Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μιλάς μάλλον για το HbbTV.

Πρέπει να έχεις σύνδεση στο internet και να έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία στο μενού.

Μήπως την έχεις απενεργοποιημένη;

Για δες το μάνουλ της τηλεόρασης για ενεργοποίηση..

Έχω οικονομικότερο μοντέλο και το υποστηρίζει, θυμάμαι είχε ρωτήσει για ενεργοποίηση κατά τη ρύθμιση στην πρώτη εγκατάσταση αλλά σίγουρα θα υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις

Ναι, αυτό είναι.

Έψαξα στο μενού της τηλεόρασης πριν postάρω, λλά δεν γνώριζα πώς λέγεται η υπηρεσία.

Ήταν απενεργοποιημένη, οπότε τώρα όλα είναι ok.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή δεν έχω εμπειρία από tcl τηλεοράσεις και δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει, θα ήθελα λίγο την γνώμη σας.

Διάβασα αρκετά από τα σχόλια εδώ αλλά κ πάλι δεν μπορώ να αποφασίσω.

Επειδή η παλιά μου tv έβγαλε πρόβλημα στο πάνελ θα πάρω καινούργια. Έχω καταλήξει σε 2. Μια tcl και μια lg. 

 

https://www.skroutz.gr/s/42865753/TCL-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-QLED-50C645-HDR-2023.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Kαι

https://www.skroutz.gr/s/42617019/LG-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-LED-50UR78006L-HDR-2023.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Κάπου διάβασα ότι σε κάποιες tcl το info του προγράμματος είναι στα αγγλικά, ισχύει αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από Tribal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το info δεν ισχυει. Έχω την 50c645. Στο αρχικό στήσιμο  ενω είχα βάλει γλώσσα ελληνικά έβγαζε αγγλικά στο info αλλά μετα κανοντας μια αλλαγη γλώσσας ελληνικά-αγγλικά-ελληνικά τραβηξε κανονικά την γλώσσα και τωρα δουλεύει ρολόϊ. Η τηλεόραση είναι σούπερ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Tribal21 said:

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή δεν έχω εμπειρία από tcl τηλεοράσεις και δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει, θα ήθελα λίγο την γνώμη σας.

Διάβασα αρκετά από τα σχόλια εδώ αλλά κ πάλι δεν μπορώ να αποφασίσω.

Επειδή η παλιά μου tv έβγαλε πρόβλημα στο πάνελ θα πάρω καινούργια. Έχω καταλήξει σε 2. Μια tcl και μια lg. 

 

https://www.skroutz.gr/s/42865753/TCL-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-QLED-50C645-HDR-2023.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Kαι

https://www.skroutz.gr/s/42617019/LG-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-LED-50UR78006L-HDR-2023.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Κάπου διάβασα ότι σε κάποιες tcl το info του προγράμματος είναι στα αγγλικά, ισχύει αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/ebd127339c

Βλέποντας τες δίπλα δίπλα μοιάζουν να είναι ολόιδιες οπότε έχει να κάνει με το μπάτζετ σου, με την εικόνα που έχεις για κάθε μάρκα και βέβαια το λειτουργικό που στην μεν είναι στοκ android και στην LG είναι webos. Προσωπικά έκανα την βουτιά και πήγα στην TCL για να έχω άποψη (p635) και δεν με έχει απογοητεύσει όταν η LG και η Samsung το έχουν κάνει πολλές φορές στο παρελθόν το μόνο που έκανα είναι να πηγαίνω απο την μία στην άλλη. Αν γίνει με την TCL μπορεί να αλλάξω άποψη αλλά μέχρι στιγμής είμαι κομπλέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Παιδιά μήπως σε κάποιον που έχει τοποθετήσει την τηλεόραση στον τοίχο, περισσεύουν τα ποδαράκια και δεν τα χρειάζεται εννοείται;

Θα τα αγοράσω.

Πήγα τη δική μου TCL 43P638 για σέρβις η οποία είναι στην εγγύηση και μου τα ζητάνε για να προχωρήσουν την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βρει κανείς λύση για το lag που έχει η TCL QLED 55C645? Πατάς το source να αλλαξεις σε hdmi πχ και έχει lag 3-4 δευτερόλεπτα. Η στο Netflix η περιήγηση είναι αργή. Είχα πριν μια 7 ετών lg smart tv όχι android και πάει σφαίρα ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, DjTony said:

Έχει βρει κανείς λύση για το lag που έχει η TCL QLED 55C645? Πατάς το source να αλλαξεις σε hdmi πχ και έχει lag 3-4 δευτερόλεπτα. Η στο Netflix η περιήγηση είναι αργή. Είχα πριν μια 7 ετών lg smart tv όχι android και πάει σφαίρα ακόμα. 

Μπήκα στο μενού και του φέρθηκα σαν να ήταν nexus τηλέφωνο και ενεργοποίησα τα developer options και μετά έκλεισα τα animations. Τσάκ μπάμ όλα. Ρυθμίσεις/πληροφορίες/πατάς αρκετές φορές το προτελευταίο/ έκδοση λειτουργικου μέχρι να σου γράψει οτι ενεργοποίησες τις επιλογές προγραμματιστή και μετά πας πίσω και πατάς το επιλογές πραγραμματιστή και κάπου στην μέση έχει τα animation timings. Δυστυχώς δεν το κρατάει μετά απο restart αλλά δεν κάνω συχνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, -dL- είπε

Μπήκα στο μενού και του φέρθηκα σαν να ήταν nexus τηλέφωνο και ενεργοποίησα τα developer options και μετά έκλεισα τα animations. Τσάκ μπάμ όλα. Ρυθμίσεις/πληροφορίες/πατάς αρκετές φορές το προτελευταίο/ έκδοση λειτουργικου μέχρι να σου γράψει οτι ενεργοποίησες τις επιλογές προγραμματιστή και μετά πας πίσω και πατάς το επιλογές πραγραμματιστή και κάπου στην μέση έχει τα animation timings. Δυστυχώς δεν το κρατάει μετά απο restart αλλά δεν κάνω συχνά.

Για το input που αργεί; να αλλάξω από hdmi σε tv κλπ. Σε αυτό; έχεις βρει λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχεις κανεις θεμα με p731/p735 σε παγωμα οθόνης ανεξαρτήτως εφαρμογής ακομα και σε digea; 

Παγωνει η οθονη και καμια φορα πρεπει να την βγαλω απο την πρίζα ή αν πατησω οποιοδήποτε κουμπι του τηλεκοντρόλ κανει reboot μονης της. 

Εχεις καποιος κάποιο ανάλογο θεμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arxontas77 είπε

Καλησπερα. Εχεις κανεις θεμα με p731/p735 σε παγωμα οθόνης ανεξαρτήτως εφαρμογής ακομα και σε digea; 

Παγωνει η οθονη και καμια φορα πρεπει να την βγαλω απο την πρίζα ή αν πατησω οποιοδήποτε κουμπι του τηλεκοντρόλ κανει reboot μονης της. 

Εχεις καποιος κάποιο ανάλογο θεμα; 

Όχι, εγώ έχω την 43P735 ενάμιση χρόνο και δεν έχει παγώσει η οθόνη ποτέ, ούτε μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Είμαι κάτοχος μιας C805 και θέλω να ρωτήσω αν αντιμετοπίζει κάποιος το εξής με το HDMI-CEC και αν έχει βρει λύση.

Θέλω να χειρίζομαι το playstation από το χειριστήριο της TCL.

Οπότε είμαι στην τηλεόραση διαλέγω το HDMI και ανοίγει το PS5.

Κουνάω τα βελάκια και διαλέγω το account μου.

'Ολα καλά μέχρι εδώ.

Μετά προσπαθώντας να βάλω το κωδικό στο account με το numpad από το χειριστήριο δεν το δέχεται.

Εμφανίζει τους αριθμούς στο κουτάκι πάνω δεξιά όπως όταν πας να αλλάξεις κανάλια.

Αν πατήσω τα βελάκια για να επιλέξω τα νούμερα τότε βάζει τον αριθμό που αντιστοιχεί στο βελάκι.

Μήπως το έχει λύσει κανείς αυτό;;

Η Samsung του 2012 με το Anynet+ δεν είχε θέμα και μπορούσα να βάλω των κωδικό έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2024 στις 7:08 ΜΜ, nickol-us είπε

Προσωπικά τη ρύθμισα με το μάτι.

Αν σε ενδιαφέρει ίσως να σου δώσω τις ρυθμίσεις που έχω, δεν ξέρω όμως αν μπορείς να ακολουθήσεις κατά γράμμα (κάθε χώρος με τη φωτεινότητά του και καθένας με τα γούστα του)

Αν σου είναι αύκολο ναι για να το δοκιμάσω. Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω - εχω στο δωματιο μια 32samsung που δεν ειναι ουτε smart ουτε εχει δεκτη για κανάλια .. όταν θέλω να δω κάτι το κάνω cast ... έλεγα μήπως αγοράσω απο kotsovolo την 43p635 στα 270ευρω https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/253054-tv-led-43-tcl-43p635.

Ποια η άποψη σας ? λεω να βγάλω το chromecast και να περάσω τις εφαρμογες , cosmote / apple / disney .. αξίζει σαν αγορά στο smart κομμάτι ?

Γενικα στο σύνολο σε αυτα τα χρήματα θα επιλέγατε κάποια άλλη ? ειτε της TCL είτε άλλη εταιρία ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, sotiriadisc said:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω - εχω στο δωματιο μια 32samsung που δεν ειναι ουτε smart ουτε εχει δεκτη για κανάλια .. όταν θέλω να δω κάτι το κάνω cast ... έλεγα μήπως αγοράσω απο kotsovolo την 43p635 στα 270ευρω https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/253054-tv-led-43-tcl-43p635.

Ποια η άποψη σας ? λεω να βγάλω το chromecast και να περάσω τις εφαρμογες , cosmote / apple / disney .. αξίζει σαν αγορά στο smart κομμάτι ?

Γενικα στο σύνολο σε αυτα τα χρήματα θα επιλέγατε κάποια άλλη ? ειτε της TCL είτε άλλη εταιρία ?

 

Έχω την 50p635 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, η 43άρα μια χαρά είναι και οικονομική για 4k. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο άλλες ακριβότερες. Το σμάρτ κομμάτι είναι στοκ ανδροιδ, ή σου αρέσει ή δεν. Ο ενσωματωμένος media player είναι λίγο πολύ χάλια αλλά παίζουν όλα τέλεια μέσα στο kodi. Οι άλλες εφαρμογές παίζουν μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...