Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής


NikosGR-95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου. Αν υπάρχει αγάπη και συνεννόηση σου φτάνουν και λιγότερα. Στη χειρότερη να μη μπορέσεις να ανταπεξέλθεις και να επιστρέψεις στο πατρικό, δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Ίσα ίσα θα ξέρεις καλύτερα για την επόμενη φορά.

Κι όπως λέω στα παιδιά μου, στα περισσότερα πράγματα καλύτερα να μετανιώσεις κάτι που έκανες παρά κάτι που δεν έκανες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Speculoos είπε

wtf, έχω δυστυχώς αποσυνδεθεί από την ελληνική νοοτροπία σε αρκετά θέματα και κάνω αρκετά αφελή σχόλια.

Μου φαίνεται λογικό ο μεσίτης να πάρει την αμοιβή από τον ιδιοκτήτη αλλά ίσως γιατί έχω ζήσει σε αυτό το πλαίσιο οπότε ίσως το λογικό να είναι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα. Αυτό γίνεται μόνο όταν ψάχνεις να νοικιάσεις ή ο μεσίτης θα σου ζητήσει και ποσοστό από αγορά σπιτιού αντί να τα πάρει από τον ιδιοκτήτη;

Σε πολλές περιπτώσεις παίρνουν μόνο από τον ενοικιαστή, όχι από τον ιδιοκτήτη.

7 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

500Ε για ψυγείο και πλυντήριο; 1000Ε για καναπέδες και τηλεόραση;

Τα νούμερα είναι υπερβολικά αισιόδοξα ακόμη και για τα πιο οικονομικά σε κάθε κατηγορία

Φτάνουν και για καινούργια, εκτός τη λύση των μεταχειρισμένων που γράφτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagos789 είπε

Δεν ειπε καποιος να μην κανεις τιποτα....κι εγω κανω

Αλλα αν η γυναικα αηδιαζει στη σκεψη οτι θα αγγιξει το σωβρακο σου ή οτι θα κανει κατι χωρις να ειναι εντελως μοιρασμενες οι δουλειες με laser του Σολομωντα,πολυ απλα δεν θα παει καλα η συγκατοικηση γιατι θα υπαρχει μονιμη γκρινια.Αυτο θα εμφανιζεται και αλλου,πχ εγω εδωσα 59 ευρω στο σουπερ και εσυ 58.80,αρα μου χρωστας.

 

Πλεον που δουλευουν και οι 2 δεν υπαρχει αυτο, τα κανει ολα η γυναικα ή όλα ο αντρας. Και οι 2 βοηθανε εξίσου. Εμεις με την γυναικα μου οταν εκεινη μαγειρευει το ΣΚ φαί για ολη την εβδομάδα είναι μαλακια να της πω καθάρισε και το σπίτι. Και στο σούπερ πληρώνει πότε ό ένας και πότε ό άλλος. Μόνο την λαϊκή την έχει αναλάβει αποκλειστικά η γυναίκα γιατί εγώ την βαριέμαι αφάνταστα. Προτειμώ να καθαρίσω όλο το σπίτι μόνος μου παρά να με στείλεις λαϊκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα πραγματα μπορείς να τα παρεις μεταχειρισμενα. Ειδικα επιπλα. Νοικιαζεις μια μερα ενα βανακι απο Hertz και πας και παραλαμβανεις. Περα απο στρωμα κρεβατιου υπαρχουν πολυ καλα μεταχειρισμενα επιπλα και ηλεκτρικες συσκευες. Εγω το θεωρω δε και οικολογικο. Δε μιλάω να παρεις την παλιατζουρα. Τηλεοραση, φουρνος, ματια, τραπεζια, καρεκλες, καναπες, σκελετος κρεβατιου κοκ μπορεις να τα βρεις στο 1/3 της αρχικης τιμης σε καλη κατασταση. Insomnia, car.gr, xe.gr και Facebook Market εχουν πολυ ωραια πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, vagos789 said:

Μια ερωτηση μενει τοτε,θα σου πλενει τα σωβρακα; 

Αν η απαντηση ειναι οτι "θα πλενει ο καθενας τα δικα του" μην μπειτε στον κοπο...

Ναι φυσικα μπορει ο ανδρας να συμβαλλει στις δουλειες του σπιτιου αλλα αν η γυναικα ονειρευεται καποια απολυτη ισορροπια σαν να μενεις με ξενο σε φοιτητικη εστια,δεν θα παει καλα.

 

Γιατί να μην τις κάνει όλες ο άντρας και απλά να συμβάλει η γυναίκα? 

10 hours ago, valadsk said:

οποιος θέλει να ξεκινήσει τη ζωή του με τον άνθρωπό του θα κάνει το σκατό του παξιμάδι και θα το πετύχει. 

οι γιαγιάδες μας ήταν έγγυες και άρμεγαν γάλα, έφτιαχναν τυρί και κουβαλούσαν και νερό από τα πηγάδια και σε όλα αυτά και τη φτώχεια, και σπίτια ανοιξαν και παιδιά μεγάλωσαν.

έλεος μερικοί καλομαθημένοι. 

καλή αρχή σας εύχομαι :)

Έτσι. Διαλέγεις και το αγαπημένο παιδί και αν έχεις λεφτά το στέλνεις και λύκειο. 

Internet, κινητά και ρεύμα δεν χρειάζεται. Η γιαγιά μου στο χωριό δεν είχε τέτοια πράγματα. 

Κρέας σε καμία γιορτή 2-3 φορές το χρόνο. Εννοείται το παιδί ξεκινάει δουλειά στα 7.

Αν κάνεις και καμία κόρη και δεν βγαίνεις τη στέλνεις για δούλα σε κανέναν άλλον. Τι έπαθαν δηλαδή παλιά που το έκαναν? 

Κακομαθημένη γενιά! 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Μεταχειρισμένα στρώματα και καναπέδες θέλουν και βιολογικό όμως.

Στο ξενοδοχειο που κοιμασαι, και καθε βραδυ κοιμαται και καποιος αλλος, εχουν κανει βιολογικο πριν πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καβατζα έχεις πίσω ; Αν δεν έχεις τίποτα τότε πας για έπιπλα με δόσεις ,και αν πάρεις τα πάντα με δόσεις θα πληρώνεις κάνα 300 ευρώ έξτρα σε δόσεις και βάλε έξτρα τον μήνα 

επίσης 300 ευρώ φαγητό δεν φτάνουν με τίποτα για 2 άτομα ,εκτός και αν δεν τρως κρέας ,και είσαι με φακές και ρύζι κάθε μέρα 

Ψυγείο μόνο του κάνει 400-500 για 2 άτομα να χωράει και κάτι ,καναπέδες έχουν ανέβει παντού ,γωνιακο καπουτσίνο όλοι πναω από 800 ,εκτός και αν σαρεσουνντα καρφιά ,εκεί πάω πάσο 

Αν έχετε λεφτά πίσω για αγορα των επίπλων και πρώτα έξοδα του σπιτιού go for it ,αλλά εμένα πχ μου πήγε μια απλή επίπλωση εκτός ΙΚΕΑ κάπου στα 8 κ,εκτός και αν θες να πάρεις κουρτίνες κουρτινόξυλα ,ρολά ,AC ψυγεία ,τηλεοράσεις καναπέδες καρέκλες χαλια ,καφετιέρες καθρέφτες κτλ κτλ από ΙΚΕΑ και τις πιο φθηνές λύσεις 

Γενικά εγώ είμαι κατά ,αν είναι για να πας σε σπίτι να μείνεις μόνος σου να σκέφτεσαι το καφεδάκι που θα πάρεις απέξω ,μαυρίζει η ψυχή σου ,χίλιες φορές με τους δικούς σου και να μην αγχώνεσαι αν τα βγάλεις τον μήνα με παρά να ζεις μόνος και να μην μπορείς να πας για ένα φαγητό έξω γιατί είσαι τσιμα τσιμα με τα έξοδα του σπιτιού 

ΥΓ ,μένω μόνος μου με μισθό πάνω από 2κ ,και πίστεψέ με ,το σπίτι συνέχεια ζηταει και ζητάει ,και πίστεψέ με με 1 κ αν έβγαζα δεν νομίζω να το έκανα 

Είναι θέμα mentality ,δεν μου αρέσει εμένα να αγχώνομαι αν θα τα βγάλω πέρα ,και έχω βρεθεί σε πιο δυσκολη ακτασταση από εσένα με πιο λίγα λεφτά και ξέρω πως είναι 

Οπότε αν δεν έχεις τα λεφτά για επίπλωση είδη ,η έχεις κάτι έξτρα πίσω για τυχόν πρόβλημα ,σκέψου το παραπάνω 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Φτάνουν και για καινούργια, εκτός τη λύση των μεταχειρισμένων που γράφτηκε.

500Ε θες το ελάχιστο μόνο για το ψυγείο, μαζί με πλυντήριο και σε συνδυασμό κάποια έκπτωση/επιστροφή σε κάρτα  θα υπολόγιζα κάπου 1000Ε και πάνω

Ηλεκτρικά δεν θα αγόραζα μεταχειρισμένα απο ξένο. Έπιπλα τύπου γραφείο/βιβλιοθήκη κτλ χωρίς ύφασμα θα αγόραζα, στο marketplace έχει πολλά ικεα στη μισή τιμή αποτι στο κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andreaspA είπε

Στο ξενοδοχειο που κοιμασαι, και καθε βραδυ κοιμαται και καποιος αλλος, εχουν κανει βιολογικο πριν πας?

Εντελώς άκυρο επιχείρημα. Στο ξενοδοχείο αλλάζουν σεντονια, μαξιλαροθήκες και σκεπασματα κάθε μέρα, με τέτοια συχνότητα δεν προλαβαίνει να περάσει βρωμιά η μυρωδιές στο στρώμα και τα μαξιλάρια. Εάν νομίζεις τώρα ότι το ίδιο ισχύει και για τον οποιονδήποτε που πουλάει καναπέ με μαξιλάρια όσο μάλλον κρεββάτι με στρώμα, είσαι γελασμενος. 

Αν τα μαξιλάρια του καναπέ δεν έχουν καλύμματα να τα αφαιρέσεις και να τα πλύνεις, υπάρχει θέμα. Στρώμα δεν το συζητάω αν δεν υπάρχει τρόπος να καθαριστει και να απολυμανθεί η επιφανεια, το πετάς και αγοράζεις καινούργιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

Τι καβατζα έχεις πίσω ; Αν δεν έχεις τίποτα τότε πας για έπιπλα με δόσεις ,και αν πάρεις τα πάντα με δόσεις θα πληρώνεις κάνα 300 ευρώ έξτρα σε δόσεις και βάλε έξτρα τον μήνα 

επίσης 300 ευρώ φαγητό δεν φτάνουν με τίποτα για 2 άτομα ,εκτός και αν δεν τρως κρέας ,και είσαι με φακές και ρύζι κάθε μέρα 

Ψυγείο μόνο του κάνει 400-500 για 2 άτομα να χωράει και κάτι ,καναπέδες έχουν ανέβει παντού ,γωνιακο καπουτσίνο όλοι πναω από 800 ,εκτός και αν σαρεσουνντα καρφιά ,εκεί πάω πάσο 

Αν έχετε λεφτά πίσω για αγορα των επίπλων και πρώτα έξοδα του σπιτιού go for it ,αλλά εμένα πχ μου πήγε μια απλή επίπλωση εκτός ΙΚΕΑ κάπου στα 8 κ,εκτός και αν θες να πάρεις κουρτίνες κουρτινόξυλα ,ρολά ,AC ψυγεία ,τηλεοράσεις καναπέδες καρέκλες χαλια ,καφετιέρες καθρέφτες κτλ κτλ από ΙΚΕΑ και τις πιο φθηνές λύσεις 

Γενικά εγώ είμαι κατά ,αν είναι για να πας σε σπίτι να μείνεις μόνος σου να σκέφτεσαι το καφεδάκι που θα πάρεις απέξω ,μαυρίζει η ψυχή σου ,χίλιες φορές με τους δικούς σου και να μην αγχώνεσαι αν τα βγάλεις τον μήνα με παρά να ζεις μόνος και να μην μπορείς να πας για ένα φαγητό έξω γιατί είσαι τσιμα τσιμα με τα έξοδα του σπιτιού 

ΥΓ ,μένω μόνος μου με μισθό πάνω από 2κ ,και πίστεψέ με ,το σπίτι συνέχεια ζηταει και ζητάει ,και πίστεψέ με με 1 κ αν έβγαζα δεν νομίζω να το έκανα 

Είναι θέμα mentality ,δεν μου αρέσει εμένα να αγχώνομαι αν θα τα βγάλω πέρα ,και έχω βρεθεί σε πιο δυσκολη ακτασταση από εσένα με πιο λίγα λεφτά και ξέρω πως είναι 

Οπότε αν δεν έχεις τα λεφτά για επίπλωση είδη ,η έχεις κάτι έξτρα πίσω για τυχόν πρόβλημα ,σκέψου το παραπάνω 

Όπως είπες είναι θέμα mentality.

Διαφωνούμε πολλοί εδώ μέσα με τη νοοτροπία «χίλιες φορές με τους δικούς σου». Δεν πάει έτσι.

αυτη η νοοτροπία κρατάει τους Έλληνες παιδιά μέχρι τα 40τους. Καλύτερα μα συζησεις και να δοκιμαστείς με δυο δουλειές και με άγχος, παρά να είσαι στο παιδικό δωμάτιο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

500Ε θες το ελάχιστο μόνο για το ψυγείο, μαζί με πλυντήριο και σε συνδυασμό κάποια έκπτωση/επιστροφή σε κάρτα  θα υπολόγιζα κάπου 1000Ε και πάνω

Ηλεκτρικά δεν θα αγόραζα μεταχειρισμένα απο ξένο. Έπιπλα τύπου γραφείο/βιβλιοθήκη κτλ χωρίς ύφασμα θα αγόραζα, στο marketplace έχει πολλά ικεα στη μισή τιμή αποτι στο κατάστημα

Γιατί ένα ζευγάρι να θέλει 500€ για ψυγείο και άλλα τόσα για πλυντήριο;

Έχει μια χαρά δίπορτα ψυγεία με 200-300€, το ίδιο και απλά πλυντήρια.

Δεν θα πάνε τώρα να πάρουν πράγματα για μια ζωή, κάτι απλό και οικονομικό για να ξεκινήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...