Προς το περιεχόμενο

Parkside επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, εγώ σκέφτομαι να το πάρω γιατί δεν έχω καθόλου. Σε αυτή τη τιμή λέτε δεν αξίζει καθόλου;

Edit: Μιλάω για τη προσφορά του lidl στα 179.

Επεξ/σία από Lafiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Lafiel said:

Καλημέρα, εγώ σκέφτομαι να το πάρω γιατί δεν έχω καθόλου. Σε αυτή τη τιμή λέτε δεν αξίζει καθόλου;

Edit: Μιλάω για τη προσφορά του lidl στα 179.

Μαζι με ολα τα εξτρα που δινει δεν ειναι η προσφορα του αιωνα,δεν ειναι και ακριβο.Εαν δεν εχεις καθολου καλο εργαλειο ειναι συν οτι παιρνεις κ ποσα πραγματα μαζι που στανταρ θα χρειαστουν.

Και ενα ακομα συν οτι οι μπαταριες ταιριαζουν και σε αλλα εργαλεια της σειρας που τυχον μπορει να θελεις να παρεις😉

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Μαζι με ολα τα εξτρα που δινει δεν ειναι η προσφορα του αιωνα,δεν ειναι και ακριβο.Εαν δεν εχεις καθολου καλο εργαλειο ειναι συν οτι παιρνεις κ ποσα πραγματα μαζι που στανταρ θα χρειαστουν.

Και ενα ακομα συν οτι οι μπαταριες ταιριαζουν και σε αλλα εργαλεια της σειρας που τυχον μπορει να θελεις να παρεις😉

Ειδικά για αυτό θα προσυπογράψω 100%

Εχω το απλό δραπανοκατσάβιδο(όχι το brushless που έχει τώρα), και παρ΄όλο που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε πολλές εργασίες χρησιμοποιώ την μπαταρία και σε άλλα εργαλεία που έχω πάρει(κρουστικό ηλ μπουλόκλειδο, τρόμπα αέρα,  κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lafiel είπε

Καλημέρα, εγώ σκέφτομαι να το πάρω γιατί δεν έχω καθόλου. Σε αυτή τη τιμή λέτε δεν αξίζει καθόλου;

Edit: Μιλάω για τη προσφορά του lidl στα 179.

Πρώτα θα πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου αν χρειάζεσαι όντως μπαταρίας και πόσο συχνά θα το χρησιμοποιείς. Έπειτα αν όντως θες αυτό ή τρυπάνι SDS.

Αν όντως χρειαζεσαι μπαταρίας, τότε έχει ένα θετικό του ότι μπορείς να πάρεις άπειρα εργαλεία που έχει το lid; εξαιρετικά φθηνά, χωρίς μπαταρία. 

Πρώτη προτεραιότητα πάντα, πάντως, είναι να είναι ρευματος τα εργαλεία για να κρατήσουν για πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Ελπίζω να μην είμαι τελείως off topic. Ήθελα να ρωτήσω αν κάτι σαν κι αυτό
(https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-mpatarias-black-decker-10mm-18v-li-ion-2x-15ah-bcd001c2-qw-p-TLS.020794?lkws_11754=64bec871-14e0-39ac-872e-da0f2e15ded8) είναι κομπλέ για χομπίστικη χρήση και δουλειές στο σπίτι. Δεν έχω ιδέα τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει, προκειμένου να μπορεί να τρυπάει σε όσο το δυνατόν περισσότερες επιφάνειες (π.χ. να μπορεί να τρυπήσει κανά πλακάκι ή τοίχο, ξύλο, μέταλα κλπ.)
Αν έχει κανείς ιδέα please διαφωτίστε με. Ή αξίζει περισσότερο κάποιο από αυτά που ήδη αναφέρατε παραπάνω;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manitos είπε

Καλησπέρα,

Ελπίζω να μην είμαι τελείως off topic. Ήθελα να ρωτήσω αν κάτι σαν κι αυτό
(https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-mpatarias-black-decker-10mm-18v-li-ion-2x-15ah-bcd001c2-qw-p-TLS.020794?lkws_11754=64bec871-14e0-39ac-872e-da0f2e15ded8) είναι κομπλέ για χομπίστικη χρήση και δουλειές στο σπίτι. Δεν έχω ιδέα τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει, προκειμένου να μπορεί να τρυπάει σε όσο το δυνατόν περισσότερες επιφάνειες (π.χ. να μπορεί να τρυπήσει κανά πλακάκι ή τοίχο, ξύλο, μέταλα κλπ.)
Αν έχει κανείς ιδέα please διαφωτίστε με. Ή αξίζει περισσότερο κάποιο από αυτά που ήδη αναφέρατε παραπάνω;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ξύλο τρυπάει, επίσης και πλακάκι. Πίσω απ' το πλακάκι όμως αν έχει τοίχο δεν πάει. Εκεί θες κρουστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα παιδιά.

Παλιό post το γνωρίζω απλά ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για δραπανοκατσαβιδο από Lidl ή από Σκρουτζ. Χρειάζομαι ένα καθαρά για ερασιτεχνική χρήση στο σπίτι και καμία φορά θα βάζω ποτηροπρίονα διαμέτρου 22mm έως 68mm για ξύλο (όχι κάτι τρομερό σε πάχος το ξύλο, όσο ένα κλασικό τάβλι).

Χρήση δηλαδη 3-4 φορές το μήνα max οπότε δεν με πολυνοιάζει αν έχει δεύτερη μπαταρία.

Υπάρχει θεωρείτε κάτι καλύτερο/οικονομικότερο από το κλασικό του Lidl;

 

Επεξ/σία από Shin_Godji
Λάθος επισυναψη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

bump!

Παιδιά καλησπέρα από αύριο έχει.το Lidl αυτό: https://www.lidl-hellas.gr/p/parkside-epanafortizomeno-drapanokatsavido-20-v-pabs-20-li-g8/p10027540

Δεν κάνω ιδιαίτερες δουλειές στο σπίτι, τώρα υπάρχει ανάγκη να μπει ένα κουρτινόξυλο, οπότε πρέπει να τρυπησω τοίχο.. τι άποψη έχετε; θα κάνω τη δουλειά μου;; ένα ελαφρουτσικο κουρτινόξυλο δλδ 2 τρυπουλες θέλω με 2 ουπατ (λογικά 8αρια) ..

Αξίζει το 35αρι ή έχετε κάτι καλύτερο vfm να προτείνετε ίσως μια λόγω bf αυτές τις ημέρες;;

Ευχαριστώ 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο τοίχος είναι τούβλο, τότε με ένα καλό τρυπάνι δεν θα έχεις θέμα. Με το συγκεκριμένο έχω κάνει πολλές τρύπες σε τοίχο  με σοβά και τούβλο.

Αν είναι μπετό, εκεί έχεις θέμα, γιατί χρειάζεται κρουστικό που το συγκεκριμένο δεν έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kaboomzer είπε

Αν ο τοίχος είναι τούβλο, τότε με ένα καλό τρυπάνι δεν θα έχεις θέμα. Με το συγκεκριμένο έχω κάνει πολλές τρύπες σε τοίχο  με σοβά και τούβλο.

Αν είναι μπετό, εκεί έχεις θέμα, γιατί χρειάζεται κρουστικό που το συγκεκριμένο δεν έχει.

Ελα μου ντε τι είναι;;; ο άχρηστος που τοποθέτησε ερκοντισιον και μου το έβγαλε το κουρτινόξυλο τρύπησε στο ίδιο ύψος είχε τούβλα πιο ψηλά είχε μπετό γι'αυτό και δεν τρύπησε και αναγκαστηκαμε να σηκώσουμε το κουρτινόξυλο..

Σας παραθέτω φωτογραφία μήπως έχετε ρε παιδιά κάνεις άποψη..

PXL_20231120_215308077__01__01__01.jpg.deb2042e3cbce37b30f55cf84aeb1b83.jpg

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Ελα μου ντε τι είναι;;; ο άχρηστος που τοποθέτησε ερκοντισιον και μου το έβγαλε το κουρτινόξυλο τρύπησε στο ίδιο ύψος είχε τούβλα πιο ψηλά είχε μπετό γι'αυτό και δεν τρύπησε και αναγκαστηκαμε να σηκώσουμε το κουρτινόξυλο..

Σας παραθέτω φωτογραφία μήπως έχετε ρε παιδιά κάνεις άποψη..

PXL_20231120_215308077__01__01__01.jpg.deb2042e3cbce37b30f55cf84aeb1b83.jpg

Άσχετα με το τι θα τρυπήσεις, ΠΡΟΣΟΧΗ στο που. Επειδή βλέπω κάτι ηλεκτρολογικά κουτιά.

Ειδικά αν αποφασίσεις να κατέβει το κουρτινόξυλο πιο χαμηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Άσχετα με το τι θα τρυπήσεις, ΠΡΟΣΟΧΗ στο που. Επειδή βλέπω κάτι ηλεκτρολογικά κουτιά.

Ειδικά αν αποφασίσεις να κατέβει το κουρτινόξυλο πιο χαμηλά

Κατάλαβα τι εννοείς και ευχαριστώ 😏

Το ένα γατζακι του κουρτινοξυλου φαίνεται, άρα μπορείς να καταλάβεις που ήταν πριν.. Με την τοποθέτηση του ερκοντισιον μου ξηλώσει το ένα άρα αναγκαστικά θα πρέπει να πάει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πιο κάτω.. Για να μην πέσω και σε καλώδια φαντάζομαι πιο μέσα και φυσικά πιο κάτω πρέπει να βαρέσω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Για να μην πέσω και σε καλώδια φαντάζομαι πιο μέσα και φυσικά πιο κάτω πρέπει να βαρέσω σωστά;

Ναι, στην ουσια δεν πρεπει να τρυπησες σε καθετες ευθειες απο τα κουτια. Δλδ τα γατζακια θα πρεπει να πανε πιο μεσα ή εξω. Btw, δεν ξερω αν θα καταφερεις να τρυπησεις πιο κοντα στην Μπαλκονοπορτα/παραθυρο, μιας και θεωρητικα πρεπει να ειναι μπετο/σκυροδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...