Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 minutes ago, music_lover said:

Το dd2 είναι περιπτωσάρα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει άλλο τόσο πολύ cpu bound παιχνίδι.

Προς το παρόν. Μένει να δούμε πως θα εξελιχθούν τα επόμενα open world παιχνίδια πχ GTA6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην capcom έχουν μια μηχανή γραφικών, την RE engine που σχεδιάστηκε (και τα πάει πολύ καλά) για παιχνίδια τύπου Resident Evil. Ξαφνικά αποφάσισαν να την χρησιμοποιήσουν σε open world τίτλους όπως το dragons dogma 2, τροποποιώντας την. Ε κάπου εκεί το έχασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, music_lover said:

Στην capcom έχουν μια μηχανή γραφικών, την RE engine που σχεδιάστηκε (και τα πάει πολύ καλά) για παιχνίδια τύπου Resident Evil. Ξαφνικά αποφάσισαν να την χρησιμοποιήσουν σε open world τίτλους όπως το dragons dogma 2, τροποποιώντας την. Ε κάπου εκεί το έχασαν.

Η RE Engine χρησιμοποιήθηκε και στο Monster Hunter Rise. Το οποίο πρώτα κυκλοφόρησε στο Switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Η RE Engine χρησιμοποιήθηκε και στο Monster Hunter Rise. Το οποίο πρώτα κυκλοφόρησε στο Switch.

Υπάρχουν όμως δύο εκδόσεις της συγκεκριμένης μηχανής. Η RE Engine και η RE neXt Engine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, music_lover said:

Υπάρχουν όμως δύο εκδόσεις της συγκεκριμένης μηχανής. Η RE Engine και η RE neXt Engine.

Απ' ότι είχα διαβάσει online, η "next" engine είναι ακόμα σε στάδιο ανάπτυξης άρα πολύ νωρίς για να ξέρουμε τις επιδόσεις της.

Δυστυχώς αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι οι κονσόλες αυτής της γενιάς πολύ σύντομα θα έχουν περισσότερο θέμα με την CPU παρά με τη GPU όπου εκεί υπάρχει η "εύκολη" λύση του upscaling. Το PC έχει ξεφύγει δραματικά πάλι σε επιδόσεις CPU.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδια εχω την κονσολα αγορά απο Γερμανό εδω και 5 μηνες και μου παρουσίασε ντριφτ το χειριστήριο τι κανω; να παρω στον Γερμανό η κατευθείαν στην sony? εχω την απόδειξη αγοράς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, music_lover said:

Στην capcom έχουν μια μηχανή γραφικών, την RE engine που σχεδιάστηκε (και τα πάει πολύ καλά) για παιχνίδια τύπου Resident Evil. Ξαφνικά αποφάσισαν να την χρησιμοποιήσουν σε open world τίτλους όπως το dragons dogma 2, τροποποιώντας την. Ε κάπου εκεί το έχασαν.

το θέμα δεν είναι στο open world πάντως, έξω από τις πόλεις γίνεται gpu bound :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Salonica7 είπε

καλησπέρα παιδια εχω την κονσολα αγορά απο Γερμανό εδω και 5 μηνες και μου παρουσίασε ντριφτ το χειριστήριο τι κανω; να παρω στον Γερμανό η κατευθείαν στην sony? εχω την απόδειξη αγοράς 

Πας Astra Service,  αν είσαι εντός εγγύησης στο φτιάχνουν δωρεάν.

Το τωρινό εξουσιοδοτημένο service Playstation.

Μαρίνου Αντύπα 88, Ηράκλειο Αττικής

Επεξ/σία από SaulGoodman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, p07apo είπε

Δε γινεται να μη συμφωνησει καποιος με το παραπανω. Την ιδια τη Sony να ρωτησεις τι θα κερδισουμε με ενα PS5 Pro δε θα ξερει να σου απαντησει.

Αφορμη θα δωσουμε σε ανικανους developer να κανουν κανα κουφο με PS5 30fps, PS5 Pro 60fps με παιχνιδια που εχουν γραφικα ps4.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήσθω εν παρόδω, και συγχωρέστε με αν έχει ξαναμπεί, απλά είπα να το παραθέσω .

https://www.psu.com/news/new-ps5-ui-update-is-now-in-beta-in-us-includes-friend-activities-live-wallpapers/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω παιξει κατι παραπανω απο 16 ωρες το Dragon Dogma και δηλωνω ενθουσιασμενος. Κατανοω ολα αυτα που γραφετε για την αποδοση του παιχνιδιου και τα σεβομαι, ομως προσωπικα δεν με ενοχλουν. Φυσικα θα ηθελα λιγο καλυτερα γραφικα και τουλαχιστον μια σταθεροτητα στα frames (κι ας μην εφταναν τα 60) που κατα διαστηματα πεφτουν.

Ομως πρεπει να πω, πως το παιχνιδι με εχει συνεπαρει τοσο, ωστε κατα τη διαρκεια που παιζω, αυτα ειναι θεματα που δεν με απασχολουν καθολου. Οι διαλογοι των μελων του party μου σπανιοτατα θα ειναι κλισε και επαναλαμβανομενοι. Οι NPCs ολοι διαφορετικοι μεταξυ τους. Τα περισσοτερα side quests ενδιαφεροντα.

Πανω απ'ολα ομως, ο κοσμος του. Οτι πιο διαδραστικο εχω δει ποτε. Μιλαμε για ενα κοσμο, που σου δινει την αισθηση πως λειτουργει ξεχωρα απο εσενα και εσυ απλα συμμετεχεις σε αυτον. Πως υπαρχει μια "τυχαιοτητα" σε οσα συμβαινουν. Οτι δεν μπορεις να "στοκαρεις" side quest για οταν εχεις χρονο και αν δεν βοηθησεις τωρα αυτον που χαθηκε στο δασος, θα πεθανει. Δεν θελω να μπω σε πολλες λεπτομερειες. Ειναι κατι μοναδικο και σε αυτον τον τομεα μπορω να το συγκρινω μονο με το Zelda BotW.

Σε οσους αρεσουν τα RPG, χωρις το τεχνικο κομματι να τους ενοχλει ιδιαιτερα, το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...