Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, AzaZyL είπε

κατά καιρούς βγαίνουν 55άρες OLED με 750-800 ευρώ... Περίμενε και χτύπα τότε μία...

Ωραία σε ευχαριστώ, να είσαι καλά!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάτοχος εδώ και 5 μέρες της Tcl 65p635 ήρθε η ώρα για κριτική - πρώτες εντυπώσεις.

Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από τηλεοράσεις. Ότι έχω δει σε φίλους και οτι πέρασε από τα χέρια μου (Lg 42lm620s και την Toshiba 49vl3a63dg, κάτι 32άρες-40αρες του κιλού απλά δεν τις αναφέρω)

Ερχόμενος από smart 4ετίας (vestel) Toshiba 49vl3a63dg(αγορασμένη επίσης σε bf to 2019 στα 300€) η διαφορά τεράστια.

Η τηλεόραση μου φάνηκε αρκετά γρήγορη σε όλους τους τομείς.

Τα κανάλια της τηλεόρασης έχουν μικρή καθυστέρηση στην εμφάνιση εικόνας, ωστόσο η εναλλαγή μεταξύ τους είναι άμεση, σχεδόν αστραπιαία.

Το epg είναι φοβερό, λίστα με όλα τα κανάλια και μπορείς να δεις αρκετά "μπροστά".

Hybrid tv δουλεύει επίσης αρκετά καλά και γρήγορα (δοκιμή σε 1-2 κανάλια για συγκεκριμένη σειρά).

Disney+, netflix και cosmote tv που έχω δυνατότητα να δοκιμάσω πάνε επίσης τρένο.

Το bt χειριστήριο (δεν βρήκα 2ο ir όπως αναφέρουν αρκετοί, τα νάϋλον ήταν σφραγισμένα εργοστασιακά) έχει σχετικά καλή αίσθηση στο χέρι αν και δείχνει κινεζο-πλαστικουριά, φωνητικές εντολές δουλεύουν ικανοποιητικά (άπειρος χωρίς να μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλες tv). Μειονέκτημα που δεν έχει κουμπιά αναπαραγωγής video (◂◂, ▶,▸)

Σε φωτεινότητα & χρώματα η τηλεόραση είναι απίστευτη, ειδικά αν κάποιος αναλογιστεί τα 400€/65".

Χρειάζεται κάποιος να γνωρίζει-μπορεί να κάνει κάποιες βελτιώσεις σε αντίθεση, φωτεινότητα, κορεσμό. Όχι πως out of the box η εικόνα είναι απαγορευτική αλλά με φωτεινότοτητα & contrast στο 100% εγώ δε μπορώ.

Έβαλα από yt το sample vid που έχει η lg στις tv της και ενθουσιάστηκα. Σε ταινίες από συνδρομητικά επίσης δείχνει τρομερή. Στο ps5 δε το συζητάω...είδα πράγματα που δεν είχα δει ποτέ ξανά στην toshiba.

Η τηλεόραση έχει μικρό clouding που είναι ορατό σε συγκεκριμένα φόντα. Έχοντας παίξει με τις ρυθμίσεις το φέρνεις σε επίπεδο που απλά δε σε απασχολεί ούτε σε σκοτεινές σκηνές.

Αρκετά καλή εντύπωση μου έκανε ο upscaler. Στην τηλεόραση περίμενα τραγικά αποτελέσματα, κυρίως λόγω της μεγάλης διάστασης, ωστόσο στα hd κανάλια έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Δεν κατάλαβα διαφορά κατά την μετάβαση από τις 49" στις 65". Δοκίμασα το sample vid της lg σε 4 quality (720p,1080p,2k,4k) και είχα επίσης πολύ καλά αποτελέσματα.

Συγκριτικά με την toshiba βρήκα την tcl σε όλα ανώτερη με μοναδική εξαίρεση τον εμπλουτισμού εικόνας που δεν έχει η συγκεκριμένη tcl (τεχνητή αύξηση fps/motion).

Αν και πράγματα όπως μακροζωία, υποστήριξη, ανταλλακτικά πιθανώς να επηρεάσουν την κριτική μελλοντικά, ανάμεσα σε φθηνές τηλεοράσεις και στο δίλλημα τούρκος vs κινέζος, ξεκάθαρος νικητής ο κινέζος για μένα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απόσταση θέασης έχεις;

Εγώ στα 2.8-3.0 μέτρα και οι 75" (75C745) μάλλον είναι πολλές για Cosmote TV (μέσω internet). Ειδικά όσο πέφτει η ποιότητα εικόνας (κάποια παλιά ελληνική σειρά ας πούμε) τόσο πιο χάλια δείχνει σε σχέση με την 60άρα Samsung 4K που είχα πριν.

Μπόλικο oil effect στα πρόσωπα, ακόμα και σε εκπομπές και στις ειδήσεις. Μετριάστηκε κάπως παίζοντας με τις ρυθμίσεις αλλά και πάλι είναι εκεί.

Αλλά ακόμα και σε αγώνα στο Cosmote Sport 4K δε μπορώ να πω ότι συγκλονίστηκα. Μάλλον τα 59 ppi είναι λίγα για τέτοιο υλικό.

Βέβαια έβαλα ένα HDR video στο YouTube και ΟΚ, εκεί είχε να δείξει κάμποσα πράγματα: https://www.youtube.com/watch?v=ESxn1cLz-Ig&t=2s

Θα ψάξω και της LG που λες εσύ, αλλά τι να το κάνεις, λες και βλέπουμε τέτοιο υλικό.

Αυτό με το Clouding που λες, μάλλον είναι αυτό που περιγράφω στο νήμα με τις C745, όταν βλέπω υλικό Dolby Vision. Μιλάμε πολύ χάλι. Το μείωσα αρκετά βέβαια χθες με τις ρυθμίσεις, αλλά θέλει κι άλλο νομίζω.

Στα θετικά ότι είναι αρκετά γρήγορη στο Android TV, εμφανέστατη διαφορά με το Mi Box S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τι απόσταση θέασης έχεις;

Εγώ στα 2.8-3.0 μέτρα και οι 75" (75C745) μάλλον είναι πολλές για Cosmote TV (μέσω internet). Ειδικά όσο πέφτει η ποιότητα εικόνας (κάποια παλιά ελληνική σειρά ας πούμε) τόσο πιο χάλια δείχνει σε σχέση με την 60άρα Samsung 4K που είχα πριν.

Μπόλικο oil effect στα πρόσωπα, ακόμα και σε εκπομπές και στις ειδήσεις. Μετριάστηκε κάπως παίζοντας με τις ρυθμίσεις αλλά και πάλι είναι εκεί.

Αλλά ακόμα και σε αγώνα στο Cosmote Sport 4K δε μπορώ να πω ότι συγκλονίστηκα. Μάλλον τα 59 ppi είναι λίγα για τέτοιο υλικό.

Βέβαια έβαλα ένα HDR video στο YouTube και ΟΚ, εκεί είχε να δείξει κάμποσα πράγματα: https://www.youtube.com/watch?v=ESxn1cLz-Ig&t=2s

Θα ψάξω και της LG που λες εσύ, αλλά τι να το κάνεις, λες και βλέπουμε τέτοιο υλικό.

Αυτό με το Clouding που λες, μάλλον είναι αυτό που περιγράφω στο νήμα με τις C745, όταν βλέπω υλικό Dolby Vision. Μιλάμε πολύ χάλι. Το μείωσα αρκετά βέβαια χθες με τις ρυθμίσεις, αλλά θέλει κι άλλο νομίζω.

Στα θετικά ότι είναι αρκετά γρήγορη στο Android TV, εμφανέστατη διαφορά με το Mi Box S.

To βίντεο που λέω (για να μην ψάχνεις)

https://www.youtube.com/watch?v=njX2bu-_Vw4

Έχουμε την ίδια απόσταση θέασης, εγώ την έχω και σε επιτοίχια βάση στα ~2μέτρα ύψος. Η διαφορά από 65" σε 75" διόλου αμελητέα, ίσως είναι αυτό που σου χαλάει το οπτικό.

Cosmotetv, 1-2 ταινίες που είδα σε 1080p ήταν παραπάνω από καλές.

Σε τηλεόραση όταν πλησιάζω κοντά παρατηρώ κάποια θολούρα, όταν κάθομαι όμως να παρακολουθήσω όχι. Δοκίμασε να παίξεις με την ευκρίνεια και να χαμηλώσεις την συμπίεση του θορύβου, είναι πιθανό να σου δημιουργεί το oil effect (αν καταλαβαίνω σωστά τι είναι)

Εντύπωση μου προκαλεί που λες οτι έχεις θέματα clouding... η τηλεόραση που λες είναι qled, έχει καλύτερα μαύρα και με το local dimming θα έπρεπε να είναι αστέρι στις σκοτεινές σκηνές, εξάρτάται βέβαια και με τι το συγκρίνεις. Δεν είναι και oled που κρεμάει το σαγόνι στο πάτωμα...

Για 400€ εγώ πετάω από χαρά, ήρθα και από "κακή" τηλεόραση, τώρα εσύ που έφυγες από 60αρα και έδωσες κανά χιλιάρικο είναι λογικό να έχεις άλλες απαιιτήσεις.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σε τηλεόραση όταν πλησιάζω κοντά παρατηρώ κάποια θολούρα, όταν κάθομαι όμως να παρακολουθήσω όχι.

Παρατηρώ ότι μετά τα 3 μέτρα δείχνει καλύτερα σε low quality content.

39 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δοκίμασε να παίξεις με την ευκρίνεια και να χαμηλώσεις την συμπίεση του θορύβου, είναι πιθανό να σου δημιουργεί το oil effect (αν καταλαβαίνω σωστά τι είναι)

Ευκρίνεια (Sharpness) την έχω στο 5, οι περισσότεροι λένε 0-10/100.

Το oil effect υπάρχει στα ελληνικά κανάλια, κυρίως σε εκπομπές, ειδήσεις και παλιές σειρές. Σε Netflix κ.λπ. δε βλέπω κάτι ή είναι αμελητέο.

39 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εντύπωση μου προκαλεί που λες οτι έχεις θέματα clouding... η τηλεόραση που λες είναι qled, έχει καλύτερα μαύρα και με το local dimming θα έπρεπε να είναι αστέρι στις σκοτεινές σκηνές, εξάρτάται βέβαια και με τι το συγκρίνεις. Δεν είναι και oled που κρεμάει το σαγόνι στο πάτωμα...

Εννοώ ότι κάνει κάποιες «ουρές» όταν κάποιος χαρακτήρας κινείται, ανεξαρτήτως φωτεινότητας. Όταν ενεργοποιείται το Dolby Vision όμως, όχι σε Cosmote TV ας πούμε.

39 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ξέρεις είναι και θέμα με τι συγκρίνεις και τι έχεις δώσει. Για 400€ εγώ πετάω από χαρά, ήρθα και από "κακή" τηλεόραση, τώρα εσύ που έφυγες από 60αρα και έδωσες κανά χιλιάρικο είναι λογικό να έχεις άλλες απαιιτήσεις.

Η 60άρα Samsung που είχα ήταν entry level (60KU6000). Κι εκείνη VA ήταν, αλλά στο μαύρο και τη φωτεινότητα ήταν σαφώς κατώτερη. Αλλά το low quality content (εννοώ τηλεοπτικά κανάλια) το έδειχνε καλύτερα.

Φαίνεται ότι η 75C745 είναι καλύτερη τηλεόραση γενικότερα, αλλά στην προαναφερθείσα χρήση δε μπορεί να το δείξει.

Ίσως η αντίστοιχη 65άρα, και το δικό σου μοντέλο να έδειχναν καλύτερα, δεν ξέρω. Απλά λίγο ότι από 60" σε 65" δεν το λες και σοβαρή αναβάθμιση σε μέγεθος, λίγο ότι στο AVclub κάνουν πλύση εγκεφάλου ότι το μέγεθος μετράει, είπα να κάνω την υπέρβαση.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν και όντως από 60 σε 65 δεν θεωρείται τεράστια αναβάθμιση, είναι και πάλι 17% αύξηση δηλαδή όχι αμελητέα. 

Οι 75" είναι όμως μια αύξηση 36% σε επιφάνεια.

Δυστυχώς η TCL έχει ένα τεράστιο πρόβλημα και αυτό είναι το upscale της και το καταλαβαίνεις όταν το περιεχόμενο που παίζεις δεν είναι καλό 1080/4κ. Δεν φτάνει Samsung, LG ή Sony

Ελπίζω με τυχόν αναβαθμίσεις στο μέλλον να διορθωθεί γιατί τα χαρακτηριστικά της είναι πολύ καλά για αυτά που προσφέρει 

Επεξ/σία από Nick64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Πάντως σε κάποια reviews της σειράς C745 λένε καλά λόγια για τον upscaler.

Δεν είναι κακός. Απλά δεν είναι σαν τις μεγαλύτερες μάρκες.

Σε sdr περιεχόμενο, εάν διαβάσεις σχόλια, θα δεις ότι αρκετοί έχουν θέματα και συμβαίνει σε όλες τις τηλεοράσεις τους. 

Πάντως μέσω updates διορθώνει αρκετά θεματακια τους η TCL. Απλά τα βρίσκεις στο telegaram, xda και όχι μέσω συστήματος καθώς αργεί να τα κάνει διαθέσιμα η TCL για κάποιο λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Κατοχος tcl c725 εδω και 1.5 χρονο και χθες πρωτη φορα εκατσα να δω βιντεο στο youtube με καποιον που μιλαει στην καμερα (Pcsteps ας πουμε) και παρατηρησα οτι ο ηχος ειναι λιγο πιο μπροστα απ οτι η κινηση του στοματος του παρουσιαστη. Εχει καποιος παρομοιο προβλημα ;
Μην με ρωτησετε γιατι αργησα να το δω απλα δεν ετυχε να κοιταξω τετοιο βιντεο στην τβ 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2023 at 06:29, nickol-us said:

Έχουμε κατόχους p635 στο νήμα;

Εχθές ήρθε στην κατοχή μου η 65p635 με την προσφορά που έπαιξε στα 400€.

Βλέπω αρκετούς σε review να αναφέρουν 2 χειριστήρια στη συσκευασία, εγώ βρήκα μόνο το ένα. Τελικά τι ισχύει;

Σε πολλά review επίσης βρήκα οτι η τηλεόραση διαθέτει lan (η δική μου όχι).

Έχει υπάρξει κάποιο revision προφανώς;

Τέλος allm, gamemaster κλπ είναι κάτι που ενεργοποιείται αυτόματα;

Motion clarity διαθέτει;

Σήμερα καθάριζα το έπιπλο και η τηλεόραση μου 50p635 έχει Ethernet... αλλά είναι στην πλάτη δίπλα στο βύσμα του optical όχι μαζί με όλα τα υπόλοιπα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, -dL- είπε

Σήμερα καθάριζα το έπιπλο και η τηλεόραση μου 50p635 έχει Ethernet... αλλά είναι στην πλάτη δίπλα στο βύσμα του optical όχι μαζί με όλα τα υπόλοιπα...

Κι όμως  έχεις δίκιο!

Ούτε που είχα δει τις 2 θύρες κρυμμένες εκεί πέρα.

Ήμουν σίγουρος να φανταστείς οτι και την οπτική την είχα δει μαζί με τις άλλες θύρες :D

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή των φρονίμων τα παιδιά κ.λπ. κ.λπ., πού μπορούμε να πάρουμε από τώρα γνήσιο remote (RC 833) να έχουμε spare;

Στο AliExpress ένα που είδα δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τις φωτογραφίες, φαίνεται να λείπει το Home button, και το από κάτω μάλλον έχει άλλη λειτουργία. Επίσης μπροστά πάνω δεν έχει το glossy φινίρισμα, μόνο πίσω.

https://www.aliexpress.com/i/1005006059671643.html

Τι γνήσιο ψάχνεις θα μου πεις τώρα, εδώ μιλάμε για τα βάθη της Κίνας. Απλά δεν είναι και φθηνό για να βγει και μάπα στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα καλώδιο hdmi 2.1 (αναφέρει οτι παίζει και 8k στο κουτί) 10 μέτρων για να κάνω display games σε p635 και ενώ φαίνεται να παίζει σε 4k 60hz δεν φαίνεται να μπορεί να παίξει σε 4k 60hz 10bit, παίζει μόνο σε 8bit, αν επιλέξω από τους drivers 4:2:2 10bit μου κλειδώνει στα 24hz, τα παραπάνω είναι limitation της TV, της GPU ή του καλωδίου;

image.png.cd253b83c9dead81cc054c51cd40e0e3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, phanispal είπε

Επειδή των φρονίμων τα παιδιά κ.λπ. κ.λπ., πού μπορούμε να πάρουμε από τώρα γνήσιο remote (RC 833) να έχουμε spare;

Στο AliExpress ένα που είδα δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τις φωτογραφίες, φαίνεται να λείπει το Home button, και το από κάτω μάλλον έχει άλλη λειτουργία. Επίσης μπροστά πάνω δεν έχει το glossy φινίρισμα, μόνο πίσω.

https://www.aliexpress.com/i/1005006059671643.html

Τι γνήσιο ψάχνεις θα μου πεις τώρα, εδώ μιλάμε για τα βάθη της Κίνας. Απλά δεν είναι και φθηνό για να βγει και μάπα στο τέλος.

+302111991796 το τηλέφωνό της υποστήριξης, πάρε τηλέφωνο και ρώτησε τους πρέπει να έχουν και να μπορούν να σου στείλουν με αντικαταβολή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...