Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπεβαλα 3 φορολογικες  δηλωσεις και το εκκαθαριστικο που τυπωνω ειναι 4 σελιδες απο μια που ηταν παλια με πολλες λεπτομερειες 

Το εχει προσεξει αλλος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, rus είπε

ι😄

δηλαδη καποιος με μηδενικο εισοδημα δε πρεπει να κανει αγορες με καρτες διοτι θα τον πιασει τεκμηριο?

Δεν είναι θέμα τεκμήριου.

Θα κτυπησει 'καμπανάκι' που βρίσκει τα €

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Υπεβαλα 3 φορολογικες  δηλωσεις και το εκκαθαριστικο που τυπωνω ειναι 4 σελιδες απο μια που ηταν παλια με πολλες λεπτομερειες 

Το εχει προσεξει αλλος ?

Έτσι παει φέτος 

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Να κανω μια ερωτηση εδω ισως υπαρχουν και λογιστες να μου πουν

Ο σύζυγος διαθέτει εναν επαγγελματικό χωρο μαγαζί που στον χωρο αυτο δραστηριοποιείται επαγγελματικά η σύζυγος.

Πως αυτο θα δηλωθεί στην εφορία πχ παραχώρηση; υπάρχει τέτοια επιλογή για επαγγελματικούς χωρους, και τι επιλογές υπάρχουν αν οχι η παραπάνω 

Εννοείται οτι ο σύζυγος δεν εχει καμια σχέση επαγγελματικά με την σύζυγό.

Δεν έχει νόημα η παραχώρηση αφού πληρώνεις τεκμαρτό 3.5% της αντικειμενικής.

Ένα μικρό μισθώμα είναι προτιμότερο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι δεσμευμένοι (και δεν είναι δυνατή η εκτέλεση ηλεκτρονικών συναλλαγών αλλά μόνο η ανάληψη της μισθοδοσίας όλου του έτους 2022) τι προβλέπεται σχετικά με την δήλωση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Σε περίπτωση που οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι δεσμευμένοι (και δεν είναι δυνατή η εκτέλεση ηλεκτρονικών συναλλαγών αλλά μόνο η ανάληψη της μισθοδοσίας όλου του έτους 2022) τι προβλέπεται σχετικά με την δήλωση ; 

Αφου γινεται αναληψη μισθοδοσιας πως ειναι δεσμευμενοι .Αρα υπαρχει καρτα για συναλλαγες. Αν καταλαβα καλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αφου γινεται αναληψη μισθοδοσιας πως ειναι δεσμευμενοι .Αρα υπαρχει καρτα για συναλλαγες. Αν καταλαβα καλα .

Δεν το είπα σωστά , η ανάληψη γίνεται μόνο στο κατάστημα με φυσική παρουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Δεν το είπα σωστά , η ανάληψη γίνεται μόνο στο κατάστημα με φυσική παρουσία.

Στα γκισέ και όχι στο atm λόγω δέσμευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Δεν το είπα σωστά , η ανάληψη γίνεται μόνο στο κατάστημα με φυσική παρουσία.

Γιατί αυτό? Αν δεσμεύεται το ποσό από 'λάθος' και πάει και το ελεύθερωνεις, γιατί πρέπει να γίνει ανάληψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί αυτό? Αν δεσμεύεται το ποσό από 'λάθος' και πάει και το ελεύθερωνεις, γιατί πρέπει να γίνει ανάληψη?

Έγινε δέσμευση από λάθος (με δικαστική απόφαση μεγάλη ιστορία) , οι πανίβλακες από το Δεκέμβριο του 21 μου είχαν τους τραπεζικούς λογαριασμούς δεσμευμένους (όλους) , αποδεσμεύτηκαν μόλις πριν λίγες μέρες , για να παίρνω την μισθοδοσία μου έπρεπε να πάω στην τράπεζα χαρτί (βεβαίωση μισθοδοσίας) ώστε κάθε μήνα με φυσική παρουσία στο κατάστημα της τράπεζα στα γκισέ να παίρνω τον μισθό μου χωρίς να έχω την δυνατότητα να σηκώσω ότι είχα αποταμιεύσει μέχρι την στιγμή της δέσμευσης.

Για να μην τα πολυλογώ πλέον αποδεσμεύτηκαν όλα και μπορώ να κάνω κανονικά τραπεζικές συναλλαγές , όμως για το έτος 2022 δεν έχω κάνει καμία (λογικό) οπότε στην φετινή δήλωση θα φάω πρόστιμο ; extra φόρο ; έχω μαζέψει αποδείξεις γιαυτό το λόγο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τις παίρνουν πλέον και τις παίρνουν πως θα το δηλώσω ;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2023 στις 10:29 ΜΜ, EleanorRM είπε

Παιδιά, καλησπέρα. 

Έχω μια ερώτηση κάπως αφηρημένη και θεωρητική. Κάνω μια φορολογική για έναν φίλο, άγαμο, φιλοξενούμενο με 1 Ι.Χ. που αγοράστηκε 4.000 ευρώ τον Ιανουάριο του '22, δαπάνες στο 049 περί τις 6.000 ευρώ και εισόδημα περίπου 13.600. Του είπα αν θέλει να τον βοηθήσω να την κάνουμε παρέα γιατί εγώ τη δική μου την κάνω αρκετά χρόνια μόνη μου χωρίς πρόβλημα. Του βγαίνει μια χρέωση 56 ευρώ, να τον στείλω σε λογιστή μήπως τα γλυτώσει ή πάρει κάτι πίσω ή δεν υπάρχει περίπτωση και να την υποβάλλουμε; 

Ρωτάω βασικά γιατί εγω παίρνω πάντα επιστροφή και μου κάνει εντύπωση που βγαίνει να πληρώσει, δεν ξέρω όμως τα ψιλά γράμματα. 

 

Απο τη στιγμη που ειναι φιλοξενουμενος και αγαμος το μονο τεκμηριο ειναι το προσωπικο 3000€ + το αμάξι (4000€ για τεκμήριο αγοράς + τους μήνες που το ειχε για τεκμηριο συντηρησης) αλλά με τα 13600 ως εισοδημα δεν γινεται να τα ξεπερναει.


Τσεκαρε ποσο ειναι το φορολογητεο του εισοδημα και δες σε σελιδες τυπου aftertax.gr (προσεξε να το πιάσεις στο φορολογητεο εισοδημα-οχι στο μικτο) ποσο θα βγει να πληρωσει για φορο και ποσο τελικα του κράτησαν. Η εταιρεία του εκανε σωστες κρατήσεις ; Θεωρω οτι δεν θα φταίει το αμαξι για αυτα τα 56€ ωστε να χρησιμοποιησεις αναλωση κεφαλαίου.

  

Στις 18/4/2023 στις 5:48 ΜΜ, EleanorRM είπε

Για αρχή ευχαριστώ για την απάντηση. Μισθωτός, πήρε όμως 1000 ευρώ από εξωτερικό που τα βάλαμε στον κωδικό 391.

Πιθανον να ειναι αυτος ο λογος για το 56€.

Επεξ/σία από runner69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν είναι θέμα τεκμήριου.

Θα κτυπησει 'καμπανάκι' που βρίσκει τα €

Ο αλλος φιλος μιλησε για τεκμηριο(δεν παιζει κατι τετοιο).

Τι καμπανακι να χτυπησει, αυτοματο? ή μηπως θα ασχοληθει ο εφορας με τα 2 χιλιαρικα που ξοδεψες με καρτα? Δηλωσες μηδεν εισοδημα ok, αλλα περυσι-προσπερσι ή καποτε τελοσπαντων μπορει να ειχες εισοδημα 30 χιλιαρικα. Δε σημαινει πως οσα βγαζεις μια χρονια τα τρως ολα μεσα σε αυτη τη χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2023 στις 6:28 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Εξαρτάται.

Στο φόρο εισοδήματος όχι .

Στο market pass, υπήρχε ενδεχόμενο όφελος 

πχ εχω ενα ενηλικο παιδι που δουλευει αλλα επειδη εγω δεν μπορουσα να παρω το μαρκετ πας λογω τεκμηριων το εχασε και αυτο 

Οποτε λεω να μην το βαλω φιλοξενουμενο 

Αλλα στη δηλωση που θα κανει αν βαλει τοπο κατοικιας τη δικη μου διευθυνση δεν πρεπει να το βαλω φιλοξενουμενο στο πεδιο ή μπορω να το αφησω κενο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Με την αγορά μηχανής ξέρει κάποιος τι γίνεται?

Μέσα στο 22 έκανα αγορά  από κατάστημα.Το ποσό αυτό μου το εμφανίζει στις αποδείξεις στο πεδίο 2 όπου το αφαιρώ αφού τα οχήματα λέει δεν μπαίνουν εκεί.

Το πρόβλημα είναι ότι τα έξοδά μου υπερβαίνουν το εισόδημα αν συνυπολογίσουμε αυτή την αγορά.

Σε πρώτη φάση δε θέλω να μπλέξω με ανάλωση κεφαλαίου..

Κάνοντας πρόχειρη υποβολή βλέπω ότι αν δηλώσω το ποσό στο πεδίο 719 αλλάζει το τεκμαρτό εισόδημα και υπερβαίνω το εισόδημά μου κάτα 200ε με αποτέλεσμα να έχω μια διαφορά 40ε.Αν το δηλώσω 200ε κάτω είμαι στα ίδια με το εισόδημα άρα δεν έχω διαφορά στην εκκαθάριση.Ωστόσο αν συνυπολογιστούν οι αποδείξεις υπερβαίνει πολύ το εισόδημα,πράγμα που σύμφωνα με την εκκαθάριση δεν βλέπω να επηρεάζει πουθενά.

 

Ακούω διάφορα..Άλλοι μου λένε να το δηλώσω μειωμένο,άλλοι ότι δεν δηλώνουν ποτέ αγορές μηχανής και δεν ασχολείται κανένας γενικά δεν βγάζω άκρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adi32 είπε

πχ εχω ενα ενηλικο παιδι που δουλευει αλλα επειδη εγω δεν μπορουσα να παρω το μαρκετ πας λογω τεκμηριων το εχασε και αυτο 

Οποτε λεω να μην το βαλω φιλοξενουμενο 

Αλλα στη δηλωση που θα κανει αν βαλει τοπο κατοικιας τη δικη μου διευθυνση δεν πρεπει να το βαλω φιλοξενουμενο στο πεδιο ή μπορω να το αφησω κενο ? 

Που θα δηλώσει ότι μένει ?

Εργάζεται?

Γιατί το market pass έδινε 'αέρα' 5.000€ για κάθε φιλοξενούμενο.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

πχ εχω ενα ενηλικο παιδι που δουλευει αλλα επειδη εγω δεν μπορουσα να παρω το μαρκετ πας λογω τεκμηριων το εχασε και αυτο 

Οποτε λεω να μην το βαλω φιλοξενουμενο 

Αλλα στη δηλωση που θα κανει αν βαλει τοπο κατοικιας τη δικη μου διευθυνση δεν πρεπει να το βαλω φιλοξενουμενο στο πεδιο ή μπορω να το αφησω κενο ? 

Πρέπει πρωτα εσυ να το δηλώσεις ως φιλοξενούμενο και μετά το παιδι σου να αποδεχτει αυτή τη δηλωση και να δηλωσει οτι φιλοξενειται και μένει σε αυτη την κατοικια. Διαφορετικά πως μενει στην ιδια κατοικια αφου δεν του ανήκει ;

9 λεπτά πριν, ReaperX είπε

Καλησπέρα,

Με την αγορά μηχανής ξέρει κάποιος τι γίνεται?

Μέσα στο 22 έκανα αγορά  από κατάστημα.Το ποσό αυτό μου το εμφανίζει στις αποδείξεις στο πεδίο 2 όπου το αφαιρώ αφού τα οχήματα λέει δεν μπαίνουν εκεί.

Το πρόβλημα είναι ότι τα έξοδά μου υπερβαίνουν το εισόδημα αν συνυπολογίσουμε αυτή την αγορά.

Σε πρώτη φάση δε θέλω να μπλέξω με ανάλωση κεφαλαίου..

Κάνοντας πρόχειρη υποβολή βλέπω ότι αν δηλώσω το ποσό στο πεδίο 719 αλλάζει το τεκμαρτό εισόδημα και υπερβαίνω το εισόδημά μου κάτα 200ε με αποτέλεσμα να έχω μια διαφορά 40ε.Αν το δηλώσω 200ε κάτω είμαι στα ίδια με το εισόδημα άρα δεν έχω διαφορά στην εκκαθάριση.Ωστόσο αν συνυπολογιστούν οι αποδείξεις υπερβαίνει πολύ το εισόδημα,πράγμα που σύμφωνα με την εκκαθάριση δεν βλέπω να επηρεάζει πουθενά.

 

Ακούω διάφορα..Άλλοι μου λένε να το δηλώσω μειωμένο,άλλοι ότι δεν δηλώνουν ποτέ αγορές μηχανής και δεν ασχολείται κανένας γενικά δεν βγάζω άκρη..

Οι αποδειξεις δεν μετρανε στα τεκμηρια. Μονο με αναλωση κεφαλαιου μπορεις να προχωρησεις. Προσωπικα σε αντιστοιχη περιπτωση το ειχα δηλωσει στο 719 ωστε να μπορω στο μελλον οταν πωληθει να το δηλωσω αντιστοιχα και να δικαιολογησω τα χρηματα που θα εισπράξω. Εφοσον εισαι μισθωτος και δεν εχεις ξαναχρησιμοποιησει αναλωση προσφατα, δεν ειναι ζητημα για μικροποσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, runner69 είπε

Πρέπει πρωτα εσυ να το δηλώσεις ως φιλοξενούμενο και μετά το παιδι σου να αποδεχτει αυτή τη δηλωση και να δηλωσει οτι φιλοξενειται και μένει σε αυτη την κατοικια. Διαφορετικά πως μενει στην ιδια κατοικια αφου δεν του ανήκει ;

Οι αποδειξεις δεν μετρανε στα τεκμηρια. Μονο με αναλωση κεφαλαιου μπορεις να προχωρησεις. Προσωπικα σε αντιστοιχη περιπτωση το ειχα δηλωσει στο 719 ωστε να μπορω στο μελλον οταν πωληθει να το δηλωσω αντιστοιχα και να δικαιολογησω τα χρηματα που θα εισπράξω. Εφοσον εισαι μισθωτος και δεν εχεις ξαναχρησιμοποιησει αναλωση προσφατα, δεν ειναι ζητημα για μικροποσα.

Οπότε ανάλωση βάζω τη διαφορά του κανονικού εισοδήματος σε σχέση με τα τεκμήρια άσχετα από τις αποδείξεις?(γιατί με τις αποδείξεις μιλάμε για διαφορά όλου του ποσού της μηχανής ~7κ)

Ανάλωση απλά βάζεις το ποσό στο αντίστοιχο πεδίο και τέλος ή θα ζητάνε μετά διάφορα?
(προφανώς όλα είναι από εισοδήματα προηγούμενων ετών,δεν έχω κρύψει ευρώ σε καμία δήλωση)

Αν το δηλώσω χωρίς ανάλωση και έχω απλά αυτή τη μικρή επιβάρυνση (πρακτικά επιστροφή έχω και στις 2 περιπτώσεις) λες να υπάρχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...