Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Ισχύει ακόμη το ότι κάτω από ευρώ δεν δηλώνονται?

Ποιός το λέει αυτό?

4 ώρες πριν, chrisgav είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το αρθρο που μου εστειλες ουσιαστικα λεει οτι μπορω να κανω αναλωση κεφαλαιου απο οσο πισω θελω εφοσον προσκομιζω τα εκκαθαριστικα. Αυτο που ρωταω ειναι κατι διαφορετικο. Αυτο που ρωταω ειναι εστω οτι θελω να κανω αναλωση κεφαλαιου απο το προηγουμενο ετος. 

Αφαιρωντας ολα τα εξοδα (διαβιωσης και αυτοκινητου στην περιπτωση μου), μενει ενα ποσό, π.χ. 10.000 ευρω. Αυτο το ποσο περιλαμβανει και φορο τον οποιο ομως εχω πληρωσει ως μισθωτος. Συνεπως εγω μπορω να κανω αναλωση κεφαλαιου απο την περσυνη χρονια αυτα τα 10.000 ή τα 10.000 αφαιρωντας πρωτα τον φορο?

Τον φόρο πρέπει να τον αφαιρέσεις. Τόσο τσιμα είναι η ανάλωση κεφαλαίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ποιός το λέει αυτό?

Τον φόρο πρέπει να τον αφαιρέσεις. Τόσο τσιμα είναι η ανάλωση κεφαλαίου?

Ναι 😛 Δεν σε αμφισβητω αλλα το ξερεις εκ πειρας, εχεις ρωτησει λογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mία επιβεβαίωση:

Σε πιθανή αγορά ΙΧ με χρηματοδότηση πως δηλώνεται στο Ε1?

Εστω ότι δίνεται προκαταβολή 7k € και λαμβάνεται δάνειο 13k €. Από όσο διάβασα το συνολικό τίμημα 20k € δηλώνεται στον κωδικό 719. Το ποσό του δανείου (14k €) στο κωδικό 781 και οι 12 δόσεις κάθε έτος στο κωδικό 727. 

Εαν στο ίδιο έτος έχω πουλήσει άλλο ΙΧ τo δηλώνω στο κωδικό 781 δηλ στο παράδειγμά μας έστω 10k € + 13k € = 23k € 

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Κάποιος που έχει εθνική μπορεί να δει αν έχουν καταχωρήσει τους τόκους? Εμενα δεν τους έχει ενώ από τις υπόλοιπες τράπεζες είναι κανονικά 

Στου πατέρα μου την δήλωση που έκανα κι έχει μόνο στην Εθνική λογαριασμό, είχαν περαστεί κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Κάποιος που έχει εθνική μπορεί να δει αν έχουν καταχωρήσει τους τόκους? Εμενα δεν τους έχει ενώ από τις υπόλοιπες τράπεζες είναι κανονικά 

Μήπως είναι μηδενικοί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά μετοχών και παραγώγων (crypto) ξέρουμε σε ποιον κωδικό δηλώνονται? Σε περίπτωση ελένχου χρειαζόμαστε κάτι άλλο εκτός από την απόδειξη μεταφοράς χρημάτων προς το ανταλλακτήριο?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει.

Είμαι κάτοικος ξένης χώρας (Κύπρος) εδώ και 5 χρόνια, δεν έχω μεταφέρει ακόμη την φορολογική κατοικία μου (θα το κάνω φέτος και αναδρομικά), είμαι 28 ετών και δεν έχω κανει ποτέ φορολογικη δήλωση στην Ελλάδα. Δεν έιχα άλλωστε κανένα είσόδημα όλα αυτά τα χρόνια και νόμιζα οτι ήταν απλά προαιρετική η δήλωση όταν δεν έχεις κάτι στο όνομα σου.

Μου είπε ο λογιστής μου οτι μέχρι τα 24 θεωρούμουν προστατευόμενο μέλος. Πράγμα που σημαίνει οτι μάλλον χρωστάω 4 (μηδενικές) φορολογικές δηλώσεις.

Μπορώ να κάνω κάτι για την ερχόμενη φορολογική δήλωση και να τα βάλω αναδρομικά; Θα υπάρξει πρόστιμο; Και αν ναι για τι ποσό μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnnycer είπε

Να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει.

Είμαι κάτοικος ξένης χώρας (Κύπρος) εδώ και 5 χρόνια, δεν έχω μεταφέρει ακόμη την φορολογική κατοικία μου (θα το κάνω φέτος και αναδρομικά), είμαι 28 ετών και δεν έχω κανει ποτέ φορολογικη δήλωση στην Ελλάδα. Δεν έιχα άλλωστε κανένα είσόδημα όλα αυτά τα χρόνια και νόμιζα οτι ήταν απλά προαιρετική η δήλωση όταν δεν έχεις κάτι στο όνομα σου.

Μου είπε ο λογιστής μου οτι μέχρι τα 24 θεωρούμουν προστατευόμενο μέλος. Πράγμα που σημαίνει οτι μάλλον χρωστάω 4 (μηδενικές) φορολογικές δηλώσεις.

Μπορώ να κάνω κάτι για την ερχόμενη φορολογική δήλωση και να τα βάλω αναδρομικά; Θα υπάρξει πρόστιμο; Και αν ναι για τι ποσό μιλάμε;

 

Πάντως, το πρόστιμο είναι 100€ για κάθε εκπροθεσμη δήλωση.

ΥΓ. Αν ο καυγάς είν' για επιδόματα, δεν δίνονται με αναδρομικες δηλώσεις 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, johnnycer είπε

Να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει.

Είμαι κάτοικος ξένης χώρας (Κύπρος) εδώ και 5 χρόνια, δεν έχω μεταφέρει ακόμη την φορολογική κατοικία μου (θα το κάνω φέτος και αναδρομικά), είμαι 28 ετών και δεν έχω κανει ποτέ φορολογικη δήλωση στην Ελλάδα. Δεν έιχα άλλωστε κανένα είσόδημα όλα αυτά τα χρόνια και νόμιζα οτι ήταν απλά προαιρετική η δήλωση όταν δεν έχεις κάτι στο όνομα σου.

Μου είπε ο λογιστής μου οτι μέχρι τα 24 θεωρούμουν προστατευόμενο μέλος. Πράγμα που σημαίνει οτι μάλλον χρωστάω 4 (μηδενικές) φορολογικές δηλώσεις.

Μπορώ να κάνω κάτι για την ερχόμενη φορολογική δήλωση και να τα βάλω αναδρομικά; Θα υπάρξει πρόστιμο; Και αν ναι για τι ποσό μιλάμε;

Δε χρωστάς μηδενικές δηλώσεις γιατί δεν χρειαζόταν να κάνεις δήλωση αν δεν είχες εισόδημα, αν όμως δεν δεχτούν ότι ήσουν κάτοικος εξωτερικού αναδρομικά θα χρωστάς δηλώσεις πενταετίας με τα εισοδήματα της Κύπρου, και φόρο λογικά στο θεο. Πάρε όσο περισσότερα δικαιολογητικά μπορείς λοιπόν και άκου τον λογιστή σου (ελπίζω να μην πας να κάνεις μόνος τη διαδικασία)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Extacy156 είπε

Αγορά μετοχών και παραγώγων (crypto) ξέρουμε σε ποιον κωδικό δηλώνονται? Σε περίπτωση ελένχου χρειαζόμαστε κάτι άλλο εκτός από την απόδειξη μεταφοράς χρημάτων προς το ανταλλακτήριο?

Άκυρο το βρήκα. 

  • Το ποσό της επένδυσης πρέπει να τοποθετηθεί στον κωδικό 743 της φορολογικής δήλωσης που σχετίζεται με την απόκτηση τίτλων
  • Το συνολικό κεφάλαιο από την πώληση των κρυπτονομισμάτων θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 781
  • Τα κέρδη πρέπει να δηλωθούν στον κωδικό 865, προκειμένου να επιβληθεί ο φόρος 15%
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζετε να μην σας εμφανιζονται οι δαπάνες απο την payzy ?

18 λεπτά πριν, Extacy156 είπε

Άκυρο το βρήκα. 

  • Το ποσό της επένδυσης πρέπει να τοποθετηθεί στον κωδικό 743 της φορολογικής δήλωσης που σχετίζεται με την απόκτηση τίτλων
  • Το συνολικό κεφάλαιο από την πώληση των κρυπτονομισμάτων θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 781
  • Τα κέρδη πρέπει να δηλωθούν στον κωδικό 865, προκειμένου να επιβληθεί ο φόρος 15%

Απο ποτε φορολογουνται τα κρυπτο; Απο οσο γνωριζα δεν φορολογουνται αυτα, μονο οι μετοχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...