Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, gbras είπε

Ναι και ισχυε . Εχω φιλο που εκανε αγορα αυτοκινητο τον Μαρτιο και τελος Μαιου πηρε τα χρηματα Αποφασισαν μετα να μεταφερουν την υπηρεσια και σταματησαν ολα.!

Και εγώ τον  Μάρτιο έκανα  την  αγορά και αυθημερόν  την αίτηση, γιατί  δεν πληρώθηκα ακόμα αφού ίσχυε;
 
Άσε που αυτό περι δίμηνης πληρωμής  το είχες γράψει μέσα Ιουνίου…

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Pwpwpw said:

Και εγώ τον  Μάρτιο έκανα  την  αγορά  και τη ίδια ημέρα την αίτηση, γιατί  δεν πληρώθηκα ακόμα αφού ίσχυε;

 Εκανες αιτηση. Ο χρονος μετραει ομως απο την στιγμη που θα παρεις την εγκριση της επιδοτησης.

Ο φιλος ειχε παρει ηδη εγκριση, εστειλε το τελικο τιμολογιο τον Μαρτιο και τελος Μαιου πιστωθηκε το ποσο.

Προφανως δεν ειμαι υπολογος για τις διαδικασιες του υπουργειου και αν σε εξυπηρετησαν σωστα. Εγω αυτα ηξερα απο τον φιλο και αλλους αυτο εγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gbras είπε

 Εκανες αιτηση. Ο χρονος μετραει ομως απο την στιγμη που θα παρεις την εγκριση της επιδοτησης.

Ο φιλος ειχε παρει ηδη εγκριση, εστειλε το τελικο τιμολογιο τον Μαρτιο και τελος Μαιου πιστωθηκε το ποσο.

Προφανως δεν ειμαι υπολογος για τις διαδικασιες του υπουργειου και αν σε εξυπηρετησαν σωστα. Εγω αυτα ηξερα απο τον φιλο και αλλους αυτο εγραψα.

Προφανως δεν είσαι υπόλογος και ούτε ισχυρίστηκα ποτε κάτι τέτοιο, αν είναι δυνατόν. Αυτό που λεω τώρα και σου έλεγα και τότε είναι ότι είναι απίθανο να πληρωθεί κάποιος σε 2-3 μηνες από την ημερομηνία αίτησης το οποίο έγραφες μάλιστα και με σιγουριά , το ανεφερα για  να ξέρουν οι ενδιαφερόμενοι τι θα περιμένουν και να μην απογοητευτούν.

Ο χρόνος αναμονής μετράει από την ημέρα που κάνει καποιοσ την αίτηση  μέχρι την ημέρα που θα πληρωθεί,  ότι μετράει από την στιγμή της έκρισης είναι αυθαίρετο δικό σου συμπέρασμα- που και από κει να το μετρήσεις κοντεύω πλέον τους 4 μηνες αρα παλι τα περι διμήνου-τρίμηνου δεν ισχύουν.

  

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Pwpwpw said:

Ο χρόνος αναμονής μετράει από την ημέρα που κάνει καποιοσ την αίτηση  μέχρι την ημέρα που θα πληρωθεί,  ότι μετράει από την στιγμή της έκρισης είναι αυθαίρετο δικό σου συμπέρασμα

Λαθος το εγραψα τωρα! Ο χρονος μετραει απο την στιγμη που εχεις παρει εγκριση και εχεις στειλει και το τελικο τιμολογιο. Αυτο λεμε ολοι και αυτο ειναι το λογικο να μετρας. Τωρα για τα υπολοιπα που γραφεις θα σου προτεινα ξαναδιαβασεις αυτα που εγραψα περι μεταφορας υπηρεσιας και καθυστερησεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, gbras είπε

Λαθος το εγραψα τωρα! Ο χρονος μετραει απο την στιγμη που εχεις παρει εγκριση και εχεις στειλει και το τελικο τιμολογιο. Αυτο λεμε ολοι και αυτο ειναι το λογικο να μετρας. Τωρα για τα υπολοιπα που γραφεις θα σου προτεινα ξαναδιαβασεις αυτα που εγραψα περι μεταφορας υπηρεσιας και καθυστερησεων.

Έχω διαβάσει όλο το νήμα από την αρχή, ξέρω τι έγραφες και θυμάμαι τι σου απάντησα. Τα περι 2-3 μηνών πληρωμής σου έλεγα εξαρχής ότι είναι απίθανο να συμβεί και πλέον το βιώνω και εγώ στην δικιά  μου αίτηση.

Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε ότι κάνουμε λάθος, ουδείς αλάνθαστος. Απλά παραδέξου ότι τα περι 2-3 μηνών αναμονής  που έλεγες δεν ισχύουν, τα περι μεταφοράς υπηρεσίας και δεν ξέρω εγώ τι άλλο ούτε  απασχολούν ούτε ειναι πρόβλημα και δουλειά του πολίτη.
Εγώ σαν πολίτης  ξέρω ότι εκάνα αγορά ηλεκτρικού ποδηλάτου τον  Μάρτιο  και αυθημερόν την αίτηση και σήμερα πάνω από 6 μηνες μετά, δεν έχω πάρει ακόμη ευρώ

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα διαβάζω ότι λεφτά τέλος... Λεφτά δεν υπάρχουν πια για τους ενδιαφερόμενους να αγοράσουν επιδοτούμενο ηλεκτρικό  https://www.carandmotor.gr/nea/kinoymai-ilektrika-2-epidotisi-telos-ilektrika-ih δηλ με άλλα λόγια το "αξιόπιστο" κράτος μας ωθεί με χίλιους τρόπους να αγοράσουμε ηλεκτρικό και μετά λέει ότι εξαντλήθηκαν οι πόροι και μάλιστα χωρίς να είναι διαφανές στους υποψήφιους αγοραστές. Δηλ. αυτοί που ήδη έχουν αγοράσει δεν ξέρουν καν αν θα εγκριθεί η αίτηση. Θα ήταν απλό να γίνεται η αίτηση ταυτόχρονα και ίσως και πριν την αγορά (να πάρει δηλ. ο ενδιαφερόμενος προέγκριση) καινα ξέρει αν θα επιδοτηθεί η όχι γιατί τα ποσά για αρκετούς είναι αποφασιστικά για την διαμόρφωση της απόφασής τους. Τώρα αρκετοί θα κρεμαστούν... Λυπάμαι αλλά στο κράτος μπανανία που ζούμε έπρεπε να το περιμένουν....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kalmik είπε

Σήμερα διαβάζω ότι λεφτά τέλος... Λεφτά δεν υπάρχουν πια για τους ενδιαφερόμενους να αγοράσουν επιδοτούμενο ηλεκτρικό  https://www.carandmotor.gr/nea/kinoymai-ilektrika-2-epidotisi-telos-ilektrika-ih δηλ με άλλα λόγια το "αξιόπιστο" κράτος μας ωθεί με χίλιους τρόπους να αγοράσουμε ηλεκτρικό και μετά λέει ότι εξαντλήθηκαν οι πόροι και μάλιστα χωρίς να είναι διαφανές στους υποψήφιους αγοραστές. Δηλ. αυτοί που ήδη έχουν αγοράσει δεν ξέρουν καν αν θα εγκριθεί η αίτηση. Θα ήταν απλό να γίνεται η αίτηση ταυτόχρονα και ίσως και πριν την αγορά (να πάρει δηλ. ο ενδιαφερόμενος προέγκριση) καινα ξέρει αν θα επιδοτηθεί η όχι γιατί τα ποσά για αρκετούς είναι αποφασιστικά για την διαμόρφωση της απόφασής τους. Τώρα αρκετοί θα κρεμαστούν... Λυπάμαι αλλά στο κράτος μπανανία που ζούμε έπρεπε να το περιμένουν....

Αν ηξερα οτι θα ειχαν περασει πανω απο 6 μηνες απο την αγορα του ηλεκτρικου ποδηλατου και δεν θα ειχα λαβει ακομη ουτε ευρω, δεν ξερω καν αν θα το αγοραζα, αλλα και να αγοραζα  το σιγουρο ειναι οτι θα ειχα αγορασει αλλο ποδηλατο με περισσοτερο watt, δεν θα με ενοιαζε ουτε θα κοιταγα να καλυπτει τις προδιαγραφες του <<προγραμματος>> για την επιδοτηση.

Ασε που τα ποδηλατα που παιρνουν μερος στην επιδοτηση στο 90% των περιπτωσεων εχουν τσιμπημενη τιμη, γιατι ξερουν οτι ο υποψηφιος αγοραστης αυτα θα προτιμησει γιατι θα τσιμπησει το τυρακι της επιδοτησης.

Αν ομως χρωστουσαμε εμεις χρηματα στο κρατος με το που περνουσε η ημερομηνια πληρωμης εστω για  μια μερα θα τα ζητουσαν πισω τοκιζομενα. Τωρα που ειναι να παρουμε ε σιγα...δεν τρεχει και τιποτα , ας μπουνε μετα απο κανα 2 χρονια και τι εγινε..

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλως τυχαίως ξεκίνησε και η έκθεση Αυτοκίνηση και Εlectromobility https://www.4troxoi.gr/epikairotita/ellada/anoixe-tis-pyles-tis-i-ekthesi-aytokinisi-amp-electromobility-2023/. Aναρωτιέμαι τί θα λένε οι αντιπρόσωποι στους επισκέπτες εν όψει της εξάντλησης των επιδοτήσεων όταν όλοι πάνε να ζαχαρώσουν ηλεκτρικά οχήματα με το δέλεαρ της επιδότησης 8.000 ευρώ που απλά ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kalmik είπε

Όλως τυχαίως ξεκίνησε και η έκθεση Αυτοκίνηση και Εlectromobility https://www.4troxoi.gr/epikairotita/ellada/anoixe-tis-pyles-tis-i-ekthesi-aytokinisi-amp-electromobility-2023/. Aναρωτιέμαι τί θα λένε οι αντιπρόσωποι στους επισκέπτες εν όψει της εξάντλησης των επιδοτήσεων όταν όλοι πάνε να ζαχαρώσουν ηλεκτρικά οχήματα με το δέλεαρ της επιδότησης 8.000 ευρώ που απλά ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

Εγώ που είχα κάνει αίτηση αρχές Σεπτεμβρίου οι πωλητές μου έλεγαν ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μήν προχωρήσουν οι αιτήσεις και ότι θα συνεχίσει μέχρι τα τέλη του 23 , τώρα θα κάνουν τις πάπιες λογικά και δεν θα αναφέρουν τίποτα.

Με βάση την γραμματεία του προγράμματος πάντως υποτίθεται ότι οι αιτήσεις που έχουν περάσει ακόμα και στο πρώτο στάδιο έχουν δεσμεύσει εικονικά πόσο χρηματοδότησης αλλά δεν μπορούσαν να μου εγγυηθούν ότι θα προχωρήσουν σίγουρα όλες οι αιτήσεις, επίσης αν κάποιο δικαιολογητικό που έχεις ανεβάσει είναι λάθος πάπαλα η αίτηση δεν μπορείς να κάνεις διόρθωση μόνο να αλλάξεις προσφορά μπορείς αν είναι στην ίδια κατηγορία και δεν επηρεάζει το ποσό επιδότησης.

Θα μπορούσε να είναι πολύ ποιο απλή η διαδικασία αλλά σίγουρα έγινε έτσι περίπλοκη και χεράτα για να κάνουν τα μαγειρέματα τα τους σε φίλους και γνωστούς ειδικά σε επιχειρήσεις που μπορούν να πάρουν παχυλές επιδοτήσεις.

Τώρα οποίος δεν πρόλαβε περιμένει αν και πότε το Γ κύκλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά από Σεπτέμβρη αγορά και κατάθεση δικαιολογητικών, πήρα την επιδότηση τον Μάιο. Για ηλεκτρικό ποδήλατο με έπαιρνε να το ρισκάρω και να μην πάρω τελικά την επιδότηση, για οποιονδήποτε λόγο θα προέκυπτε. Για ηλεκτρικό αυτοκίνητο ούτε καν να το σκεφτώ. Αν τα χρήματα αφαιρούνταν από το συνολικό ποσό που θα πλήρωνα, θα το σκεφτόμουν σοβαρά και για ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η Volkswagen αφαιρούσε τα χρήματα από την αγορά και αναλάμβαναν αυτοί την διαδικασία αλλά προφανώς γιατί τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα τους είναι πανάκριβα για αυτό που προσφέρουν μπας και πουλήσουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apostolosapok είπε

επίσης αν κάποιο δικαιολογητικό που έχεις ανεβάσει είναι λάθος πάπαλα η αίτηση δεν μπορείς να κάνεις διόρθωση μόνο να αλλάξεις προσφορά μπορείς αν είναι στην ίδια κατηγορία και δεν επηρεάζει το ποσό επιδότησης.

 

 

Τι λέτε ρε παιδιά. Αγόρασα ποδήλατο και έκανα αίτηση πριν 6μιση μηνες και εδώ και 3μιση μηνες ειναι στο τελικό στάδιο υποβολής δικαιολογητικών , τα έχω υποβάλει και εδώ και 3μιση μηνες περιμενω  να περάσουν έλεγχο. Δηλαδή αν κάτι ανέβασα λάθος η κάτι λείπει θα μου πούνε δεν διορθώνεται συγνώμη δεν παίρνετε χρήματα; Παμε καλά;

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Τι λέτε ρε παιδιά. Αγόρασα ποδήλατο και έκανα αίτηση πριν 6μιση μηνες και εδώ και 3μιση μηνες ειναι στο τελικό στάδιο υποβολής δικαιολογητικών , τα έχω υποβάλει και εδώ και 3μιση μηνες περιμενω  να περάσουν έλεγχο. Δηλαδή αν κάτι ανέβασα λάθος η κάτι λείπει θα μου πούνε δεν διορθώνεται συγνώμη δεν παίρνετε χρήματα; Παμε καλά;

Για το αρχικό βήμα έλεγα εγώ που καθορίζει το ποσό που θα πάρεις μετά δεν θα έχεις πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, gatz1983 είπε

Έγινε αίτηση αρχές Ιουνίου του 2022 κ τα λεφτά μπήκανε Νοέμβριο του 2022.Αγορα ηλεκτρικού ποδηλάτου.

Και γρηγορα τα πηρες στο 5μηνο, τυχερος.

Αιτηση και ταυτοχρονη αγορα  ποδηλατου τον Μαρτιο, αυριο μπαινει οκτωμβριος  και ακομη τιποτα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...