Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα πρόβλημα που βλέπω από όταν πήρα την TCL C805
Είχα και στην προηγούμενη Samsung συνδεδεμένο το pc με μεγάλο καλώδιο hdmi.
Όταν μπαίνει σε sleep το pc και πάω να γυρίσω την τιβι από τα κανάλια στο hdmi, παρότι πατάω κάποιο πλήκτρο και ξυπνάει το pc η τηλεόραση δεν παίρνει πάντα σήμα. Ή πρέπει να το κλείσω και να το ξανα ανοιξω ή να παίξω πολλές φορές από τιβι σε hdmi το τηλεκοντρόλ για να δείξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/12/2023 στις 10:42 ΠΜ, nickol-us είπε

Κάτοχος εδώ και 5 μέρες της Tcl 65p635 ήρθε η ώρα για κριτική - πρώτες εντυπώσεις.

Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από τηλεοράσεις. Ότι έχω δει σε φίλους και οτι πέρασε από τα χέρια μου (Lg 42lm620s και την Toshiba 49vl3a63dg, κάτι 32άρες-40αρες του κιλού απλά δεν τις αναφέρω)

Ερχόμενος από smart 4ετίας (vestel) Toshiba 49vl3a63dg(αγορασμένη επίσης σε bf to 2019 στα 300€) η διαφορά τεράστια.

Η τηλεόραση μου φάνηκε αρκετά γρήγορη σε όλους τους τομείς.

Τα κανάλια της τηλεόρασης έχουν μικρή καθυστέρηση στην εμφάνιση εικόνας, ωστόσο η εναλλαγή μεταξύ τους είναι άμεση, σχεδόν αστραπιαία.

Το epg είναι φοβερό, λίστα με όλα τα κανάλια και μπορείς να δεις αρκετά "μπροστά".

Hybrid tv δουλεύει επίσης αρκετά καλά και γρήγορα (δοκιμή σε 1-2 κανάλια για συγκεκριμένη σειρά).

Disney+, netflix και cosmote tv που έχω δυνατότητα να δοκιμάσω πάνε επίσης τρένο.

Το bt χειριστήριο (δεν βρήκα 2ο ir όπως αναφέρουν αρκετοί, τα νάϋλον ήταν σφραγισμένα εργοστασιακά) έχει σχετικά καλή αίσθηση στο χέρι αν και δείχνει κινεζο-πλαστικουριά, φωνητικές εντολές δουλεύουν ικανοποιητικά (άπειρος χωρίς να μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλες tv). Μειονέκτημα που δεν έχει κουμπιά αναπαραγωγής video (◂◂, ▶,▸)

Σε φωτεινότητα & χρώματα η τηλεόραση είναι απίστευτη, ειδικά αν κάποιος αναλογιστεί τα 400€/65".

Χρειάζεται κάποιος να γνωρίζει-μπορεί να κάνει κάποιες βελτιώσεις σε αντίθεση, φωτεινότητα, κορεσμό. Όχι πως out of the box η εικόνα είναι απαγορευτική αλλά με φωτεινότοτητα & contrast στο 100% εγώ δε μπορώ.

Έβαλα από yt το sample vid που έχει η lg στις tv της και ενθουσιάστηκα. Σε ταινίες από συνδρομητικά επίσης δείχνει τρομερή. Στο ps5 δε το συζητάω...είδα πράγματα που δεν είχα δει ποτέ ξανά στην toshiba.

Η τηλεόραση έχει μικρό clouding που είναι ορατό σε συγκεκριμένα φόντα. Έχοντας παίξει με τις ρυθμίσεις το φέρνεις σε επίπεδο που απλά δε σε απασχολεί ούτε σε σκοτεινές σκηνές.

Αρκετά καλή εντύπωση μου έκανε ο upscaler. Στην τηλεόραση περίμενα τραγικά αποτελέσματα, κυρίως λόγω της μεγάλης διάστασης, ωστόσο στα hd κανάλια έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Δεν κατάλαβα διαφορά κατά την μετάβαση από τις 49" στις 65". Δοκίμασα το sample vid της lg σε 4 quality (720p,1080p,2k,4k) και είχα επίσης πολύ καλά αποτελέσματα.

Συγκριτικά με την toshiba βρήκα την tcl σε όλα ανώτερη με μοναδική εξαίρεση τον εμπλουτισμού εικόνας που δεν έχει η συγκεκριμένη tcl (τεχνητή αύξηση fps/motion).

Αν και πράγματα όπως μακροζωία, υποστήριξη, ανταλλακτικά πιθανώς να επηρεάσουν την κριτική μελλοντικά, ανάμεσα σε φθηνές τηλεοράσεις και στο δίλλημα τούρκος vs κινέζος, ξεκάθαρος νικητής ο κινέζος για μένα.

 

Καλησπέρα 

υπάρχει κάποιος οδηγός για τη ρύθμιση των χρωμάτων etc? ώστε να μπορούμε να δούμε καλύτερη εικόνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikos_7 είπε

Καλησπέρα 

υπάρχει κάποιος οδηγός για τη ρύθμιση των χρωμάτων etc? ώστε να μπορούμε να δούμε καλύτερη εικόνα?

Προσωπικά τη ρύθμισα με το μάτι.

Αν σε ενδιαφέρει ίσως να σου δώσω τις ρυθμίσεις που έχω, δεν ξέρω όμως αν μπορείς να ακολουθήσεις κατά γράμμα (κάθε χώρος με τη φωτεινότητά του και καθένας με τα γούστα του)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Nikos_7 said:

Καλησπέρα 

υπάρχει κάποιος οδηγός για τη ρύθμιση των χρωμάτων etc? ώστε να μπορούμε να δούμε καλύτερη εικόνα?

Οι ρυθμίσεις που βρήκα και δουλεύουν πολύ καλά είναι προφίλ ταινίες, 50-60 φωτεινότητα (100 σε ταινίες HDR και προσαρμοσμένο εύρος στα χρώματα on) 55 χρώμα, 50 sharpness, 0 gamma, -2 color temp, προηγμένες ρυθμίσεις/ειδικά/χρωματικό διάστημα ενεργό και όλα τα υπόλοιπα κλειστά. Ήχος προφίλ Δυναμικός με όλα τα settings χαμηλά και surround virtualizer on μου ακούγεται αρκετά καλός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά σκέφτομαι να αγοράσω αυτή την τηλεόραση για pc gaming οθόνη μπορείτε να μου πείτε αν είναι σε αντικατάσταση αυτής που έχω είναι στην υπογραφή μου και το pc και η τηλεόραση https://www.skroutz.gr/s/46482608/TCL-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-QLED-50C805-HDR-2023.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, {TDi}Dj2k..infc said:

50 sharpness?!? Του shimmering το κάγκελο θα γίνει. :P Το sharpness πάντα κλειστό φιλε μου, άντε ίσως ένα 10/100 για games.

Εξαρτάται το πάνελ (και τι περιεχόμενο παίζει απο ποιότητα). Στο συγκεκριμένο p635 άμα το βάλεις στο 0 είναι η εικόνα τόσο λεία σαν να έχουν κάνει όλοι μπότοξ! Διάβασα οτι το ουδέτερο για αυτό το πάνελ είναι το 20 αλλα όταν το βάζω στο 50 είναι μια χαρά για τα μάτια μου (μπορεί να φταίει και η ηλικία...) εκτός απο περιεχόμενο HDR όπου ...όντως έχει το shimmering του ιδιαίτερα σε ανάγλυφα 4κ ταινίες με bitrate πάνω απο 20mbps.

Επεξ/σία από -dL-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -dL- είπε

Εξαρτάται το πάνελ (και τι περιεχόμενο παίζει απο ποιότητα). Στο συγκεκριμένο p635 άμα το βάλεις στο 0 είναι η εικόνα τόσο λεία σαν να έχουν κάνει όλοι μπότοξ! Διάβασα οτι το ουδέτερο για αυτό το πάνελ είναι το 20 αλλα όταν το βάζω στο 50 είναι μια χαρά για τα μάτια μου (μπορεί να φταίει και η ηλικία...) εκτός απο περιεχόμενο HDR όπου ...όντως έχει το shimmering του ιδιαίτερα σε ανάγλυφα 4κ ταινίες με bitrate πάνω απο 20mbps.

Τα δικά σου ματια ξέρουν καλύτερα, αλλα γενικά το sharpness, αναξαρτήτως panel, οι περισσότεροι λένε κλειστό. Προσωπικά το έχω τελείως κλειστό γιατί δυναμώνει παρα πολύ το flickering σε shadows και ambient occlusion. Ήδη έχει τραγικό camera panning blur το PS5, οποτε το sharpening το κάνει ακόμα πιο έντονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Sony τηλεόραση που έχουν οι γονείς μου, πατώντας το κόκκινο κουμπί στο τηλεχειριστήριο, τους εμφανίζει μενού ανάλογα με το κανάλι, και μπορούν να δουν κάτι που έπαιξε νωρίτερα μέσα στην μέρα (ή και σε προηγούμενη μέρα).

Αγόρασα την TCL 55C745, και πατώντας το κόκκινο κουμπί στο τηλεχειριστήριο, εμένα δεν μου εμφανίζει τις επιλογές που εμφανίζονται στην Sony.

Χρειάζεσαι κάποια ρύθμιση στην τηλεόραση, ή επειδή είναι Android TV (η Sony δεν είναι) δεν υπάρχει αυτό το feature;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για Digea λογικά, και εννοείς ότι η Sony δείχνει πληροφορίες για το τι έπαιξε το κάθε κανάλι πιο πριν.

Προφανώς είναι feature της Sony που δεν υπάρχει στην TCL.

Εγώ αναρωτιέμαι, είναι τόσο σημαντική αυτή η πληροφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μιλάς για Digea λογικά, και εννοείς ότι η Sony δείχνει πληροφορίες για το τι έπαιξε το κάθε κανάλι πιο πριν.

Προφανώς είναι feature της Sony που δεν υπάρχει στην TCL.

Εγώ αναρωτιέμαι, είναι τόσο σημαντική αυτή η πληροφορία;

Δεν είναι μόνο πληροφορίες.

Για παράδειγμα μπορείς να πας στον ΑΝΤ1 και να επιλέξεις να δεις την "Μάγισσα" που έπαιξε χτες στις 21:00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, manost είπε

Στην Sony τηλεόραση που έχουν οι γονείς μου, πατώντας το κόκκινο κουμπί στο τηλεχειριστήριο, τους εμφανίζει μενού ανάλογα με το κανάλι, και μπορούν να δουν κάτι που έπαιξε νωρίτερα μέσα στην μέρα (ή και σε προηγούμενη μέρα).

Αγόρασα την TCL 55C745, και πατώντας το κόκκινο κουμπί στο τηλεχειριστήριο, εμένα δεν μου εμφανίζει τις επιλογές που εμφανίζονται στην Sony.

Χρειάζεσαι κάποια ρύθμιση στην τηλεόραση, ή επειδή είναι Android TV (η Sony δεν είναι) δεν υπάρχει αυτό το feature;

 

Ευχαριστώ.

Μιλάς μάλλον για το HbbTV.

Πρέπει να έχεις σύνδεση στο internet και να έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία στο μενού.

Μήπως την έχεις απενεργοποιημένη;

Για δες το μάνουλ της τηλεόρασης για ενεργοποίηση..

Έχω οικονομικότερο μοντέλο και το υποστηρίζει, θυμάμαι είχε ρωτήσει για ενεργοποίηση κατά τη ρύθμιση στην πρώτη εγκατάσταση αλλά σίγουρα θα υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...