Προς το περιεχόμενο

Nikon z5 αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι z5/z6ii/z7ii είναι παρωχημένες όσον αφορά την αναγνώριση αντικειμένων στην εστίαση.

Η μετάβαση στις ακάθρεπτες έχει νόημα επειδή λύνουν προβλήματα. Και η νίκον βγήκε στην αγορά μερικώς έτοιμη. Και πλέον, ακόμα και η ίδια βελτιώθηκε.

Το να βλέπω όμως σε άλλες χώρες εκπτώσεις και στα 3 μοντέλα, και στην χώρα μου εκπτώσεις μόνο στα 2, με προσβάλει σαν καταναλωτή.

8 ώρες πριν, LongTom είπε

Σε σχέση με τι και από τι άποψη;

Επίσης, εάν η σειρά Ζ είναι παρωχημένη, δεν μπορώ να φανταστώ τι πιστεύεις για τις D850/780 που ακόμη προσφέρει η Νίκον καινούργιες...

Η νίκον τις προσφέρει καινούργιες επειδή έχει απόθεμα να σπρώξει. Και θα τις πουλάει ακόμα για πολύ καιρό. Ποιος θα αγοράσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στα 1000  για την ζ5 ειναι το πιο ελκυστικο πακετο για πρωτη ff.

Σε αυτη την τιμη και ειναι και ενα ποσο που ειναι μαξιμουμ για πολλους εραστιτεχνες.

Ο ανταγωνισμος ειναι αρκετα πιο ψηλα , πχ a7iii παει 500ευρω πανω (αλλα με πιο φτηνους φακους) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά δεν άντεξα στο black friday και λύγισα, πήρα την eos rp. Ήμουν ανάμεσα και στην z5 αλλά ανέβαινε αρκετά. Όνειρο χρόνων το full frame. Ελπίζω να με καλύψει με τον κιτ φακό δεν κάνω και τρελές και βλέπουμε για φακούς στο μέλλον...οπότε είπα να μοιραστώ τη χαρά μου (μεταξύ αγνώστων γιατί οι άλλοι μας ρίχνουν κατάρες)

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Παιδιά δεν άντεξα στο black friday και λύγισα, πήρα την eos rp. Ήμουν ανάμεσα και στην z5 αλλά ανέβαινε αρκετά. Όνειρο χρόνων το full frame. Ελπίζω να με καλύψει με τον κιτ φακό δεν κάνω και τρελές και βλέπουμε για φακούς στο μέλλον...οπότε είπα να μοιραστώ τη χαρά μου (μεταξύ αγνώστων γιατί οι άλλοι μας ρίχνουν κατάρες)

Καλοδούλευτη!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Παιδιά δεν άντεξα στο black friday και λύγισα, πήρα την eos rp. Ήμουν ανάμεσα και στην z5 αλλά ανέβαινε αρκετά. Όνειρο χρόνων το full frame. Ελπίζω να με καλύψει με τον κιτ φακό δεν κάνω και τρελές και βλέπουμε για φακούς στο μέλλον...οπότε είπα να μοιραστώ τη χαρά μου (μεταξύ αγνώστων γιατί οι άλλοι μας ρίχνουν κατάρες)

   Καλορίζικη και καλές λήψεις 👍

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimis_vts είπε

Ερώτηση... Crop φακοί κάνει να μπουν σε full frame αισθητήρα ή θα γίνει μπλέντερ??

Αν είναι ίδιο mount θα κουμπώνει και θα μπαίνει σε crop mode η μηχανή αλλιώς σε πλήρες κάδρο θα σου κάνει βινιετα γύρω γύρω. Γενικά δεν ενδείκνυται εκτός αν θες να κάνεις κάτι συγκεκριμένο. 

Πχ τηλεφακός σε ένα σώμα με μεγάλη ανάλυση για να μην αγοράσεις και κάποιο crop σώμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Ερώτηση... Crop φακοί κάνει να μπουν σε full frame αισθητήρα ή θα γίνει μπλέντερ??

Ποιος φακος σε ποιο σωμα?

Υπαρχουν 2-3 φακοι crop , που δουλευουν κανονικα σε full frame σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ποιος φακος σε ποιο σωμα?

Υπαρχουν 2-3 φακοι crop , που δουλευουν κανονικα σε full frame σωμα.

το άφησα φλου το ερώτημα όντως...Ρωτάω κυρίως αν μπορώ να πάρω μελλοντικά που θέλω φακούς ef με κανονικό ανταπτορα με επαφές για rf. Πχ tamron 17-50 f2.8 που βλέπω ότι είναι crop φακός...

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...