Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ηλιακού θερμοσίφωνα


geodimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δοκιμασα τωρα με το ΑΦΜ της γυναικας μου στο χωριο που εχει δικη της παροχη ΔΕΔΔΗΕ και μου βγαζεις τις ιδιες μαλακιες για το εισοδημα 

Μήπως βγάζεις περισσότερα και δεν το ξέρεις; 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μήπως βγάζεις περισσότερα και δεν το ξέρεις; 😕

Ας έβγαζα κι ας μην επερνα επιδότηση... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες 2 ερωτησεις

αν π.χ. με τα περαστικα δικαιουσαι 900 ευρω και βρισκεις να αγορασεις ηλιακο με τα περαστικα 900 ευρω, σου βγαινει τσαμπα? ή παιρνεις μονο το ποσοστο που δικαιουσαι π.χ για 60% --> 540 ευρώ?

τη δηλωση τη κανει ο ιδιοκτητης ή αυτος στον οποιο ερχεται ο λογαριασμος της δεη?

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xavier είπε

παιδες 2 ερωτησεις

αν π.χ. με τα περαστικα δικαιουσαι 900 ευρω και βρισκεις να αγορασεις ηλιακο με τα περαστικα 900 ευρω, σου βγαινει τσαμπα? ή παιρνεις μονο το ποσοστο που δικαιουσαι π.χ για 60% --> 540 ευρώ?

τη δηλωση τη κανει ο ιδιοκτητης ή αυτος στον οποιο ερχεται ο λογαριασμος της δεη?

Χωρίς να είμαι σίγουρος δικαιούσαι απαλλαγή το ποσό που προκύπτει από την αξία του ηλιακού επί το ποσοστό της έκπτωσης ανάλογα το εισόδημα σου κι αυτό μέχρι κάποιο μέγιστο ποσό. 

Για το θέμα της αίτησης δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει κάποιος που δεν έχει παροχή στο όνομα του. 

Τώρα αν ο έμπορος κάνει υπερτιμολογηση με ότι σημαίνει για αυτόν για ΦΠΑ και φόρο δεν ξέρω. 

Αυτά με επιφύλαξη. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, xavier said:

αν π.χ. με τα περαστικα δικαιουσαι 900 ευρω και βρισκεις να αγορασεις ηλιακο με τα περαστικα 900 ευρω, σου βγαινει τσαμπα? ή παιρνεις μονο το ποσοστο που δικαιουσαι π.χ για 60% --> 540 ευρώ?

τη δηλωση τη κανει ο ιδιοκτητης ή αυτος στον οποιο ερχεται ο λογαριασμος της δεη?

Το ποσό που παίρνεις το γράφει ξεκάθαρα στον οδηγό στην σελίδα 7, απλά κάποιος ρώτησε προχτές αν το δείχνει μέσα στην πλατφόρμα γιαυτό του είχα απαντήσει όχι. Προσθέτεις και το Φ.Π.Α ανάλογα με το ποσοστό που πληρώνεις (π.χ 24% ή 17%)

Εγώ σαν ιδιοκτήτης έκανα την δήλωση δεν νομίζω ότι έχει σχέση που πάει ο λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω να υποβαλλω ερωτημα γιατι υπαρχει λαθος στο εισοδημα και μου βγαζει 

The form was unable to submit. Please contact the site administrator.

Αναθεμα αν καποιος ξερει ποιος ειναι ...αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όσο κάναν αιτήσει το αποτέλεσμα λέει ότι καταχωρήθηκε επιτυχώς και είναι σε φάση έγκρισης. Δηλ τη εννοεί αυτό ξέρετε? Και ποτέ θα γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nik416 είπε

Ρε παιδιά όσο κάναν αιτήσει το αποτέλεσμα λέει ότι καταχωρήθηκε επιτυχώς και είναι σε φάση έγκρισης. Δηλ τη εννοεί αυτό ξέρετε? Και ποτέ θα γίνει?

Μετα τη ληξη της προθεσμιας υποβολης ...Νομιζω αυριο και  θα γινει η αξιολογηση 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nik416 είπε

Ρε παιδιά όσο κάναν αιτήσει το αποτέλεσμα λέει ότι καταχωρήθηκε επιτυχώς και είναι σε φάση έγκρισης. Δηλ τη εννοεί αυτό ξέρετε? Και ποτέ θα γίνει?

η πλατφόρμα θα κλείσει την τρίτη 20 ιουνιου

καποια στιγμη μετα θα αναρτηθούν οι προσωρινοί πίνακες δικαιούχων

μετα θα γινουν οι ενστασεις οσων απορρίφθηκαν

μετα θα βγουν οι οριστικοι πινακες δικαιουχων 

οπότε στην καλύτερη περίπτωση απο Οκτώβριο Νοέμβριο και μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vpanos1 είπε

η πλατφόρμα θα κλείσει την τρίτη 20 ιουνιου

καποια στιγμη μετα θα αναρτηθούν οι προσωρινοί πίνακες δικαιούχων

μετα θα γινουν οι ενστασεις οσων απορρίφθηκαν

μετα θα βγουν οι οριστικοι πινακες δικαιουχων 

οπότε στην καλύτερη περίπτωση απο Οκτώβριο Νοέμβριο και μετα

Ναι δίκιο έχεις για το πότε κλείνει 

Δεν το είχα προσέξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη περιπτωση που ιδιοκτητης θελει να κανει αιτηση για κατοικια που νοικιαζει και στην οποια ο λογαριασμος ρευματος ειναι στο ονομα του ενοικιαστη, φανταζομαι οτι κατι δεν ειναι εφικτο?

Γιατι δοκιμασα και παιρνω ενα μεγαλοπρεπες ακυρο μετα τον αριθμο παροχης που βαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CptBill είπε

Στη περιπτωση που ιδιοκτητης θελει να κανει αιτηση για κατοικια που νοικιαζει και στην οποια ο λογαριασμος ρευματος ειναι στο ονομα του ενοικιαστη, φανταζομαι οτι κατι δεν ειναι εφικτο?

Γιατι δοκιμασα και παιρνω ενα μεγαλοπρεπες ακυρο μετα τον αριθμο παροχης που βαζω.

Διάβασε τον οδηγό και τα faq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, CptBill said:

Στη περιπτωση που ιδιοκτητης θελει να κανει αιτηση για κατοικια που νοικιαζει και στην οποια ο λογαριασμος ρευματος ειναι στο ονομα του ενοικιαστη, φανταζομαι οτι κατι δεν ειναι εφικτο?

Γιατι δοκιμασα και παιρνω ενα μεγαλοπρεπες ακυρο μετα τον αριθμο παροχης που βαζω.

Εμένα δούλεψε μια χαρά. Ο αριθμός παροχής είναι 11 ψηφία συνήθως εκεί γίνεται το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εμένα δούλεψε μια χαρά. Ο αριθμός παροχής είναι 11 ψηφία συνήθως εκεί γίνεται το λάθος.

σωστος

η λυση δοθηκε απο την εφαρμογή της δεδδηε οπου εβαλα τον αριθμο παροχης που ειχα απο παλιο λογαριασμο  αλλα εχει αλλαξει πλεον το τελευταιο του ψηφιο 

https://apps.deddie.gr/
Και βρηκα το σωστο μεσω του δεδδηε, χωρις καν να ενοχλω τους ενοικιαστες
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 8:20 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

Πηγα να κανω αιτηση για εμενα και μου βγαζει το τρελο οτι :

 

Οικογενειακό Εισόδημα
€ 64.641,52

Αριθμός Εξαρτώμενων τέκνων
0

Οικογενειακή κατάσταση
Έγγαμος

Αριθμός μελών οικογένειας
2
Το οικογενειακο εισοδημα δεν ξεπερναει τα 30.000 .Τι κανουμε τωρα ?Υπεβαλα ερωτημα στην πλατφορμα αλλα χωρις κωδικο pin  που ζηταει γιατι δεν μου εδωσε 
Καποιο τηλεφωνο ?

Λοιπον...Μετα απο πολλα τηλεφωνα και υπομονη εβγαλα ακρη 

Η διαφορα στο εισοδημα του 2021 (δηλωση του 2022) ηταν ακριβως 35.000 ευρω

Αυτα ηταν ενα μπονους προωρης αποχωρισης με συνταξη που πηρα το 2021 που ναι μεν δεν εχουν φορο αλλα μπαινουν  στο εισοδημα 

Προφανως ισχυει και τυχον αλλα ποσα που εχει καποιος που δεν φορολογουντε αλλα μαπαινουν στο εισδημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...