Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ε αυτο λεω κ εγω. Απλά έλεγα αν έχεις κανείς παρόμοια εμπειρια

Σου έγραψα: παίρνεις ρίσκο αλλά δεν μπορεί να 'μετρηθεί'.

Να σου πω μια περίπτωση, μακριά από εμάς: παίρνεις κάποιος το Α21 καταχρηστικά με την λογική, που θα με βρουν. Πεθαίνει όμως και η φορολογική δήλωση γίνεται χειρόγραφα στην εφορία. Εκεί, την πινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anstragal είπε

Καλησπέρα, στις ηλεκτρονικές αγορές μπορούμε να προσθέσουμε και ποσά που ξοδεύτηκαν μέσω revolut και skrill?

Οτι εμφανιζεται στο κουτακι 049 αν πατησεις διπλα στο κενο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μπλέκουν οι κληρονόμοι.

Λίγο είναι?

Ε καλά. Σιγά τα μπλέξιμο. Διορθωτική δήλωση 100€ + επιστροφή του Α21. 

Ουσιαστικά το ρίσκο είναι τα 100€.

Από κει και πέρα χωρίς δήλωση τόκων κ μερισμάτων δεν μπορείς να δικαιολογησεις αγορές,που προέρχονται από τα κεφάλαια αυτών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απορία ρε παιδιά, αν γνωρίζει κάποιος, μπας και γλυτώσω λογιστή.

Μέχρι τον Ιούλιο του 22 είχα εισόδημα στην Ελλάδα, μετά έφυγα εξωτερικό (Ολλανδία) και είχα εισόδημα εκεί για 4 μήνες. Δεν έχω μεταφέρει ακόμα τη φορολογική μου κατοικία στην Ολλανδία γιατί δεν είχα τις απαραίτητες μέρες στο εξωτερικό.

Τώρα κάνω τη φορολογική δήλωση. Πού ακριβώς δηλώνω το εισόδημα που είχα στην Ολλάνδία;
Το εισόδημα στον κωδικό 389 "Καθαρό ποσό από μισθούς, συντάξεις κλπ αλλοδαπής προέλευσης όπου η Ελλάδα έχει δικαίωμα φορολόγησης" και τους φόρους που μου κράτησαν στον κωδικό 651 "Φόρος που καταβλήθηκε στην αλλοδαπή για το εισόδημα των περ. 14, 17,20 και 2"

Ή δηλώνω μόνο το εισόδημα στον κωδικό 391 "Καθαρό ποσό από μισθούς, συντάξεις κλπ αλλοδαπής προέλευσης όπου η Ελλάδα, βάσει ΣΑΔΦ, έχει αποκλειστικό δικαίωμα φορολόγησης"; 

Επειδή η Ολλανδία με την Ελλάδα έχουν συμφωνία αποφυγής διπλής φορολογίας βάσει ΣΑΔΦ, αυτό σημαίνει οτί απλά δηλώνω το εισόδημα στο 391 και πουθενά τον φόρο που μου κράτησαν;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Sazerac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει καποιος αν τα fuel pass, power pass (ΔΕΗ) τα δηλώνουμε στην φορολογική; Αν ναι σε ποιον κωδικο; Οχι οτι θα φορολογηθουν.

Ειχε βγει μια ειδηση οτι θα ειναι προσυμπληρωμενα αλλα δεν ειναι τελικα.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/424180/forologikes-diloseis-2023-ti-isxyei-me-ektakta-epidomata-fuel-pass-kai-power-pass

Μάλιστα, η ΑΑΔΕ, κάλεσε τα λογιστήρια των επιχειρήσεων και του Δημοσίου, να έχουν υποβάλει ηλεκτρονικά τις βεβαιώσεις αποδοχών, συντάξεων, αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα, μερισμάτων, μέχρι και τις 28 Φεβρουαρίου 2023, καθώς όλα τα έκτακτα επιδόματα που δόθηκαν λόγω ενεργειακής κρίσης και αυξήσεων των τιμών, όπως επιταγή ακρίβειας, Fuel Pass, Power Pass κ.ο.κ. θα έπρεπε να προσυμπληρωθούν και να εμφανίζονται πριν γίνει η έναρξη των υποβολων των δηλώσεων.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα την φορολογική μια βδομάδα αφότου άνοιξαν και τώρα βλέπω πως προστέθηκαν στα εισόδηματα ένα μικρό επίδομα από ΟΑΕΔ που πριν δεν είχε περαστεί.

Σε αυτή τη περίπτωση φαντάζομαι απλά περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές; Λογικά δεν έχω κάποια επιβάρυνση δεδομένου πως η παράλειψη ήταν δική τους. Άνοιξαν τις δηλώσεις χωρίς να έχουν αποσταλεί ούτε καν από δημόσιες επιχειρήσεις οικονομικά στοιχεία στην ααδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ έκανα την φορολογική μια βδομάδα αφότου άνοιξαν και τώρα βλέπω πως προστέθηκαν στα εισόδηματα ένα μικρό επίδομα από ΟΑΕΔ που πριν δεν είχε περαστεί.

Σε αυτή τη περίπτωση φαντάζομαι απλά περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές; Λογικά δεν έχω κάποια επιβάρυνση δεδομένου πως η παράλειψη ήταν δική τους. Άνοιξαν τις δηλώσεις χωρίς να έχουν αποσταλεί ούτε καν από δημόσιες επιχειρήσεις οικονομικά στοιχεία στην ααδε.

Γίνεται συχνά αυτό. Για αυτό πρέπει να περιμένεις μέχρι το τέλος της προθεσμίας για να την κάνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ έκανα την φορολογική μια βδομάδα αφότου άνοιξαν και τώρα βλέπω πως προστέθηκαν στα εισόδηματα ένα μικρό επίδομα από ΟΑΕΔ που πριν δεν είχε περαστεί.

Σε αυτή τη περίπτωση φαντάζομαι απλά περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές; Λογικά δεν έχω κάποια επιβάρυνση δεδομένου πως η παράλειψη ήταν δική τους. Άνοιξαν τις δηλώσεις χωρίς να έχουν αποσταλεί ούτε καν από δημόσιες επιχειρήσεις οικονομικά στοιχεία στην ααδε.

Ναι, περιμένεις να ανοίξουν οι τροποποιητικές... δεν υπάρχει πρόστιμο. Αλλά και πάλι μη βιαστείς, βεβαιώσου ότι έχουν μπει σωστά όλα τα έσοδα, τόκοι τραπεζών, εξοφλήσεις δανείων κλπ. Επίσης πρέπει να δούμε αν κυβέρνηση θα ενημερώσει το σύστημα για τα ποσά απ'το fuel pass, market pass κλπ... ή αν θα τα καταχωρήσουμε χειροκίνητα στο κουτί με εισοδήματα που απαλλάσονται από φόρο ή αν δε θα τα βάλουμε καθόλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ έκανα την φορολογική μια βδομάδα αφότου άνοιξαν και τώρα βλέπω πως προστέθηκαν στα εισόδηματα ένα μικρό επίδομα από ΟΑΕΔ που πριν δεν είχε περαστεί.

Σε αυτή τη περίπτωση φαντάζομαι απλά περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές; Λογικά δεν έχω κάποια επιβάρυνση δεδομένου πως η παράλειψη ήταν δική τους. Άνοιξαν τις δηλώσεις χωρίς να έχουν αποσταλεί ούτε καν από δημόσιες επιχειρήσεις οικονομικά στοιχεία στην ααδε.

Αυτο που ολοι τρέχετε δεν το καταλαβα ποτέ

Τον Αύγουστο φετος και αν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Εγώ έκανα την φορολογική μια βδομάδα αφότου άνοιξαν και τώρα βλέπω πως προστέθηκαν στα εισόδηματα ένα μικρό επίδομα από ΟΑΕΔ που πριν δεν είχε περαστεί.

Σε αυτή τη περίπτωση φαντάζομαι απλά περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές; Λογικά δεν έχω κάποια επιβάρυνση δεδομένου πως η παράλειψη ήταν δική τους. Άνοιξαν τις δηλώσεις χωρίς να έχουν αποσταλεί ούτε καν από δημόσιες επιχειρήσεις οικονομικά στοιχεία στην ααδε.

Καλό ήταν να περίμενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...