Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Πως ξαφνικά έγινε cpu limited το RE engine?! Διόρθωσε με άμα κάνω λάθος και πάντα ήταν.

Κάκιστο optimization το πρώτο, κάκιστο και αυτό. Απλά οι devs suck επάνω σε αυτό το κομμάτι και κακός δεν πήραν βοήθεια από αλλα in-house studios.

Είπαν ότι και καλά οι npc's χρησιμοποιούν την CPU. Εντάξει, δικαιολογία του κ@λου αλλά παραθέτω:

"In Dragon's Dogma 2, a large amount of CPU usage is allocated to each character and dynamically calculates the impact of their physical presence in various environments. In certain situations where numerous characters appear simultaneously, the CPU usage can be very high and may affect the frame rate," a Capcom representative told IGN.

 

Το βλέπω για επόμενη γενιά PS6 όταν πέσει στα 15 ευρώ. Εκτός αν μέχρι τότε αποφασίσω να φτιάξω PC...

Προσωπικά δεν περιμένω σοβαρές βελτιώσεις στο παιχνίδι. Δυστυχώς ακολούθησαν μια συγκεκριμένη φιλοσοφία προγραμματισμού στο στήσιμο του και δεν νομίζω να κάνουν τόσο βαθιές αλλαγές. 

Το πολύ πολύ να δώσουν 2-3 frames παραπάνω και να πουν ότι "φτιάξαμε τα performance problems". 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από RockStar πάντως δεν περιμένω τίποτα ως προς την απόδοση των frames. Οι άνθρωποι είναι γιούχου, το χρήμα να πέφτει και άγιος ο Θεός. Εδώ ολόκληρο RDR2 και παίζει ακόμα στα 30 στις κονσόλες, έλεος, 2024 φτάσαμε, βγάλτε ένα patch, ας είναι και επί πληρωμή, ορίστε το είπα, τόσο απελπισμένος είμαι στις κονσόλες με αυτό το παιχνίδι που κυκλοφόρησε πριν 6 χρόνια! Θα μου πεις, αφού έφτασε στο σημείο να χρεώνει 50 ευρώ για 60fps mode στο RDR1, παιχνίδι 14 ετών (!) και θα σου δώσει εσένα σε 6 χρόνια μέσα 60fps στο RDR2? Θα το πάρεις με Definitive edition στα 60 ευρώ σε καμιά 10αριά χρόνια από σήμερα στο PS6, καημένε. Οπότε τι Ryzen 2, 3, 4 και 5, βάλε ότι θέλεις μέσα, θα πάρεις 30fps GTA με σκιές σούπερ ουάου και Ray Tracing, omg. Συμπερασματικά, για ορισμένους developers το θέμα δεν είναι το πόσο δυνατό είναι το hardware αλλά οι επιλογές που θα κάνουν αυτοί. Δεν πα να τους βάλεις 4080 μέσα, αυτοί μόλις δουν επιπλέον πόρους, θα αυξήσουν την ανάλυση ή τα γραφικά και θα σου παραδώσουν πάλι 30fps παιχνίδι. Βάλε μέσα και το κακό optimization που απλά δεν μπορούν να κάνουν σωστά κάποιοι και έδεσε το γλυκό. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να ξέρουμε ποιόν να βρίζουμε όταν βγει με το καλό..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Το πολύ πολύ να δώσουν 2-3 frames παραπάνω και να πουν ότι "φτιάξαμε τα performance problems". 

Ας κλείσουν τελείως το RT :P 

 

Playstation 5: Dynamic 2160p/~38fps with temporal reconstruction and unlocked framerate

The game uses ray-Tracing for global illumination on PC, PS5 and XSX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ας κλείσουν τελείως το RT :P 

 

Playstation 5: Dynamic 2160p/~38fps with temporal reconstruction and unlocked framerate

The game uses ray-Tracing for global illumination on PC, PS5 and XSX.

Στο 0:39 το rendering είναι πολύ απογοητευτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 hours ago, Fulgore said:

Ας κλείσουν τελείως το RT :P 

 

Playstation 5: Dynamic 2160p/~38fps with temporal reconstruction and unlocked framerate

The game uses ray-Tracing for global illumination on PC, PS5 and XSX.

Συγνώμη κιόλας, αλλά γιατί έχει τέτοια γραφικά ο τίτλος; Εσείς τα βλέπετε για τίτλο του 2024 ή εμένα με γελούν τα μάτια μου;

Γιατί δεν μπορεί να σηκώσει 60 καρέ ο τίτλος με αυτό τον οπτικό τομέα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Malthador είπε

Συγνώμη κιόλας, αλλά γιατί έχει τέτοια γραφικά ο τίτλος; Εσείς τα βλέπετε για τίτλο του 2024 ή εμένα με γελούν τα μάτια μου;

Γιατί δεν μπορεί να σηκώσει 60 καρέ ο τίτλος με αυτό τον οπτικό τομέα;

Γιατί όπως έχουν αποδείξει οι devs από το πρώτο κιόλας game είναι ότι δεν έχουν ιδέα από optimization.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κρατήσει τα γραφικά του το HFW για κανένα διαγωνισμό γραφικών γιατί σαν παιχνίδι είναι μια από τα ίδια.

Προσωπικά, παιχνιδάρα να είναι το Dragon's Dogma 2, που από την ανταπόκριση φαίνεται να είναι, και τα γραφικά είναι δευτερεύον τριτεύον θέμα.

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Γιατί όπως έχουν αποδείξει οι devs από το πρώτο κιόλας game είναι ότι δεν έχουν ιδέα από optimization.

 

Τι optimization και κουραφέξαλα, εδώ μιλάμε η φωτιά είναι χάλια, το νερό είναι χάλια, το performance είναι χάλια, το pacing είναι χάλια. Στο SeS μάλιστα μοιάζει με το Gothic II ξέρω 'γω.

Είναι αυτός τώρα ΑΑΑ τίτλος που θα πουλιέται για 80 ευρώ και θα ξεσκιστεί στις πωλήσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι για current gen 30fps παιχνίδι, είναι αρκετά απογοητευτικό και οπτικά και σε απόδοση και προσωπικά αν το παίξω αργότερα(σαν παιχνίδι όπως και το πρώτο φαίνεται αρκετά αξιόλογο) θα είναι αναγκαστικά σε PC, λόγω καλύτερης απόδοσης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε βρε παιδιά, τα γραφικά είναι τέλεια, να, μόλις τελείωσα έναν μαραθώνιο παιχνιδιών στο PS3 μου και μόλις είδα τα γραφικά του Dragon's Dogma 2 έπαθα σοκ, μπράβο στην Capcom είπα, τους τελείωσε με αυτό το παιχνίδι, το ξεζούμισε το PS3! Τι? Δεν είναι για PS3? Είστε σίγουροι? Για ξαναδέστε το άλλη μια φορά! 🤣

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι και στο pc τρέχει χάλια , άρα μην ακούω σαχλαμάρες από τους developers για τη cpu του ps5...απλά δεν δίνουν αρκετό χρόνο στο performance optimization του παιχνιδιού για πιο γρήγορο release ξεκάθαρα.(Και λιγότερα έξοδα μην ξεχνιόμαστε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Malthador said:

Τι optimization και κουραφέξαλα, εδώ μιλάμε η φωτιά είναι χάλια, το νερό είναι χάλια, το performance είναι χάλια, το pacing είναι χάλια. Στο SeS μάλιστα μοιάζει με το Gothic II ξέρω 'γω.

Είναι αυτός τώρα ΑΑΑ τίτλος που θα πουλιέται για 80 ευρώ και θα ξεσκιστεί στις πωλήσεις;

εντάξει δεν είναι και τόσο χάλια, βλέπω ότι έχει περίπου την ίδια art κατεύθυνση με το elden ring. Σε optimization Οκ, είναι λίγο καλύτερο από το cyberpunk όταν βγήκε :P, cpu bound και σχεδόν ουδεμία χρήση νέων τεχνολογιών στις κονσόλες/pc πέταξαν μόνο ένα rt illumination που μάλιστα στα Pc η διαφορά είναι ελάχιστη με ένα 20% perfomance cost.

Για 1η φορά scale η RE σε πολύπλοκο open world δεν είναι κακό, απλώς άλλο ένα game του 23/24 που θέλει perfomance patches :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...