Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει τυχόν κανείς τί γίνεται με το παρακάτω θέμα;

- Πηγαίνεις παίρνεις προσφορά για ένα ηλεκτρικό.
- Κάνεις το αρχικό αίτημα στο πρόγραμμα.
- Στην πορεία και όσο περιμένεις την έγκριση ένταξης ή μετά από αυτήν, αποφασίζεις να μην προχωρήσεις στην αγορά του ηλεκτρικού αυτού, αλλά αλλάζεις άποψη και προχωράς σε άλλη προσφορά για άλλο ηλεκτρικό.

Χρειάζεται να κάνεις εκ νέου αίτημα περιμένοντας ή ισχύει το ίδιο αίτημα και για το νέο όχημα; (π.χ. αν καλύπτεται πάλι το ίδιο ποσό, 8000 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Γνωρίζει τυχόν κανείς τί γίνεται με το παρακάτω θέμα;

- Πηγαίνεις παίρνεις προσφορά για ένα ηλεκτρικό.
- Κάνεις το αρχικό αίτημα στο πρόγραμμα.
- Στην πορεία και όσο περιμένεις την έγκριση ένταξης ή μετά από αυτήν, αποφασίζεις να μην προχωρήσεις στην αγορά του ηλεκτρικού αυτού, αλλά αλλάζεις άποψη και προχωράς σε άλλη προσφορά για άλλο ηλεκτρικό.

Χρειάζεται να κάνεις εκ νέου αίτημα περιμένοντας ή ισχύει το ίδιο αίτημα και για το νέο όχημα; (π.χ. αν καλύπτεται πάλι το ίδιο ποσό, 8000 ευρώ)

Στο άρθρο που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβερνήσεως γράφει αυτά:

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 14
Διαδικασία τροποποίησης
του εγκεκριμένου φυσικού αντικειμένου

Καθ’ όλη τη διάρκεια υλοποίησης επιτρέπεται μία τροπο-
ποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου εφόσον
δεν αυξάνεται η αρχικά εγκριθείσα επιχορήγηση και εφό-
σον με την αιτούμενη διαμόρφωση ή τροποποίηση δεν
αλλοιώνονται οι προϋποθέσεις ένταξης στο Πρόγραμμα.
- Εξαιρούνται τροποποιήσεις όπως αλλαγές επωνυμίας
ή έδρας, μετοχικής σύνθεσης κ.τλ.
- Εξαιρούνται οι τροποποιήσεις που διαφοροποιούν
ουσιωδώς τα κριτήρια επιλεξιμότητας και δύνανται να
έχουν ως αποτέλεσμα τη μη επιλεξιμότητα της αίτησης.
- Η αλλαγή προμηθευτή, η οποία δεν συνοδεύεται από
οποιαδήποτε άλλη μεταβολή του εγκεκριμένου φυσικού
και οικονομικού αντικειμένου της δαπάνης δεν συνιστά
αιτία τροποποίησης, ενσωματώνεται στο αίτημα επαλή-
θευσης/πιστοποίησης και εξετάζεται απευθείας με αυτό.
- Δεν γίνεται δεκτό αίτημα τροποποίησης με το οποίο
αυξάνεται η εγκεκριμένη επιχορήγηση. Σε περίπτωση που
υποβάλλεται αίτημα τροποποίησης με το οποίο αυξάνεται
η εγκεκριμένη επιχορήγηση, αυτή θα παραμείνει ως η αρ-
χικώς εγκεκριμένη και απαγορεύεται ρητά η αύξησή της.
Πιο συγκεκριμένα ο ωφελούμενος/τελικός αποδέκτης
έχει την δυνατότητα μέσω της διαδικτυακής πύλης να
υποβάλλει αίτημα τροποποίησης που αφορά στην αλλαγή
του φυσικού αντικειμένου (ενδεικτικά μοντέλο οχήματος,
τύπο και μοντέλο σημείου επαναφόρτισης), εφόσον η επι-
λογή του σε όχημα ή/και σημείο επαναφόρτισης ανταπο-
κρίνεται στις προδιαγραφές και απαιτήσεις της παρούσας.

Δηλαδή απ'οτι καταλαβαίνω μπορείς να τροποποιήσεις την αίτηση που έχεις κάνει 1 φορά αρκεί το καινούριο αυτοκίνητο που θα διαλέξεις να δικαιούται επιδότηση και σε περίπτωση που αρχικά είχε εγκριθεί μικρότερο ποσό και τώρα βγαίνει μεγαλύτερο, αυτό δεν αλλάζει και μένεις με το αρχικό. Οπότε καλύτερα το αυτοκίνητο που θα διαλέξεις αρχικά να παίρνει την μέγιστη επιδότηση.

Εγώ ψάχνω σχετικά με την επιδότηση φορτιστή. Θέλει λέει να έχεις πάρκινγκ και να καταθέσεις στα δικαιολογήτικά το Ε9 ή το ενοικιαστήριο. Εγώ δεν έχω θέση αλλά σκοπεύω να νοικιάσω όταν πάρω το αυτοκίνητο σε κάποιους μήνες απο τώρα. Μπορώ να βάλω αρχικά π.χ. το εξοχικό και αργότερα να το αλλάξω και να βάλω την θέση πάρκινγκ που θα νοικιάζω; Τους το έστειλα ερώτημα γιατί δεν βρήκα κάτι που να με καλύπτει σε όλα αυτά που διάβαζα και στο τέλος ζαλίστηκα.

Επεξ/σία από Silverage
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου απάντησαν και για τον φορτιστή που ήθελα να δηλώσω αρχικά το εξοχικό και μετά να το αλλάξω και να βάλω τη θέση parking που θέλω να νοικιάσω.

Screenshot2023-07-11.png.88b002f9931a63fd030e387b593b51d1.png

Δεν καταλαβαίνω γιατί βάζουν αυτόν τον ηλίθιο περιορισμό, να πρέπει να δηλώσεις θέση parking εξαρχής. Αφού παίρνεις επιδότηση για ηλεκτρικό αυτοκίνητο θα έπρεπε να παίρνεις και επιδότηση για φορτιστή ανεξάρτητα απο το πού θα τον τοποθετήσεις μετά.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζουμε τυχόν πόσο είναι το τυπικό χρονικό διάστημα, από την υποβολή του αρχικού αιτήματος ένταξης στο πρόγραμμα (με την προσφορά από την αντιπροσωπεία), μέχρι την έγκριση ένταξης;

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
29 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

φοβερο προγραμμα για να παρουν οι πλουσιοι tesla. 3ο κυκλο δεν θα εχει γιατι η φοβερη οικονομια μας τελικα δεν εχει λεφτακια.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλη φαρσοκωμωδία το κινούμαι ηλεκτρικά 2.

Ξεπέρασα τους 6 μηνες αναμονης από τότε που έκανα την  αίτηση  και ακόμα περιμενω δεν έχει μπει ευρώ και ούτε ξέρω ποτε θα μπει, αν μπει τελικά. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Pwpwpw said:

Ξεπέρασα τους 6 μηνες αναμονης από τότε που έκανα την  αίτηση

Εγκριση πηρες? Αν ναι θα τα παρεις. Απλα ησουν ατυχος και επεσε η περιπτωση σου πανω στην μεταφορα της υπηρεσιας. Αν δεν εχεις παρει εγκριση τοτε ειναι απιθανο να παρεις λεφτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, gbras είπε

Εγκριση πηρες? Αν ναι θα τα παρεις. Απλα ησουν ατυχος και επεσε η περιπτωση σου πανω στην μεταφορα της υπηρεσιας. Αν δεν εχεις παρει εγκριση τοτε ειναι απιθανο να παρεις λεφτα..

Η αίτηση έχει εγκριθεί εδώ και μηνες, μπηκε  τον Ιούνιο στην φάση υποβολής τελικών δικαιολογητικών ολοκλήρωσης, που είναι η τελευταία φάση δηλαδή.Εχω ανεβάσει τα απαιτούμενα τελικα δικαιολογητικά από τον Ιουνιο, κοντεύω τους 4 μηνες δηλαδη και  δεν έχει γίνει ακομη  η αξιολόγηση των δικαιολογητικών. Σε κανένα  χρόνο μπορεί να μπουνε. Το ποδήλατο κοντεύει να παλιώσει το έχω πάνω από 6 μηνες, λεφτά ακόμη έρχονται.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Pwpwpw said:

Η αίτηση έχει εγκριθεί εδώ και μηνες, μπηκε  τον Ιούνιο στην φάση υποβολής τελικών δικαιολογητικών ολοκλήρωσης, που είναι η τελευταία φάση δηλαδή.Εχω ανεβάσει τα απαιτούμενα τελικα δικαιολογητικά από τον Ιουνιο, κοντεύω τους 4 μηνες δηλαδη και  δεν έχει γίνει ακομη  η αξιολόγηση των δικαιολογητικών. Σε κανένα  χρόνο μπορεί να μπουνε. Το ποδήλατο κοντεύει να παλιώσει το έχω πάνω από 6 μηνες, λεφτά ακόμη έρχονται.

 

 

 

 

E ειναι αυτο που σου ειχα πει πιο πανω. Ενταξει Ελληνικο κρατος τι περιμενεις. Τουλαχιστον μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα τα παρεις. Αν δεν τα εχεις αναγκη, ξεχασε το και καποια στιγμη θα τα δεις στον λογαριασμο σου. Παω στοιχημα πριν το τελος του χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gbras είπε

E ειναι αυτο που σου ειχα πει πιο πανω. Ενταξει Ελληνικο κρατος τι περιμενεις. Τουλαχιστον μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα τα παρεις. Αν δεν τα εχεις αναγκη, ξεχασε το και καποια στιγμη θα τα δεις στον λογαριασμο σου. Παω στοιχημα πριν το τελος του χρονου.

Προφανως και τα θέλω τα χρήματα και αν ήξερα ότι θα κάνουν κανένα χρόνο να μπουνε θα το σκεφτόμουν δυο και τρεις φορές αν θα έκανα την αγορά.

Παντως τον Ιουνιο είχες γράψει αυτό το οποίο όπως σου είχα ξανά γράψει και τότε ξεκάθαρα δεν ισχύει.

Στις 12/6/2023 στις 10:23 ΠΜ, gbras είπε

Πλεον μπαινουν σε 2-3 μηνες. Ολα καλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Pwpwpw said:

Προφανως και τα θέλω τα χρήματα και αν ήξερα ότι θα κάνουν κανένα χρόνο να μπουνε θα το σκεφτόμουν δυο και τρεις φορές αν θα έκανα την αγορά.

Παντως τον Ιουνιο είχες γράψει αυτό το οποίο όπως σου είχα ξανά γράψει και τότε ξεκάθαρα δεν ισχύει.

 

Ναι και ισχυε . Εχω φιλο που εκανε αγορα αυτοκινητο τον Μαρτιο και τελος Μαιου πηρε τα χρηματα Αποφασισαν μετα να μεταφερουν την υπηρεσια και σταματησαν ολα.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...