Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pos vx520 με ταμειακή Perfect M εδώ και 2 βδομάδες έχει γίνει η σύνδεση και προς το παρόν δουλεύουν μια χαρά.

Απλά μερικές φορές όταν ανοίγω την ταμειακή δεν βρίσκει το pos και πρέπει να πατήσω το κουμπί μετρητά για να ξανα κάνει αναζήτηση το pos και έτσι συνδέεται.

Λίγο άκυρο με το θέμα, αν θέλει κάποιος αν μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να κατεβάσω απο την πειραιώς τις προμήθειες απο το pos? Τα θέλει ο λογιστής αλλά δεν μπορώ να βρω που πρέπει να μπω για να τα βρω. Πήγα στην πειραιώς και μου είπαν να πάρω τηλ, πήρα τηλ και είμαι μια ώρα σε αναμονή..

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 21/3/2024 στις 9:08 ΠΜ, Driver_3 είπε

Κανένας με αυτή την ταμειακή;

proline nova έχω εγώ αλλά προσπαθώ να το συνδέσω με το viva terminal app (softpos)... φαίνεται να επικοινωνούν αλλά δεν περνάει το ποσό από την ταμειακή στο pos!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους. το ρωτησα και πριν μερες αν εχει καποιος την ics micro 2 εχω θεμα να στειλει το ποσο στο pos epay verifone vx520 ενω εχει γινει η διασυνδεση τους. ας βοηθεισει καποιος παρακαλω γιατι οι τεχνικοι ειναι αφαντοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2024 στις 11:23 ΠΜ, abatar είπε

Καλησπέρα, φαίνεται πως το viva soft POS και η ICS micro II ταμειακή μου είναι συνδεδεμένα. Όμως όταν κάνω την διαδικασία στην ταμειακή το πόσο δεν εμφανίζεται στο κινητό . Ξέρετε γιατί, μήπως; Και παιδιά για να είμαι ξεκάθαρη , στον τεχνικό μου έχω πάει και δεν ξέρει τι να κάνει με τα  soft POS - δεν είναι ότι λυπάμαι να δώσω τα χρήματα. Είμαστε και σε νησιά κάποιοι : με ότι έχουμε κι ότι μας κόβει θα πορευτούμε .

 

 

πρέπει να δεις αν είναι αναρτημένο στο μητρώο της ΑΑΔΕ το pos σου και αν φαίνεται αναβαθμισμένο! Αν όχι είναι ένα θέμα που το ψάχνουν από τη viva σχετικά με τα στοιχεία των pos και αν φταίνε εκείνοι ή η ΑΑΔΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tamarg είπε

proline nova έχω εγώ αλλά προσπαθώ να το συνδέσω με το viva terminal app (softpos)... φαίνεται να επικοινωνούν αλλά δεν περνάει το ποσό από την ταμειακή στο pos!!!!

Με ict220 της Mellon συνδέθηκε εμένα. Κανένα πρόβλημα εδώ και 4 μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pavloa είπε

 Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να κατεβάσω απο την πειραιώς τις προμήθειες απο το pos? Τα θέλει ο λογιστής αλλά δεν μπορώ να βρω που πρέπει να μπω για να τα βρω. Πήγα στην πειραιώς και μου είπαν να πάρω τηλ, πήρα τηλ και είμαι μια ώρα σε αναμονή..

Spoiler

Στο ebanking της πειραιώς. Πας άλλα προϊόντα (αν θυμάμαι καλά), μετά κάπου θα λέει συναλλαγές epay και μετά ενημερωτική κατάσταση αποδοχής καρτών. Θα σου βγάλει σε pdf κάθε μήνα ξεχωριστά το τιμολόγιο (το οποίο ανεβαίνει κανονικά και mydata).  Για επικοινωνία με epay, πάρε τηλ μετα τις 12 τη νύχτα.

6 ώρες πριν, james01gr είπε

να σου κάνω μία ερώτηση; πόσο νόμιμο είναι να πληρώνεις από τον επαγγελματικό σου λογαριασμό σούπερ μάρκετ, και αγορές γενικότερα; να πληρώσεις ΔΕΚΟ για το κατάστημα/επιχείρηση οκ, να πληρώσεις ΦΠΑ οκ. Αλλά να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ, ΔΕΚΟ για το σπίτι πχ;

 

Spoiler

Είναι νόμιμο. Όταν είχε πρωτοβγεί η υποχρέωση για δήλωση επαγγ. λογ/σμου, έγραφε ο νόμος ότι δεν είναι υποχρεωτικό να γίνονται μόνο οι επαγγελματικές δαπάνες της επιχείρησης σε αυτόν.

8 ώρες πριν, snik είπε

Καλημέρα, επειδή ο τεχνικός μου εδώ και 2 μήνες είναι σχεδόν άφαντος γνωρίζει κανείς να μου πει αν είναι εύκολο να αλλάξει κάποιος τεχνικό για την ταμειακή; Έχει κάποιους κωδικούς που πρέπει να δώσει ο παλιός στο νέο; 

Πάρε τηλ σε όλους τους τεχνικούς της περιοχής σου και θα τους αναφέρεις το μοντέλο της ταμειακής. Θα σου πουν αν ασχολούνται ή όχι.

19 ώρες πριν, StavrosD είπε

Έστω ότι πληρώνει ο ένας και οι υπόλοιποι βάζουν το μερίδιο μέσω IRIS , ποιος χρεώνεται τις προμήθειες; Αυτός που θα έχει κάρτα με επαρκές υπόλοιπο για όλη την παρέα.

Spoiler

Προμήθεια στο προσωπικό iris (με αρ. τηλεφώνου, όχι αφμ) δεν υπάρχει. 

 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

μου ήρθε μύνημα σήμερα απο την ΑΑΔΕΕ 

Αγαπητή κυρία / Αγαπητέ κύριε,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει δηλωθεί ραντεβού για τη διασύνδεση των ταμειακών συστημάτων σας με τα POS από τεχνικό εγκατάστασης και υποστήριξης ΦΗΜ.

 

Ξέρετε που μπορώ να δω το ραντεβού,γιατί ουδέποτε εγω προχώρησα σε τέτοια κινηση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, 1comment said:

Δεν υπάρχουν κωδικοί ή κάτι τέτοιο. Πάρε τηλ σε όλους τους τεχνικούς της περιοχής σου και θα τους αναφέρεις το μοντέλο της ταμειακής. Θα σου πουν αν ασχολούνται ή όχι.

Κωδικοί υπάρχουν, μπορεί ο τεχνικός να επιλέξει να αλλάξει τον default,  τότε θα υπάρχει θέμα

Ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να χρειαστεί να γίνει με αίτηση προς την κατασκευάστρια εταιρία η αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Κωδικοί υπάρχουν, μπορεί ο τεχνικός να επιλέξει να αλλάξει τον default,  τότε θα υπάρχει θέμα

Ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να χρειαστεί να γίνει με αίτηση προς την κατασκευάστρια εταιρία η αλλαγή

Α δεν το ξερα. Επειδή παλιά άλλαξα τεχνικό για συντήρηση ταμειακής χωρίς να μου ζητήσει κωδικούς ή ποιός ήταν ο προηγούμενος. Βέβαια το βιβλίο του το χα πάει.

1 ώρα πριν, zoocra77 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

μου ήρθε μύνημα σήμερα απο την ΑΑΔΕΕ

Ξέρετε που μπορώ να δω το ραντεβού,γιατί ουδέποτε εγω προχώρησα σε τέτοια κινηση?

 

Πρέπει να ρωτήσεις τον τεχνικό σου. Μόνο αυτός ξέρει. Μπορεί από λάθος να καταχώρησε τα δικά σου στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vaggos400 είπε

Παιδιά και μένα μου ήρθε μνμ για ραντεβού και αμφιβάλλω αν το έκλεισε ο τεχνικός μου..

Αν δεν μιλήσεις μαζί του, δεν θα βρεις άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, vaggos400 said:

Παιδιά και μένα μου ήρθε μνμ για ραντεβού και αμφιβάλλω αν το έκλεισε ο τεχνικός μου..

το βλέπω δύσκολο να το έχει κλείσει άλλος,  έχει πάει ενημέρωση στους τεχνικούς να μπούνε να δηλώσουν τα ραντεβού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχουμε μια ταμειακή Datecs CTR-150 και θέλουμε να την διασυνδέσουμε με POS Nexi 2600. Ο τεχνικός που είχαμε, σταμάτησε (έκλεισε την επιχείρηση) πριν μερικές μέρες και είμαστε στον αερά. Ξέρεις κανένας κάποιον τεχνικό εντός Αττικής που υποστηρίζει αυτή την ταμειακή και μπορεί να μας κλείσει ραντεβού; Στην αντιπροσωπεία της Datecs δεν απαντάνε μέρες τώρα...Έχω βρει δύο εμπόρους που πουλάνε datecs και ούτε αυτοί απαντάνε.

Επίσης, έχουμε κάνει αίτηση για voucher εδώ και ένα μήνα αλλά δεν έχει εγκριθεί ακόμα. Εάν βρεθεί κάποιος τεχνικός να μας κλείσει ραντεβού, θα δεχτεί να πληρωθεί με το voucher ή να μην το αναφέρω καθόλου;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, giannos13 said:

Καλησπέρα,

Έχουμε μια ταμειακή Datecs CTR-150 και θέλουμε να την διασυνδέσουμε με POS Nexi 2600. Ο τεχνικός που είχαμε, σταμάτησε (έκλεισε την επιχείρηση) πριν μερικές μέρες και είμαστε στον αερά. Ξέρεις κανένας κάποιον τεχνικό εντός Αττικής που υποστηρίζει αυτή την ταμειακή και μπορεί να μας κλείσει ραντεβού; Στην αντιπροσωπεία της Datecs δεν απαντάνε μέρες τώρα...Έχω βρει δύο εμπόρους που πουλάνε datecs και ούτε αυτοί απαντάνε.

Επίσης, έχουμε κάνει αίτηση για voucher εδώ και ένα μήνα αλλά δεν έχει εγκριθεί ακόμα. Εάν βρεθεί κάποιος τεχνικός να μας κλείσει ραντεβού, θα δεχτεί να πληρωθεί με το voucher ή να μην το αναφέρω καθόλου;

Ευχαριστώ!

Για δες εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...