Προς το περιεχόμενο

FTTH Cosmote vs Vodafone vs Wind


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, trelomam said:

αν αλλαξουμε παροχο με οπτικη  στο σπιτι , τι γινεται με την ινα; εννοω ολοι οι παροχοι απλα κανουν την αλλαγη στο καφαο και στο κεντρο τους ή πειραζουν την ινα στο σπιτι;

αλλο εξοπλισμο θα σου δωσουν απλα.δεν θα πειραχτει τιποτα απο ολα τα υπολοιπα .Εκτος αν ο προηγουμενος σου παροχος ηταν inalan που ναι μεν ειναι Ftth αλλα ειναι δικες τις ινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λήγει το συμβόλαιο μου COSMOTE Double Play Fiberspeed 100 XL σε 1,5 μήνα. Το μηνιαίο κόστος είναι 37,90. Να ζητήσω προσφορά σε κάποιο τηλέφωνο προσφορών; Δεν μου εμφανίζει προς το παρόν προσφορά ανανέωσης στην εφαρμογή. Χρησιμοποιώ και 3 καρτοκινητά. Υπάρχει κάποιος που έκανε πρόσφατα ανανέωση με καλύτερη τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι εμενα απο χαλκο σε οπτικη ιδιο πακετο απεριοριστα κινητα σταθερα, 100αρα  μου εδωσαν 27, κατι …θα δω στον πρωτο λογαριασμο και θα σου πω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2024 στις 1:26 ΠΜ, gapostolidis είπε

Λήγει το συμβόλαιο μου COSMOTE Double Play Fiberspeed 100 XL σε 1,5 μήνα. Το μηνιαίο κόστος είναι 37,90. Να ζητήσω προσφορά σε κάποιο τηλέφωνο προσφορών; Δεν μου εμφανίζει προς το παρόν προσφορά ανανέωσης στην εφαρμογή. Χρησιμοποιώ και 3 καρτοκινητά. Υπάρχει κάποιος που έκανε πρόσφατα ανανέωση με καλύτερη τιμή;

Στα ίδια λεφτά δίνουν 300αρα γραμμή. Επικοινώνησε για αναβάθμιση μαζί τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/01/2024 at 01:26, gapostolidis said:

Λήγει το συμβόλαιο μου COSMOTE Double Play Fiberspeed 100 XL σε 1,5 μήνα. Το μηνιαίο κόστος είναι 37,90. Να ζητήσω προσφορά σε κάποιο τηλέφωνο προσφορών; Δεν μου εμφανίζει προς το παρόν προσφορά ανανέωσης στην εφαρμογή. Χρησιμοποιώ και 3 καρτοκινητά. Υπάρχει κάποιος που έκανε πρόσφατα ανανέωση με καλύτερη τιμή;

αν τα κανες κανα συμβολαιο τα κινητα παιζει να σου διναν τιποτα καλυτερο ειτε στην γραμμη ειτε στα κινητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενας παροχος δινει συνδεση μεσω οπτικης αλλου παροχου , συνηθως δινει μικροτερη ταχυτητα. Π.χ. η nova δινει εως 200mbps απο οπτικη αλλου παροχου.

Ειναι θεμα τεχνικο ή λογιστικο/κοστολογικο ? Δεν νομιζω οτι υφισταται θεμα οτι "χαντακωνει" τις δικες της πωλησεις , μιας και εκει που εχει οπτικη π.χ. η cosmote , δεν παιζει να παει η nova να σκαψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 23/01/2024 at 17:24, mphxths said:

Οταν ενας παροχος δινει συνδεση μεσω οπτικης αλλου παροχου , συνηθως δινει μικροτερη ταχυτητα. Π.χ. η nova δινει εως 200mbps απο οπτικη αλλου παροχου.

Ειναι θεμα τεχνικο ή λογιστικο/κοστολογικο ? Δεν νομιζω οτι υφισταται θεμα οτι "χαντακωνει" τις δικες της πωλησεις , μιας και εκει που εχει οπτικη π.χ. η cosmote , δεν παιζει να παει η nova να σκαψει.

Όχι συνήθως, μόνο η Nova το κάνει (πλέον). Η Vodafone κάποτε δεν έδινε καθόλου από δίκτυο άλλου αλλά εδώ και καιρό έχει αρχίσει να δίνει από όλα μέχρι και 1Gbps. O OTE κλασικά δεν το λογαριάζει έδινε εξαρχής από όλων, μέχρι κι η HCN δίνει μέσω δικτύου άλλου πλέον, αλλά με 10% upload, οχι 1:1 όπως στο δικό της.

Υποθέτω ότι για τη Nova είναι θέμα κόστους + marketing, δλδ να μην έχει πακέτα 2 "ταχυτήτων", ένα πχ 1Gbps με 33 ευρώ μέσω του ιδιόκτητου κι ένα στα 50 ευρώ μέσω των άλλων.

Ας ελπίσουμε να πέσουν φέτος οι ταχύτητες χονδρικής, γιατί οι ρυθμοί υιοθέτησης της FTTH είναι τραγικά χαμηλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Thresh said:

Υποθέτω ότι για τη Nova είναι θέμα κόστους + marketing, δλδ να μην έχει πακέτα 2 "ταχυτήτων", ένα πχ 1Gbps με 33 ευρώ μέσω του ιδιόκτητου κι ένα στα 50 ευρώ μέσω των άλλων.

Απο το να χασει ομως τον πελατη τελειως ? Δηλαδη πες οτι εγω ηθελα 500mbps. Η οπτικη ειναι του ΟΤΕ και η nova δινει εως 200mbps. Τι με εμποδιζει να σηκωθω να φυγω απο την nova και να παω ΟΤΕ ? Ειδικα που εχω και ενα fritzbox και καθεται :) Απο ο,τι βλεπω η vodafone για την διευθυνση μου δινει εως 1gbps οπως και ο ΟΤΕ (προφανως) , και οι δυο στις ιδιες τιμες.

Σε αλλα νεα , ενας απο τους ενοικους του κτιριου μου μαλλον εκανε αιτηση για οπτικη γιατι ηρθε χτες ο εργολαβος να κανει επισκοπηση του χωρου. Αρα ανοιγει ο δρομος και για μας τους υπολοιπους :) 

Το απεναντι κτιριο που εκανε εγκατασταση οπτικης εδω και μια βδομαδα περιπου , βλεπω οτι ο "οδηγος" κρεμεται ακομα... δεν ξερω τι φαση παιζει.
 

Spoiler

spacer.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, mphxths said:

Απο το να χασει ομως τον πελατη τελειως ?

Εδώ και μήνες φαίνεται ότι δεν την νοιάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/01/2024 at 17:24, mphxths said:

Οταν ενας παροχος δινει συνδεση μεσω οπτικης αλλου παροχου , συνηθως δινει μικροτερη ταχυτητα. Π.χ. η nova δινει εως 200mbps απο οπτικη αλλου παροχου.

Ειναι θεμα τεχνικο ή λογιστικο/κοστολογικο ? Δεν νομιζω οτι υφισταται θεμα οτι "χαντακωνει" τις δικες της πωλησεις , μιας και εκει που εχει οπτικη π.χ. η cosmote , δεν παιζει να παει η nova να σκαψει.

δεν ειναι τεχνικο το θεμα.για χ ψ λογους ισως κοστους ισως κατι αλλο δεν το δινουν.αλλα τεχνικο δεν ειναι.

On 26/01/2024 at 16:28, mphxths said:

Απο το να χασει ομως τον πελατη τελειως ? Δηλαδη πες οτι εγω ηθελα 500mbps. Η οπτικη ειναι του ΟΤΕ και η nova δινει εως 200mbps. Τι με εμποδιζει να σηκωθω να φυγω απο την nova και να παω ΟΤΕ ? Ειδικα που εχω και ενα fritzbox και καθεται :) Απο ο,τι βλεπω η vodafone για την διευθυνση μου δινει εως 1gbps οπως και ο ΟΤΕ (προφανως) , και οι δυο στις ιδιες τιμες.

Σε αλλα νεα , ενας απο τους ενοικους του κτιριου μου μαλλον εκανε αιτηση για οπτικη γιατι ηρθε χτες ο εργολαβος να κανει επισκοπηση του χωρου. Αρα ανοιγει ο δρομος και για μας τους υπολοιπους :) 

Το απεναντι κτιριο που εκανε εγκατασταση οπτικης εδω και μια βδομαδα περιπου , βλεπω οτι ο "οδηγος" κρεμεται ακομα... δεν ξερω τι φαση παιζει.
 

δεν μου κανει για οδηγο αυτο αλλα για τον πλαστικο σωληνα που θα περασει απο μεσα η ινα. δεν σε εμποδιζει τιποτα να φυγεις.δεν ειναι πρωτη φορα που η nova εχει μεινει πισω σε καποια πραγματα και τα δινει τελευταια. εχει ξαναγινει.οπως το ιδιο γινεται και τωρα που μεχρι προσφατως (εκτος αν αλλαξε) δεν εδινε τα στοιχεια του voip οταν ο οτε και η vodafone οσο ξερω τα δινουν.  ανοιγει πραγματι ο δρομος για ολους σας σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, poulinos said:

δεν μου κανει για οδηγο αυτο αλλα για τον πλαστικο σωληνα που θα περασει απο μεσα η ινα.

Ναι μωρε αυτο εννοουσα. Εκει μεσα θα περασει η οπτικη λογικα.
 

2 hours ago, poulinos said:

δεν σε εμποδιζει τιποτα να φυγεις.

Δεν ειναι απλο. 1ον το συμβολαιο μου με την nova ληγει σε κανα χρονο. Αρα δεν μπορω ετσι απλα να φυγω. 2ον το κινητο μου ειναι σε nova (συμβολαιο) και η τιμη που εχω σε αυτο τροποποιειται επειδη εχω και το σταθερο σε nova.
Απο την αλλη , θα μπορουσα να βαλω την 200αρα που δινει η nova απο οπτικη αλλου παροχου , και να υπερκαλυπτομαι. Αλλα γιατι να μενω στην nova που μπορει να μην δωσει ποτε παραπανω ή και να δωσει , κανεις δεν ξερει , απο το να παω καποια στιγμη στον ΟΤΕ , που ενω υπερκαλυπτομαι απο π.χ. 200αρα , να εχω την ανεση ανα πασα στιγμη να μεταβω σε μεγαλυτερη ταχυτητα...? Τεσπα , θα δω στο μελλον τι θα κανω ... 

Οσον αφορα στην εγκατασταση , παρατηρω μια διαφοροποιηση με το απεναντι κτιριο. Στο απεναντι κτιριο , νομιζω ολα γινανε απο ενα συνεργειο , δηλ σκαψιμο στο πεζοδρομιο και εσωτ. εγκατασταση , ενω στο δικο μας , το συνεργειο σημερα εκανε την εσωτερικη και θα ερθει αλλο να κανει τα σκαψιματα στο πεζοδρομιο καποια στιγμη... τι φαση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mphxths said:

Ναι μωρε αυτο εννοουσα. Εκει μεσα θα περασει η οπτικη λογικα.
 

Δεν ειναι απλο. 1ον το συμβολαιο μου με την nova ληγει σε κανα χρονο. Αρα δεν μπορω ετσι απλα να φυγω. 2ον το κινητο μου ειναι σε nova (συμβολαιο) και η τιμη που εχω σε αυτο τροποποιειται επειδη εχω και το σταθερο σε nova.
Απο την αλλη , θα μπορουσα να βαλω την 200αρα που δινει η nova απο οπτικη αλλου παροχου , και να υπερκαλυπτομαι. Αλλα γιατι να μενω στην nova που μπορει να μην δωσει ποτε παραπανω ή και να δωσει , κανεις δεν ξερει , απο το να παω καποια στιγμη στον ΟΤΕ , που ενω υπερκαλυπτομαι απο π.χ. 200αρα , να εχω την ανεση ανα πασα στιγμη να μεταβω σε μεγαλυτερη ταχυτητα...? Τεσπα , θα δω στο μελλον τι θα κανω ... 

Οσον αφορα στην εγκατασταση , παρατηρω μια διαφοροποιηση με το απεναντι κτιριο. Στο απεναντι κτιριο , νομιζω ολα γινανε απο ενα συνεργειο , δηλ σκαψιμο στο πεζοδρομιο και εσωτ. εγκατασταση , ενω στο δικο μας , το συνεργειο σημερα εκανε την εσωτερικη και θα ερθει αλλο να κανει τα σκαψιματα στο πεζοδρομιο καποια στιγμη... τι φαση ...

αν ληγει θα πρεπει να περιμενεις να τελειωσει για να μην πληρωσεις εξτρα.καποιοι ειχαν φυγει  ατελιως με το προσχημα οτι δεν τους δινουν τα voip στοιχεια. εναλλακτικα πας στα 200 και προσωπικα το θεωρω πολυ μια χαρα ταχυτητα.αν πας σε 200 προσεχε μην γινει ανανεωση παλι για 2 χρονια το συμβολαιο. ειναι 3 φασεις. μεχρι πεζοδρομιο , μεσα στην πολυκατοικια σε καθε οροφο και μετα ινα μεχρι εσενα.οτι ετυχε ενα συνεργειο να κανει το α και β μαζι δεν λεει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, poulinos said:

αν πας σε 200 προσεχε μην γινει ανανεωση παλι για 2 χρονια το συμβολαιο

Aυτο ειναι αυτονοητο , και για αυτο δεν ψηνομαι να δεσμευτω ξανα για δυο χρονια χωρις να ξερω στα σιγουρα οτι καποια στιγμη θα δωσει και παραπανω ταχυτητες.
 

6 minutes ago, poulinos said:

εναλλακτικα πας στα 200 και προσωπικα το θεωρω πολυ μια χαρα ταχυτητα.

Μια χαρα ειναι , για αυτο ειπα οτι υπερκαλυπτομαι. Απο 200 και πανω πρεπει καποιος να εχει εξεζητημενες αναγκες για να παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, mphxths said:

Aυτο ειναι αυτονοητο , και για αυτο δεν ψηνομαι να δεσμευτω ξανα για δυο χρονια χωρις να ξερω στα σιγουρα οτι καποια στιγμη θα δωσει και παραπανω ταχυτητες.
 

Μια χαρα ειναι , για αυτο ειπα οτι υπερκαλυπτομαι. Απο 200 και πανω πρεπει καποιος να εχει εξεζητημενες αναγκες για να παει.

μπορεις να μεινεις στο πακετο που εισαι για να ληξει σε ενα χρονο και μετα βλεπεις.με 100αρα ειμαι και απορω αν κατεβαζω 2giga Την ημερα. χρηση θα κανω μονο οταν ειναι να κατεβασω καμια ταινια που οκ εκει θα δω διαφορα με την 100αρα.κατα τα αλλα η γραμμη μου εχει κλεισει τα ματια και κοιμαται την μιση ημερα :P

και αν θελω να κανω μεγαλο Upload απλα βαζω 5g.

χρησιμοποιω δηλαδη το 5g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, poulinos said:

κατα τα αλλα η γραμμη μου εχει κλεισει τα ματια και κοιμαται την μιση ημερα

Μου θυμιζεις εποχες adsl που ειχαμε εναν πελατη (δουλευα ως τεχνικος τοτε σε καταστημα πληροφορικης) , που ερχοταν και μας ελεγε οτι κατεβαζει συνεχως κατι απο το ιντερνετ γιατι "αφου την πληρωνω την γραμμη , ας δουλευει" :) 

Κοιτα , και εμενα η χρηση μου δεν ειναι κατι τρελο , καμμια ταινια , κανα iso (windows/linux) κλπ. Δεν λεω οτι δεν καλυπτομαι απο την 100αρα , αλλα αν μπορω με ελαχιστα ($$) παραπανω να παω σε μεγαλυτερη ταχυτητα (200) και σε εγγυημενη ταχυτητα λογω οπτικης , γιατι οχι. Γιατι για αρκετο διαστημα η 100αρα μου δεν τερματιζε και ηταν το ψυχολογικο.. πληρωνω 100 και παιρνω 70-80... περα του πρακτικου.

Τεσπα , οπως λες , μενω προς το παρον στην 100αρα μου και βλεπω πως θα κινηθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...