Προς το περιεχόμενο

Nikon z5 αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τέλει το ακύρωσα το ανταπτορα .

Η γνώμη σου @Dr_73 είναι σούπερ ειδικά για το 24-200 F4-6.3.

Θα κοιτάξω review ktl και μήπως μπορέσω να το δώσω του κιτ τώρα που δεν το έχω χρησιμοποιήσει και να προσθέσω χρήματα και να πάρω αυτό που πρότεινες που είναι 2 σε 1.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Λεφτά υπάρχουν ....... 

Κοίτα η Nikon z5 αξίζει 100% και αν μακροπρόθεσμα μπορείς να βγάλεις τα χρήματα που θα δαπανήσεις αξίζει 110%

Τώρα επειδή είναι ρίσκο και δεν είναι η δουλειά μου για αυτό κοιτάω με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα /ρίσκο να έχω ένα σετ μηχανή με φακό, φακούς best of value.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού έχω βγάλει που έχω βγάλει λίγο off topic έχετε να μου προτείνετε και ένα καλό μονοποδο (με βάση σταθεροποίησης) μέχρι 150€; κοιτάω σε ελληνικά site k Amazon αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Εν τέλει το ακύρωσα το ανταπτορα .

Η γνώμη σου @Dr_73 είναι σούπερ ειδικά για το 24-200 F4-6.3.

Θα κοιτάξω review ktl και μήπως μπορέσω να το δώσω του κιτ τώρα που δεν το έχω χρησιμοποιήσει και να προσθέσω χρήματα και να πάρω αυτό που πρότεινες που είναι 2 σε 1.

 

 

Μόνο Κιτ δεν είναι ο 24-70 αυτός που έχεις. Θα δώσεις καλό φακό για Κιτ 24-200 εν τέλη  με την ανταλλαγή αυτή. Φυσικά θα κερδίσεις σε εύρος ..

Να ήταν οι Κιτ όπως είναι ο 24-70Ζ f4 και θα μέναμε πάντα με τους Κιτ... 

😄

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dreaming123 είπε

Και αφού έχω βγάλει που έχω βγάλει λίγο off topic έχετε να μου προτείνετε και ένα καλό μονοποδο (με βάση σταθεροποίησης) μέχρι 150€; κοιτάω σε ελληνικά site k Amazon αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

Για φωτογραφία, θα έλεγα μην το πάρεις. Ξεκίνα να βγάζεις και βλέπεις. Μετά από αρκετά κλικ με τη μηχανή, θα έχεις πιο κατασταλαγμένη άποψη . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βίντεο το θέλω που βοηθάω έναν φίλο μου.

Επειδή έχει την ίδια και μου την έδινε πήρα τη συγκεκριμένη απλά θέλω και ένα μονοποδο όχι τρίποδο λόγω όγκου ώστε να μειώσω όσο γίνεται τα κουνήματα.

 

@stratigos24 εντάξει και μετά παραπάνω ερωτήματα  που έχω κάνει θα έχεις  καταλάβεις ότι δεν έχω ιδέα τι και πώς κτλ με mirrorless φακούς απλά επειδή μου έδινε ο φίλος μου την δικιά του για δουλειά (του) και δεν ήθελα να έχω ευθύνη μην πάθει κάτι στα χέρια μου πήρα και εγώ μια να μπω στο κλίμα σιγά σιγά πρωτίστως στο βίντεο (που θα μου τη ρυθμίσει και θα μου δώσει οδηγίες)και μετά για φωτογραφίες για προσωπική μου χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φαίνεται καλό χωρίς βέβαια να ξέρω από μονοποδα. Πάντως έχει καλές αξιολογήσεις όσο βλέπω και Ελλάδα το βρίσκεις γύρω στα 100 ευρώ.

benro a48fd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, dreaming123 said:

Κοίτα η Nikon z5 αξίζει 100% και αν μακροπρόθεσμα μπορείς να βγάλεις τα χρήματα που θα δαπανήσεις αξίζει 110%

Τώρα επειδή είναι ρίσκο και δεν είναι η δουλειά μου για αυτό κοιτάω με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα /ρίσκο να έχω ένα σετ μηχανή με φακό, φακούς best of value.

 

Ως προς τους value for money φακούς ........ λέγοντας πως δεν θα έπαιρνα έναν 24 - 200 σαν τέτοιο φακό δλδ value for money ........ θα τον έπαιρνα σαν λύση ανάγκης οικονομικής και μέχρις εκεί , ενώ σίγουρα δεν θα έδινα τον 24 - 70 για τέτοια ανταλλαγή αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τους midrange . 

   Θα θυμίσω το τρίπτυχο το οποίο κάποιος άλλος εδώ μέσα ( όχι εγώ ) έθεσε πολύ σωστά προς τιμήν του ........ πρώτα η εξέλιξη της ματιάς , δεύτερον ο φακός / φακοί ....... τελευταίο το σώμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

 

 

@stratigos24 εντάξει και μετά παραπάνω ερωτήματα  που έχω κάνει θα έχεις  καταλάβεις ότι δεν έχω ιδέα τι και πώς κτλ με mirrorless φακούς απλά επειδή μου έδινε ο φίλος μου την δικιά του για δουλειά (του) και δεν ήθελα να έχω ευθύνη μην πάθει κάτι στα χέρια μου πήρα και εγώ μια να μπω στο κλίμα σιγά σιγά πρωτίστως στο βίντεο (που θα μου τη ρυθμίσει και θα μου δώσει οδηγίες)και μετά για φωτογραφίες για προσωπική μου χρήση.

Μαζί σου. Δεν τα ξέραμε όλοι όλα εξαρχής ούτε ακόμα τα ξέρουμε. Γενικά το ψάχνουμε. Πάντως ο φακός που έχεις είναι ανώτερος από τον 24-200 αλλά με μικρότερο εύρος. Και στο βίντεο νομίζω θα βοηθήσει πιο πολύ που είναι πιο φωτεινός αυτός που εχεις.

Δοκίμασε τον πρώτα και μετά βλέπεις. 

Ο φίλος σου τι φακούς έχει ; 

7 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Αυτό φαίνεται καλό χωρίς βέβαια να ξέρω από μονοποδα. Πάντως έχει καλές αξιολογήσεις όσο βλέπω και Ελλάδα το βρίσκεις γύρω στα 100 ευρώ.

benro a48fd

Ρε συ βλέπω διαχωρισμό στο ίντερνετ για μονοποδο και μονοποδο για βίντεο. Για ψάξε το μην πάρεις αυτό που σου είπα και δεν βολεύει. Τα για βίντεο βλέπω έχουν άλλη κεφαλή για να γυρίζεις πιο εύκολα τη μηχανή κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Τον μελέτησα λίγο.

Τιμιος

Θα κρατουσα 24-70 και θα συμπλήρωνα με αυτόν αν με ενδιάφερε τέτοιο ζουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@stratigos24ο φίλος αυτο του κιτ έχει γιατί την έχει σαν δεύτερη και μου την έδινε.

Επειδή είναι επαγγελματίας φωτογράφος έχει Nikon D850 και κάτι φακούς χιλιάδων € .

Ναι αυτό με μπερδεύει αλλιώς αυτό που έγραψες είχα κυκλώσει και εγώ.

Επεξ/σία από dreaming123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Επειδή είναι επαγγελματίας φωτογράφος έχει Nikon D850 και κάτι φακούς χιλιάδων € .

Σιγά ψαρωσαμε ...🤣🤣 Πες του πού πάει χωρίς eye AF....

ΥΓ. Πλάκα κάνω φυσικά.

Ναι πρέπει να το δεις λίγο για το μονοποδο, δεν το έχω ψάξει και δε ξέρω τύπους και ποια είναι κατάλληλα για βιντεο.

50 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τον μελέτησα λίγο.

Τιμιος

Θα κρατουσα 24-70 και θα συμπλήρωνα με αυτόν αν με ενδιάφερε τέτοιο ζουμ

Δε ξερω. Ενώ την πάω την Ταμρον αυτός ο φακός καπου με χαλάει σε δείγματα που έχω δει... Θα το ψάξω ξανά περισσότερο κάποια στιγμή.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2023 στις 8:35 ΜΜ, Ntinaras είπε

Νομιζω δεν εχει επαφες καν η Ζ5 για γκριπ

αρα μαλλον θα δουλευει μονο ως μπαταρια

Έπεσα τυχαία στην αγγελία και έχει ένα grip third party το οποίο λέει έχει shuttwr button. Patona είναι νομίζω.

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2128919-nikon-z5-full-frame-body-σε-κατάσταση-βιτρίνας-με-grip/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...