Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR2 Topic [PS VR2]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκατσα χτες και επαιξα ενα 3ωρο σχεδον μιας και απο οταν το πηρα δεν εβρισκα χρονο. Σημειωνω οτι δεν ειμαι φαν της τεχνολογιας, δεν πιστευω οτι θα γινει mainstream τα επομενα 10 τουλαχιστον χρονια και τα παιχνιδια που μπορεις να μπαιξεις ειναι περιορισμενα σε genre. 

Το Psvr1 το ειχα δοκιμασει σε φιλο και πραγματικα στα ματια μου η εικονα ηταν απαραδεκτη, ειχα παιξει καμια ωρα το Resi 7. 

Παμε στο Psvr2. Πανευκολο σεταρισμα, πολυ ωραια χειριστηρια αν και εχω μεγαλα χερια και να πω οτι ή ειμαι τυχερος και βρισκω ευκολα το sweet spot ή έχω μεγαλο κεφαλι και μου καθεται καλυτερα ή δεν ειμαι τοσο ψειρας και δεν καταλαβαινω θολουρα που διαβαζω αριστερα δεξια. 

Στα παιχνιδια τωρα. Resi Village. Εντυπωσιακο intro , φοβερη η αισθηση οτι εισαι μεσα στο σπιτι και wow οταν φτανεις και βλεπεις απο μακρια το χωριο. Δυστυχως μολις συναντησα τον 1ο εχθρο αρχισα να ιδρωνω , να ζαλιζομαι και το εβγαλα . Δεν ξερωαν θα το συνεχισω , ισως το κανω καθιστος να ειμαι πιο ανετος , θα δω. 

Call of the Mountain. Αυτο μου αρεσε περισσοτερο, καθαρη εικονα , ωραια η χρηση του τοξου , γενικα με τραβουσε να συνεχισω. Επαιξα σχεδον μια ωρα , ενοιωσασ ζαλαδα αλλα υποφερτη , ομως επαιζα καθιστος , δεν ξερω αν επαιξε και αυτο το ρολο του. 

Τελευταιο εβαλα το demo του star wars. Αντεξα με το ζορι 10 λεπτα , πολυ ζαλαδα, οποτε τελος το session. 

Γενικα να πω οτι εφοσον καποιος εχει τα χρηματα αξιζει να το δοκιμασει. Για μενα δεν μπορει να υποκαταστησει το κανονικο gaming του καναπε και ουτε προκειται. Ειναι εντυπωσιακο τεχνολογικα, ωραιο να παιξεις με παρεα, να γελασεις κλπ, σιγουρα θα υπαρξουν και παιχνιδια αντιστοιχα του Horizon ομως ειναι πανακριβο σε σχεση με τα παιχνιδια που μπορεις να παιξεις και στην τελικη κατεληξα να παιζω κανονικα Hogwarts Legacy. 

Προφανως πολλοι θα εχουν διαφορετικη γνωμη αλλα περι ορεξεως....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, james9tito είπε

Εκατσα χτες και επαιξα ενα 3ωρο σχεδον μιας και απο οταν το πηρα δεν εβρισκα χρονο. Σημειωνω οτι δεν ειμαι φαν της τεχνολογιας, δεν πιστευω οτι θα γινει mainstream τα επομενα 10 τουλαχιστον χρονια και τα παιχνιδια που μπορεις να μπαιξεις ειναι περιορισμενα σε genre. 

Το Psvr1 το ειχα δοκιμασει σε φιλο και πραγματικα στα ματια μου η εικονα ηταν απαραδεκτη, ειχα παιξει καμια ωρα το Resi 7. 

Παμε στο Psvr2. Πανευκολο σεταρισμα, πολυ ωραια χειριστηρια αν και εχω μεγαλα χερια και να πω οτι ή ειμαι τυχερος και βρισκω ευκολα το sweet spot ή έχω μεγαλο κεφαλι και μου καθεται καλυτερα ή δεν ειμαι τοσο ψειρας και δεν καταλαβαινω θολουρα που διαβαζω αριστερα δεξια. 

Στα παιχνιδια τωρα. Resi Village. Εντυπωσιακο intro , φοβερη η αισθηση οτι εισαι μεσα στο σπιτι και wow οταν φτανεις και βλεπεις απο μακρια το χωριο. Δυστυχως μολις συναντησα τον 1ο εχθρο αρχισα να ιδρωνω , να ζαλιζομαι και το εβγαλα . Δεν ξερωαν θα το συνεχισω , ισως το κανω καθιστος να ειμαι πιο ανετος , θα δω. 

Call of the Mountain. Αυτο μου αρεσε περισσοτερο, καθαρη εικονα , ωραια η χρηση του τοξου , γενικα με τραβουσε να συνεχισω. Επαιξα σχεδον μια ωρα , ενοιωσασ ζαλαδα αλλα υποφερτη , ομως επαιζα καθιστος , δεν ξερω αν επαιξε και αυτο το ρολο του. 

Τελευταιο εβαλα το demo του star wars. Αντεξα με το ζορι 10 λεπτα , πολυ ζαλαδα, οποτε τελος το session. 

Γενικα να πω οτι εφοσον καποιος εχει τα χρηματα αξιζει να το δοκιμασει. Για μενα δεν μπορει να υποκαταστησει το κανονικο gaming του καναπε και ουτε προκειται. Ειναι εντυπωσιακο τεχνολογικα, ωραιο να παιξεις με παρεα, να γελασεις κλπ, σιγουρα θα υπαρξουν και παιχνιδια αντιστοιχα του Horizon ομως ειναι πανακριβο σε σχεση με τα παιχνιδια που μπορεις να παιξεις και στην τελικη κατεληξα να παιζω κανονικα Hogwarts Legacy. 

Προφανως πολλοι θα εχουν διαφορετικη γνωμη αλλα περι ορεξεως....

η ζαλάδα να ξέρεις φεύγει καθώς ο οργανισμός συνηθίζει την απώλεια προσανατολισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το παραλαβω αυριο και μαλλον απο Πεμπτη-Παρασκευη θα γραψω και εγω εντυπωσεις.

Θεωρω οτι ισως η ζαλαδα να ειναι κατι νορμαλ (δεν αναφερομαι σε προβληματικα μοντελα κτλ). Επειδη φοραω γυαλια, καθε φορα που αλλαζω κρυσταλλα (ακομα και τελευταια που δεν αλλαζουν οι βαθμοι), θελω απο ωρες μεχρι μερες για να συνηθισω φουλ. Το οτι εχεις 2 οθονες τοσο κοντα, δεν ειναι και το φυσιολογικο. Απλα πρεπει να γινει σωστο σεταρισμα ωστε να μην "βλεπεις" κατι περα απο τις οθονες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα και γω σήμερα, δεν το έχω ανοίξει! Το είχα πάρει ηλεκτρονικά από Κώτσο και σήμερα που ρώτησα τηλεφωνικά για να κάνω επέκταση εγγύησης μου είπαν ότι δεν έχει το συγκεκριμένο. Ξενέρωσα λίγο, γιατί δεν μου κάθεται καλά αυτό το "1 χρόνος εγγύησης"! Πεταμένα λεφτά σε ένα χρόνο που θα βγάλει το πρώτο ελάττωμα και θα θέλει άλλα τόσα λεφτά για επισκευή. Έτσι ήταν και στο VR το πρώτο? Δεν μπορούσες να βάλεις επέκταση εγγύησης?
Θα το γυρίσω μάλλον πίσω...

Επεξ/σία από hasiotis_john
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, chek2fire είπε

Εγώ λέω να το πάρω σε κανά μήνα. Τα vr είναι καλή εμπειρία αλλά θέλουν και κορυφαίους τίτλους για να σε βάλουν στην διαδικασία να κάνεις όλο αυτό το σετάρισμα για να παίξεις. 

Το τεράστιο πρόβλημα που έχει το VR αυτήν την στιγμή. 

Ενώ οι δυνατότητες είναι άπειρες δεν υπάρχει αντίστοιχη θέληση από εταιρίες και studio. Έχω ασχοληθεί αρκετά με VR και λόγο φίλων που έχουν αλλά και της κοπέλας μου που έχω παίξει αρκετά. Αν με ρωτήσεις 10 παιχνίδια που αξίζουν να πληρώσεις τόσα λεφτά για να αγοράσεις VR δε θα μπορέσω να σου βρω.

In Sony we trust είναι η φάση. Έχει την δυνατότητα να τα αλλάξει όλα και να σπρώξει την κατάσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, είχα το 1 πήρα και το 2 day one.

Μερικά σχόλια.

Είχα να ανοίξω το 1 πάνω από χρόνο και θυμόμουν πως έβλεπα κανονικά τα pixels στην οθονη. Τωρα με το 2 μου εκανε αρνητικη εντυπωση που και σε αυτο τα βλεπω παρα την 2πλασια αναλυση. Θεωρω πως δεν ειμαστε ακομα εκει, και πως στην επομενη γενικα με 4Κx4K στο καθε ματι θα μιλαμε για ρεαλιστικη εμπειρια ως προς τα εμφανη pixels. Εννοω στο να μην καταλαβαινεις πως βλεπεις οθονη.

Οτιδήποτε δεν είναι στατικό προς τον παίκτη και απαιτεί κίνηση του σώματος του παίκτη με μοχλό κλπ θα φέρει ζαλάδα. γιατί εσύ είσαι στατικός αλλά στα μάτια και στο μυαλό σου κινείσαι.

Αντίθετα τα παιχνίδια που δεν κινείσαι μέσα στο παιχνίδι, τύπου Astro Bot και Moss ή ακομα και οδηγηση, πτηση ειναι πολυ πιο ρεαλιστικη και δεν ζαλιζουν.

Και μετά αυτά που είναι σούπερ φαν είναι τα παιχνίδια τύπου beat saber και synth riders. αρα για μενα τουλαχιστον σε ολη του τη ζωη το psvr2 θα εχει 15-20 τιτλους που θα εχουν αξια να τους παιξεις. αν το σηκωνει το πορτοφολι ειναι ενα ωραιο gaming gadget που θα χρησιμοποιησεις λιγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκεί που έχει το πάει το κόστος για triple A παιχνίδια δύσκολα θα επενδύσουν οι εταιρείες σε VR. Μέχρι τώρα έπρεπε να φτιαξουν εκδόσεις για xbox one, xbox one x, ps4 , ps4 pro ps5, xbox series x, series s, pc. Πολλές βγάλανε και για switch. 

Πού να βάλεις χρήματα για ανάπτυξη σε VR με τόσο μικρό ποσοστό χρηστών... Οτι κάνει η Sony, Capcom και κανα port Alyx.

Ελπίζω να πέσω έξω.

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

η ζαλάδα να ξέρεις φεύγει καθώς ο οργανισμός συνηθίζει την απώλεια προσανατολισμού. 

Θα χάνεσαι και μέσα στο σπίτι σου, αλλά τουλάχιστον θα σταματήσει η ζαλάδα. 🤣🤣🤣

Υ. Γ. No offense, πλάκα κάνω ετσι;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Θα χάνεσαι και μέσα στο σπίτι σου, αλλά τουλάχιστον θα σταματήσει η ζαλάδα. 🤣🤣🤣

Υ. Γ. No offense, πλάκα κάνω ετσι;.

το σκευτικα να ξερεις.

Μετά, το καλώδιο μου πε γύρνα πίσω χαζέ :P

2 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Το τεράστιο πρόβλημα που έχει το VR αυτήν την στιγμή. 

Ενώ οι δυνατότητες είναι άπειρες δεν υπάρχει αντίστοιχη θέληση από εταιρίες και studio. Έχω ασχοληθεί αρκετά με VR και λόγο φίλων που έχουν αλλά και της κοπέλας μου που έχω παίξει αρκετά. Αν με ρωτήσεις 10 παιχνίδια που αξίζουν να πληρώσεις τόσα λεφτά για να αγοράσεις VR δε θα μπορέσω να σου βρω.

In Sony we trust είναι η φάση. Έχει την δυνατότητα να τα αλλάξει όλα και να σπρώξει την κατάσταση

δε θα αλλάξει η κατάσταση , προσωπικά είμαι της γνώμης ότι το κλασικό παιχνίδι στο καναπέ με το μοχλό δε μπορεί να αντικατασταθεί.

Από την άλλη το vr με παρέα είναι μοναδικό 

προσοπικη μου αισθηση ειναι τουλαχιστον στην αρχη πρεπει να εχει δώσει πολυ περισσοτερα κομματια σε σχεση με το vr1 . Βλέπω πολύ κόσμο να το συζητάει κ να τολμάει την αγορά

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Θα το παραλαβω αυριο και μαλλον απο Πεμπτη-Παρασκευη θα γραψω και εγω εντυπωσεις.

Θεωρω οτι ισως η ζαλαδα να ειναι κατι νορμαλ (δεν αναφερομαι σε προβληματικα μοντελα κτλ). Επειδη φοραω γυαλια, καθε φορα που αλλαζω κρυσταλλα (ακομα και τελευταια που δεν αλλαζουν οι βαθμοι), θελω απο ωρες μεχρι μερες για να συνηθισω φουλ. Το οτι εχεις 2 οθονες τοσο κοντα, δεν ειναι και το φυσιολογικο. Απλα πρεπει να γινει σωστο σεταρισμα ωστε να μην "βλεπεις" κατι περα απο τις οθονες.

 

και ξέρεις ποια ειναι η μαλακια ε? κάθε φορά που το βάζεις για τη σωστή εμπειρία θες νέο σεταρισμα γιατί κάθετε αλλιως η μασκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με το pavlov πηγα να παιξω μια μαχαιρια και την εδωσα στην πορτα γτ βγηκα εκτος οριου π σου βαζει το PSVR2🤣, εχει πολυ γρηγορο gameplay ενω το Village δεν με ζαλισε τοσο οσο το pavlov το ευχαριστιεμαι πιο πολυ ειδικα το online,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτυχος? Δοκίμασα με μαντιλάκι γυαλιών να τα καθαρίσω, αλλά από ότι φαίνεται είναι από μέσα. Παρατήρησε κανείς άλλος παρόμοια σημάδια? 

Θα το πάω αύριο public 😕

 

20230301_221235.jpg

20230301_221305.jpg

@sndev@Giogiannis τελικά απλά ήταν βρώμικο σε βαθμό που έπρεπε να βάλω και λίγο νυχάκι με το μαντιλάκι.

Γίνεται σε άλλον εύκολα χάλια (από δέρμα, βλέφαρα)? Λίγο το βάζω και κατευθείαν έχει λεκέδες. 

Λέει στεγνό καθάρισμα, μαντιλάκια από το lidl για τα γυαλιά λέτε να μην χρησιμοποιήσω? 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Λέει στεγνό καθάρισμα, μαντιλάκια από το lidl για τα γυαλιά λέτε να μην χρησιμοποιήσω? 

Σαρεσει να ζεις επικίνδυνα;  μια δυο φορες δε θα παθει κατι , συχνή χρήση αυτα του λιντλ ,τα τζαμακια απο τα γυαλια μου τα ψιλοχαλασε στη πορεία του χρόνου

52 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Γίνεται σε άλλον εύκολα χάλια (από δέρμα, βλέφαρα)? Λίγο το βάζω και κατευθείαν έχει λεκέδες.

Που να δεις μολις ιδρώσεις πανηγύρια. Το πλαστικο λαστιχο βγαινει νομιζω πάντως κ καθαρίζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sndev είπε

Που να δεις μολις ιδρώσεις πανηγύρια. Το πλαστικο λαστιχο βγαινει νομιζω πάντως κ καθαρίζεται 

Ναι για το light blocker ή πως το ονομάζει, το διάβασα. Αλλά πολύ ευαίσθητα τα lenses παρόλο που ίσα που ακουμπάνε βλέφαρα  κτλ για μόλις 5 λεπτά. Αλλά οκ, αφού τα καθάρισα σημαίνει ότι είναι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι για το light blocker ή πως το ονομάζει, το διάβασα. Αλλά πολύ ευαίσθητα τα lenses παρόλο που ίσα που ακουμπάνε βλέφαρα  κτλ για μόλις 5 λεπτά. Αλλά οκ, αφού τα καθάρισα σημαίνει ότι είναι οκ. 

Δε πρεπει να ειναι τερμα κολητα στα ματια σου θα σου κανει θολούρα ψαξτο λιγο με τις ρυθμισεις εκει που κεντραρεις για το eye tracking. Εμενα μολις το τραβηξα λιγο προς τα εξω με τη ροδέλα εβλεπα πιο καθαρα τα γραμματα κ γενικα το ενιωθα πιο ξεκούραστο.  Θα φας 2 3ς μερες να το βρεις που σου καθετε πιο σωστά.. κ θες κ σωστο εξωτερικο φωτισμό.

Βαλε το village, στο δωματιο που ξεκινας εχει ενα χαρτι. Αν ζοριζεσαι πολυ με τη θολουρα στα γράμματα πρεπει να το ξανα ρυθμίσεις 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sndev είπε

Εμενα μολις το τραβηξα λιγο προς τα εξω με τη ροδέλα

Με το κουμπί εννοείς? Γιατι η ροδέλα αυξομειώνει την απόσταση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...