Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, bushidocougar είπε

Επειδή απαιτεί να είσαι στο σπίτι για να το χρησιμοποιήσεις, αν ήταν σε όλα καλό εκτός από την μπαταρία, δεν θα με ένοιαζε να το έχω και μόνιμα στην πρίζα.

Δεν νομίζω να είναι αναγκαίο να είσαι στο σπίτι για να παίξεις. Απλό remote play είναι κάτι που κάνεις και τώρα από κινητό / tablet (νομίζω και pc).

Απλά σύνδεση internet θέλει.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το project q έχει μόνο wifi. Θα προτιμήσεις να το βάλεις σε ένα 5G hotspot πχ σε ένα τρένο; Μου φαίνεται λίγο longshot σενάριο.  Πιο πιθανό είναι το σενάριο είτε στο ίδιο το σπίτι που έχεις το ps5 είτε σε ένα άλλο σπίτι που να έχει καλή γραμή internet και wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, bushidocougar είπε

Το project q έχει μόνο wifi. Θα προτιμήσεις να το βάλεις σε ένα 5G hotspot πχ σε ένα τρένο; Μου φαίνεται λίγο longshot σενάριο.  Πιο πιθανό είναι το σενάριο είτε στο ίδιο το σπίτι που έχεις το ps5 είτε σε ένα άλλο σπίτι που να έχει καλή γραμή internet και wifi.

Γιατί πού είναι το πρόβλημα; Το ps vita έπαιρνε και sim πάντως (η πρώτη γενιά).

Στο τρένο παίζει να βολεύει καλύτερα το κινητό και κάποιο χειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην αναλώνεστε στις κάρτες SIM, δεν είναι εκεί το πρόβλημα, το αν θα μπορεί να παίζει απομακρυσμένα με χρήση SIM ή από hotspot στο κινητό, αλλού είναι το πρόβλημα.

Ας τα πω ξανά, με bullets αυτή την φορά για να είναι πιο σαφής ο τρόπος σκέψης μου:

  • Το Project Q απαιτεί PS5 για να δουλέψει, οι ίδιοι το έχουν μαρκετάρει ως τέτοιο και δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να έχει κάνει λάθος το τμήμα marketing της Sony.
  • Για να απαιτεί PS5, αυτό σημαίνει ότι το Project Q θα συνδέεται στην κονσόλα ώστε να τρέξει τα games που έχει μέσα.
  • Άρα θα χρησιμοποιεί επομένως το Remote Play, σίγουρα locally και ίσως και απομακρυσμένα.

Η απομακρυσμένη πρόσβαση σε συνδυασμό με το προαπαιτούμενο της ύπαρξης του PS5 προκειμένου να δουλέψει το Project Q μας δημιουργεί δύο προβλήματα, ένα παράλογο και ένα παράδοξο:

  1. Από τη στιγμή που θα πρέπει να συνδεθεί με το PS5 που έχουμε σπίτι μας, τότε θα έπρεπε να μπορεί να συνδεθεί και στο cloud της Sony, για όποιον έχει ενεργή συνδρομή στο μεγάλο tier του PS+. Αυτό είναι το παράλογο.
  2. Από τη στιγμή που θα πρέπει να συνδεθεί με το PS5 που έχουμε σπίτι μας και αφού το PS5 μας μπορεί να streamάρει games από το cloud (εφόσον υπάρχει συνδρομή στο μεγάλο tier του PS+), τότε και το Project Q θα μπορεί να streamάρει games από το cloud εν μέσω του PS5 που έχουμε σπίτι μας. Αυτό είναι το παράδοξο.

Long story short, αν μπορεί το Project Q να συνδεθεί απομακρυσμένα με το PS5, τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει το προαπαιτούμενο της ύπαρξης PS5 για να παίξει. Θα μπορούσε να παίξει και streamάροντας από το cloud. Αφού απαιτεί PS5, τότε είναι αρκετά safe να υποθέσουμε ότι δεν θα μπορεί να παίζει over-the-internet και άρα μιλάμε μόνο για local remote play συσκευή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ilias78 είπε

19/9/2023 

 

Έπαιξε κανείς το demo? 

Έπαιξα μέχρι λίγο μετά το ξενοδοχείο και προς το παρόν είναι μια 100% αντιγραφή souls με κακό dodge

Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2023 στις 4:15 ΜΜ, kaliakman είπε

Έπαιξε κανείς το demo? 

Έπαιξα μέχρι λίγο μετά το ξενοδοχείο και προς το παρόν είναι μια 100% αντιγραφή souls με κακό dodge

Το επαιξα!! Ωραία γραφικά ωραία γενικά ατμόσφαιρα!! Όντως το dodge δεν λειτουργεί ιδανικά!!! Από αλλά soulslike παιχνιδια νομίζω ότι είναι το πιο καλό φτιαγμένο! Το hdr είναι προβληματικό στα μαύρα! Θέλει ρύθμιση αλλά και παλι δεν είναι καλή η εμπειρία! Τουλάχιστον στο δικό μου setup! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, metallica 13 είπε

Το επαιξα!! Ωραία γραφικά ωραία γενικά ατμόσφαιρα!! Όντως το dodge δεν λειτουργεί ιδανικά!!! Από αλλά soulslike παιχνιδια νομίζω ότι είναι το πιο καλό φτιαγμένο! Το hdr είναι προβληματικό στα μαύρα! Θέλει ρύθμιση αλλά και παλι δεν είναι καλή η εμπειρία! Τουλάχιστον στο δικό μου setup! 

Πως σου φάνηκε το performance? Παρατήρησα αρκετές φορές frame drops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaliakman είπε

Πως σου φάνηκε το performance? Παρατήρησα αρκετές φορές frame drops.

Εχει αρκετά μερικά όντως! Βέβαια είναι πολύ πρώιμη έκδοση!!Πιστεύω ότι δεν θα έχουμε θέμα όταν βγει τον Σεπτέμβριο!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Αν πουλήσω την κονσόλα και αλλάξω το μειλ το δικό μου με του αγοραστή, θα συνεχίζει να έχει πρόσβαση ο νέος χρήστης στη συνδρομή που είχα και στα παιχνίδια που είχα κατεβάσει; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mrvaggos είπε

Καλημέρα. Αν πουλήσω την κονσόλα και αλλάξω το μειλ το δικό μου με του αγοραστή, θα συνεχίζει να έχει πρόσβαση ο νέος χρήστης στη συνδρομή που είχα και στα παιχνίδια που είχα κατεβάσει; ευχαριστώ

Όχι. Κάθε email έχει δικό του λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα πριν πουλήσεις την κονσόλα να κάνεις μία επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις. Διαρκεί λίγη ώρα αλλά είναι χρήσιμο εφ' όσον την πουλάς να την "καθαρίσεις".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Όχι. Κάθε email έχει δικό του λογαριασμό 

Άρα δηλαδή αυτο που λεει η σονυ δεν ισχύει; https://www.playstation.com/en-gb/support/account/change-sign-in-id-email/

Ή δεν είναι το ίδιο; Γιατι αναφέρει οτι αλλαζοντας μειλ μπορεις να παιξεις τα παιχνίδια απλα μπορει να χασεις κάποια save. 

Μάλλον δεν κατάλαβα σωστά;

Ευχαριστώ

ΥΓ. Θα το δώσω μάλλον σε γνωστό, οπότε προσπαθώ να βρώ μια λύση ώστε να έχει και την συνδρομή μέχρι να λήξει. Αν δεν γίνεται απλά θα αλλάξω κωδικό και και θα αφαιρέσω την κάρτα αν εχει αποθηκευτεί απο το shop. 

Επεξ/σία από mrvaggos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...