Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Brazhlias είπε

Εχω παιξει κατι παραπανω απο 16 ωρες το Dragon Dogma και δηλωνω ενθουσιασμενος. Κατανοω ολα αυτα που γραφετε για την αποδοση του παιχνιδιου και τα σεβομαι, ομως προσωπικα δεν με ενοχλουν. Φυσικα θα ηθελα λιγο καλυτερα γραφικα και τουλαχιστον μια σταθεροτητα στα frames (κι ας μην εφταναν τα 60) που κατα διαστηματα πεφτουν.

Ομως πρεπει να πω, πως το παιχνιδι με εχει συνεπαρει τοσο, ωστε κατα τη διαρκεια που παιζω, αυτα ειναι θεματα που δεν με απασχολουν καθολου. Οι διαλογοι των μελων του party μου σπανιοτατα θα ειναι κλισε και επαναλαμβανομενοι. Οι NPCs ολοι διαφορετικοι μεταξυ τους. Τα περισσοτερα side quests ενδιαφεροντα.

Πανω απ'ολα ομως, ο κοσμος του. Οτι πιο διαδραστικο εχω δει ποτε. Μιλαμε για ενα κοσμο, που σου δινει την αισθηση πως λειτουργει ξεχωρα απο εσενα και εσυ απλα συμμετεχεις σε αυτον. Πως υπαρχει μια "τυχαιοτητα" σε οσα συμβαινουν. Οτι δεν μπορεις να "στοκαρεις" side quest για οταν εχεις χρονο και αν δεν βοηθησεις τωρα αυτον που χαθηκε στο δασος, θα πεθανει. Δεν θελω να μπω σε πολλες λεπτομερειες. Ειναι κατι μοναδικο και σε αυτον τον τομεα μπορω να το συγκρινω μονο με το Zelda BotW.

Σε οσους αρεσουν τα RPG, χωρις το τεχνικο κομματι να τους ενοχλει ιδιαιτερα, το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;;;;;;;;;;; Ο Χριστός κι ο απόστολος. Άνθρωπος διασκεδάζει με τον κόσμο και το gameplay του παιχνιδιού. Που πάμε ως κοινωνία; Είστε σίγουρα gamer κύριε;

Spoiler

😝

 

  • Like 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμήσω πάντως ότι το ίδιο το παιχνίδι έχει πάρει πολύ καλές κριτικές, οι οποίες προφανώς και δεν μπήκαν για τα γραφικά ή την απόδοση του.

image.png.9f2ab76bb545c3894eea649e9844582d.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, bushidocougar said:

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις, τα καλά rpg's δεν κρίνονται μόνο από τα fps τους ή τα γραφικά τους.

Το έχω ήδη wishlist.

Μονο τα rpgs;Για ολα τα games. Εδω εδωσαν δωρεαν το burnout το gog προχθες και το εβαλα και επαιζα κανα 10ωρο, και εχω δοκιμασει να παιξω τοσα και τοσα racing με τελεια γραφικα και δε με τραβηξαν τοσο.

Με ψησατε και εμενα για το dd2 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stafftw είπε

Μονο τα rpgs;Για ολα τα games. Εδω εδωσαν δωρεαν το burnout το gog προχθες και το εβαλα και επαιζα κανα 10ωρο, και εχω δοκιμασει να παιξω τοσα και τοσα racing με τελεια γραφικα και δε με τραβηξαν τοσο.

Με ψησατε και εμενα για το dd2 

Δεν ειναι ευκολο παντως να ξερεις. Εχω σιχτιρισει 2-3 φορες μεχρι τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stafftw είπε

Μονο τα rpgs;Για ολα τα games. Εδω εδωσαν δωρεαν το burnout το gog προχθες και το εβαλα και επαιζα κανα 10ωρο, και εχω δοκιμασει να παιξω τοσα και τοσα racing με τελεια γραφικα και δε με τραβηξαν τοσο.

Με ψησατε και εμενα για το dd2 

Προσωπικά παίζω και pen and paper rpg με 0 fps και γραφικά, επομένως ειδικά για αυτό το είδος έχω πολύ διαφορετικά κριτίρια επιλογής.

Συγκεκριμένα πριν ένα μήνα ξεκίνησα πάλι από την αρχή όλη την σειρά Fallout για να προετοιμαστώ για την σειρά από το Amazon. Είμαι στο New Vegas τώρα και το ΣΚ μπαίνω στο 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους έχουν παίξει αρκετά το dd2 έχετε συναντήσει αυτό ;

https://www.polygon.com/24111539/dragons-dogma-2-dragon-plague-npcs-pawns

 

Γενικά με ψήνει κι εμένα άσχημα το παιχνίδι άσχετα από τα οποια τεχνικά προβλήματα, σίγουρα προτεραιότητα έχει το gameplay αλλά είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να δίνουμε λευκή επιταγή σε εταιρίες με αξία δισεκατομμυρίων δολαρίων για τέτοια θέματα .

Επεξ/σία από p07apo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είναι επιλογή του καθένα να αγνοήσει το performance ενός παιχνιδιού αλλά εφόσον είναι και αυτό σημαντικό μέρος ολόκληρου του πακέτου, αξίζει να σχολιαστεί.

Όλα δείχνουν ότι το DD2 είναι ένα καλό παιχνίδι και πρέπει να λέγεται και αυτό. 

Προσωπικά είναι στα υπόψην μου αλλά θα περιμένω να δω αν η ομάδα θα καταφέρει να βελτιώσει το τεχνικό κομμάτι ώστε να χαρώ μια ολοκληρωμένη εμπειρία αντί να πέσω αυτή τη στιγμή με τα μούτρα και να αντιμετωπίσω τα διάφορα προβλήματα. Πολύπλοκα RPG's όπως αυτό σίγουρα θα πάρουν μεγάλες γενικές βελτιώσεις στο μέλλον και ευτυχώς υπάρχει μεγάλο backlog και καθόλου βιασύνη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να μην ενοχλούν κάποιους το performance η τα mtx, αγοράζοντας το game και αδιαφορώντας για αυτά, δίνουμε το ok για να συνεχίσουν να τα κάνουν και όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται και χειρότερα, όχι καλύτερα. Επίσης πέρα από αυτό, μειώνεις και την δικη σου εμπειρία, από το να περιμένεις patches που θα κάνουν την εμπειρία καλύτερη. Δεν υπάρχει καθόλου win, lose-lose είναι η φάση και ας διαλέγουν κάποιοι να πείσουν τον εαυτό τους ότι δεν είναι έτσι και πολύ φοβάμαι ότι σε λίγα χρονια το gaming θα καταντήσει όπως ο κινηματογραφος και tv, στα 100 που βγαίνουν, ένα λέει. Μακάρι να μην είναι έτσι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια καλή απάντηση στις εταιρίες που βγάζουν προιόντα χαμηλών στάνταρ είναι απλώς να αγοράσεις το προιόν τους όταν θα είναι και στην αντίστοιχη τιμή που του αξίζει. Άλλο rating κάνεις σε ένα game των 20€-30€ και άλλο rating σε ένα game των 70€-80€.

Επεξ/σία από bushidocougar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστειο παντως με τον ντορο που γινεται για το dragons dogma 2 αυτη την στιγμη

Ειναι οτι σε αναλογη περιπτωση με το  elden ring ,με το πολυ κακο perfomance  που ειχε και εχει ακομα(το υποτιθεμενο 60 fps mode  για τις κονσολες ειναι απλα αστειο) και την ομολογουμενη παναρχαια μηχανη γραφικων που φοραει

Αναλογο θεμα δεν ειχε γινει τοσο.

Μαλλον για καποιους τα υπερτιμημενα παιχνιδια του  miyazaki  ειναι απολυτος τελεια, για να τα κρινει κανεις με τον ιδιο τροπο

Οσο για το κραξιμο της παρουσιας μικροσυναλαγων στο παιχνιδι δεν  διαφωνω

Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν επηρεαζουν καθολου την συνολικη εμπειρια  

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, spartan29gr said:

Το αστειο παντως με τον ντορο που γινεται για το dragons dogma 2 αυτη την στιγμη

Ειναι οτι σε αναλογη περιπτωση με το  elden ring ,με το πολυ κακο perfomance  που ειχε και εχει ακομα(το υποτιθεμενο 60 fps mode  για τις κονσολες ειναι απλα αστειο) και την ομολογουμενη παναρχαια μηχανη γραφικων που φοραει

Αναλογο θεμα δεν ειχε γινει τοσο.

Μαλλον για καποιους τα υπερτιμημενα παιχνιδια του  miyazaki  ειναι απολυτος τελεια, για να τα κρινει κανεις με τον ιδιο τροπο

Οσο για το κραξιμο της παρουσιας μικροσυναλαγων στο παιχνιδι δεν  διαφωνω

Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν επηρεαζουν καθολου την συνολικη εμπειρια  

Εγώ θυμάμαι ότι είχε πέσει κράξιμο (και δικαίως) με το Elden Ring και δεν μιλάω μόνο για εδώ μέσα στο Insomnia.

Και μακάρι να πέσει και άλλο κράξιμο αν στο επερχόμενο DLC δεν μπόρεσαν να κάνουν σοβαρό optimization. Είναι πολύ εκνευριστικό να τους φτύνουν όλοι και αυτοί να θεωρούν ότι βρέχει. Είναι τουλάχιστον απαξιωτικό για το community που τους βοήθησε να ανέβουν και οφείλουν να αλλάξουν την γερασμένη τεχνολογία τους. Και να μη κάνουν τους "Κινέζους" στα παράπονα.

Τώρα από την άλλη, αν είναι υπερτιμημένα τα παιχνίδια της From τότε δεν ξέρω τι θα έπρεπε να λέμε για τις περισσότερες κυκλοφορίες της Ubi, Activision, Sony κλπ οι οποίες είναι copy paste εδώ και μια δεκαετία απλά με καλύτερα γραφικά και παρόλα αυτά κάνουν περισσότερες πωλήσεις από οποιοδήποτε τίτλο της From μόνο από το όνομα που κουβαλάνε. Το θεωρώ άδικο να λέμε υπερτιμημένα τα παιχνίδια της From. Ό,τι έχουν βγάλει μέχρι τώρα είναι σταθερά καλύτερο από το προηγούμενο (άσχετα αν αρέσει ή όχι) σε θέματα gameplay, world design μαζί με νέους μηχανισμούς. Αν ήταν άλλη εταιρία τώρα θα είχαμε το Dark Souls 10 με RT, volumetric clouds και μηδενική εξέλιξη ή αλλαγή ιδέας σε οτιδήποτε άλλο. Κοινώς, θα αρμέγανε κάθε δυο χρόνια μέχρι να ψοφίσει η αγελάδα.

Η From τα τελευταία χρόνια έχει δώσει Sekiro, Elden Ring, Armored Core. Παιχνίδια πολύ διαφορετικά μεταξύ τους με το μόνο κοινό στοιχείο την πρόκληση από την "souls formula". Πόσοι άλλοι σου δίνουν κάτι τέτοιο? Η Ubi που κάνει reskin τους ίδιους τίτλους και τους βαφτίζει με άλλο όνομα?

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ θυμάμαι ότι είχε πέσει κράξιμο (και δικαίως) με το Elden Ring και δεν μιλάω μόνο για εδώ μέσα στο Insomnia.

Εννοείτε, έφαγε πολύ ξύλο στην αρχή, αλλα και πάλι έτρεχε καλύτερα από αυτό και δεν είχε mtx. Παραμένει όμως κακό optimization, που τα graphs που είχε δεν το δικαιολογούσαν. Εδώ η Larian έβγαλε αριστούργημα και πάλι έφαγε ποσο κράξιμο για το κάκιστο performance του Act 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Πάνω που είδα και αναφέρθηκε πιο πάνω το Sekiro

 

Μακαρι πραγματικα.Θα δοκιμαστει οπωσδηποτε το demo που βγαινει την παρασκευη και αν ειναι οντψς ετσι,τοτε πολυ πιθανο day one

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...