υπάρχει κανένας πάροχος όπου να αξίζει να πάω να μην έχω αυτά τα προβλήματα ή να κρατήσω αυτό που έχω τώρα ..?  

Ευχαριστώ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dim_1926 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα από Αθήνα ... Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θρεντ. Είναι καιρός που λήγει το συμβόλαιο του σπιτιού και έχω vodaf 100 και σταθερό μαζί . Βέβαια η τιμή που μου κάνουν είναι πάτωμα . Στα 25 ευρώ  . 

Βέβαια έχω θέμα στην iptv στα streaming έχω μεγάλο κόλλημα στην εικόνα . Επίσης όταν έρχονται φίλοι στο σπίτι και θα συνδεθούμε στο wifi 5-6 τηλέφωνα μαζί και κάτι έξυπνες λάμπες κάμερα κλπ . Πέφτει όλο το σύστημα όπου θέλει επανεκκίνηση το ρούτερ .  

Υπάρχει κανένας πάροχος όπου να αξίζει να πάω να μην έχω αυτά τα προβλήματα ή να κρατήσω αυτό που έχω τώρα ..?  

Ευχαριστώ ..

Στη περιοχή σου βολεύει ο ΟΤΕ; Θα πρότεινα εκεί. 
Nova επίσης σκεψου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dim_1926 said:

Καλησπέρα στην ομάδα από Αθήνα ... Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θρεντ. Είναι καιρός που λήγει το συμβόλαιο του σπιτιού και έχω vodaf 100 και σταθερό μαζί . Βέβαια η τιμή που μου κάνουν είναι πάτωμα . Στα 25 ευρώ  . 

Βέβαια έχω θέμα στην iptv στα streaming έχω μεγάλο κόλλημα στην εικόνα . Επίσης όταν έρχονται φίλοι στο σπίτι και θα συνδεθούμε στο wifi 5-6 τηλέφωνα μαζί και κάτι έξυπνες λάμπες κάμερα κλπ . Πέφτει όλο το σύστημα όπου θέλει επανεκκίνηση το ρούτερ .  

Υπάρχει κανένας πάροχος όπου να αξίζει να πάω να μην έχω αυτά τα προβλήματα ή να κρατήσω αυτό που έχω τώρα ..?  

Ευχαριστώ ..

δοκιμασε κανα αλλο router πχ κανα fritzbox.σε ταχυτητες κτλ σε οποιο παροχο και να πας θα παρεις τον ιδιο χαλκο και απο το ιδιο dslam .το μονο που αλλαζει ειναι το cpe οπως και με τι bandwidth βγαινει στην ελλαδα και στο εξωτερικο ο παροχος.

3 hours ago, Dim_1926 said:

Nova πάλι την φοβάμαι ακούω πολύ αρνητικά σχόλια .Για  ΟΤΕ σκέφτομαι απλά είναι ακριβότερα . Αλλά αν λυθεί το πρόβλημα δεν έχω θέμα . 

Μπορει να ειναι θεμα cpe και οχι παροχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αλλαξουμε παροχο με οπτικη  στο σπιτι , τι γινεται με την ινα; εννοω ολοι οι παροχοι απλα κανουν την αλλαγη στο καφαο και στο κεντρο τους ή πειραζουν την ινα στο σπιτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...