Προς το περιεχόμενο

Parkside επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα καλή βδομάδα..

Έφερε το lidl το συγκεκριμένο επαναφορτιζόμενο https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-set-epanafortizomeno-drapanokatsavido-20-v-pabs-20-li-g8/p173272

Το έχει πάρει κάποιος? Για δουλείες μέσα στο σπίτι αξίζει ή να πάω σε κάτι άλλο?  Απο θέμα εγγύησης τι γίνετε?

Κοιτούσα και το total https://www.skroutz.gr/s/25227691/Total-TDLI200215-Δραπανοκατσάβιδο-Μπαταρίας-20V-2x2Ah.html

Πιο αξίζει να πάρω?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα καλή εβδομάδα το parkside το έχω πολύ καιρό και το έχω λιώσει, ρύθμιση ροπής και δεν σταματάει με τίποτα, διάρκεια μπαταρίας αρκετά μεγάλη αλλά παίζει ρόλο τι εργασίες θέλεις να κάνεις, για το σπίτι θα σου κρατήσει χρόνια, εγγύηση δύο χρόνια αν σου τύχει κάτι σου κάνουν αντικατάσταση και όχι επισκευή είναι ένα συν και αυτό

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γενική απάντηση ότι Parkside και να πάρεις, καλό ειναι. Γενικά να έχουν κατα νου όσοι ενδιαφέρονται οτι η μπαταρία μετά απο περίπου 2-3 χρόνια θέλει αντικατάσταση και ίσως νωρίτερα αν δεν το δουλευει κανείς καθημερινά. Τα εργαλεία μπαταρίας είναι για καθημερινή χρήση ουσιαστικά. Όχι για 1 φορά το 6μηνο.

Τέλος έχετε υπόψη ότι δεν ειναι SDS. Οπότε κυρίως είναι για βιδώματα και τρύπες σε τούβλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτο αδελφέ. Μόνο οι 2 μπαταρίες που έχει μαζί με τον φορτιστή και η βαλίτσα του φορτωμένη κάνουν 100€. Σαν εργαλείο δεν καταλαβαίνει τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.lidl-hellas.gr/p/idi-kipou/livarno-home-iliakos-provoleas-led/p173454

Παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτό; Γενικά υπάρχει ηλιακός προβολέας που δεν είναι απάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλημέρα καλή βδομάδα..

Έφερε το lidl το συγκεκριμένο επαναφορτιζόμενο https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-set-epanafortizomeno-drapanokatsavido-20-v-pabs-20-li-g8/p173272

Το έχει πάρει κάποιος? Για δουλείες μέσα στο σπίτι αξίζει ή να πάω σε κάτι άλλο?  Απο θέμα εγγύησης τι γίνετε?

Κοιτούσα και το total https://www.skroutz.gr/s/25227691/Total-TDLI200215-Δραπανοκατσάβιδο-Μπαταρίας-20V-2x2Ah.html

Πιο αξίζει να πάρω?

Εργαλειο! και αν παρεις και την μαυρη σειρα την brushless ακομα καλυτερα. Ολα μου τα εργαλεια σχεδον ειναι Parkside. Ενα τροχο METABO εχω με κουπονια απο το Leroy και κατι αλλα παλια. Ολα εχουν 3 χρονια ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗΣ εγγυησης. Οτι και να θελω να ψωνισω, πρωτα κοιταω parkside και μετα οτιδηποτε αλλο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά χρησιμοποιώ τα parkside επαγγελματικά, αλλά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο δεν αξίζει. Χωρίς κρούση το θεωρώ ψιλοάχρηστο.

Το ίδιο και της total. Γιατί δεν βλέπεις το bulle ή κάποιο άλλο παρόμοιο; Κατά προτίμηση σε μπαταρίες 18V και άνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το εργαλείο για τις περισσότερες χρήσης. Αν είχε κρουστικό σίγουρα θα ήταν λίγο καλύτερα για να κάνεις τρύπες μέσα στο σπίτι. Καμιά φορά φέρνει το Lidl ένα μοντέλο που έχει και κρουστικό.

Νομίζω βέβαια πως είναι υπερβολικά ακριβό διότι έχει αυτή την βαλίτσα με τα εργαλεία, αλλά έχει και 2η μπαταρία.

8 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Σαν γενική απάντηση ότι Parkside και να πάρεις, καλό ειναι. Γενικά να έχουν κατα νου όσοι ενδιαφέρονται οτι η μπαταρία μετά απο περίπου 2-3 χρόνια θέλει αντικατάσταση και ίσως νωρίτερα αν δεν το δουλευει κανείς καθημερινά

Δεν ισχύει αυτό.

Έχω δύο dewalt με μπαταρίες λιθίου εδώ και 10 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα, και ένα parkside παρόμοιο με αυτό εδώ και 4 χρόνια. Δεν έχουν κάποια εμφανή φθορά οι μπαταρίες μέχρι τώρα. Και δεν δουλεύονται πολύ συχνά. Αυτό άλλωστε είναι και το μεγάλο πλεονέκτημα των μπαταριών λιθίου, ότι είναι ετοιμοπόλεμες καθώς δεν εκφορτίζονται στο ράφι, και δεν χαλάνε και εύκολα.

Επίσης έχω και έναν τροχό parkside με μπαταρία εδώ και 5-6 χρόνια που δουλεύει καμιά ώρα κάθε 6 μήνες, και ακόμα δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Καμιά φορά φέρνει το Lidl ένα μοντέλο που έχει και κρουστικό.

Αν δεν βιάζεσαι περμένεις αυτό. Γνώμη μου βέβαια, αλλά δεν αξίζει να πάρεις τέτοιο εργαλείο χωρίς κρούση.

 

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Νομίζω βέβαια πως είναι υπερβολικά ακριβό διότι έχει αυτή την βαλίτσα με τα εργαλεία, αλλά έχει και 2η μπαταρία.

Έχω πάρει ένα 12V και έκανε 20€ χωρίς μπαταρία και χωρίς κάποια βαλίτσα όπως την παραπάνω. Στα 20V δεν θυμάμαι αν έχει με κρούση, όμως τα 12V με κρούση τα οποία δεν προτείνω θα τα προτιμούσα περισσότερο απ' ότι τα 20V χωρίς κρούση.

23 λεπτά πριν, JIMCA είπε

αν θες κατι απλο εχει και το eshop αυτο εδω. https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-mpatarias-krausmann-20v-13ah-13mm-balitsaki-exartimata-7251-p-TLS.040253 crazy sundays .

Όχι πως μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα αλλά μειώνει τις πιθανότητες να είναι βλακεία. Έχω ακριβώς το ίδιο στα 18V και το χρησιμοποιώ επαγγελματικά γύρω στα 2 χρόνια. Βέβαια δεν το χρησιμοποιώ κάθε μέρα αλλά για τρύπες σε τοίχο είναι αστέρι δεν το συζητάμε για ξύλο ή μέταλο. Σε μπετό φυσικά χρειάζεται τρυπάνι, όχι πως δεν τα καταφέρνει, αλλά είναι κουραστικό αν θες να ανοίξεις πολλές.
Πάλι την θεωρώ καλύτερη επιλογή απ' το Parkside.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Πήγα το απόγευμα να το πάρω αλλά είχε τελειώσει... από την μία καλύτερα ώστε να πάρω αυτό με την κρούση που προτείνατε και εσείς, επίσης το βαλιτσάκι είναι πολύ ογκώδες και δεν θα βολέψει.

Κοιτούσα πιο παλιά φετινά φυλλάδια του Φεβρουαρίου του λιντλ και είδα ότι το είχε στα 25 ευρώ με άλλα 25 μπαταριά και φορτιστή. 

Θα περιμένω να ξανά βγάλει το ίδιο με κρούση. Απλά να ρωτήσω κάτι άλλο, σε όλα τα φυλλάδια είδα ότι έχει την μπαταρία 2Α 20V μαζί με τον φορτιστή, σκέτη μπαταρία δεν μπορώ να αγοράσω? Αναγκαστικά θα την αγοράσω μαζί με τον φορτιστή?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές φέρνει και μπαταρία σκέτη, και φορτιστή σκέτο. Έχει όλους τους συνδυασμούς.

Άμα τα πάρεις μαζί θα βγει μάλλον λίγο πιο φθηνά βέβαια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρίες τέτοιου τύπου όταν δουλεύουν μια φορά τον μήνα πάνε χρόνια, στην μπαταρία δοκιμάζεται η αντοχή της σε καθημερινή χρήση και σε βάθος χρόνου, τώρα για επαγγελματική χρήση με κρούση μόνο ρεύμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...