Προς το περιεχόμενο

Nikon z5 αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Έπεσα τυχαία στην αγγελία και έχει ένα grip third party το οποίο λέει έχει shuttwr button. Patona είναι νομίζω.

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2128919-nikon-z5-full-frame-body-σε-κατάσταση-βιτρίνας-με-grip/

Ίσως το κάνει με wireless σύνδεση αφού λες δεν έχει επαφές η Ζ5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασα το εν λόγω thread και έχω μια απορία: έχω μια Sony rx100 η οποία πολύ βολική σε μέγεθος και ικανοποιημένος πλήρως. Θέλω να τραβάω βίντεο τα μικρά σε εκδηλώσεις που έχουν, κατά κύριο λόγο σε κλειστές αίθουσες αλλά τυχαίνει και σε ανοιχτούς χώρους βράδυ με φωτισμό. Η Nikon με τον φακό που έχει kit θα τραβάει ικανοποιητικά σε βίντεο (δεν με απασχολεί 4K για τώρα); Κοιτούσα και eos rp σε ff αλλά και eos m200 σε μικρότερο αισθητήρα. Ή μήπως μια βιντεοκάμερα θα κάνει καλύτερη δουλειά; Θα προτιμούσα φωτογραφική φυσικά. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 19/5/2023 στις 7:00 ΜΜ, pifilos είπε

Άμα η βάρκα γίνει Zf (αλλά όχι όπως το τούβλο η Df) πιθανόν ναι μαζί με manual φακούς. 😁

 

image.png.4f2dc437ae9ac3cc3a79239ee3bfa6da.png

 

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-zf-full-frame-mirrorless-camera-review

Δεν κόβω φλέβα αλλά είναι σε καλό δρόμο :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pifilos είπε

 

image.png.4f2dc437ae9ac3cc3a79239ee3bfa6da.png

 

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-zf-full-frame-mirrorless-camera-review

Δεν κόβω φλέβα αλλά είναι σε καλό δρόμο :P 

    Όπως πάντα , η δουλειά έχει να κάνει με τους φακούς !!! Τι φακοί υπάρχουν και πόσο κοστίζουν . Από εκεί και πέρα , ο καθένας μπορεί να συνομιλήσει ελεύθερα με τον τραπεζικό του λογαριασμό , να κάτσουν κάπου σε ένα μπαράκι να τα πιούν και να τα πούν με την ησυχία τους ........ τώρα ........ και με ποιόν άλλον τυχόν θα πρέπει να τα πούν ......... whatever 😂😂😂 ........ διότι αν το ως άνω συνολάκιον ...... ξεκινήσει με 1.5 χιλιάρικα ευρώ για το σώμα ........ συν κάνα 2 φακούς από κάνα χιλιάρικο έκαστος ........ 

   Δεν φαίνεται πάντως να στοχεύει στους επαγγελματίες χρήστες ......... αλλά στους άλλους ......... τους μόνιμους αιμοδότες ......... το άλλο σας το είπα .......... τιμή αμόλυβδης στα 1.985 ....... στα φθηνότερα ......... άντε και κάπου στα 1.875 ....... για λίγες μέρες ακόμη ....... δεν θέλω να σας το χαλάσω ........ η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι ........ 

   Από στυλάκι πάντως σκίζει το εργαλείο ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Όπως πάντα , η δουλειά έχει να κάνει με τους φακούς !!! Τι φακοί υπάρχουν και πόσο κοστίζουν . Από εκεί και πέρα , ο καθένας μπορεί να συνομιλήσει ελεύθερα με τον τραπεζικό του λογαριασμό , να κάτσουν κάπου σε ένα μπαράκι να τα πιούν και να τα πούν με την ησυχία τους ........ τώρα ........ και με ποιόν άλλον τυχόν θα πρέπει να τα πούν ......... whatever 😂😂😂 ........ διότι αν το ως άνω συνολάκιον ...... ξεκινήσει με 1.5 χιλιάρικα ευρώ για το σώμα ........ συν κάνα 2 φακούς από κάνα χιλιάρικο έκαστος ........ 

   Δεν φαίνεται πάντως να στοχεύει στους επαγγελματίες χρήστες ......... αλλά στους άλλους ......... τους μόνιμους αιμοδότες ......... το άλλο σας το είπα .......... τιμή αμόλυβδης στα 1.985 ....... στα φθηνότερα ......... άντε και κάπου στα 1.875 ....... για λίγες μέρες ακόμη ....... δεν θέλω να σας το χαλάσω ........ η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι ........ 

   Από στυλάκι πάντως σκίζει το εργαλείο ......... 

Παρά το ότι οι Ζ φακοί είναι εξαιρετικοί και τους έχω "υπερασπιστεί" ουκ ολίγες φορές σε αρκετά threads χωρίς καν να είμαι χρήστης Nikon δε θα τους επέλεγα για αυτή τη μηχανή. Η φάση εδώ θα ήταν κάτι σε Minolta Rokkor 58mm f/1.4 και τα συναφή. Εξού και το "Άμα η βάρκα γίνει Zf (αλλά όχι όπως το τούβλο η Df) πιθανόν ναι μαζί με manual φακούς." 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pifilos είπε

Παρά το ότι οι Ζ φακοί είναι εξαιρετικοί και τους έχω "υπερασπιστεί" ουκ ολίγες φορές σε αρκετά threads χωρίς καν να είμαι χρήστης Nikon δε θα τους επέλεγα για αυτή τη μηχανή. Η φάση εδώ θα ήταν κάτι σε Minolta Rokkor 58mm f/1.4 και τα συναφή. Εξού και το "Άμα η βάρκα γίνει Zf (αλλά όχι όπως το τούβλο η Df) πιθανόν ναι μαζί με manual φακούς." 

    Η συγκεκριμένη θα πάρει τα πρωτεία εμφάνισης μαζί με τον 50 f/1.8 e - series ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά η Zf, αλλά για συγκεκριμένο κοινό.
Για όσους μας ενδιαφέρουν οι άλλες μηχανές της Νικον, ενδιαφέρον έχουν τα χαρακτηριστικά που θα περάσουν αργότερα και σε άλλες μηχανές (βασικά σε Ζ6 iii και Ζ5 ii)

Βλέπω καινούριο επεξεργαστή που θα βοηθήσει ανεβάζοντας όλα τα σημεία της μηχανής σε ταχύτητα αλλά και ακρίβεια και σταδιακά θα κατρακυλήσει και προς τα κάτω σε άλλα μοντέλα (βλέπε Ζ5 ii)
Βλέπω να έχει γίνει εξαιρετική δουλειά με το af τόσο σε φώτο όσο και βίντεο, ακόμη και σε συνθήκες βαθιού σκοταδιού.
Βλέπω 8 στοπ σταθεροποίησης που μέχρι στιγμής μονο η panasonic δίνει (αν δεν κάνω λάθος). Τουλάχιστον σε μηχανές έως 2000 ευρώ
Βλέπω σταθεροποίηση όχι ως προς το κέντρο μόνο, αλλά και ως προς το σημείο focus με διαφορετικό τρόπο λειτουργίας απο το κλασικό VR.
Βλέπω touch focus απο την οθόνη (κάτι πολύ χρήσιμο που συνήθως το έχουν οι Κάνον μηχανές αλλά όχι οι Nikon)

Γενικά έχει πολλά νέα σημεία που υπερτερει απο την Ζ6 ii αυτή την στιγμή και αυτό θα δημιουργήσει ένα κενό στο lineup της εταιρίας για λίγο καιρό. Κάποιος που δεν θέλει ρετρό μηχανή ή θέλει το κλασικό mirrorless σωμα, δεν θα την σκεφτεί για αγορά. Aπο την άλλη αν ήθελε την Z6 ii πιθανόν να περιμένει την Z6 iii για να έχει όλα αυτά τα νέα features ενσωματωμένα. Ή θα περιμένει να πέσει αισθητά η τιμή στην Ζ6 ii οταν εμφανιστεί η διάδοχος

Προσωπική εκτίμηση είναι πως εγκαινιάζει μια νέα εποχή η Νικον στο line up της με την τρίτη γενιά που θα έρθει στην Z6 και Ζ7, παρόμοια με αυτή που έκανε την Sony να φύγει μπροστά όταν παρουσίασε την A7 iii και A7R iii. 
Όχι πως Z6 και Ζ7 δεν ήταν και δεν είναι καλές μηχανές. Αλλά στην τρίτη τους γενιά θα φύγουν μπροστά σαν πλέον ολοκληρωμένα υβριδικά συστηματα.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Df γιατί την αναφέρουν ; Ήταν και παραμένει μοναδική. Είχε όμως f mount.  Και έπαιρνε όποιο φακό είχε βγάλει η nikon σε f mount από  AI-s μέχρι και AI. Πάει πολύ πίσω αυτό . Επίσης είχαν αφαιρέσει το βίντεο . Ήταν φωτογραφική για φωτογραφίες. 

3 hours ago, babisskg said:

    Η συγκεκριμένη θα πάρει τα πρωτεία εμφάνισης μαζί με τον 50 f/1.8 e - series ....... 

Τον 50ρη e , μάλλον είσαι ο μοναδικός στον κόσμο που τον μνημονεύει και τον ξεχωρίζει . 

Ήταν οικονομικότερος τη δεκαετία του 70 από τους ai & ai-s. Σήμερα, ειδικά σε μηχανή που έχει af , οπότε παίρνει και af & afd, δεν ξεχωρίζει για κανέναν λόγο . Ούτε σε ρετρό εμφάνιση . 

Ο ai-s είναι πολύ καλύτερος. 

2 hours ago, GQPhDFBI said:

Έχω Fm2 προσπερνάω αργά για να μην κάψω πολύ καύσιμο...

Μας βάζεις στην πρίζα να πάρουμε FA μόνο και μόνο για να ζηλέψεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ζ5 στα 799 ευρώ!
Με τον 24-70mm f/4 στα 1199 ευρώ!
Ξεκίνησε δυνατά τον μηνα του Black Friday η Νικον! Σε τέτοια τιμή όποιος θέλει FF την παίρνει πρακτικά σε τιμή entry level crop!

Τρομερή προσφορά. Μόνο μειονέκτημα για να μην την πάρει κάποιος (και όχι μονο αυτή, γενικά τις FF) είναι το μετέπειτα κόστος των φακών σε σχέση με κροπ, αλλά σε τέτοια τιμή ξεκινάς να χτίζεις οικονομικά (πχ με τον αξιολογότατο κιτ) και προχωράς σιγά σιγά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, highpriest είπε

Ζ5 στα 799 ευρώ!
Με τον 24-70mm f/4 στα 1199 ευρώ!
Ξεκίνησε δυνατά τον μηνα του Black Friday η Νικον! Σε τέτοια τιμή όποιος θέλει FF την παίρνει πρακτικά σε τιμή entry level crop!

Τρομερή προσφορά. Μόνο μειονέκτημα για να μην την πάρει κάποιος (και όχι μονο αυτή, γενικά τις FF) είναι το μετέπειτα κόστος των φακών σε σχέση με κροπ, αλλά σε τέτοια τιμή ξεκινάς να χτίζεις οικονομικά (πχ με τον αξιολογότατο κιτ) και προχωράς σιγά σιγά.
 

   Δεν βλέπω κάποιο σοβαρό εμπόδιο , άντε 2 φακούς ακόμη εκτός του κιτ . Να πούμε χοντρικά άλλα 2 χιλιάρικα ας πούμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρτε Ζ5 αλλά σκέτο body και χωριστά τον 50mm f/1.8 που είναι επίσης σε προσφορά να βρείτε την υγειά σας. :D 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, pifilos είπε

Πάρτε Ζ5 αλλά σκέτο body και χωριστά τον 50mm f/1.8 που είναι επίσης σε προσφορά να βρείτε την υγειά σας. :D 

Μην τον σνομπάρετε τον κιτ 24-70mm. Είναι καλός φακός που απλά τον δίνουν κιτ.
Εχουν περάσει απο τα χέρια μου και άθλιοι κιτ και έχω δει τι σημαίνει σαπίλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μην τον σνομπάρετε τον κιτ 24-70mm. Είναι καλός φακός που απλά τον δίνουν κιτ.
Εχουν περάσει απο τα χέρια μου και άθλιοι κιτ και έχω δει τι σημαίνει σαπίλα!

Και γαμω είναι εκτός του ότι είναι σπαστός κάτι το οποίο θα με απέτρεπε να τον αγοράσω λόγω χειρισμού. Ωστόσο, δεν το λέω για αυτό αλλά επειδή δε μου αρέσουν οι midrange ζουμ φακοί. Εντελώς υποκειμενικό προφανώς, εννοείται πως το καλό deal είναι με τον ζουμ. 

27 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

Στα 530 που τον έχουν τώρα είναι εξαιρετικό value for money. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...