Προς το περιεχόμενο

Nikon z5 αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, pifilos είπε

Και γαμω είναι εκτός του ότι είναι σπαστός κάτι το οποίο θα με απέτρεπε να τον αγοράσω λόγω χειρισμού. Ωστόσο, δεν το λέω για αυτό αλλά επειδή δε μου αρέσουν οι midrange ζουμ φακοί. Εντελώς υποκειμενικό προφανώς, εννοείται πως το καλό deal είναι με τον ζουμ. 

Στα 530 που τον έχουν τώρα είναι εξαιρετικό value for money. 

Ok, αλλά 50άρης. 
Παθαίνω με αυτό το μήκος ότι παθαίνεις εσυ με τους midrange ζουμ.
Μήκος που θεωρητικά τα κάνει όλα (υποτίθεται), αλλά πρακτικά τα κάνει όλα μέτρια.
Προτιμώ 35mm προς το wide φάσμα και 85mm προς το τέλε για πορτραίτα. 
Ποτέ δεν ευχαριστήθηκα τα 50mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Ok, αλλά 50άρης. 
Παθαίνω με αυτό το μήκος ότι παθαίνεις εσυ με τους midrange ζουμ.
Μήκος που θεωρητικά τα κάνει όλα (υποτίθεται), αλλά πρακτικά τα κάνει όλα μέτρια.
Προτιμώ 35mm προς το wide φάσμα και 85mm προς το τέλε για πορτραίτα. 
Ποτέ δεν ευχαριστήθηκα τα 50mm.

Βεβαίως. Καθαρά υποκειμενικό. Πάντως και ο 35αρης είναι σε προσφορά αν και παραμένει τσιμπημενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μην τον σνομπάρετε τον κιτ 24-70mm. Είναι καλός φακός που απλά τον δίνουν κιτ.
Εχουν περάσει απο τα χέρια μου και άθλιοι κιτ και έχω δει τι σημαίνει σαπίλα!

 

16 λεπτά πριν, pifilos είπε

Και γαμω είναι εκτός του ότι είναι σπαστός κάτι το οποίο θα με απέτρεπε να τον αγοράσω λόγω χειρισμού. Ωστόσο, δεν το λέω για αυτό αλλά επειδή δε μου αρέσουν οι midrange ζουμ φακοί. Εντελώς υποκειμενικό προφανώς, εννοείται πως το καλό deal είναι με τον ζουμ. 

Στα 530 που τον έχουν τώρα είναι εξαιρετικό value for money. 

     Δεν αποκλείω να πάω την Δευτέρα να ρίξω μία ματιά ....... λέμε τώρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pifilos είπε

Βεβαίως. Καθαρά υποκειμενικό. Πάντως και ο 35αρης είναι σε προσφορά αν και παραμένει τσιμπημενος. 

εγώ περιμένω καμιά προσφορά σε αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/46409236/Tamron-Full-Frame-Fotografikos-Fakos-35-150mm-F-2-2-8-Di-III-VXD-Telephoto-gia-Nikon-Z-Mount-Black.html

να πάρω έναν φακό για όλα και να καθαρίσω.
Και έναν tele μετά κι ας μην είναι γρήγορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, highpriest είπε

εγώ περιμένω καμιά προσφορά σε αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/46409236/Tamron-Full-Frame-Fotografikos-Fakos-35-150mm-F-2-2-8-Di-III-VXD-Telephoto-gia-Nikon-Z-Mount-Black.html

να πάρω έναν φακό για όλα και να καθαρίσω.
Και έναν tele μετά κι ας μην είναι γρήγορος

Μακάρι αλλά πολύ πρόσφατος για να μπει ακόμα. Πάντως συνολικά ωραίες τιμές και για τον 85αρη και τον 17-28 και άλλους. Μαγκιά της Nikon πάντως που έχει προφορές σε τέτοιο εύρος προϊόντων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχουν οι τιμές  Ελλάδος στις προσφορές τουλάχιστον σε Νικον. Οι χαμηλότερες τιμές παγκοσμίως. 

Παλιά έλεγες πάω Ιαπωνία θες Νικον καμια μηχανή / κανα φακο να σου φέρω?

Τώρα λένε πάω Ελλάδα, θες να σου φέρω?

ΥΓ: ΤΟΠ τιμή και το σώμα της Canon r6 mark 1 στα 1400 από όλους τους επισημους.

https://www.skroutz.gr/s/24166835/Canon-Mirrorless-Fotografiki-Michani-EOS-R6-Full-Frame-Body-Black.html

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρομερή προσφορά και πάλι. 

Κανω σκέψεις πάλι για αλλαγή από σονυ α7ii αλλά μετά κοίταω τους φακούς για νικον και τις τιμές τους και ηρεμώ. 

Τα σώματα πάντως παίζουν σε τρομερές τιμές. Με το πρόσφατο 2+1 του κωτσοβολο κάποιοι πήραν 3 κιτ ζ6ii για 1330 την μία.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, imr είπε

Είναι τρομερή προσφορά και πάλι. 

Κανω σκέψεις πάλι για αλλαγή από σονυ α7ii αλλά μετά κοίταω τους φακούς για νικον και τις τιμές τους και ηρεμώ. 

Τα σώματα πάντως παίζουν σε τρομερές τιμές. Με το πρόσφατο 2+1 του κωτσοβολο κάποιοι πήραν 3 κιτ ζ6ii για 1330 την μία.. 

 

Όποιος είναι ήδη επενδυμένος σε κάποιο FF σύστημα, δεν έχει λόγο να αλλάξει.
Ειδικά σε Sony που οι τιμές φακών είναι ότι καλύτερο. 

Βλέπω τώρα τον tamron 150-500mm. 1399 ευρώ σε Νικον Ζ, 1099 ευρώ σε Sony. Ο ίδιος φακός! 😡

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Όποιος είναι ήδη επενδυμένος σε κάποιο FF σύστημα, δεν έχει λόγο να αλλάξει.
Ειδικά σε Sony που οι τιμές φακών είναι ότι καλύτερο. 

Βλέπω τώρα τον tamron 150-500mm. 1399 ευρώ σε Νικον Ζ, 1099 ευρώ σε Sony. Ο ίδιος φακός! 😡

Oh yeah. Και αυτός που θες ο 35-150mm έχει μια διαφορά αν και μικρότερη. Αντίστοιχα και σε fuji είναι πιο τσιμπημένοι κάποιοι σε σχέση με τους αντίστοιχους για sony π.χ. στον 11-20mm και τον 17-70mm. Υποθέτω πως ζητάνε περισσότερα για το licensing ή αντίστοιχα η Sony λιγότερα για να μεγαλώνει το διαθέσιμο εύρος φακών του συστήματος (και καλά κάνει). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/11/2023 στις 11:41 ΠΜ, stratigos24 είπε

Δεν υπάρχουν οι τιμές  Ελλάδος στις προσφορές τουλάχιστον σε Νικον. Οι χαμηλότερες τιμές παγκοσμίως. 

Παλιά έλεγες πάω Ιαπωνία θες Νικον καμια μηχανή / κανα φακο να σου φέρω?

Τώρα λένε πάω Ελλάδα, θες να σου φέρω?

ΥΓ: ΤΟΠ τιμή και το σώμα της Canon r6 mark 1 στα 1400 από όλους τους επισημους.

https://www.skroutz.gr/s/24166835/Canon-Mirrorless-Fotografiki-Michani-EOS-R6-Full-Frame-Body-Black.html

 

Εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος με τις προσφορές της nikon.

Η Ζ5 στα 800 είναι όντως καλή τιμή (1000$ στις ΗΠΑ).

Η Z6ii στα 1400 (1600$ ΗΠΑ) πάλι συμπαθητική τιμή.

Η Ζ7ii στα 2650 (2300$) είναι κοροϊδία. Όταν η Zf είναι στα 2400, με πολύ νεότερη τεχνολογία σε αυτό το κακό σώμα.

O 24-70/2.8, 2190 (2100$).

Στην πραγματικότητα η nikon στερεί την καλύτερη προσφορά που έχει στις ΗΠΑ, και μας δίνει μόνο τις Z5/Z6ii. Για την Z7ii ή για φακούς, απολύτως τίποτα.

Σκεφτόμουν τον 24-70/2.8 με μια Ζ5, αλλά τελικά αποφάσισα να μην τον αγοράσω, γιατί δεν μπορώ την κοροϊδία. Πρώτον γιατί θα μπορούσε να κάνει προσφορά κάτω από 2000 για τον φακό, και 2ον γιατί να πάρω την Ζ5 ενώ θέλω την Z6iii (που έπρεπε να είχε βγει αντί της Zf).

Ας τα κρατήσουν εκεί στη νίκον τα προϊόντα να τα χαίρονται. Του χρόνου, ξανα-ασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Νικον κάνει προφορές στις entry κατηγορίες. 
Δυστυχώς, μόνο εκεί.
Κι εγώ περίμενα προσφορά σε καλούς φακούς, αλλά δεν έκατσε τελικά.

Η Ζ5 και η Ζ6ii πάντως είναι σε καλές τιμές.
Μπαίνεις στον κόσμο των full Frame σε τιμές crop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nikon κάνει προσφορές και στην z7ii, ή ελληνική αντιπροσωπία δεν κάνει. Και στους φακούς η ελληνική αντιπροσωπία μπορεί να κάνει κάτι σημαντικά καλύτερο.

Και οι 3 (z5/z6ii/z7ii) παρωχημένη τεχνολογία είναι, δεν έχει λογική αυτό που κάνουν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, patatasc είπε

Η nikon κάνει προσφορές και στην z7ii, ή ελληνική αντιπροσωπία δεν κάνει. Και στους φακούς η ελληνική αντιπροσωπία μπορεί να κάνει κάτι σημαντικά καλύτερο.

Ναι οκ και άλλες εταιρείες δεν κάνουν καθόλου. Άλλη η αγορά στην Αμερική και την Αγγλία και άλλη στην Ελλάδα. Επίσης άλλο το μερίδιο της Sony και της Canon και άλλο της Nikon. Σχετικά με τους φακούς υπάρχει μείωση τιμής και στους τρεις f/1.8 35mm, 50mm, 85mm με τον 50αρη να είναι σε ανέλπιστα καλή τιμή. Μικρές μειώσεις υπάρχουν και σε άλλους σταθερούς αλλά και τον 14-30mm f/4. Τώρα αν δεν κάνει στους f/2.8 ζουμ που κάποιοι θέλουν είναι επιλογή της ναι.

Δε νομίζω πως όποιος κοιτάει φακούς σε κάποιο σύστημα πριν αποφασίσει να επενδύσει σε αυτό να λέει "ε δεν πειράζει είναι λίγο τσιμπημένοι αλλά εντάξει σίγουρα θα πέσουν στο black friday". Αν συνειδητά κάποιος επιλέγει ένα σύστημα ενώ αυτό είναι εκτός budget που επιθυμεί να διαθέσει αλλά θέλει ντε και καλά π.χ. Nikon γιατί αυτή του κάθεται καλά στο χέρι τότε υπάρχει πάντα η λύση του μεταχειρισμένου. Δεν είναι πρόβλημα της εταιρείας αυτό. 

15 λεπτά πριν, patatasc είπε

Και οι 3 (z5/z6ii/z7ii) παρωχημένη τεχνολογία είναι, δεν έχει λογική αυτό που κάνουν.

Παρωχημένη τεχνολογία ως προς τι ; Φτάσαμε σε αυτό το στάδιο όπου μηχανές ούτε καν 5ετίας να θεωρούνται παρωχημένες ;  Και όλο αυτό επειδή δεν έχουν προσφορά στα μοντέλα με τα 40mp ; 

Υ.Γ. δεν είμαι καν χρήστης Nikon ούτε και θα γίνω αλλά οι προσφορές που έχει φέτος η Nikon είναι πραγματικά σοβαρές και πιάνουν τόσο τον ερασιτέχνη όσο και τον επαγγελματία. Έχοντας πάντα κατά νου το που βρισκόμαστε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, patatasc said:

Και οι 3 (z5/z6ii/z7ii) παρωχημένη τεχνολογία είναι, δεν έχει λογική αυτό που κάνουν.

Σε σχέση με τι και από τι άποψη;

Επίσης, εάν η σειρά Ζ είναι παρωχημένη, δεν μπορώ να φανταστώ τι πιστεύεις για τις D850/780 που ακόμη προσφέρει η Νίκον καινούργιες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...