Προς το περιεχόμενο

Nikon z5 αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά παράγγειλα το Adapter Νikon FTZ II.
Ποιο φακό best of value  μου προτείνετε για zoom και ποιο για πορτρέτο ώστε να κοιτάξω για μτχ.
Αuto focus θέλω να έχει σίγουρα .
Image stabilisation πρέπει να έχει και ο φακός? Η γίνεται απο τη μηχανή?
πχ Tamron AF 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical [IF] Macro Lens for Nikon
Η Nikon z5 αγοράστηκε κυρίως για video και πιστεύω οτι ο κιτ φακός 24-70mm f/4 με καλύπτει.

Αν βγαίνω πολύ off topic πείτε αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα να βάλω τα ερωτήματα.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ακόμα, από 3ους κατασκευαστές (tamron sigma κλπ) δε δουλεύουν όλοι με τον ftz adapter, πρέπει να δεις ποιοι είναι συμβατοί.

    Ένα ένα μας τα λέτε ....... 🤣🤣🤣 .....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ένα ένα μας τα λέτε ....... 🤣🤣🤣 .....  

30-40 χρόνια Nikon F φακοί προς τα πίσω, και σχεδόν το 80% απο τρίτους κατασκευαστές δουλεύουν κανονικά.

Αν κάποιος που θέλει να δουλεύει αντάπτορα, δεν βρει μέσα σε αυτούς αυτό που ψάχνει, και αυτό είναι deal breaker τότε μάλλον είναι για άλλο σύστημα.

Το σκέφτηκα και εγώ για τον αντάπτορα FTZ σε αυτή την τιμή, αλλά αποφάσισα να πάω μονο για native και να χτίσω σιγά σιγά κανονικά το σύστημα.
Πόσους φακούς χρειάζεται ένας φωτογράφος ρεαλιστικά; 2 με 4 βαριά, ακόμη και για επαγγελματική χρήση. Μετά απο φωτογράφος γίνεται συλλέκτης και καταναλωτής.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

30-40 χρόνια Nikon F φακοί προς τα πίσω, και σχεδόν το 80% απο τρίτους κατασκευαστές δουλεύουν κανονικά.

Αν κάποιος που θέλει να δουλεύει αντάπτορα, δεν βρει μέσα σε αυτούς αυτό που ψάχνει, και αυτό είναι deal breaker τότε μάλλον είναι για άλλο σύστημα.

Το σκέφτηκα και εγώ για τον αντάπτορα FTZ σε αυτή την τιμή, αλλά αποφάσισα να πάω μονο για native και να χτίσω σιγά σιγά κανονικά το σύστημα.
Πόσους φακούς χρειάζεται ένας φωτογράφος ρεαλιστικά; 2 με 4 βαριά, ακόμη και για επαγγελματική χρήση. Μετά απο φωτογράφος γίνεται συλλέκτης και καταναλωτής.

 

     1) Μόνο native 

     2) Άσε βρε παιδί μου να απαντήσει ο @stratigos24

     3) Τρίτον δεν έχει ...... 🤣🤣🤣 ......

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

     1) Μόνο native 

     2) Άσε βρε παιδί μου να απαντήσει ο @stratigos24

     3) Τρίτον δεν έχει ...... 🤣🤣🤣 ......

     Τελικά ....... μάθαμε αν αξίζει η Z5 ........ η είμαστε ακόμη σε στάδιο έρευνας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

     Τελικά ....... μάθαμε αν αξίζει η Z5 ........ η είμαστε ακόμη σε στάδιο έρευνας ?

Προσωπικά και μετά απο δεκάδες δοκιμές μηχανών, θεωρώ πως (για τις δικές μου ανάγκες), αξίζει περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη στην κατηγορία τιμής της. Είναι VFM μηχανή για την ποιότητα εικόνας που βγάζει. 

Απο εκει και πέρα ο καθένας ξέρει τι ψάχνει. Πχ αν έκανα γάμους ξερω 'γω, δεν θα την πρότεινα. Το af (όχι πως είναι κακό) αλλά σε σχέση με Canon πχ ζορίζεται στα σκοτεινά χωρίς φλας. Αλλά αυτά είναι σημεία εξειδικευμένα που όποιος παίρνει φωτογραφική για συγκεκριμένη χρήση, ψάχνει αν οι δυνάμεις ή οι αδυναμίες της του κάνουν.

Σε γενικές γραμμές και για τον ερασιτέχνη φωτογράφο, νομίζω πως στην τιμή έως 1500 ευρώ με φακό, δεν έχει αντίπαλο η προσφορά της στα 1300 με τον 24-70mm f/4 αυτή τη στιγμή.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, babisskg είπε

     1) Μόνο native 

     2) Άσε βρε παιδί μου να απαντήσει ο @stratigos24

     3) Τρίτον δεν έχει ...... 🤣🤣🤣 ......

     Τελικά ....... μάθαμε αν αξίζει η Z5 ........ η είμαστε ακόμη σε στάδιο έρευνας ?

Αξίζει αξίζει !!! Υπό άλλες συνθήκες θα την τσιμπούσα και εγώ αλλά τελικά προτίμησα τον voigtlander που δοκίμασα την προηγούμενη εβδομάδα και εμφανίστηκε χθες στο mpb. 😁 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pifilos είπε

Αξίζει αξίζει !!! Υπό άλλες συνθήκες θα την τσιμπούσα και εγώ αλλά τελικά προτίμησα τον voigtlander που δοκίμασα την προηγούμενη εβδομάδα και εμφανίστηκε χθες στο mpb. 😁 

Γίνε Ζ-ακιας και εσύ ρε παιδί μου να γίνουμε πολλοί.... 🤣

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, dreaming123 said:

Τελικά παράγγειλα το Adapter Νikon FTZ II.
Ποιο φακό best of value  μου προτείνετε για zoom και ποιο για πορτρέτο ώστε να κοιτάξω για μτχ.
Αuto focus θέλω να έχει σίγουρα .
Image stabilisation πρέπει να έχει και ο φακός? Η γίνεται απο τη μηχανή?
πχ Tamron AF 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical [IF] Macro Lens for Nikon
Η Nikon z5 αγοράστηκε κυρίως για video και πιστεύω οτι ο κιτ φακός 24-70mm f/4 με καλύπτει.

Αν βγαίνω πολύ off topic πείτε αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα να βάλω τα ερωτήματα.
Ευχαριστώ.

Να σου πω την άποψη μου

νομίζω εχεις λιγο χαθει με τις πολλες επιλογές

θα σου πρότεινα να ακυρώσεις τον ανταπτορα αν γίνεται

και να μείνεις 1-2 μηνες με τον κιτ φακο ωστε να καταλάβεις τι χρειάζεσαι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alx301 Αυτό είναι το καλύτερο αλλά επειδή τα οικονομικά θα είναι στενά για να αγοράσω z φακούς παρήγγειλα το adapter και να δώσω τώρα κάποια χρήματα να πάρω ένα για zoom και αργότερα ένα για πορτρέτα και να ξεμπερδεύω με τους φακούς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dreaming123 said:

@alx301 Αυτό είναι το καλύτερο αλλά επειδή τα οικονομικά θα είναι στενά για να αγοράσω z φακούς παρήγγειλα το adapter και να δώσω τώρα κάποια χρήματα να πάρω ένα για zoom και αργότερα ένα για πορτρέτα και να ξεμπερδεύω με τους φακούς.

 

Για αυτο ακριβώς το λογο του οτι εχεις περιορισμένα χρηματα, σου προτείνω να ακυρωσεις αν γίνεται τον ανταπτορα

και να κατσεις 1 μηνα το πολυ, με τον κιτ φακο, να τα συζητάμε ταυτόχρονα εδω στο φορουμ, να δεις τι τελικα σου ταιριάζει 

 

Εχει και οικονομικές επιλογές για Ζ, αλλα προς το παρον δεν θελω να στο αναλυσω γιατι θα χαοθουμε.

Οι ζοομ φακοι που κοιτάς, εκτος του οτι αυτος που ανέφερες ηταν για aps-c, ειναι αρκετά παλαιοί με ότι αυτο συνεπάγεται για την ποιότητα.

 

  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Z5 αν ήθελα και εστιακές μεγαλύτερες από 70 με 100 , οικονομικά , θα πουλούσα και τον κιτ και θα έπαιρνα σκέτο τον 24-200 F/4-6.3 .Nikon , native z mount, full frame και σύγχρονος. 710€ από e-infinity . Για πορτραίτα, ο nikon z 85mm f/1.8 στα 620€ από e-infinity .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Για Z5 αν ήθελα και εστιακές μεγαλύτερες από 70 με 100 , οικονομικά , θα πουλούσα και τον κιτ και θα έπαιρνα σκέτο τον 24-200 F/4-6.3 .Nikon , native z mount, full frame και σύγχρονος. 710€ από e-infinity . Για πορτραίτα, ο nikon z 85mm f/1.8 στα 620€ από e-infinity .

      Λεφτά υπάρχουν ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Για Z5 αν ήθελα και εστιακές μεγαλύτερες από 70 με 100 , οικονομικά , θα πουλούσα και τον κιτ και θα έπαιρνα σκέτο τον 24-200 F/4-6.3 .Nikon , native z mount, full frame και σύγχρονος. 710€ από e-infinity . Για πορτραίτα, ο nikon z 85mm f/1.8 στα 620€ από e-infinity .

Μπορεί και να τον συμπληρώσει τον 24-70 (κρίμα να φύγει μιας και είναι δυνατός φακός) με τον σχετικά οικονομικό Tamron Z mount 70-300. Δε ξέρω πόσο έχει έξω εδώ κάνα 800αρι νομίζω.

Αλλά ναι, είναι και το οικονομικό του καθενός στη μεση.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...