Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR2 Topic [PS VR2]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sndev είπε

Κομπλέ είσαι προχώρα άφοβα 

 

Μιλάς για ζαλισμα κ αναγούλες?? γτ εγω το έκλεισα για αλλο λογο.. πιάσε με αριστερό καραμπίνα, πιάσε με δεξι σφαίρα, βαλε σφαίρα στο οπλο, οπλισε, τώρα πιαστο κ με τα 2 , πυροβόλα. Είπα αντε γεια θα με κυνηγάνε εμενα οι βρυκόλακες κ θα κανω το ταρζαν με το vr κ το σβησα 

Όχι, απλά είναι αρκετά αληθοφανές σκέψου
 

Spoiler

στο πρώτο σπίτι που στην πέφτουν οι werewolves μπερδεύτηκα με το γέμισμα του όπλου, βλέπω σκιά, γυρνάω βλέπω τον άλλον μέσα στην μούρη μου και τα έπαθα όλα. Ιδρώτας και ταχυπαλμία (μου έστειλε και το ρολόι ειδοποίηση   :D )

όπου και σταμάτησα. 
Προς το παρόν έχω παίξει
 

  • horizon
  • song in the smoke
  • star wars
  • re8
  • synth riders
Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, kaliakman είπε

ή αν έχεις λίγο δοκίμασε χωρίς.

3.5 έχω είναι η αλήθεια. Πχ αν κρατήσω το κινητό κοντά, τα βλέπω καθαρά. 

Anyway, από εβδομάδα θα το πάρω μιας και θα πάω Θεσσαλονίκη. Να το πάρω και με αποφορολογηση αφού γίνεται τελικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, h3342 είπε

βάλτο στο εύκολο ώστε να έχεις χρόνο να οπλισεις 😁

εισαι τρελός που νομίζεις οτι δε το εβαλα στο τέρμα easy!!!

σαν πρωτη εικόνα για εμένα αν είναι έτσι αυτά τα παιχνίδια είναι δύσχρηστα για να τα απολαύσεις, δεν είναι θέμα χρόνου.. ειναι πρακτικό το θέμα

 

1 λεπτό πριν, kaliakman είπε

Όχι, απλά είναι αρκετά αληθοφανές σκέψου
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

στο πρώτο σπίτι που στην πέφτουν οι werewolves μπερδεύτηκα με το γέμισμα του όπλου γυρνάω βλέπω τον άλλον μέσα στην μούρη μου και τα έπαθα όλα. Ιδρώτας και ταχυπαλμία (μου έστειλε και το ρολόι ειδοποίηση   :D )

όπου και σταμάτησα. 
Προς το παρόν έχω παίξει
 

  • horizon
  • song in the smoke
  • star wars
  • re8
  • synth riders

ελα.. δε το πηγα μέχρι εκει αλλα το πιστεύω ειδη απο το πρώτο δωμάτιο ηταν αντε γεια

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

3.5 έχω είναι η αλήθεια. Πχ αν κρατήσω το κινητό κοντά, τα βλέπω καθαρά. 

 

εχει ρύθμιση κ οι οθόνες του κολλάνε οσο κοντά η μακρια οπότε τα βεντουζωνεις πάνω στα γυαλιά που λεει ο λογος, ε πιο κοντα δε παει μετα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vr είναι καθαρά για games διασκέδασης και αερόβιας αν θες κανα  Beat saber, fit boxing  κτλπ. Τα υπόλοιπα είναι καθαρά η πρώτη εντυπωσιακή εμπειρία στον κόσμο του vr που μετά από 2 3 μέρες ξεκινάς και συνηθίζεις και κουράζεσαι και προτιμάς πάλι τον καναπέ αραχτος με το κοντρολλερ στο χερι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, 26ska είπε

Πρέπει να το δω λίγο με τις ρυθμίσεις,να περιορίσω το blurry και να το συνηθίσω,γιατί η αλήθεια είναι ότι ζαλίστηκα σε κάποιες φάσεις.

 

 

Μήπως σε ενοχλεί αυτό που ονομάζουν "mura" και η αλήθεια είναι ότι δεν αναφέρθηκε στα mainstream reviews γιατί απλά δεν έχουν καν ιδέα συνήθως του τι είναι?

 

 

Αναφορά σε κείμενο

 

The first is that OLED tends to have more space between subpixels. This usually results in a more visible “screen door effect”, but that’s not the case here. Sony appears to be using some kind of diffusion filter to avoid that. The tradeoff of such a filter is that the image looks somewhat soft, not entirely crisp, so PSVR 2’s image appears slightly less sharp than even LCD headsets with lower resolution – though not less detailed.

The second, more problematic issue is that there is a non-uniform fixed pattern noise over the entire screen, called mura. It’s incredibly noticeable and distracting in loading and transition scenes, or when looking at a skybox or other low detail region. It’s not as noticeable in typical gameplay, but it’s still definitely there.

 

https://uploadvr.com/psvr2-technical-analysis/

Υπάρχουν πολλές αναφορές στο reddit και άλλα φόρα που κάποιοι ζαλίζονται από αυτήν την θαμπάδα.

Ψάξε το μήπως βρεις ρυθμίσεις που να σε βολεύουν ή μπορεί να πέτυχες κάποιο ελαττωματικό κομμάτι.

 

 

Επεξ/σία από Steele
ορθογραφία :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και εγώ το psvr2 σήμερα που είχα χρόνο να το σεταρω. Πρώτη φορά χρήση vr headset. Δοκίμασα το horizon. Πραγματικά σοκ. Δεν το περίμενα έτσι. Σε κάποια φάση στην αρχή που ένας χαρακτήρας απλώνει το χέρι του προς εμένα τραβήχτηκα πίσω γιατί τρόμαξα. Τόσο ρεαλιστική είναι η αίσθηση. Γυρνάς το κεφάλι σου παντού και βλέπεις τα πάντα κανονικά σαν να είσαι μέσα στον χώρο. Απίστευτο immersion. Έπαιξα ελάχιστα βέβαια γιατι μια μικρή ζαλάδα την αισθάνθηκα αλλά ήταν κουρασμένα τα μάτια μου αυτές τις μέρες γενικότερα οπότε ίσως να μην είναι ενδεικτικό. Παντως παιδιά τον χειρισμό τον βρήκα σχετικά δύσκολο. Δηλαδή ακόμα και για να περπατήσεις εμένα με δυσκόλεψε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ με τίποτα να εξαφανίσω αυτή την κάθετη χοντρή αχνή μαύρη γραμμή που εμφανίζεται στο κέντρο του οπτικού πεδίου, όπως όταν φοράς μάσκα κατάδυσης. Ρύθμισα την απόσταση των φακών σύμφωνα με τις οδηγίες, μετακίνησα το headset ψηλότερα/χαμηλότερα αλλά τίποτα.  Μήπως δεν γίνεται να εξαφανίστει και προσπαθώ άδικα;

Μια μικρή θολούρα την βλέπω κι εγώ που και που, ειδικά στα γράμματα. Νομίζω πως το 'μυστικό' είναι να κοιτάς πάντα στο κέντρο και να γυρίζεις ολόκληρο το κεφάλι προς τα εκεί που θες να δεις. Να μην κοιτάς με τις κόρες των ματιών στις άκρες του φακού δηλαδή.

Κατα τ' αλλα πολύ καλύτερο απ το προηγούμενο μοντέλο. Στο horizon επέλεξα την ελεύθερη μετακίνηση με τον μοχλό και στροφή σε βήματα 22 μοιρών και το motion sickness μηδενικό. Με το που άλλαξα όμως την στροφή σε ελεύθερη εκεί πήγα να τα βγάλω όλα.

 

Επεξ/σία από aggelos87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Δεν μπορώ με τίποτα να εξαφανίσω αυτή την κάθετη χοντρή αχνή μαύρη γραμμή που εμφανίζεται στο κέντρο του οπτικού πεδίου, όπως όταν φοράς μάσκα κατάδυσης. Ρύθμισα την απόσταση των φακών σύμφωνα με τις οδηγίες, μετακίνησα το headset ψηλότερα/χαμηλότερα αλλά τίποτα.  Μήπως δεν γίνεται να εξαφανίστει και προσπαθώ άδικα;

 

Δεν έχω κάτι τέτοιο εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Δεν μπορώ με τίποτα να εξαφανίσω αυτή την κάθετη χοντρή αχνή μαύρη γραμμή που εμφανίζεται στο κέντρο του οπτικού πεδίου, όπως όταν φοράς μάσκα κατάδυσης. Ρύθμισα την απόσταση των φακών σύμφωνα με τις οδηγίες, μετακίνησα το headset ψηλότερα/χαμηλότερα αλλά τίποτα.  Μήπως δεν γίνεται να εξαφανίστει και προσπαθώ άδικα;

Μια μικρή θολούρα την βλέπω κι εγώ που και που, ειδικά στα γράμματα. Νομίζω πως το 'μυστικό' είναι να κοιτάς πάντα στο κέντρο και να γυρίζεις ολόκληρο το κεφάλι προς τα εκεί που θες να δεις. Να μην κοιτάς με τις κόρες των ματιών στις άκρες του φακού δηλαδή.

Κατα τ' αλλα πολύ καλύτερο απ το προηγούμενο μοντέλο. Στο horizon επέλεξα την ελεύθερη μετακίνηση με τον μοχλό και στροφή σε βήματα 22 μοιρών και το motion sickness μηδενικό. Με το που άλλαξα όμως την στροφή σε ελεύθερη εκεί πήγα να τα βγάλω όλα.

 

Φοράς γυαλιά? Γενικά τραβά το όσο πιο κοντά σου γίνεται. Εγώ δεν βλέπω τίποτα στην μέση. Στην άκρη υπάρχει λίγο αλλά με το που ξεκινήσεις δεν το παρατηρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaliakman είπε

Φοράς γυαλιά? Γενικά τραβά το όσο πιο κοντά σου γίνεται. Εγώ δεν βλέπω τίποτα στην μέση. Στην άκρη υπάρχει λίγο αλλά με το που ξεκινήσεις δεν το παρατηρείς.

Όχι δεν φοράω γυαλια. Πως βλέπεις αν πλαγιάσεις το δάχτυλό σου πάνω στην μύτη και ανάμεσα απ τα μάτια; Κάτι παρόμοιο σε μαύρο βλέπω εγώ( Το κενό μεταξύ των φακών ίσως).

Αφού δεν το βλέπετε εσείς θα το ξαναπολεμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Όχι δεν φοράω γυαλια. Πως βλέπεις αν πλαγιάσεις το δάχτυλό σου πάνω στην μύτη και ανάμεσα απ τα μάτια; Κάτι παρόμοιο σε μαύρο βλέπω εγώ( Το κενό μεταξύ των φακών ίσως).

Αφού δεν το βλέπετε εσείς θα το ξαναπολεμήσω.

Ουτε εγω βλέπω κατι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα εχω ψιλοσταμπαρει απο τα vr. Περα απο το after the fall που εχει και Online, εχει κανενα αλλο? (εκτος απο το no man's sky που δεν το εχω καθολου και δεν ψηνω να το ξεκιναω)

No description available.

No description available.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Αυτα εχω ψιλοσταμπαρει απο τα vr. Περα απο το after the fall που εχει και Online, εχει κανενα αλλο? (εκτος απο το no man's sky που δεν το εχω καθολου και δεν ψηνω να το ξεκιναω)

No description available.

No description available.

Ασε εχω παθει ζημια, ευτυχώς εχω τουρκικο psn κ βγαινουν μιση τιμή. Πρόσθεσε στη λιστα το moss 1 + 2 (βγαλανε πακετο) να ξεκινήσεις με αυτα κ ας μην εχουν ονλινε ,4ωρα ειναι κ ιδανικα νομιζω να συνηθίσει εγκέφαλος ματια κ γενικα να μπεις στο κλίμα πως λειτουργει η η φαση

Δες το pavlov σε youtube εχει ονλινε νομίζω,  ακομα δε το πηρα

Το sync riders φαινεται τοσο βαρετο οταν το κοιτας κ ειναι πολυ διασκεδαστικο οταν παίζεις , εχει ονλινε αλλά τι να το κάνεις 

Village αγόρασε δισκακι απο αγγελια πιο φθηνα θα σου βγει κ θα κατέβει free update δεν εχει ονλινε

 

Horizon εχει demo , δες το πρωτα πριν σκάσεις 60 μηπως το παρεις σε κανα price drop η κ καμια αγγελια αργότερα δεν εχει ονλινε

Star wars το ιδιο εχει demo αλλα δοκιμασε τα πρωτα ειδικα στο σταρ wars ηθελα κουβα να τα βγάλω τη πρωτη μερα

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

Village αγόρασε δισκακι απο αγγελια πιο φθηνα θα σου βγει κ θα κατέβει free update δεν εχει ονλινε

 

Horizon εχει demo , δες το πρωτα πριν σκάσεις 60 μηπως το παρεις σε κανα price drop η κ καμια αγγελια αργότερα δεν εχει ονλινε

Κάτσε, σχετικά με Village και horizon, αν έχεις τα φυσικά παιχνίδια ήδη, έχεις δωρεάν το vr? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sndev είπε

Ασε εχω παθει ζημια, ευτυχώς εχω τουρκικο psn κ βγαινουν μιση τιμή. Πρόσθεσε στη λιστα το moss 1 + 2 (βγαλανε πακετο) να ξεκινήσεις με αυτα κ ας μην εχουν ονλινε ,4ωρα ειναι κ ιδανικα νομιζω να συνηθίσει εγκέφαλος ματια κ γενικα να μπεις στο κλίμα πως λειτουργει η η φαση

Δες το pavlov σε youtube εχει ονλινε νομίζω,  ακομα δε το πηρα

Το sync riders φαινεται τοσο βαρετο οταν το κοιτας κ ειναι πολυ διασκεδαστικο οταν παίζεις , εχει ονλινε αλλά τι να το κάνεις 

Village αγόρασε δισκακι απο αγγελια πιο φθηνα θα σου βγει κ θα κατέβει free update δεν εχει ονλινε

 

Horizon εχει demo , δες το πρωτα πριν σκάσεις 60 μηπως το παρεις σε κανα price drop η κ καμια αγγελια αργότερα δεν εχει ονλινε

Star wars το ιδιο εχει demo αλλα δοκιμασε τα πρωτα ειδικα στο σταρ wars ηθελα κουβα να τα βγάλω τη πρωτη μερα

Εχθές έπαιξα παραπάνω....κάνα 2ωρο σχεδόν...Στο τσακ το γλίτωσα να τα βγάλω όλα.Ακομα κ σήμερα ψιλοανακατευομαι.

Μου έδωσε από την αρχή ζαλάδα,αλλά επεμεινα και δεν το έβγαλα.Πιστευω να το συνηθίσω.

Πάντως το vr το φρικαρει τον εγκέφαλο...Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν μου αρέσει ή όχι.

2 ώρες πριν, sndev είπε

 

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...