Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ilias78 είπε

 

κάνω εγκατάσταση το hogwarts κ προχωράει πάρα πολύ αργά. σε 15 λεπτα περίπου, απο το 68% έχει πάει στο 77%. συν ότι το drive δεν ακούγεται (ακούστηκε στην αρχή σε κάποια φάση κ άλλη μια φορά στο 71%). μήπως έχει να κάνει κ η ταχύτητα (αυτή τη στθγμή είναι στα 7,5 mbps)

edit βρήκα αυτο

PS5 has a feature where if devs mark a day 1 patch as mandatory then if you are connected to the internet when you put the disc in it will secretly download and install the patch while "copying". In this case there is a 35.7GB patch that gets downloaded while copying and depending on your internet connection this can take a while. If you disconnect the internet before you insert the disc it will copy quickly but I have heard that if you play without the patch then once you reach a certain point it will tell you to connect to the internet and download the patch to continue.

οπότε με την ταχύτητα που έχω...... γιαυτό πάει έτσι

Εγω για να μην αργώ, κλείνω πάντα το ίντερνετ,  του βαζω το όποιο δισκάκι  και αφού το κανει φουλ ινστολ ,ανοίγω ίντερνετ και τσεκάρω για απντέιτ. Και πίστεψε με κερδίζεις πολύ χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, GreekLegend2 είπε

Starfield και forza motosport είναι τεράστιες κυκλοφορίες χωρίς καν να συμπεριλάβουμε redfall, το νέο minecraft και ότι άλλο υπαρχει για τελος του χρονου...

Uh Huh Yes GIF

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Eddy_Gordo είπε

Εγω για να μην αργώ, κλείνω πάντα το ίντερνετ,  του βαζω το όποιο δισκάκι  και αφού το κανει φουλ ινστολ ,ανοίγω ίντερνετ και τσεκάρω για απντέιτ. Και πίστεψε με κερδίζεις πολύ χρόνο...

Εγώ εχω καταλάβει ότι κάτι κάνει εγκατάσταση από δισκάκι κ κάτι κατεβάζει. Είτε είναι update είναι αρχεία παιχνιδιού. Βέβαια μπορεί να κάνω κ λάθος γιατί ποτέ δεν βάζω δισκάκι day 1. Οπότε μπορεί να κατεβάζει κ update. Στο hogwarts όμως δεν μου έχει βγάλει έξτρα αρχείο download. Μου έβγαλε απευθείας έκδοση 1.05. Κ τα 80 gb περίπου τι είναι? Μόνο το παιχνίδι ή λ τα update μαζί? Φαντάσου εδώ κ ώρα το drive δεν ακούγεται. Άρα δεν κάνει εγκατάσταση αλλά κατεβάζει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εμένα πάντως με προβληματίζει ο τεχνικός τομέας του.

Ό,τι έχουν δείξει προς το παρόν, τρέχει με πολύ χαμηλό framerate. Ειδικά οι μάχες μοιάζουν... 20fps. Δεν ξέρω αν είναι απλώς κακής ποιότητας βιντεάκια χαμηλού bitrate ή αν όντως το παιχνίδι τρέχει έτσι στο PS5.

Από γραφικά επίσης φαίνεται mixed bag. Κάποιες σκηνές δείχνουν εντυπωσιακή γεωμετρία και φωτισμό, ένω κάποιες άλλες είναι εντελώς flat.

Ας ελπίσουμε ότι θα είναι polished στο launch μιας και έχουν target μόνο μία κονσόλα.

και καθαρα απο αποψη gameplay τη φοβαμαι τη SE, ενω το high fantasy setting μου αρεσει πολυ, εδω και πολλα χρονια προσπαθουν να βρουν μια συνταγη που θα ισορροπει στο action με το κλασσικο jrpg παρελθον του παιχνιδιου, αλλα η αποτυχια του forspoken με εχει τρομαξει. Ακουγονται ομως καλα λογια, ιδωμεν.

για τα υπολοιπα μεγαλα παιχνιδια της χρονιας, στο spiderman η insomniac εχει ηδη δωσει δυο παιχνιδια στο κοσμο του spiderman, δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να εξελιξει τη συνταγη παραπερα και να δωσει κατι φρεσκο. Μακαρι να το κανει.

το diablo ειναι μεγαλο release σιγουρα, δε το ειχα στο μυαλο μου πιο πριν, οσοι ασχοληθηκαν με τη beta μπορουν να πουν παραπανω πραγματα.

μεγαλες προσδοκιες εχω και για το survivor, πλεον απο τη στιγμη που εχουν μια βαση για το gameplay, μπορουν να κανουν το παραπανω βημα, μια και το στουντιο ειναι εξαιρετικο.

το starfield , εχει πολλα ρισκα. τα παιχνιδια της bethesda βασιζονται στον κοσμο τους, για μενα σιγουρακι δεν ειναι. Μακαρι να το πετυχουν.

για το armored core ειναι πολυ περιεργος, δε ξερω ποσο μεγαλο μπορει να ειναι το franchise για τη from, οταν ολα τα προηγουμενα περασαν και δεν ακουμπησαν...βεβαια μιλαμε για εντελως διαφορετικη from πλεον.

To alan wake 2 ειναι να βγει φετος?

εχει παιχνιδια η χρονια,  απλα δε πιστευω οτι ολα θα εκπληρωσουν τις προσδοκιες που εχουμε για αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Zelda μιας και αναφέρθηκε

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Εμένα πάντως με προβληματίζει ο τεχνικός τομέας του.

Ό,τι έχουν δείξει προς το παρόν, τρέχει με πολύ χαμηλό framerate. Ειδικά οι μάχες μοιάζουν... 20fps. Δεν ξέρω αν είναι απλώς κακής ποιότητας βιντεάκια χαμηλού bitrate ή αν όντως το παιχνίδι τρέχει έτσι στο PS5.

Από γραφικά επίσης φαίνεται mixed bag. Κάποιες σκηνές δείχνουν εντυπωσιακή γεωμετρία και φωτισμό, ένω κάποιες άλλες είναι εντελώς flat.

Ας ελπίσουμε ότι θα είναι polished στο launch μιας και έχουν target μόνο μία κονσόλα.

Γενικά το συγκεκριμένο πρέπει να πάμε στο launch να δούμε τι λέει σαν τίτλος.

Η σειρά πλέον έχει χάσει τελείως την ταυτότητα της και κακώς που δίνουν σε αυτά τα παιχνίδια(προφανώς για εμπορικούς λόγους)το όνομα Final Fantasy.

Την έχουν κάνει τέρμα Action αλα Tales of (arise πχ), και ποντάρουν σε πωλήσεις καθαρά λόγω του μεγάλου ονόματος που έχει και στον νεότερο κόσμο στον οποίο του αρέσουν περισσότερο action παιχνίδια(το έχει παραδεχτεί και η ίδια η εταιρεία αυτό).

Πάει και το party με τους παραπάνω ήρωες όπως παλιότερα με τα summons και classes (όπως είδαμε και στο 15 αν και εδώ είναι ακόμα πιο έντονο), σπαμάρεις επιθέσεις(βλέπε τα αμέτρητα νούμερα στην οθόνη καλή ώρα) και φαντάζομαι ότι αντί για healing πλέον σπαμάρεις potions, λές και παίζεις Devil May Cry.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xavier είπε

και καθαρα απο αποψη gameplay τη φοβαμαι τη SE, ενω το high fantasy setting μου αρεσει πολυ, εδω και πολλα χρονια προσπαθουν να βρουν μια συνταγη που θα ισορροπει στο action με το κλασσικο jrpg παρελθον του παιχνιδιου, αλλα η αποτυχια του forspoken με εχει τρομαξει. Ακουγονται ομως καλα λογια, ιδωμεν.

για τα υπολοιπα μεγαλα παιχνιδια της χρονιας, στο spiderman η insomniac εχει ηδη δωσει δυο παιχνιδια στο κοσμο του spiderman, δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να εξελιξει τη συνταγη παραπερα και να δωσει κατι φρεσκο. Μακαρι να το κανει.

το diablo ειναι μεγαλο release σιγουρα, δε το ειχα στο μυαλο μου πιο πριν, οσοι ασχοληθηκαν με τη beta μπορουν να πουν παραπανω πραγματα.

μεγαλες προσδοκιες εχω και για το survivor, πλεον απο τη στιγμη που εχουν μια βαση για το gameplay, μπορουν να κανουν το παραπανω βημα, μια και το στουντιο ειναι εξαιρετικο.

το starfield , εχει πολλα ρισκα. τα παιχνιδια της bethesda βασιζονται στον κοσμο τους, για μενα σιγουρακι δεν ειναι. Μακαρι να το πετυχουν.

για το armored core ειναι πολυ περιεργος, δε ξερω ποσο μεγαλο μπορει να ειναι το franchise για τη from, οταν ολα τα προηγουμενα περασαν και δεν ακουμπησαν...βεβαια μιλαμε για εντελως διαφορετικη from πλεον.

To alan wake 2 ειναι να βγει φετος?

εχει παιχνιδια η χρονια,  απλα δε πιστευω οτι ολα θα εκπληρωσουν τις προσδοκιες που εχουμε για αυτα.

Alan wake 2  παει για φετος,οπως και το remake του  silent hill 2 remake

 

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Εμένα πάντως με προβληματίζει ο τεχνικός τομέας του.

Ό,τι έχουν δείξει προς το παρόν, τρέχει με πολύ χαμηλό framerate. Ειδικά οι μάχες μοιάζουν... 20fps. Δεν ξέρω αν είναι απλώς κακής ποιότητας βιντεάκια χαμηλού bitrate ή αν όντως το παιχνίδι τρέχει έτσι στο PS5.

Από γραφικά επίσης φαίνεται mixed bag. Κάποιες σκηνές δείχνουν εντυπωσιακή γεωμετρία και φωτισμό, ένω κάποιες άλλες είναι εντελώς flat.

Ας ελπίσουμε ότι θα είναι polished στο launch μιας και έχουν target μόνο μία κονσόλα.

Το παιχνιδι θα εχει και  perfomance mode παρεπιπτοντως., 1440p /60 fps

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, περσι τον Ιουλιο περιπου ειχα κανει αιτηση για τον vr adapter για το ps5. Επειδη με εχουν γραψει κανονικα λεω να τον αγορασω να τελειωνει η ιστορια.

Googlαροντας εχω βρει 2-3 ανταπτορες, εχει κανεις εικονα αν κανουν;

Εχω βρει αυτα ενδεικτικα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξεκιναω και γω σήμερα re4 remake..κάπου πήρε το μάτι μου κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις απ το df για το ps5 αλλά δν μπορώ να θυμηθώ που ακριβώς το είδα...όποιος παίζει μπορεί να πει αν λύθηκαν τα προβλήματα γενικά και τι ακριβώς ρυθμίσεις έχει κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexcas777 είπε

Καλησπέρα ξεκιναω και γω σήμερα re4 remake..κάπου πήρε το μάτι μου κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις απ το df για το ps5 αλλά δν μπορώ να θυμηθώ που ακριβώς το είδα...όποιος παίζει μπορεί να πει αν λύθηκαν τα προβλήματα γενικά και τι ακριβώς ρυθμίσεις έχει κάνει?

 

Fr-qG8aWIAAlx3e.jpeg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gran Turismo 7 Update 1.31 Details: 120Hz + VRR, New Cars, Events, Track Layouts, Physics Changes, and More

 

https://www.gtplanet.net/gran-turismo-7-update-1-31-details-120hz-vrr-new-cars-events-track-layouts-physics-changes-and-more/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, sndev είπε

Gran Turismo 7 Update 1.31 Details: 120Hz + VRR, New Cars, Events, Track Layouts, Physics Changes, and More

 

https://www.gtplanet.net/gran-turismo-7-update-1-31-details-120hz-vrr-new-cars-events-track-layouts-physics-changes-and-more/

Εντάξει τους πήρε μονο ένα χρόνο να το κυκλοφορησουν όπως θα έπρεπε εξ αρχής ...

Επεξ/σία από Eddy_Gordo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα ήθελα να φτιάξουν και την chase view που μοιάζει λες και το αυτοκίνητο είναι επάνω σε ράγες όταν στρίβει.

Δυστυχώς αυτό το "feature" εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο GT4 και από τότε επιμένουν ότι είναι καλή ιδέα...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να υπάρχουν site που έχουν δώσει βαθμολογία 10 και 100 σε αυτό το πράγμα που κυκλοφόρησε η Capcom;

Γνωρίζω ότι ο ξένος ειδικος τύπος είναι ΓΤΠΚ αλλά ποτέ δεν σταματάνε να με εκπλήσσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1μήνα μετά την αγορά συνειδητοποίησα ότι κάνει νερά με την μπάντα στα 5 Ghz to wifi . Το είχα αφήσει στα 2.4 και δεν θυμηθηκα να το τσεκάρω. ειτε χανει σύνδεση είτε κατεβάzει με kbps. παιχνιδάρες αλλά πολύ ιδιότροπο το hardware του. παιδιά ειλικρινά ποιο είναι το support Που επικοινωνουμε για να ζητήσουμε αλλαγή ή ότι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα θετικό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση το patch του Gran Turismo 7 (που όμως φτάνει πολύ αργά).

Με VRR σε resolution/ray tracing mode και με 120Hz που δοκίμασα, είναι πλέον smooth σε πίστες με βροχή και αυτοκίνητα και γενικά το image quality είναι κρύσταλλο.

Εγώ όμως θα ήθελα αλλαγές στην chase view camera και κυρίως στους ήχους των μοτέρ που εξακολουθούν να ακούγονται σαν ηλεκτρικές σκούπες από τον Κωτσόβολο (σήμα κατατεθέν της σειράς από εποχές GT3).

Για έναν περίεργο λόγο, οι ήχοι μοιάζουν αληθοφανείς με διαφορετικές χροιές όταν αλλάζεις αυτοκίνητο στο garage και αυτό μαρσάρει για λίγο αυτόματα. Όμως αυτά τα sound samples δεν ακούγονται πουθενά όταν μπεις σε αγώνα που είναι και το ζητούμενο. Τι να το κάνω το ξερόγκαζο μέσα στο garage. Στο gameplay θέλω αυτούς τους ήχους.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...