Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR2 Topic [PS VR2]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/3/2023 στις 1:14 ΜΜ, SabotazNic είπε

Θα ήθελα τουλάχιστον αν δεν μπορεί να γίνει τπτ με ai και σύνδεση με μουσική πλατφόρμα, τουλάχιστον όταν είσαι σε multiplayer room, είτε να κατεβάζει locally προσωρινά τα τραγούδια των άλλων, είτε να παίζεις on the cloud.

Το πρόβλημα δεν είναι το generation του map αλλά το licensing. Lindsey starling underground αλλά και αυτό από το league of legends, κορυφαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά 

Είμαι κάτοχος PS VR2 εδώ και λίγες μέρες. Δεν είχα καμια εμπειρία από Vr στο παρελθόν για  αυτό δεν μπορώ να συγκρίνω. Πιστεύω πως είναι κάπως  θολό είναι και σε εσάς έτσι; Δηλαδή δεν είναι τόσο καθαρό όπως το βλέπω στην TV μου. 
Σας ευχαριστώ πολύ. 

Επεξ/σία από panoukou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoukou είπε

Καλησπέρα παιδιά 

Είμαι κάτοχος PS VR2 εδώ και λίγες μέρες. Δεν είχα καμια εμπειρία από Vr στο παρελθόν για  αυτό δεν μπορώ να συγκρίνω. Πιστεύω πως είναι κάπως  θολό είναι και σε εσάς έτσι; Δηλαδή δεν είναι τόσο καθαρό όπως το βλέπω στην TV μου. 
Σας ευχαριστώ πολύ. 

Το ipd το εχεις ρυθμισει σωστα? Αν το ανεβασεις ή κατεβασεις βλεπεις καθαρα?

6 ώρες πριν, kaliakman είπε

Το πρόβλημα δεν είναι το generation του map αλλά το licensing.

Προφανως, για αυτο ανεφερα ενα τροπο ειτε συνδεσης με κανα spotify και ai, οποτε οποιος εχει premium ξερωγω να ειναι οκ, αλλα εστω οταν εισαι σε Online να μπορεις να παιζεις το τραγουδι των αλλων χωρις να το εχεις, χωρις να το κατεβαζεις και για offline χρηση. Να σου κατεβαζει δλδ το τραγουδι και το περιβαλλον προσωρινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panoukou είπε

Καλησπέρα παιδιά 

Είμαι κάτοχος PS VR2 εδώ και λίγες μέρες. Δεν είχα καμια εμπειρία από Vr στο παρελθόν για  αυτό δεν μπορώ να συγκρίνω. Πιστεύω πως είναι κάπως  θολό είναι και σε εσάς έτσι; Δηλαδή δεν είναι τόσο καθαρό όπως το βλέπω στην TV μου. 
Σας ευχαριστώ πολύ. 

Κοιτά μην περιμένεις να δεις την εικόνα κρύσταλλο που έχει η τηλεόραση.Ψάξε το με τις ρυθμίσεις,να βρεις το sweet spot και θα το συνηθίσεις.Έτσι μου φάνηκε και μένα στην αρχή…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, panoukou είπε

Καλησπέρα παιδιά 

Είμαι κάτοχος PS VR2 εδώ και λίγες μέρες. Δεν είχα καμια εμπειρία από Vr στο παρελθόν για  αυτό δεν μπορώ να συγκρίνω. Πιστεύω πως είναι κάπως  θολό είναι και σε εσάς έτσι; Δηλαδή δεν είναι τόσο καθαρό όπως το βλέπω στην TV μου. 
Σας ευχαριστώ πολύ. 

Πες μας και τι παιχνίδια δοκίμασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω κάποιοι παίζετε pistol whip/synth riders. Τα έχω αρχίσει και εγώ χαλαρά αλλά δεν έχω φίλους με VR και το friends leaderboard θα το κάνει πιο ενδιαφέρον. Όποιος θέλει μπορεί να με κάνει add 'SoupiasGR'.

 

Επίσης για τον φίλο πιο πάνω που λέει ότι είναι θολό να πω ότι και μένα μου πήρε πάνω από 10 μέρες μέχρι να μάθω να το βάζω σωστά. Αυτό που με βοήθησε είναι να το ανοίγεις να το βάζεις στο κεφάλι σου, να το σφίγγεις λίγο και μετά να κατεβάζεις την μάσκα στο πρόσωπο σου. Το headset πρέπει να στηρίζεται στο κούτελο σου και όχι στην μύτη. Το sweet spot είναι αρκετά πιο ψηλά από ότι νόμιζα αρχικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, theodoretsi είπε

Πες μας και τι παιχνίδια δοκίμασες.

Δοκίμασα Horizon και Resident.

7 ώρες πριν, 26ska είπε

Κοιτά μην περιμένεις να δεις την εικόνα κρύσταλλο που έχει η τηλεόραση.Ψάξε το με τις ρυθμίσεις,να βρεις το sweet spot και θα το συνηθίσεις.Έτσι μου φάνηκε και μένα στην αρχή…

 

Εχθές ασχολήθηκα περισσότερο με την σωστή τοποθέτηση και νομίζω πως κάτι έκανα… όταν κοιτούσα στις γωνιες βέβαια ήταν πάλι θολό… λογικά κάτι κάνω λάθος. 
Δεν είχα άλλη εμπειρία από VR και βλέποντας ότι έχει 4K ανάλυση πίστευα ότι θα βλέπω το ίδιο κρύσταλλο με την TV. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος που κάνεις είναι ότι πιστεύεις ότι θα δεις 4Κ σε Vr. Είναι 2Κ σε κάθε μάτι και σκέψου ότι η οθόνη είναι στα 2 εκ από το μάτι σου. Αδύνατον να δεις την εικόνα 4Κ της τιβι. 

It is what it is, σε άλλους αρέσει, άλλοι απογοητευονται άλλοι - καλή ώρα εγώ - το βλέπουν ως ακριβό περιφερειακό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει "αρκετές" ώρες πλέον (50+).

Έχω βρει το εξής μειονεκτημα που δεν ξέρω πως θα λυθεί για να γίνει mainstream:

Σε παιχνίδια όπως το horizon με το τόξο όλη την ώρα πιάνεται το χέρι μου (δεν είμαι αγύμναστος :P) οπότε το σκέφτεσαι λίγο κάθε φορά. 

Η ανάλυση, fov κτλπ κτλπ είναι όλα θέματα που θα λυθούν αργά ή γρήγορα αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιος να παίζει ώρες όπως με ένα controller στον καναπέ == δεν θα αντικαταστήσει ποτέ το pc/κονσόλα τουλάχιστον όχι σε όλα τα είδη.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αυτό που κάνω εγώ για να βλέπω το δυνατόν πιο καθαρά:

1. Φοράω σωστά το headset. Το πίσω μέρος πρέπει να κατέβει ελαφρά πιο κάτω απ το σημείο που κάθεται όταν φορά το headset. Να είναι λίγο σφιχτό και να μην μετακινείται με το κούνημα του κεφαλιού. Αν βρεις το σωστό σημείο τότε δεν θα σε πονάει και το κεφάλι απ το σφίξιμο.

2. Κάνω πρώτα το τεστ για να ρυθμίσω σε πρώτη φάση την οριζόντια απόσταση των φακών με την ροδέλα. Αυτό το κάνω στην αρχική ρύθμιση μόνο. Επαναλαμβάνω μόνο αν για κάποιον λόγο χάσω το σωστό σημείο.

3. Πατάω το κουμπάκι για να δω το περιβάλλον γύρω μου. Στην μέση της οθόνης βγάζει κάτι γράμματα. μετακινώ το headset ώστε αυτά τα γράμματα να φαίνονται πεντακάθαρα. Αν στο περίγραμμα τους παρατηρήσω μπλε χρώμα τότε μετακινώ το headset προς την κατεύθυνση του μπλε μέχρι αυτό να εξαφανιστεί. Το κάνω πρώτα με τα δυο μάτια ανοιχτά και μετά για το κάθε μάτι χώρια εναλλάξ. Μπορεί να χρειαστεί να δώσεις λίγη κλίση στο headset. Mπορεί επίσης να χρειαστεί να κουνήσεις λίγο με την ροδέλα τους φακούς για να εξαφανιστεί τελείως το μπλε και από τα δυο μάτια.

4. Έτοιμος!

Στις γωνίες ποτέ δεν θα βλέπεις φουλ καθαρά, μόνο στο κέντρο. Καλό είναι να μετακινείς και το κεφάλι μαζί με τα μάτια.

 

Επεξ/σία από aggelos87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james9tito είπε

Το λάθος που κάνεις είναι ότι πιστεύεις ότι θα δεις 4Κ σε Vr. Είναι 2Κ σε κάθε μάτι και σκέψου ότι η οθόνη είναι στα 2 εκ από το μάτι σου. Αδύνατον να δεις την εικόνα 4Κ της τιβι. 

It is what it is, σε άλλους αρέσει, άλλοι απογοητευονται άλλοι - καλή ώρα εγώ - το βλέπουν ως ακριβό περιφερειακό. 

Όπως είπα και ποιο πάνω  δεν έχω μέτρο σύγκρισης, δεν γνωρίζω  ποσο καλή ανάλυση μπορεί να βγάλει ένα VR η τα αρνητικά του. Προσωπικά έπαθα την πλάκα μου, μαρεσε πολύ η εμπειρία που σου δίνει. Όλα είναι υποκειμενικά αρέσει δεν αρέσει, ακριβό φθηνό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2023 στις 9:37 ΜΜ, panoukou είπε

Καλησπέρα παιδιά 

Είμαι κάτοχος PS VR2 εδώ και λίγες μέρες. Δεν είχα καμια εμπειρία από Vr στο παρελθόν για  αυτό δεν μπορώ να συγκρίνω. Πιστεύω πως είναι κάπως  θολό είναι και σε εσάς έτσι; Δηλαδή δεν είναι τόσο καθαρό όπως το βλέπω στην TV μου. 
Σας ευχαριστώ πολύ. 

 

 

Όπως είπε και ο φίλος είναι αδύνατο να έχουμε την ίδια ανάλυση στο VR me με την TV μας. Επιπλέον στην περιφερειακή μας όραση όντως όλα είναι πιο θολά αλλά αυτό το έχουν εξηγήσει .Είναι θέμα τεχνολογίας για να αποδοθεί το μέγιστο αποτέλεσμα εκεί που εστιάζει το μάτι και στο 90% στο VR είσαι εστιασμένος. Προσωπικά πιστεύω πως η sony σε αυτά τα χρήματα και σε σχέση με το τι παίζει στην αγορά έδωσε ενα αρτιο αποτέλεσμα απο άποψη επιδόσεων και πρακτικότητας.

Ελαφρυ ειναι ,εύκολο στην χρήση οταν το μάθεις, δεν κουράζει ιδιαίτερα (εκτός αν έχεις θέμα οπότε test πρώτα πριν την αγορά). Απο κει και περα είναι θέμα αν αξίζει το experience που παίρνεις. Για μενα πχ που το χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 εβδομάδες στο turismo με τιμονιερα κάθισμα αλλαξε εξολοκλήρου αυτο που θεωρούσα gaming (και ασχολούμαι απο εποχές 386).

Το immersion είναι στο θεο ,η αίσθηση της ταχύτητας ασύλληπτη ,η αίσθηση του οτι είσαι εκεί κτλ. Είναι κατι που δεν μπορείς να το εξηγήσεις παρα μόνο αν το ζήσει κάποιος. Προσπάθησα να παίξω GT7 σε flat screen και πλέον δεν μπορώ που να με πληρώνουν που λεει ο λογος. Μου φαίνεται ψεύτικο. Αυτή είναι η διαφορά για μενα οπότε η επένδυση επιασε τοπο μονο και μονο απο το GT7.Σε αλλα games δεν το εχω δοκιμάσει (περα απο λίγο sto cayak) οποτε μενει να δω και εκει τι ψαρια πιανει(σκεφτομαι για κανα horror πχ village που εχω ακούσει καλα λογια)Προς το παρον ομως ειμαι κολλημένος στο turismo κ δεν σκέφτομαι να παίξω τίποτα άλλο και αυτό μάλλον θα συνεχιστεί για καιρό.Τελος σε αυτο που αναφερει πολύς κόσμος οτι δεν μπορείς να παίξεις αρκετές ωρες κτλ εγω στην κυριολεξια το λιωνω σερι με ελαχιστα breaks χωρις προβλημα.Οι διαφορες ειναι οτι εισαι immersed 100% οποτε δεν εχει κοιταω το κινητο μιλαω με την γυναικα κτλ και το δευτερο ειναι πως πρεπει να το βγαλεις και να το ξαναβαλεις αν θες να πας πχ τουαλέτα (εκτος αν βαλεις extension καλωδιο και φτανεις μεχρι εκει χαχαχααχ). Και για να μην το ξεχασω τεραστιο + για μενα ειναι οτι λειτουργει ανεξαρτητα απο την TV.Αν πχ η γυναικα θελει να δει πρωιναδικα κυριακη πρωι εσυ βαζεις VR και γλυτωνεις το μαρτυριο.Μου εχει αυξησει τις ωρες που ασχολουμαι me gaming γιατι ο αλλος βλεπει TV κανονικα.Αυτα απο μενα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,Όσοι είχατε το ps vr στο ps4, έχει διαφορές προς το καλύτερο? Μόλις πήρα το ps5 έχω αγοράσει πιο παλιά το ps vr και είχα ενθουσιαστεί! Το πούλησα λόγω ανάγκης χρημάτων. Τώρα το ps vr το βρίσκεις μεταχειρισμένο 150-200 με εξαρτήματα κλπ. Αξίζει να μαζέψω λεφτά και να πάω κατευθείαν στο vr2 επειδή είναι καινούργιο ακόμα και έχει 2-3 αξιόλογους τίτλους αλλά είναι νωρίς ακόμα. Η να πάρω κάνα μεταχειρισμένο vr1 με το 1/3 τις τιμής και να πάω για το vr2 προς Χριστούγεννα? Υπόψη ότι για το παλιό vr έχω 15+ παιχνίδια αγορασμενα στο plus που δυστυχώς δεν παίζουν στο 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Giogiannis είπε

Καλησπέρα παιδιά,Όσοι είχατε το ps vr στο ps4, έχει διαφορές προς το καλύτερο? Μόλις πήρα το ps5 έχω αγοράσει πιο παλιά το ps vr και είχα ενθουσιαστεί! Το πούλησα λόγω ανάγκης χρημάτων. Τώρα το ps vr το βρίσκεις μεταχειρισμένο 150-200 με εξαρτήματα κλπ. Αξίζει να μαζέψω λεφτά και να πάω κατευθείαν στο vr2 επειδή είναι καινούργιο ακόμα και έχει 2-3 αξιόλογους τίτλους αλλά είναι νωρίς ακόμα. Η να πάρω κάνα μεταχειρισμένο vr1 με το 1/3 τις τιμής και να πάω για το vr2 προς Χριστούγεννα? Υπόψη ότι για το παλιό vr έχω 15+ παιχνίδια αγορασμενα στο plus που δυστυχώς δεν παίζουν στο 2.

Εχω κι εγώ το  πρωτο vr και είμαι ευχαριστημένος, αλλά δεν βλέπω νόημα σε αυτό που λες. 

Αν μέχρι τα Χριστούγεννα μπορείς να παρεις το 2, τα 150 για το πρώτο vr είναι σχετικά "πεταμενα".

Από την άλλη, αν έχεις 15 παιχνιδια και δεν τα έχεις παιξει οκ. 

Πάντως απ'όσα διαβάζω (τα οποία μου φαίνεται λογικά) οι διαφορά στα δυο vr είναι η μέρα με τη νύχτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...