Προς το περιεχόμενο

Parkside επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι, στην ουσια δεν πρεπει να τρυπησες σε καθετες ευθειες απο τα κουτια. Δλδ τα γατζακια θα πρεπει να πανε πιο μεσα ή εξω. Btw, δεν ξερω αν θα καταφερεις να τρυπησεις πιο κοντα στην Μπαλκονοπορτα/παραθυρο, μιας και θεωρητικα πρεπει να ειναι μπετο/σκυροδεμα

Αυτό είναι το θέμα ότι εγώ είμαι στόκος, και δεν ξέρω που θα μπορούσε να έχει μπετό.. το θέμα είναι ότι μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία γιατί ο εγκαταστατης του Κωτσόβολου ήταν αληταρας και μου τα έκανε μανταρα, και δεν έχω ιδέα τι να κάνω τώρα, να πάρω τρυπάνι, τι είδους τρυπανι, που να τρυπησω αν θα βρω τούβλο η μπετό κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιο ψηλά, δηλαδη κοντα στο ταβάνι ισως εχει δοκάρι που είναι μπετό. Και συνηθως αυτά ειναι ιδιαιτερα ενισχυμένα, αρα καλυτερα ξεχνα το.

Γνώμη μου να τρυπήσεις κοντα στην μπαλκονοπορτα, που θα εχει ή τούβλο ή σενάζι, δηλαδή τσιμέντο μεν, αλλά συνήθως φτιαγμένο απο τα μαστόρια με άμμο και οχι ιδιαίτερα ενισχυμενο, ουτε με πολλα σίδερα. Αυτό το τρυπάς με λιγη προσπάθεια και με το δράπανο του θεματος.

Αλλιώς δανειζεσαι απο καποιο γειτονα ενα ηλεκτρικο κρουστικό ή ακομη καλύτερα παίρνεις ενα με 25, 30 ευρώ και καλυπτεσαι απο ολες τις απόψεις.

Πριν μια βδομαδα επαιζε στο lidl αυτό στα 25

https://www.lidl-hellas.gr/p/parkside-kroystiko-drapano-psbm-750-b3/p10027281?pageId=10033289&tabCode=Current_Sales_Week

Αν εισαι τυχερός και πας αυριο πρωί πρωί τα παιρνεις και τα 2 με συνολο 60 ευρω και είσαι άρχοντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Helionar είπε

Πάντως ήδη το υφιστάμενο γαντζακι είναι σε επικίνδυνο σημείο. Σχεδόν πάνω στο κουτί.. 

Αυτό είναι βαλμένο από ηλεκτρολόγο φαντάσου😂

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, UlveRz είπε

Αυτό είναι βαλμένο από ηλεκτρολόγο φαντάσου😂

Θα ήξερε που τρύπαγε. Αν γνωρίζεις και ακριβώς που είναι οι σωλήνες μπορείς και να σκιπάρεις τον κανόνα με τις κάθετες. Κάτι που δεν αναφέρθηκε δεν κοιτάμε μόνο κουτιά αλλά και πρίζες και διακόπτες. Αν υπάρχει κάτι σε ευθεία κάτω απ' το κουτί το αποφεύγουμε επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το δραπανοκατσαβιδο parkside και έφτιαξα μια κατασκευή, πολύ καλό, δεν Είχα ποτέ δυνατό εργαλείο, είχα κάτι μικρά κατσαβίδια μόνο. Μια ερώτηση να κάνω. Έχει ένα μετρητή από το 1 έως το 25 νομίζω, μια ροδέλα που γυρνάει. Τι κάνει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DjTony είπε

Πήρα το δραπανοκατσαβιδο parkside και έφτιαξα μια κατασκευή, πολύ καλό, δεν Είχα ποτέ δυνατό εργαλείο, είχα κάτι μικρά κατσαβίδια μόνο. Μια ερώτηση να κάνω. Έχει ένα μετρητή από το 1 έως το 25 νομίζω, μια ροδέλα που γυρνάει. Τι κάνει αυτό; 

Αυτό αν δεν κάνω λάθος ονομάζεται συμπλέκτης ή έτσι έχω τουλάχιστον ακούσει να το λένε τα άλλα μαστοριά.

Πρακτικά αυτό που κάνει ο συμπλέκτης είναι από ένα επίπεδο και πάνω πίεσης-ζόρισμα που θα δεχτεί το τρυπάνι, να μην συνεχίζει να γυρίζει. Πρακτικά το επίπεδο αυτό το πόσο δηλαδή ευαίσθητο θα είναι ρυθμίζεται από αυτή την ροδέλα. Στο ένα είναι πολύ ευαίσθητο και στο 25 λιγότερο έως καθόλου.

Για να το καταλάβεις γύρνα την ροδέλα στο 1 και πιάσε το τρυπάνι μπροστά εκεί στο πλαστικό που σφίγγει. Θα δεις ότι με ευκολία θα σταματήσει να γυρίζει και θα ακούσεις μέσα κάτι σαν φαγωμένα γρανάζια. Κάνε το ίδιο και στο 25. Πιθανών να μην μπορείς να το σταματήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει το ίδιο αλλά με κρούση.. 

Το έχω ξεσκίσει ειδικά τώρα που κάναμε την μετακόμιση.. Τελικά άξιζε τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pavloa είπε

Εγώ είχα πάρει το ίδιο αλλά με κρούση.. 

Το έχω ξεσκίσει ειδικά τώρα που κάναμε την μετακόμιση.. Τελικά άξιζε τα λεφτά του.

Γενικά κάθε φορά που φωνάζω μάστορα στο σπίτι ένα τέτοιο με κρούση το έχει. Εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα γιατί έχω πάρει ένα άλλο κινέζικο από banggood στα 25€ πριν 4-5 χρόνια με 2 μπαταρίες και όσο και να το δουλεύω δεν λέει να χαλάσει.

Είχα πάρει επίσης και ένα κρουστικό ρεύματος στα 25€. Το αρνητικό του ήταν ότι δεν είχε προοδευτική σκανδάλη και είχε ένα knob το οποίο ρύθμιζε στροφές και δεν δούλευε. Επειδή είχα αρκετή δουλειά δεν το πήγα για εγγύηση μέχρι και που το έβγαλε ξανά το lidl. Πήγα και το ξαναγόρασα. Κάποια στιγμήτο νέο μου έπεσε από την σκάλα και δεν θυμάμαι τι πρόβλημα μου έβγαζε. Λέω δεν τα ανοίγω να αλλάξω το knob να το βάλω στο παλιό; Το έκανα έφαγα μισή ώρα με ξεβίδωμα και κολλητήρια και δουλεύει σχεδόν άψογα*. Με 50€ και 1 ώρα εργασίας** έχω ένα τρυπάνι πάρα πολύ βολικό και μικρό με το οποίο έχω τρυπήσει τα πάντα και δεν με έχει κουράσει πουθενά. Μόνο ένα Boss στα 220€ που είχα αγοράσει αλλά είναι πιο βαρύ μπορώ να πω ότι τα πάει καλύτερα. Κάτι Makita στα 450€+ ούτε να τα βλέπω.

Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι λίγες φορές αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά σε εργαλεία και αυτό σίγουρα δεν είναι σε δραπανοκατσάβιδα με κρούση.

* Όταν είναι στις τέρμα χαμηλές στροφές δεν γυρίζει καθόλου. Απλά το ξέρεις και ξεκινάς απ' το δεύτερο επίπεδο.
** Αν το πήγαινα για εγγύηση ούτε αυτό δεν θα είχα κάνει. Τις πρώτες μέρες θα μου το άλλαζαν χωρίς πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update 

Το πήρα και τρύπησα, παιδιά μέχρι ένα σημείο πήγε, δεν τρυπαγε παραπάνω ίσως και εγώ να μην το ξέρω πως δουλεύει.. Τούβλο πρέπει να ήταν γιατί βγάζοντας ήταν κόκκινο στις βόλτες μπροστά.. Ε τρύπησα 4 5 πόντους χοντρικά μπήκε ουπατ στήριξα το κουρτινόξυλο γερό φαίνεται αλλά θα επιστραφεί γιατί προφανώς πρέπει να πάρω κρουστικό.. Όταν ξαναβγεί θα το χτυπήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, UlveRz said:

Update 

Το πήρα και τρύπησα, παιδιά μέχρι ένα σημείο πήγε, δεν τρυπαγε παραπάνω ίσως και εγώ να μην το ξέρω πως δουλεύει.. Τούβλο πρέπει να ήταν γιατί βγάζοντας ήταν κόκκινο στις βόλτες μπροστά.. Ε τρύπησα 4 5 πόντους χοντρικά μπήκε ουπατ στήριξα το κουρτινόξυλο γερό φαίνεται αλλά θα επιστραφεί γιατί προφανώς πρέπει να πάρω κρουστικό.. Όταν ξαναβγεί θα το χτυπήσω..

Σίγουρα έκανες τρύπα 4-5 εκατοστά όπως λες; Αν ναι τότε δεν χρειαζόσουν παραπάνω, τα στάνταρ ούπατ για κουρτινόξυλα (5-6mm) έχουν μήκος κάπου 30-35mm, αν μπήκε όλο το βίσμα μέσα τότε είσαι ok.

Πάντως λογικό είναι να δυσκολεύτηκες στο τούβλο επειδή το δράπανο δεν ήταν κρουστικό. Εκτός βέβαια αν το τρυπάνι που χρησιμοποίησες ήταν εντελώς της πλάκας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2023 στις 5:42 ΜΜ, DjTony είπε

 Έχει ένα μετρητή από το 1 έως το 25 νομίζω, μια ροδέλα που γυρνάει. Τι κάνει αυτό; 

Είναι χρήσιμο στο βίδωμα - σταματάει να βιδώνει, ενώ το μοτέρ συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά... για να μη σου χαλάσει σπείρωμα με την πολύ δύναμη του εργαλείου. Για τρύπημα έχει ειδική θέση, θα δεις μια εικονα τρυπανιού, και δε σταματάει ποτέ να γυρίζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πηρα και εγω το δραπανοκατσαβιδο parkside αλλα βλεπω απο μεσα οτι βγαζει σπιθες και μυριζει, απλα πατωντας την σκανδαλη στη δευτερη ταχυτητα. Ειναι ελαττωματικο ή ετσι ειναι και σε εσας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...