Προς το περιεχόμενο

Parkside επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/5/2023 στις 10:21 ΜΜ, manolis940 είπε

Αν δεν βιάζεσαι περμένεις αυτό. Γνώμη μου βέβαια, αλλά δεν αξίζει να πάρεις τέτοιο εργαλείο χωρίς κρούση.

 

Έχω πάρει ένα 12V και έκανε 20€ χωρίς μπαταρία και χωρίς κάποια βαλίτσα όπως την παραπάνω. Στα 20V δεν θυμάμαι αν έχει με κρούση, όμως τα 12V με κρούση τα οποία δεν προτείνω θα τα προτιμούσα περισσότερο απ' ότι τα 20V χωρίς κρούση.

Όχι πως μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα αλλά μειώνει τις πιθανότητες να είναι βλακεία. Έχω ακριβώς το ίδιο στα 18V και το χρησιμοποιώ επαγγελματικά γύρω στα 2 χρόνια. Βέβαια δεν το χρησιμοποιώ κάθε μέρα αλλά για τρύπες σε τοίχο είναι αστέρι δεν το συζητάμε για ξύλο ή μέταλο. Σε μπετό φυσικά χρειάζεται τρυπάνι, όχι πως δεν τα καταφέρνει, αλλά είναι κουραστικό αν θες να ανοίξεις πολλές.
Πάλι την θεωρώ καλύτερη επιλογή απ' το Parkside.

το Krausmann απο το eshop προτεινεις αντι του parkside απο λιντλ δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, spiros696 είπε

το Krausmann απο το eshop προτεινεις αντι του parkside απο λιντλ δηλαδη;

Γενικά δεν βρίσκω λόγο να πάρεις τέτοιο εργαλείο χωρίς κρούση. Ιδανικά αν υπάρχει χρόνος προτείνω να περιμένεις να βγάλει κάποιο στα 20V το Lidl με κρούση. Ο λόγος πιο πολύ γιατί τα parkside βγάζουν αρκετά εργαλεία στα 20V με την ίδια μπαταρία. Οπότε αν θες για παράδειγμα να πάρεις χορτοκοπτικό μπαταρίας θα μπορείς με τις μπαταρίες του τρυπανιού σου να το δουλέψεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, manolis940 είπε

Γενικά δεν βρίσκω λόγο να πάρεις τέτοιο εργαλείο χωρίς κρούση. Ιδανικά αν υπάρχει χρόνος προτείνω να περιμένεις να βγάλει κάποιο στα 20V το Lidl με κρούση. Ο λόγος πιο πολύ γιατί τα parkside βγάζουν αρκετά εργαλεία στα 20V με την ίδια μπαταρία. Οπότε αν θες για παράδειγμα να πάρεις χορτοκοπτικό μπαταρίας θα μπορείς με τις μπαταρίες του τρυπανιού σου να το δουλέψεις.

Γνωρίζετε αν θα μπορόυσα να βιδώσω βίδες (σε ξύλο) με το Parkside PSBM 750 ;

Ή αυτά τα corded drills (στα ελληνικα λέγονται κρουστικα δράπανα αν δε κάνω λαθος;) ειναι μόνο για τρύπες και όχι για να βιδώνεις;

download.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spiros696 είπε

Γνωρίζετε αν θα μπορόυσα να βιδώσω βίδες (σε ξύλο) με το Parkside PSBM 750 ;

Ή αυτά τα corded drills (στα ελληνικα λέγονται κρουστικα δράπανα αν δε κάνω λαθος;) ειναι μόνο για τρύπες και όχι για να βιδώνεις;

download.jpeg

Δεν κάνουν για βίδωμα αυτά.

Έχουν πολύ χαμηλή ως ανύπαρκτη ροπή στις χαμηλές στροφές οπότε κανέναν έλεγχο στο σταμάτα ξεκίνα του βιδώματος. Για να αρχίσει να βιδώνει η βίδα θα έχεις βάλει πολλές στροφές και δεν θα σταματήσεις έγκαιρα και ή που θα βιδώσεις την βίδα πολύ πιο μέσα ή που θα πατρινάρει η κατσαβιδομύτη πάνω στο κεφάλι της βίδας και θα την χαλάσει.

Επίσης δεν έχουν το σωστό ζύγισμα για χειρισμό με το ένα χέρι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spiros696 είπε

Γνωρίζετε αν θα μπορόυσα να βιδώσω βίδες (σε ξύλο) με το Parkside PSBM 750 ;

Ή αυτά τα corded drills (στα ελληνικα λέγονται κρουστικα δράπανα αν δε κάνω λαθος;) ειναι μόνο για τρύπες και όχι για να βιδώνεις;

download.jpeg

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Το έχω καταφέρει με το συγκεκριμένο, αλλά δεν είναι και ότι πιο βολικό.

Corded Drills αναφέρονται σε δράπανα με καλώδιο ρεύματος και όχι μπαταρία. Impact Drills είναι αυτά με την κρούση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, UlveRz είπε

δεν το εχω δοκιμασει αλλα απο τα χαρακτηριστικα του και την τιμη του μια χαρα φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, georgiouu είπε

δεν το εχω δοκιμασει αλλα απο τα χαρακτηριστικα του και την τιμη του μια χαρα φαινεται

Και εμένα καλη περίπτωση μου φαίνεται για οικιακή ερασιτεχνική χρήση, κρουστικό είναι δράπανοκατσαβιδο ειναι, βέβαια με μπαταρία δεν ξέρουμε τι θα παίζει αν τα φτύσει.. Η τιμή είναι νομίζω πολύ καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε δίλημμα να την κάνω την κίνηση; διαβάζω και καλά reviews και κακα.. θα μου πεις για 40 ευρώ κάνεις έτσι; όχι μωρέ απλά αν είναι απαλευτοτατο (για οικιακή νορμάλ χρήση) να περιμένω μπας και το lidl αμολησει κάνα parkside κρουστικό σε normal τιμή.. Αυτό δεν ξέρω.. τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μη ανοιγω νεο θεμα..Θελω να χρησιμοποιησω ενα ηλεκτρικο για ευκολια να ανεβοκατεβαζω τις τεντες..Τον μαστορα που ρωτησα μου ειπε ναι αλλα σε χαμηλες στροφες και μου δωσε μια κομμενη μανιβελα ετοιμη..Αυτο που αναφερει κι ο φιλος πιο πανω κανει για τη δουλεια;  https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-mpatarias-krausmann-20v-13ah-13mm-balitsaki-exartimata-7251-p-TLS.040253  Καμια αλλη προταση; μεχρι 50-60 euro max..

Φυσικα θα το χρησιμοποιησω και σε κανα βιδωμα ή καμια μικρη τρυπα στον τοιχο..Εχω και μεγαλυτερο ρευματος

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...