Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, bill_viper είπε

Αν κι έχω Xbox από το 2005 ποτέ δεν έπαιξα τα Halo παιχνίδια. 

Απόλυτα αντικειμενικός δε μπορώ να είμαι μιας και μιλάμε για μια από τις αγαπημένες μου σειρές παιχνιδιών όπως και το προσωπικά καλύτερο shooter που έχω παίξει.

Αλλά επιμένω, ότι δεν γίνεται να υπάρχει άνθρωπος που να παίζει shooters και να μην έχει παίξει Halo. Είναι από τα παιχνίδια που υπήρξαν σημείο αναφοράς στο είδος με πολύ διασκεδαστικό και απλό gameplay, level design και φυσικά lore.

Επίσης, έχω παίξει πρόσφατα όλη την σειρά πάλι. Τα Remake που έκαναν στα πρώτα δύο είναι απλά κορυφαία στο οπτικό κομμάτι. Στο θέμα Gameplay επειδή μιλάμε για Shooter δεν έχει κανένα θέμα όσα χρόνια και αν περάσουν. Στην ουσία μόνο στο Halo 3 ίσως σου "ξινίσουν" λίγο τα γραφικά μιας και δεν το έχουν αγγίξει και ειναι παιχνίδι του 2007 όπως και να το κάνουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Απόλυτα αντικειμενικός δε μπορώ να είμαι μιας και μιλάμε για μια από τις αγαπημένες μου σειρές παιχνιδιών όπως και το προσωπικά καλύτερο shooter που έχω παίξει.

Αλλά επιμένω, ότι δεν γίνεται να υπάρχει άνθρωπος που να παίζει shooters και να μην έχει παίξει Halo. Είναι από τα παιχνίδια που υπήρξαν σημείο αναφοράς στο είδος με πολύ διασκεδαστικό και απλό gameplay, level design και φυσικά lore.

Επίσης, έχω παίξει πρόσφατα όλη την σειρά πάλι. Τα Remake που έκαναν στα πρώτα δύο είναι απλά κορυφαία στο οπτικό κομμάτι. Στο θέμα Gameplay επειδή μιλάμε για Shooter δεν έχει κανένα θέμα όσα χρόνια και αν περάσουν. Στην ουσία μόνο στο Halo 3 ίσως σου "ξινίσουν" λίγο τα γραφικά μιας και δεν το έχουν αγγίξει και ειναι παιχνίδι του 2007 όπως και να το κάνουμε.

Υπάρχουν οι βαμμένοι που δεν το έχουν παίξει ποτέ και ούτε πρόκειται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bill_viper είπε

Το γνωρίζω, από το GP θα τα κατεβάσω. Αλλά ο περιορισμένος ελεύθερος χρόνος δε με αφήνει να τα κατεβάσω όλα και να τα δοκιμάσω ένα ένα.

Το campaign του infinite πάντως είναι επος!!δεν ήθελα να τελειωσει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Υπάρχουν οι βαμμένοι που δεν το έχουν παίξει ποτέ και ούτε πρόκειται 

Φαντάζομαι μιλάς για fanboys; Γιατί εκεί μιλάμε για βλαμμένους, όχι βαμμένους.

28 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Το campaign του infinite πάντως είναι επος!!δεν ήθελα να τελειωσει

Και εγώ το λάτρεψα! Λίγο σε επίπεδο ιστορίας με χάλασε, αλλά σαν gameplay ήταν στην κατηγορία των παιχνιδιών που περίμενα να τελειώσει η δουλειά για να πάω σπίτι να καώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bill_viper είπε

Αξίζει να παίξω τα παλαιότερα σε Series X; Είναι optimised; Ή θα ξενερώσω με γραφικά/FPS και να πάω απευθείας στο Infinite;

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως ο οπτικός τομέας και το gameplay, μπορείς να πας κατευθείαν στο Infinite.

Αν σε ενδιαφέρει ιστορία/χαρακτήρες/κόσμος(ή ακόμα και μουσική/ήχος), πάς στην πρώτη τριλογία, με τις όποιες υποχωρήσεις σε οπτικό τομέα.

Γενικά από το halo 4 και μετά η κάτω βόλτα στην σειρά όπως και σε Gears of war μεριά δυστηχώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

με τις όποιες υποχωρήσεις σε οπτικό τομέα.

Όπως έγραψα και πιο πριν πάντως. Δεν θα έλεγα ότι γίνεται κάποια ιδιαίτερη υποχώρηση στα remake των δυο πρώτων παιχνιδιών. Ικανοποιητικότατο ειναι το αποτέλεσμα.

Εκτός αν κάποιος θέλει γραφικά επιπέδου Alan Wake 2. Ε ναι εκεί πάω πάσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Όπως έγραψα και πιο πριν πάντως. Δεν θα έλεγα ότι γίνεται κάποια ιδιαίτερη υποχώρηση στα remake των δυο πρώτων παιχνιδιών. Ικανοποιητικότατο ειναι το αποτέλεσμα.

Δεν έχουν όμως γίνει remake τα πρώτα παιχνίδια, αλλά remaster.

Αν είχαν γίνει remake, θα τα βλέπαμε με οπτικό τομέα αντίστοιχο του infinite.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις. 
Κι όμως, επειδή είμαι βαμμένος Battlefieldάκιας 18 χρόνια τώρα δεν είχα την κάψα για το Halo. Και τι τη ξύπνησε τώρα; Η σειρά που είδα στο Paramount+!
Ξεκινάμε λοιπόν από το πρώτο και συνεχίζουμε. 
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο chapter 11 του Dead Space και μετά παίρνει σειρά το Halo!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, dream21 said:

Δεν κρατηθηκα :P

 

bg3.png

Και εγώ δεν κρατήθηκα παρότι το έχω αγοράσει με ένα φίλο σε ps5 :P και περίμενα να το τελειώσει να μου το δώσει (δε θα παίξω ακόμα βέβαια) απλά να πω οτι στο gamivo βρήκα και έναν κωδικό DL10COMPARE  Buy Baldur's Gate 3 Egypt Xbox Series | GAMIVO

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/12/2023 at 17:25, bill_viper said:

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις. 
Κι όμως, επειδή είμαι βαμμένος Battlefieldάκιας 18 χρόνια τώρα δεν είχα την κάψα για το Halo. Και τι τη ξύπνησε τώρα; Η σειρά που είδα στο Paramount+!
Ξεκινάμε λοιπόν από το πρώτο και συνεχίζουμε. 
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο chapter 11 του Dead Space και μετά παίρνει σειρά το Halo!

Πάντως πρόσφατα επισκεφθήκαμε ξανά με τον αδερφό μου το collection των πρώτων Halo που υπάρχει στο Gamepass και πιστεύω πως κρατούν πολύ καλά ακόμα και μετά από τόσα χρόνια.

Το μόνο που μπορεί να σου φανεί κάπως, λόγω των ευκολιών που υπάρχουν πλέον στα σύγχρονα παιχνίδια, είναι πως σε κάποιες αποστολές αν δεν τα έχεις παίξει και στο παρελθόν μπορεί να ψάχνεσαι για να καταλάβεις πώς πρέπει να προχωρήσεις, γιατί δεν είναι πολύ ξεκάθαρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dream21 είπε

Δεν κρατηθηκα :P

 

bg3.png

Ακριβός!! 😃 Δεν έχω παίξει κανένα Baldur's Gate, αλλά για τη τιμή του πάρτο λέω και όποτε το βάλω...είναι και το backlog τεράστιο, δουλειά, οικογένεια, παιδί, που να βρεθεί χρόνος...

Screenshot 2023-12-12 at 12.42.16.png

20 ώρες πριν, Charismo είπε

Πάντως πρόσφατα επισκεφθήκαμε ξανά με τον αδερφό μου το collection των πρώτων Halo που υπάρχει στο Gamepass και πιστεύω πως κρατούν πολύ καλά ακόμα και μετά από τόσα χρόνια.

Το μόνο που μπορεί να σου φανεί κάπως, λόγω των ευκολιών που υπάρχουν πλέον στα σύγχρονα παιχνίδια, είναι πως σε κάποιες αποστολές αν δεν τα έχεις παίξει και στο παρελθόν μπορεί να ψάχνεσαι για να καταλάβεις πώς πρέπει να προχωρήσεις, γιατί δεν είναι πολύ ξεκάθαρο. 

Μέχρι στιγμής καλά πάει, ξεκίνησα από το Reach που είναι και το prequel. Βέβαια τα 13 χρόνια που έχει στο κεφάλι του φαίνονται στο Series X.

Από την άλλη έχει περάσει ευχάριστα ένα 10ωρο μέχρι στιγμής (λογικά πρέπει να τελειώνει). Ωραίο το storyline του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...