Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, δεν είναι OLED, για αυτές της προσφοράς που συζητάμε στο άλλο νήμα πρόκειται, για μοντέλο που έχει εξαντληθεί.

Απ' τη μία σκέφτομαι ότι όντως μπορεί να έχουν παίξει αρκετές ώρες, απ' την άλλη, θα μπορούσαν να έχουν ήδη βγάλει κάτι, όπως έβγαλε ενός συμφορουμίτη στο άλλο νήμα μετά από λίγες ώρες που την πήρε καινούργια.

Τιμή καλύτερη δεν κάνουν μετά από λίγη κουβέντα, ίσως με πολλή πίεση, δεν ξέρω. Μπορεί επειδή είναι μοντέλο που κινήθηκε πολύ αυτές τις μέρες και δεν τους νοιάζει να τη σκοτώσουν.

Την επέκταση εγγύησης τη σκέφτομαι κυρίως για το αν χρειαστεί να βγει απ' το σπίτι, γιατί όταν μιλάμε π.χ. για 75 ίντσες, είναι θέμα και να βρεις όχημα, αλλά και να την κατεβάσεις/φορτώσεις κ.λπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, AzaZyL είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Αυτή λέω να πάρω και εγώ. Ευχαριστημένος γενικά, μέχρι τώρα? 

Ναι πολύ ευχαριστημένος. Εικόνα φυσικά σούπερ, ήχος πάρα πολύ καλός, και menu χωρίς καμία καθυστέρηση. Γενικά είναι καλύτερη από ότι περίμενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Eatos είπε

Δεν είχα ιδέα ότι παίζουν αυτά, σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω, οι η μόνη λύση στο πρόβλημα είναι το εσωτερικό κεραιάκι, σωστά;

Μπορώ να κάνω κάτι στην κεραία αντί για αυτό; Γιατί το θέμα είναι ότι και δίπλα που μένει ο αδερφός μου και παίρνει από την ίδια κεραία, ούτε αυτός έχει σήμα στις δύο τηλεοράσεις του (μια tcl και μια παλιά elite).

 

      Ναι, αν το σήμα της κεραίας είναι πολύ ισχυρό τότε ο  δέκτης "μπουκώνει" και δεν βλέπουμε τίποτα. Αν είσαι κοντά σε κάποιο μεγάλο κέντρο εκπομπής (Υμηττός, Πάρνηθα, Χορτιάτης) τότε είναι πολύ πιθανόν να είναι αυτή η αιτία.

      Όπως λες όμως και ο αδερφός σου που παίρνει από την ίδια κεραία έχει το ίδιο πρόβλημα. Από την στιγμή που είναι τρεις (τουλάχιστον) τηλεοράσεις στην ίδια κεραία τότε το πρόβλημα  μάλλον δεν είναι το δυνατό σήμα αλλά κάποιο πρόβλημα στην κεραία (το σήμα είναι αδύναμο ή μηδαμινό).

      Μπορείς "μπακαλίστικα" να ελέγξεις αν φταίει το δυνατό ή το αδύνατο σήμα ελέγχοντας στις πληροφορίες σήματος την ένταση και την ποιότητα (signal και quality).

      Αν το σήμα είναι full (100%) και η ποιότητα 0% ή ανεβοκατεβαίνει το πρόβλημα είναι το μπούκωμα του δέκτη από το ισχυρό σήμα.

      Αν το σήμα είναι 0% ή χαμηλό το πρόβλημα είναι στην κεραία σου και στο αδύναμο σήμα.

      Αν το σήμα είναι πολύ ισχυρό χρειάζεσαι απλά ένα εξασθενητή σήματος όπως αυτόν.

      Αν το πρόβλημα είναι αδύναμο σήμα ή έλλειψη σήματος θα πρέπει να ελέγξεις την κεραία. 

     Αν είσαι σε μονοκατοικία ξεκινάς με έναν οπτικό έλεγχο σε κεραία, καλώδια, ενισχυτές και αντικαθιστάς ότι χρειάζεται. Ψάχνεις για ξερά, φθαρμένα καλώδια, βραχυκύκλωμα στα καλώδια (επαφή κεντρικού αγωγού με "κλωστίτσες"), σπασμένες κεραίες, σπασμένα κουτάκια κεραίας (μπαίνει υγρασία, νερό και προκαλεί βραχυκύκλωμα), καμένους ενισχυτές, σκουριά στις επαφές κλπ.

      Αν είσαι σε πολυκατοικία μιλάς με τον διαχειριστή για να φέρει τεχνικό για τον έλεγχο της κεραίας. 

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tpapage είπε

Φίλε μου κανονικά λειτουργει, τουλάχιστον όσο έχω δει στα τηλεοπτικά προγράμματα, γιατι χθές παρέλαβα την 50c645 και δεν την έχω ψάξει ακόμα πάρα πολυ. Γενικά πάντως το EPG δεν είναι κακό αλλά δεν είναι και το καλύτερο. Το EPG σε samsung του 2014 που είχα πριν ήταν κορυφή σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη που έχω δει. Επειδη είδα σε σχόλια στο skroutz οτι δεν έχει ελληνικα στο epg, αυτό δεν ισχύει, απλά όταν περάσεις τα κανάλια πρέπει να αλλάξεις την γλώσσα στα αγγλικά και πάλι στα ελληνικά για να μπορέσει να την πάρει σωστά. 

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω την 50 η 55 με την προσφορά του Γερμανού αλλά με προβληματίζει αν διαβάζει ελληνικούς υποτίτλους το media player που έχει. Διάβασα σε κάτι σχόλια ότι δεν παίζει υπότιτλους όταν παίζεις ταινία από σκληρό δίσκο η στικακι και είναι ξεχωριστό αρχείο οι υπότιτλοι. Μήπως γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tapouts είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Για απλή θέαση καναλιών ( αντε και λίγο youtube )θεωρείται ότι θα δω διαφορά μεταξύ 55Ρ635 και 55C635 ;

Όχι. Γενικά δεν θα δεις διαφορές μεταξύ τηλεοράσεων. Μόνο στον ήχο. Πάρε μια φθηνή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tapouts είπε

safe επιλογή η 55p635 θεωρείς; 

Το πάνελ της είναι VA. Άρα θα έχεις μειωμένες γωνίες θέασης. Αναλόγως τη χρήση που θα κάνεις και τον χώρο.. Άμα θέλεις να παίζει Μενεγάκη την ώρα που κάνεις δουλειές ή εάν θα τη βάλεις το βράδυ με σβηστά φώτα να δεις 4k ταινία.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/11/2023 at 23:58, angelsride said:

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω την 50 η 55 με την προσφορά του Γερμανού αλλά με προβληματίζει αν διαβάζει ελληνικούς υποτίτλους το media player που έχει. Διάβασα σε κάτι σχόλια ότι δεν παίζει υπότιτλους όταν παίζεις ταινία από σκληρό δίσκο η στικακι και είναι ξεχωριστό αρχείο οι υπότιτλοι. Μήπως γνωρίζει κανείς;

Ο media player δεν είναι για πολλά και αρκετοί ήχοι δεν παίζουν. Οι υπότιτλοι ιδιαίτερα σε αρκετά αρχεία εαν είναι ενσωματωμένοι σε mkv δεν εμφανίζονται και όταν μας κάνουν την χάρη δεν έχουν το μέγεθος που πρέπει. Και στο έξτρα τζάμπο μέγεθος να το βάλεις είναι μικροί. Βάζεις το Kodi και παίζουν όλα και χωρίς πρόβλημα.

On 25/11/2023 at 23:07, afm said:

 

      Ναι, αν το σήμα της κεραίας είναι πολύ ισχυρό τότε ο  δέκτης "μπουκώνει" και δεν βλέπουμε τίποτα. Αν είσαι κοντά σε κάποιο μεγάλο κέντρο εκπομπής (Υμηττός, Πάρνηθα, Χορτιάτης) τότε είναι πολύ πιθανόν να είναι αυτή η αιτία.

      Όπως λες όμως και ο αδερφός σου που παίρνει από την ίδια κεραία έχει το ίδιο πρόβλημα. Από την στιγμή που είναι τρεις (τουλάχιστον) τηλεοράσεις στην ίδια κεραία τότε το πρόβλημα  μάλλον δεν είναι το δυνατό σήμα αλλά κάποιο πρόβλημα στην κεραία (το σήμα είναι αδύναμο ή μηδαμινό).

      Μπορείς "μπακαλίστικα" να ελέγξεις αν φταίει το δυνατό ή το αδύνατο σήμα ελέγχοντας στις πληροφορίες σήματος την ένταση και την ποιότητα (signal και quality).

      Αν το σήμα είναι full (100%) και η ποιότητα 0% ή ανεβοκατεβαίνει το πρόβλημα είναι το μπούκωμα του δέκτη από το ισχυρό σήμα.

      Αν το σήμα είναι 0% ή χαμηλό το πρόβλημα είναι στην κεραία σου και στο αδύναμο σήμα.

      Αν το σήμα είναι πολύ ισχυρό χρειάζεσαι απλά ένα εξασθενητή σήματος όπως αυτόν.

      Αν το πρόβλημα είναι αδύναμο σήμα ή έλλειψη σήματος θα πρέπει να ελέγξεις την κεραία. 

     Αν είσαι σε μονοκατοικία ξεκινάς με έναν οπτικό έλεγχο σε κεραία, καλώδια, ενισχυτές και αντικαθιστάς ότι χρειάζεται. Ψάχνεις για ξερά, φθαρμένα καλώδια, βραχυκύκλωμα στα καλώδια (επαφή κεντρικού αγωγού με "κλωστίτσες"), σπασμένες κεραίες, σπασμένα κουτάκια κεραίας (μπαίνει υγρασία, νερό και προκαλεί βραχυκύκλωμα), καμένους ενισχυτές, σκουριά στις επαφές κλπ.

      Αν είσαι σε πολυκατοικία μιλάς με τον διαχειριστή για να φέρει τεχνικό για τον έλεγχο της κεραίας. 

Μπερδεύτηκα... σε μένα είναι ποιότητα 100% και σήμα 70% συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2023 στις 11:07 ΜΜ, afm είπε

 

      Ναι, αν το σήμα της κεραίας είναι πολύ ισχυρό τότε ο  δέκτης "μπουκώνει" και δεν βλέπουμε τίποτα. Αν είσαι κοντά σε κάποιο μεγάλο κέντρο εκπομπής (Υμηττός, Πάρνηθα, Χορτιάτης) τότε είναι πολύ πιθανόν να είναι αυτή η αιτία.

      Όπως λες όμως και ο αδερφός σου που παίρνει από την ίδια κεραία έχει το ίδιο πρόβλημα. Από την στιγμή που είναι τρεις (τουλάχιστον) τηλεοράσεις στην ίδια κεραία τότε το πρόβλημα  μάλλον δεν είναι το δυνατό σήμα αλλά κάποιο πρόβλημα στην κεραία (το σήμα είναι αδύναμο ή μηδαμινό).

      Μπορείς "μπακαλίστικα" να ελέγξεις αν φταίει το δυνατό ή το αδύνατο σήμα ελέγχοντας στις πληροφορίες σήματος την ένταση και την ποιότητα (signal και quality).

      Αν το σήμα είναι full (100%) και η ποιότητα 0% ή ανεβοκατεβαίνει το πρόβλημα είναι το μπούκωμα του δέκτη από το ισχυρό σήμα.

      Αν το σήμα είναι 0% ή χαμηλό το πρόβλημα είναι στην κεραία σου και στο αδύναμο σήμα.

      Αν το σήμα είναι πολύ ισχυρό χρειάζεσαι απλά ένα εξασθενητή σήματος όπως αυτόν.

      Αν το πρόβλημα είναι αδύναμο σήμα ή έλλειψη σήματος θα πρέπει να ελέγξεις την κεραία. 

     Αν είσαι σε μονοκατοικία ξεκινάς με έναν οπτικό έλεγχο σε κεραία, καλώδια, ενισχυτές και αντικαθιστάς ότι χρειάζεται. Ψάχνεις για ξερά, φθαρμένα καλώδια, βραχυκύκλωμα στα καλώδια (επαφή κεντρικού αγωγού με "κλωστίτσες"), σπασμένες κεραίες, σπασμένα κουτάκια κεραίας (μπαίνει υγρασία, νερό και προκαλεί βραχυκύκλωμα), καμένους ενισχυτές, σκουριά στις επαφές κλπ.

      Αν είσαι σε πολυκατοικία μιλάς με τον διαχειριστή για να φέρει τεχνικό για τον έλεγχο της κεραίας. 

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, κατά 99% για αδύναμο σήμα το κόβω, είμαι σε νησί που δεν έχει καν κέντρο εκπομπής κοντά.
Στις tcl με android πού βρίσκω στις ρυθμίσεις τον έλεγχο σήματος; Υπάρχει;

Σ' ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Eatos said:

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, κατά 99% για αδύναμο σήμα το κόβω, είμαι σε νησί που δεν έχει καν κέντρο εκπομπής κοντά.
Στις tcl με android πού βρίσκω στις ρυθμίσεις τον έλεγχο σήματος; Υπάρχει;

Σ' ευχαριστώ και πάλι!

Ρυθμίσεις/κανάλια/διαγνωστικός έλεγχος καναλιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Η 55c645 αξίζει για ps5; παρακαλώ μια γρήγορη απάντηση.

Ευχαριστώ!

Δεν ξέρω για την 645, αλλα η 635, άμα εξαιρέσεις το clouding, για PS5 που την χρησιμοποιώ είναι άψογη για τα λεφτά της imho, καθώς έχει όλα τα features που χρειάζεσαι, VRR, ALLM, etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν ξέρω για την 645, αλλα η 635, άμα εξαιρέσεις το clouding, για PS5 που την χρησιμοποιώ είναι άψογη για τα λεφτά της imho, καθώς έχει όλα τα features που χρειάζεσαι, VRR, ALLM, etc.

Ξέρεις μήπως διάφορες της 635 με την 645; έχει χειρότερα σπεκς; θεωρητικά είναι πιο καινούργιο μοντέλο εκτός αν κάνω λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Liapisftw said:

Ξέρεις μήπως διάφορες της 635 με την 645; έχει χειρότερα σπεκς; θεωρητικά είναι πιο καινούργιο μοντέλο εκτός αν κάνω λάθος 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/31b1256452

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...