Προς το περιεχόμενο

Nikon z5 αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Ερώτηση... Crop φακοί κάνει να μπουν σε full frame αισθητήρα ή θα γίνει μπλέντερ??

Σε Ζ5 χρησιμοποιώ κανονικά crop φακό (για συγκεκριμένους λόγους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, highpriest είπε

Σε Ζ5 χρησιμοποιώ κανονικά crop φακό (για συγκεκριμένους λόγους)

Γενικά όμως δίνει αποτέλεσμα ή πρέπει σε full frame να μπαίνουν και αντίστοιχοι φακοί??

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει σαν κροπ η μηχανή μετά όχι σαν FF και χάνει και mp. Δηλαδή η Ζ5 για παράδειγμα αν μπει φακός κροπ τον δουλεύει σαν κροπ (χρησιμοποιεί μικρότερο μέρος του αισθητήρα) και πέφτει στα 10mp αντί για 24 που είναι κανονικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

το άφησα φλου το ερώτημα όντως...Ρωτάω κυρίως αν μπορώ να πάρω μελλοντικά που θέλω φακούς ef με κανονικό ανταπτορα με επαφές για rf. Πχ tamron 17-50 f2.8 που βλέπω ότι είναι crop φακός...

Δε ξερω σε κανον τι παιζει, σε νικον παντως ο dx 35ρης δουλευει σε full frame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Γενικά όμως δίνει αποτέλεσμα ή πρέπει σε full frame να μπαίνουν και αντίστοιχοι φακοί??

Δεν ξέρω τι εννοείς με το αν δίνει αποτέλεσμα.
Είναι κροπ φακός. 
Η κάμερα σου θα μπει σε λειτουργία κροπ (δεν ξέρω αν το κάνει αυτό στις Canon), αλλά θα δείχνει κανονικά. Δεν θα έχεις βινετιάρισμα, αλλά δεν θα έχεις και τα μεγαπίξελ ολόκληρου του αισθητήρα, παρά μόνο του μέρους που περνάει απο τον φακό. 

Τώρα , αν δεν έχεις αυτόματη προσαρμογή σε λειτουργία κροπ, τότε θα δεις έντονο βινιετάρισμα στις γωνίες, μιας και ο φακός είναι μικρότερης διαμέτρου απο τον αισθητήρα. Σε τέτοια περίπτωση βγάζεις τι θα βγάλεις και μετά κροπάρεις τα μαύρα άκρα

Το ίδιο πράγμα με την αυτόματη λειτουργία δηλαδή, αλλά χειροκίνητα.
 

Full+Frame+Sensor+vs.+Crop+Sensor+-+Working+With+Lenses+-+www.mommatography.jpeg

 

επίσης αυτές είναι μάλλον ερωτήσεις για κάποιο νημα σχετικά με Canon RP στο οποίο θα πάρεις πιο σαφείς απαντήσεις για το μοντέλο σου, απο κατόχους που το έχουν.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ξέρω τι εννοείς με το αν δίνει αποτέλεσμα.
Είναι κροπ φακός. 
Η κάμερα σου θα μπει σε λειτουργία κροπ (δεν ξέρω αν το κάνει αυτό στις Canon), αλλά θα δείχνει κανονικά. Δεν θα έχεις βινετιάρισμα, αλλά δεν θα έχεις και τα μεγαπίξελ ολόκληρου του αισθητήρα, παρά μόνο του μέρους που περνάει απο τον φακό. 

Τώρα , αν δεν έχεις αυτόματη προσαρμογή σε λειτουργία κροπ, τότε θα δεις έντονο βινιετάρισμα στις γωνίες, μιας και ο φακός είναι μικρότερης διαμέτρου απο τον αισθητήρα. Σε τέτοια περίπτωση βγάζεις τι θα βγάλεις και μετά κροπάρεις τα μαύρα άκρα

Το ίδιο πράγμα με την αυτόματη λειτουργία δηλαδή, αλλά χειροκίνητα.
 

Full+Frame+Sensor+vs.+Crop+Sensor+-+Working+With+Lenses+-+www.mommatography.jpeg

 

επίσης αυτές είναι μάλλον ερωτήσεις για κάποιο νημα σχετικά με Canon RP στο οποίο θα πάρεις πιο σαφείς απαντήσεις για το μοντέλο σου, απο κατόχους που το έχουν.

Κατάλαβα τι εννοείς! Οπότε για σταθερό διάφραγμα το σκατό παξιμάδι πάλι 😂. Ακριβό χόμπυ το full frame. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους. Υγεία να ζούμε και πάλι καλά να λέμε που έχουμε και παίρνουμε και καμία μηχανή και κάνουμε την κ@βλα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 29/3/2023 στις 10:44 ΠΜ, stratigos24 είπε

Ναι, είναι η entry level της εταιρείας αλλά παρόλαυτα, δεν είναι το τελείως πετσοκομμένο πράγμα που βγάζουν άλλοι στα entry τους. Πέραν του crop στο 4k x1.7, την απόδοση στο AF (που για μένα ήταν οκ και έγινε και ακόμα καλύτερο με το τελευταίο update), λίγα fps και την έλλειψη top lcd οθόνης,  παραμένει στιβαρή κατασκευή δεν την έκαναν πλαστικούρα όπως άλλοι τα entry τους, έχει σταθεροποιήση στο σώμα, έχει όλες τις ροδέλες, μεγάλο και με ευκρίνεια viewfinder, έχει focus stacking, focus peaking, κλείστρο 1/8000, καλή διάρκεια μπαταρίας, eye af, animal af κλπ..

Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις, είναι εκπληκτική μηχανή. Εγώ κάνω κυρίως cytiscape, και long exposures και εχω μεινει απιστευτα ικανοποιημενος. Μαλιστα θυμαμαι που εβλεπα ενα βιντεο στο YouTube που ειχαν τραβηξει την ιδια φωτο με ζ5 και ζ6II , και θυμαμαι ποσο καλυτερα ανταποκρινονταν η ζ5 οταν τραβουσες τα slider στο Lightroom στα raw αρχεια. Εβγαζε πολυ περισσοτερη πληροφορια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...