Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ηλιακού θερμοσίφωνα


geodimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Λοιπον...Μετα απο πολλα τηλεφωνα και υπομονη εβγαλα ακρη 

Η διαφορα στο εισοδημα του 2021 (δηλωση του 2022) ηταν ακριβως 35.000 ευρω

Αυτα ηταν ενα μπονους προωρης αποχωρισης με συνταξη που πηρα το 2021 που ναι μεν δεν εχουν φορο αλλα μπαινουν  στο εισοδημα 

Προφανως ισχυει και τυχον αλλα ποσα που εχει καποιος που δεν φορολογουντε αλλα μαπαινουν στο εισδημα

Η εφορία ξέρει για σένα 🤨

🤨

Επεξ/σία από Maurikycli
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ...ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ BOILER .ΟΧΙ ΗΛΙΑΚΟ ΟΧΙ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ ΚΛΑΣΙΚΟ. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, manis1587 είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ...ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ BOILER .ΟΧΙ ΗΛΙΑΚΟ ΟΧΙ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ ΚΛΑΣΙΚΟ. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ?

και εγώ μποιλερ έχω δεν ξέρω πως θα το κάνουμε... κ είναι συνδεδεμένος και με τα καλοριφέρ κλπ μας βλέπω να ψάχνουμε στους γύφτους για παλιό θερμοσίφωνα χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, manis1587 είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ...ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ BOILER .ΟΧΙ ΗΛΙΑΚΟ ΟΧΙ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ ΚΛΑΣΙΚΟ. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ?

Η εύκολη απάντηση είναι ΝΑΙ, δικαιούσαι καθώς το ηλεκτρομπόϊλερ που έχεις κατατάσσεται στους "ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες", απ' όσο ξέρω.

Το μόνο πρόβλημα βρίσκεται στο ότι αποσύροντας το ηλεκτρομπόϊλερ χάνεις το κομμάτι που αφορά τη σύνδεση με το καλοριφέρ. Εκτός πια αν βολεύει (απόσταση, διαδρομή) και μπορέσεις να βάλεις ηλιακό τριπλής ενέργειας, προκειμένου να κάνει και τη δουλειά του boiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Η εύκολη απάντηση είναι ΝΑΙ, δικαιούσαι καθώς το ηλεκτρομπόϊλερ που έχεις κατατάσσεται στους "ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες", απ' όσο ξέρω.

Το μόνο πρόβλημα βρίσκεται στο ότι αποσύροντας το ηλεκτρομπόϊλερ χάνεις το κομμάτι που αφορά τη σύνδεση με το καλοριφέρ. Εκτός πια αν βολεύει (απόσταση, διαδρομή) και μπορέσεις να βάλεις ηλιακό τριπλής ενέργειας, προκειμένου να κάνει και τη δουλειά του boiler.

δεν παίζει να κάτσουμε να ξηλώσουμε την σύνδεση που πάει στα καλοριφέρ ρε φίλε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makrixeris είπε

δεν παίζει να κάτσουμε να ξηλώσουμε την σύνδεση που πάει στα καλοριφέρ ρε φίλε

αν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση δεν ξηλώνεις καμιά σύνδεση Κλείνεις 2 διακόπτες και βαζεις 2 τάπες για ασφάλεια  Ξανά ενώνεις όποτε θέλεις Στο λέω γιατι το έχω κάνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, hp8 είπε

αν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση δεν ξηλώνεις καμιά σύνδεση Κλείνεις 2 διακόπτες και βαζεις 2 τάπες για ασφάλεια  Ξανά ενώνεις όποτε θέλεις Στο λέω γιατι το έχω κάνει

άρα λες έτσι τον χειμώνα να έχω το μπόιλερ κ το καλοκαίρι να ανοίγω ηλιακό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο τον ηλιακο εχω τραβηξει γραμμη νερου και ρευματος σε μποιλερ στο παταρι .Εχει μια βανα εξωτερικα στον τοιχο του σπιτιου και μια μεσα στο παταρι .Απο αυτες κανω εναλλαγη αναλογα ποιον θελω να χρησιμοποιησω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makrixeris είπε

άρα λες έτσι τον χειμώνα να έχω το μπόιλερ κ το καλοκαίρι να ανοίγω ηλιακό ?

ότι  θέλεις Εσύ αποφασίζεις ανάλογα με το τι σε συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα την αίτηση μου και τώρα περιμένω έγκριση, λογικά θα πάρει 2-3 μήνες όπως και με το ανακυκλώνω αλλάζω συσκευή τόσο πήρε για να μου στείλουν τα vouchers πήρα καινούριο ψυγείο και κλιματιστικό όλα πόπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι! Μόνον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα δέχεται για απόσυρση. Διάβασε το επίσημο οδηγό του προγράμματος.

Αναφορά σε κείμενο

Ειδικότερα, για τους σκοπούς του Προγράμματος επιτρέπεται η επιχορήγηση:
- Νέου Ηλιακού Θερμοσίφωνα προς αντικατάσταση του Παλαιού Ηλεκτρικού Θερμοσίφωνα, μόνο εφόσον ο παλαιός προς απόσυρση θερμοσίφωνας έχει χωρητικότητα ίση ή μεγαλύτερη των σαράντα (40) λίτρων.
Οι προς ανακύκλωση θερμοσίφωνες θα πρέπει να είναι άρτιοι, όπως μπορεί να επιβεβαιωθεί μετά από γενικό οπτικό έλεγχο, πριν την απόσυρσή τους. Επίσης πρέπει πριν την αντικατάστασή τους θα πρέπει να ήταν τοποθετημένοι στην κατοικία η οποία δηλώνεται στην αίτηση χρηματοδότησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Εχει απαντηθει σε προηγούμενο post αλλα επανέρχομαι γιατι νομιζω υπαρχει ενα γκριζο σημειο
Εχω παλιο θερμοσίφωνα τριπλης ενεργειας αλλα ο ηλιακος συλλεκτης ειναι μικρος, εχει προβλημα και δεν αποδίδει.
Θεωρητικα αποκλείομαι απο το πρόγραμμα αλλα δεν ειναι καπως παράδοξος αυτος ο αποκλεισμος αφου θα μπορουσα να αφαιρεσω τον ηλιακο συλλέκτη πριν την εγκατάσταση του καινούργιο ηλιακού?

Επεξ/σία από gnavro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...