Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω την tcl 55p635 εδώ και κανένα μήνα και έχω θέμα με την εφαρμογή της COSMOTE αλλά έχω την εντύπωση ότι γίνεται και με την ΕΟΝ. 
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως ενώ παίζουν στην αρχή τα κανάλια μια χαρά, μετά από κάποια ώρα αρχίζουν κ κάνουν μικρά κολλήματα σαν να πέφτουν τα fps να το πω; Δεν είναι θέμα ότι δεν φορτώνουν είναι σαν να κολλάει κάπως η κίνηση στις εικόνες, ναι δεν είναι τρελό να μην μπορείς να δεις αλλά είναι σπαστικό κ το παρατηρώ, ενώ με το tv box της COSMOTE όλα είναι μια χαρά. Φανταστείτε τα γράμματα κάτω στις ειδήσεις οι τίτλοι που περνάνε το βλέπεις ότι δεν κινούνται ελεύθερα όπως πάνε με το που ανοίξεις την tv. 
Έχετε καμία βοήθεια; Κάτι να το αντιμετωπίσουμε; Έχει τύχει σε κανέναν;
Γιατί πήρα smart tv κ ουσιαστικά ακόμα χρησιμοποιώ το tv box για να βλέπω σαν άνθρωπος. 
 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας αναγνωρίζει η τηλεόραση apk αρχεία όταν κουμπωνετε ενα usb stick πάνω της?

Έχω την 50p735.

Επεξ/σία από dionisis777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, G10rgos said:

Καλησπέρα παιδιά, έχω την tcl 55p635 εδώ και κανένα μήνα και έχω θέμα με την εφαρμογή της COSMOTE αλλά έχω την εντύπωση ότι γίνεται και με την ΕΟΝ. 
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως ενώ παίζουν στην αρχή τα κανάλια μια χαρά, μετά από κάποια ώρα αρχίζουν κ κάνουν μικρά κολλήματα σαν να πέφτουν τα fps να το πω; Δεν είναι θέμα ότι δεν φορτώνουν είναι σαν να κολλάει κάπως η κίνηση στις εικόνες, ναι δεν είναι τρελό να μην μπορείς να δεις αλλά είναι σπαστικό κ το παρατηρώ, ενώ με το tv box της COSMOTE όλα είναι μια χαρά. Φανταστείτε τα γράμματα κάτω στις ειδήσεις οι τίτλοι που περνάνε το βλέπεις ότι δεν κινούνται ελεύθερα όπως πάνε με το που ανοίξεις την tv. 
Έχετε καμία βοήθεια; Κάτι να το αντιμετωπίσουμε; Έχει τύχει σε κανέναν;
Γιατί πήρα smart tv κ ουσιαστικά ακόμα χρησιμοποιώ το tv box για να βλέπω σαν άνθρωπος. 
 

Ευχαριστώ

Έχω την 50p635. Σε ΕΟΝ το κάνει και σε μένα, σαν να χάνει frames. Πας ρυθμίσεις/εφαρμογές/και βρίσκεις τις εφαρμογές EON, Cosmote κλπ και πατάς αναγκαστική διακοπή και απο κάτω εκκαθάριση προσωρινής μνήμης. Μετά πας σύστημα/τέρμα κάτω/επανεκκίνηση. Θα δείς οτι τώρα παίζει μια χαρά. Φταίνε οι εφαρμογές και η διαχείριση που έχουν στο buffer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το κάνει σε ένα κανάλι, παρατήρησες να το κάνει και στα υπόλοιπα;

Εγώ έχω παρατηρήσει στο Cosmote TV app ότι το κάνει όταν πατάω το κάτω βελάκι και παίζω με τις επιλογές, και ότι δεν το κάνει σε όλα τα κανάλια, δηλαδή το κάνει μερικές φορές στο FX Life και αν αλλάξω κανάλι δείχνει σωστά. Δεν ξέρω αν με αυτή την κίνηση όμως γίνεται κάποια εκκαθάριση μνήμης (σε νομίζω μεταξύ μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -dL- είπε

Έχω την 50p635. Σε ΕΟΝ το κάνει και σε μένα, σαν να χάνει frames. Πας ρυθμίσεις/εφαρμογές/και βρίσκεις τις εφαρμογές EON, Cosmote κλπ και πατάς αναγκαστική διακοπή και απο κάτω εκκαθάριση προσωρινής μνήμης. Μετά πας σύστημα/τέρμα κάτω/επανεκκίνηση. Θα δείς οτι τώρα παίζει μια χαρά. Φταίνε οι εφαρμογές και η διαχείριση που έχουν στο buffer.

Αδερφέ αυτό που λες το δοκίμασα την αναγκαστική διακοπή και την εκκαθάριση προσωρινής μνήμης, αλλά είναι σαν να κάνω επανεκκίνηση την τηλεόραση, δηλαδή παίζει καλά για κάποια ώρα και μετά πάλι κολλήματα… 

 

38 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όταν το κάνει σε ένα κανάλι, παρατήρησες να το κάνει και στα υπόλοιπα;

Εγώ έχω παρατηρήσει στο Cosmote TV app ότι το κάνει όταν πατάω το κάτω βελάκι και παίζω με τις επιλογές, και ότι δεν το κάνει σε όλα τα κανάλια, δηλαδή το κάνει μερικές φορές στο FX Life και αν αλλάξω κανάλι δείχνει σωστά. Δεν ξέρω αν με αυτή την κίνηση όμως γίνεται κάποια εκκαθάριση μνήμης (σε νομίζω μεταξύ μας).

Ναι όταν το κάνει σε ένα κανάλι μετά το κάνει κ στα υπόλοιπα όπως και αν είμαι στο COSMOTE κ γυρίσω σε EON, το κάνει κ εκεί. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω την 50C645 και στην εφαρμογη της cosmote δεν μπορω να βάλω με τίποτα τους υποτιτλους στα κανάλια (τους cc όπου είναι διαθέσιμοι) .Ξέρει κάποιος αν γίνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, και την γνώμη σας παιδιά. 

  • TCL Smart Τηλεόραση 55" 4K UHD QLED 55C735 HDR = 519€ (+ δωροεπιταγή κότσος)
  • TCL 65P635 65" Τηλεόραση Smart 4K TV = 549€ (Σκρουτζόβιος)

Δύσκολή απόφαση.

Θυσιάζω 10" και παίρνω 100hz+ ή καλύτερα 65" και ας μην είναι 100hz+ ?

Έχει κανείς άποψη ή παρόμοια εμπειρία , στο πως μπορείς να πάρεις πιο εύκολα την ρημαδοαπόφαση; 

(Τώρα έχω μια Samsung 43" FullHD LED παλιά , η οποία θα φύγει στο πατρικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AccountSaver είπε

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, και την γνώμη σας παιδιά. 

  • TCL Smart Τηλεόραση 55" 4K UHD QLED 55C735 HDR = 519€ (+ δωροεπιταγή κότσος)
  • TCL 65P635 65" Τηλεόραση Smart 4K TV = 549€ (Σκρουτζόβιος)

Δύσκολή απόφαση.

Θυσιάζω 10" και παίρνω 100hz+ ή καλύτερα 65" και ας μην είναι 100hz+ ?

Έχει κανείς άποψη ή παρόμοια εμπειρία , στο πως μπορείς να πάρεις πιο εύκολα την ρημαδοαπόφαση; 

(Τώρα έχω μια Samsung 43" FullHD LED παλιά , η οποία θα φύγει στο πατρικό).

Ποιότητα ή ποσότητα είναι το ερώτημα...

Δυστυχώς μπορείς να το απαντήσεις μόνο εσύ.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι χάλια ποιοτικά η 65αρα(την έχω), σίγουρα όμως δεν έχει και τα features που έχει η συγκεκριμένη 55αρα.

Ανάλογα με την χρήση και τις απαιτήσεις διαλέγεις και παίρνεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AccountSaver said:

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, και την γνώμη σας παιδιά. 

  • TCL Smart Τηλεόραση 55" 4K UHD QLED 55C735 HDR = 519€ (+ δωροεπιταγή κότσος)
  • TCL 65P635 65" Τηλεόραση Smart 4K TV = 549€ (Σκρουτζόβιος)

Δύσκολή απόφαση.

Θυσιάζω 10" και παίρνω 100hz+ ή καλύτερα 65" και ας μην είναι 100hz+ ?

Έχει κανείς άποψη ή παρόμοια εμπειρία , στο πως μπορείς να πάρεις πιο εύκολα την ρημαδοαπόφαση; 

(Τώρα έχω μια Samsung 43" FullHD LED παλιά , η οποία θα φύγει στο πατρικό).

Έχω την 50p635 και είναι τίμια πολύ για τα λεφτά της και θα έπαιρνα την 65'' με κλειστά μάτια αμα την ήξερα πρίν την TCL.

Στο ερώτημα qled η απλή led δεν θα στεκόμουν πολύ καθώς έχει πολύ ωραία μαύρα η απλή οπότε για μένα το μέγεθος είναι νούμερο 1 στην επιλογή. Απο την εμπειρία μου εαν μια τηλεόραση με απογοητεύσει σε κάποιο απο τα features τότε το μέγεθος με αποζημιώνει και με το παραπάνω. Εάν όμως θέλεις να βλέπεις περιεχόμενο με γρήγορη εναλλαγή όπως αθλητικά ή gaming ίσως τα 144hz να έχουν περισσότερη σημασία για σένα απο το μέγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά με υγεία . 

 

Θέλω να ρωτήσω εάν σε κανέναν έχει τύχη κάτι αντίστοιχο. Αγορασα μια τηλεόραση TCL 50' από Κωτσόβολο και αποδείχθηκε ελαττωματική, δεν ανοίγει η οθόνη παρά μόνο ο ήχος μετά από μερικές επαναλαμβανόμενες προσπάθειες τα καταφέρνω και ανοίγει κανονικά. Τηλεφώνησα στον Κωτσόβολο την 3' ημέρα αγοράς και μου είπε επειδή δεν έχω το κουτί και ούτε total support δεν μου κάνει αντικατάσταση αλλά μόνο να την στείλει στην TCL για επισκευή. 

 

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να τους πιέσω για την αντικατάσταση; 

 

Επίσης να σημειωθεί ότι δεν με ενημέρωσε κάνεις κατά την αγορά ότι δεν πρέπει να πετάξω το κουτί για μερικές ημέρες . Όχι ότι είχα κάπου να το αποθηκεύσω γτ έχω μικρό σπίτι. 

Επεξ/σία από vlospa84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, -dL- είπε

Έχω την 50p635 και είναι τίμια πολύ για τα λεφτά της και θα έπαιρνα την 65'' με κλειστά μάτια αμα την ήξερα πρίν την TCL.

Στο ερώτημα qled η απλή led δεν θα στεκόμουν πολύ καθώς έχει πολύ ωραία μαύρα η απλή οπότε για μένα το μέγεθος είναι νούμερο 1 στην επιλογή. Απο την εμπειρία μου εαν μια τηλεόραση με απογοητεύσει σε κάποιο απο τα features τότε το μέγεθος με αποζημιώνει και με το παραπάνω. Εάν όμως θέλεις να βλέπεις περιεχόμενο με γρήγορη εναλλαγή όπως αθλητικά ή gaming ίσως τα 144hz να έχουν περισσότερη σημασία για σένα απο το μέγεθος.

 

35 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ποιότητα ή ποσότητα είναι το ερώτημα...

Δυστυχώς μπορείς να το απαντήσεις μόνο εσύ.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι χάλια ποιοτικά η 65αρα(την έχω), σίγουρα όμως δεν έχει και τα features που έχει η συγκεκριμένη 55αρα.

Ανάλογα με την χρήση και τις απαιτήσεις διαλέγεις και παίρνεις

 

Καταρχάς σας ευχαριστώ για την απάντηση σας παιδιά.

Δεν παίζω παιχνίδια (παρότι έχω ΧΒΟΧ) δεν υπάρχει χρόνος . Την έχουμε αποκλειστικά να δούμε καμία ταινία - σειρά στο netflix ,άντε και κανένα mirroring από λάπτοπ άμα θέλω να δουλέψω.

Απλά είδα ότι η 55" είχε κάποια εξτρά στο HDR+ κτλ. και λέω μήπως σύμφερε παραπάνω.

Έπεσε και εδώ το μάτι μου :

https://www.skroutz.gr/s/42176228/LG-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-LED-65UR81006LJ-HDR-2023.html

(επειδή την έχουν καταστήματα και με άτοκες δόσεις που με συμφέρει να πω την αλήθεια, αλλά δεν ξέρω  αν αξίζει την διαφορά αντί για 528€ της TCL ή 600€ η 65" για LG του 2023 μοντέλο.

Είναι ένα θεματάκι η απόφαση αν και όπως ειπα, δεν παίζω παιχνίδια , ταινίες βλέπουμε πιο πολύ ...

50 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

 

Καταρχάς σας ευχαριστώ για την απάντηση σας παιδιά.

Δεν παίζω παιχνίδια (παρότι έχω ΧΒΟΧ) δεν υπάρχει χρόνος . Την έχουμε αποκλειστικά να δούμε καμία ταινία - σειρά στο netflix ,άντε και κανένα mirroring από λάπτοπ άμα θέλω να δουλέψω.

Απλά είδα ότι η 55" είχε κάποια εξτρά στο HDR+ κτλ. και λέω μήπως σύμφερε παραπάνω.

Έπεσε και εδώ το μάτι μου :

https://www.skroutz.gr/s/42176228/LG-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-LED-65UR81006LJ-HDR-2023.html

(επειδή την έχουν καταστήματα και με άτοκες δόσεις που με συμφέρει να πω την αλήθεια, αλλά δεν ξέρω  αν αξίζει την διαφορά αντί για 528€ της TCL ή 600€ η 65" για LG του 2023 μοντέλο.

Είναι ένα θεματάκι η απόφαση αν και όπως ειπα, δεν παίζω παιχνίδια , ταινίες βλέπουμε πιο πολύ ...

και σαν να μη έφτανε αυτό βρήκα και αυτή σε κάτω από 600€ που συνδιάζει πιστεύω τα πάντα... απλά σαν panel θα είναι αντίστοιχο άραγε της LG ή θα κλαίω με μαύρο δάκρυ;

https://www.skroutz.gr/s/42866576/TCL-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-QLED-65C645-HDR-2023.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vlospa84 said:

Καλή χρονιά με υγεία . 

 

Θέλω να ρωτήσω εάν σε κανέναν έχει τύχη κάτι αντίστοιχο. Αγορασα μια τηλεόραση TCL 50' από Κωτσόβολο και αποδείχθηκε ελαττωματική, δεν ανοίγει η οθόνη παρά μόνο ο ήχος μετά από μερικές επαναλαμβανόμενες προσπάθειες τα καταφέρνω και ανοίγει κανονικά. Τηλεφώνησα στον Κωτσόβολο την 3' ημέρα αγοράς και μου είπε επειδή δεν έχω το κουτί και ούτε total support δεν μου κάνει αντικατάσταση αλλά μόνο να την στείλει στην TCL για επισκευή. 

 

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να τους πιέσω για την αντικατάσταση; 

 

Επίσης να σημειωθεί ότι δεν με ενημέρωσε κάνεις κατά την αγορά ότι δεν πρέπει να πετάξω το κουτί για μερικές ημέρες . Όχι ότι είχα κάπου να το αποθηκεύσω γτ έχω μικρό σπίτι. 

Δυστυχώς το κουτί το πετάμε αφού έχει περάσει μια εβδομάδα δηλαδή το DOA 7 ημερών όπου αμα σου βγάλει πρόβλημα το βάζεις στο κουτί και το επιστρέφεις και μπορείς να ζητήσεις ακόμα και τα χρήματα σου πίσω. Αυτό ισχύει για όλα τα πράγματα οχι μόνο στις τηλεοράσεις. Η μόνη επιλογή τώρα είναι αυτή που σου έδωσαν δηλαδή σέρβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα υβριδικά κανάλια δεν έχει ήχο ενώ εικόνα παίζει κανονικά. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;

Μοντέλο P635

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2024 στις 2:21 ΜΜ, AccountSaver είπε

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, και την γνώμη σας παιδιά. 

  • TCL Smart Τηλεόραση 55" 4K UHD QLED 55C735 HDR = 519€ (+ δωροεπιταγή κότσος)
  • TCL 65P635 65" Τηλεόραση Smart 4K TV = 549€ (Σκρουτζόβιος)

Δύσκολή απόφαση.

Θυσιάζω 10" και παίρνω 100hz+ ή καλύτερα 65" και ας μην είναι 100hz+ ?

Έχει κανείς άποψη ή παρόμοια εμπειρία , στο πως μπορείς να πάρεις πιο εύκολα την ρημαδοαπόφαση; 

(Τώρα έχω μια Samsung 43" FullHD LED παλιά , η οποία θα φύγει στο πατρικό).

Έχω την 65ρα C635, μου κάνει εντύπωση που το απλό μοντέλο (P έναντι C που είναι QLED) βγαίνει ακριβότερο από όσο πήρα τη δική μου πριν μόλις 2 εβδομάδες. Σε κανονική περίοδο ούτε καν black friday κλπ.

οι 10 ίντσες όπως και να το κάνουμε μετράνε. Τα 100 hz δεν μου έχουν λήψει, η εικόνα (επαναλαμβάνω, μιλώ για C όχι P) είναι πολύ καλή, το μεγαλύτερο παράπονο είναι η συμπεριφορά και τα μικροκολλήματα λχ σε kodi. Δεν νομίζω σε αυτό να έχει διαφορά η 735, παρόμοιο hardware έχει. Σίγουρα δεν φαίνεται για δαίμονας ταχύτητας. Βέβαια στη χειρότερη παίρνουμε ένα εξωτερικό box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, quintus είπε

Έχω την 65ρα C635, μου κάνει εντύπωση που το απλό μοντέλο (P έναντι C που είναι QLED) βγαίνει ακριβότερο από όσο πήρα τη δική μου πριν μόλις 2 εβδομάδες. Σε κανονική περίοδο ούτε καν black friday κλπ.

οι 10 ίντσες όπως και να το κάνουμε μετράνε. Τα 100 hz δεν μου έχουν λήψει, η εικόνα (επαναλαμβάνω, μιλώ για C όχι P) είναι πολύ καλή, το μεγαλύτερο παράπονο είναι η συμπεριφορά και τα μικροκολλήματα λχ σε kodi. Δεν νομίζω σε αυτό να έχει διαφορά η 735, παρόμοιο hardware έχει. Σίγουρα δεν φαίνεται για δαίμονας ταχύτητας. Βέβαια στη χειρότερη παίρνουμε ένα εξωτερικό box.

Το θέμα είναι ότι σε αυτά τα λεφτά, αν είδες έχει και LG και δεν ξέρω,τι στο καλό να κάνω... :D 

Δεν μπορώ να αποφασίσω δηλαδή

1. https://www.skroutz.gr/s/42866576/TCL-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-QLED-65C645-HDR-2023.html#reviews

2. https://www.skroutz.gr/s/42176228/LG-Smart-Tileorasi-65-4K-UHD-LED-65UR81006LJ-HDR-2023.html#reviews

Καλά από FullHD σε 4Κ θα είναι μέρα με την νύχτα , αλλά οκ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...