Προς το περιεχόμενο

Car detailing


funkyjohny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει αυτό που λες, αλλά θεωρώ πως σε αυτό το κομμάτι τείνω να τους πιστέψω. Ειδικά γνωρίζοντας ότι κάνουν βιολογικό. Αλλά όταν ρώτησα την άποψή τους είπαν όχι. Άσχετα με τους detailers όμως, ρώτησα και δύο ταπετσέριδες που ντύνουν αυτοκίνητα και είπαν το ίδιο.

Επεξ/σία από funkyjohny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, funkyjohny said:

Στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, εγκέφαλος??? Τα πίσω καθίσματα ας πούμε που έχουν πλακέτες?

σε αρκετα μοντελα εχουν τοσο αισθητηρες για τη ζωνη οσο και για το βαρος (κατω απο καθισμα) αν ειναι κατειλημμένο το καθισμα ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε μου γιατί παρεξηγείς κάτι.

Οι αισθητηρες στο κάθισμα, είναι πιο πιθανό να χαλάσουν επειδή κάποιος θα κάτσει με το γόνατο του με δύναμη, ή θα χαλάσουν τα  βυσματα αν βγάλει ατσαλα το κάθισμα.

Άρα όπως όλα τα πράγματα θέλουν και τον κατάλληλο μάστορα. Αν πας σε αυτόν με 40€ και πολλά είναι, πολύ πιθανό να γίνει ζημιά ναι να μην την αναγνωριζει.

Αν πας σε κάποιον με 120-150€ μάλλον θα ασχοληθεί λίγο πιο προσεκτικά. Μπορείς παρόλαυτα να ζητήσεις και εγγύηση για την δουλειά.

 

Για τι αυτοκίνητο μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μουλιαζει το εσωτερικό ρε παιδιά, τι να πάθει το αφρώδες, χρόνια κ χρόνια χωρίς προβλήματα κ κάνω μια φορά το χρόνο μετά από κάθε καλοκαίρι.

Τα καθίσματα είναι σαν καινούρια.

Ασπριλα αν έχει μπει πολύ καθαριστικό κ ενεργοποιηθεί ξανά με κάποια υγρασία. Βάλε neutralizer σαν τελικό βήμα.

Ο ένας καθάρισε με ατμό ( έχω φοβερό μηχάνημα), ο ταπετσερης άστο καλυτερα βάλε καλύμματα (έχω κάτι καλά).

Δεν έχω λόγια , πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως είναι closed cell foam τα αφρώδη,, ωστε να μην περναει στο εσωτερικό η υγρασία.

Κατα τον καθαρισμό αν χρησιμοποιησεις νερο τοσο οσο, και στεγνωσεις το οχημα σε εύλογο χρόνο τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πόσο διάστημα είναι προτιμότερο να κερωνουμε το αυτοκίνητό μας,είναι καλύτερα πριν το καλοκαίρι ώστε να υπάρχει προστασία στο χρώμα λόγω καύσωνα,είναι καλύτερα τον χειμώνα για προστασία από σκόνες,λασποβροχες,ρετσίνα κλπ?

Είχα περάσει sealant για μεγαλύτερη διάρκεια,το αμάξι θα χρειαστεί γυάλισμα,επαναφορά χρώματος και μικροδιορθωσεις λόγω βαψιματος από γδαρσίματα,δυστυχώς δεν υπάρχει πυλωτη η χωρίς για πάρκινγκ,οπότε είναι εκτεθιμενο σε καθημερινή βάση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2023 στις 6:20 ΜΜ, sphinxgr είπε

Done. Φθηνό και γρήγορο. Το παρήγγειλα κ βλέπουμε. 

Υπήρχαν εναλλακτικές όπως γράφηκε στο θέμα, αλλά αυτό απαιτεί 15 λεπτά και τα υπόλοιπα απαιτούν 2 ώρες γεμάτες (κρατάνε κ περισσότερο). 

Τα 15 λεπτά τα βρίσκεις πιο εύκολα κ πιο συχνά όμως. 

 

Στις 17/6/2023 στις 6:40 ΜΜ, Αντώνης Τ. είπε

Μια χαρά, θα μείνεις ευχαριστημένος πιστεύω. 

Την πρώτη φορά , αφιέρωσε ένα μισάωρο και κάνε το σαν base layer. Και έπειτα το χρησιμοποιείς ως dry aid που λέγαμε στο χωριό.

Και ναι όντως, τέταρτακια βρίσκεις πολλά και στο λαμπικο που λέει ο λόγος κατά το στέγνωμα κάνεις παιχνίδι. Θα σου κάνει πανευκολη τη ζωή στο στέγνωμα, απλά πάρε και μια καλή μικροινα (άνω των 1000gsm) και δε θα πιστεύεις την ευκολία.

Σίγουρα σαφώς, αν έκανες και προετοιμασία χρώματος κτλ κτλ τα θα ήταν καλύτερα, αλλα αφού δε γουστάρεις με το ζόρι να σε βάλουμε δε γίνεται. Αστυνομία detailing δεν υπάρχει ακόμη :)

Εγώ μαζί σου, έχω βαρεθεί καταρχήν, με τα 20.000 προϊόντα που για να τα δοκιμάσεις και όλα πρέπει να έχεις 10 αυτοκίνητα ας πούμε.

Αφού μάζεψα κάνα 2 βαλίτσες παπαριές κατέληξα απλά.

Μια μικροδιορθωσουλα με TW one step και έπειτα με το TW flex wax ένα base layer και έπειτα στα πλυσίματα με το ίδιο ως dry aid.

Ένα all purpose cleaner, ένα iron remover για τις ζάντες (K2ROTON (δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με ακριβότερο)  και το αγαπημένο ONR που κάνει ένα σωρό δουλειές (πλαστικά αν είσαι καθαρος και θες φρεσκαρισμα, τζάμια, μέχρι και το εξωτερικό αν είσαι σε σχετικά οκ κατάσταση). Άντε και ένα σαμπουάν αν έχεις γκαράζ/παροχή νερού και μπορεί να πλύνεις μόνος.

Ρίξε και λίγο feedback όταν (αν) βρεις χρόνο.

Χωρίς να αποτελεί review, το δοκίμασα. Έχουν περάσει 3-4 μέρες. Έκανε αυτό που υπόσχεται. Σε ελάχιστο χρόνο περάστηκε κ όντως έχει αφήσει το αυτοκίνητο με γυαλιστερή υφή. Το μόνο που μένει, είναι να δούμε πόσο θα κρατήσει. 

Βέβαια δεν είμαι χαρακτηριστικό δείγμα μέσου οδηγού, μιας και το αυτοκίνητο δεν παρκάρει σχεδόν ποτέ σε ήλιο ή βροχή στη διάρκεια του έτους, αλλά τέλος πάντων, θα πω τι γίνεται μετά από καιρό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sphinxgr said:

 

Χωρίς να αποτελεί review, το δοκίμασα. Έχουν περάσει 3-4 μέρες. Έκανε αυτό που υπόσχεται. Σε ελάχιστο χρόνο περάστηκε κ όντως έχει αφήσει το αυτοκίνητο με γυαλιστερή υφή. Το μόνο που μένει, είναι να δούμε πόσο θα κρατήσει. 

Βέβαια δεν είμαι χαρακτηριστικό δείγμα μέσου οδηγού, μιας και το αυτοκίνητο δεν παρκάρει σχεδόν ποτέ σε ήλιο ή βροχή στη διάρκεια του έτους, αλλά τέλος πάντων, θα πω τι γίνεται μετά από καιρό. 

Δεν είναι η διάρκεια το πιο δυνατό του χαρακτηριστικό, βέβαια οι συνθήκες σου ακουγονται ευνοϊκότατες (και ναι, κατα βαθος ζηλεύω). Αν σε βγάλει μήνα χωρίς πλύσιμο είσαι οκ νομίζω. Αν πλύνεις και το χρησιμοποιησεις ως βοήθεια για το στέγνωμα, πρακτικά δε θα μείνεις ποτέ γυμνός από γυαλάδα και την όποια προστασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/06/2023 at 10:20, Slither said:

Κάθε πόσο διάστημα είναι προτιμότερο να κερωνουμε το αυτοκίνητό μας,είναι καλύτερα πριν το καλοκαίρι ώστε να υπάρχει προστασία στο χρώμα λόγω καύσωνα,είναι καλύτερα τον χειμώνα για προστασία από σκόνες,λασποβροχες,ρετσίνα κλπ?

Είχα περάσει sealant για μεγαλύτερη διάρκεια,το αμάξι θα χρειαστεί γυάλισμα,επαναφορά χρώματος και μικροδιορθωσεις λόγω βαψιματος από γδαρσίματα,δυστυχώς δεν υπάρχει πυλωτη η χωρίς για πάρκινγκ,οπότε είναι εκτεθιμενο σε καθημερινή βάση.

 

 

αποτι θυμαμαι απο τον mike swell ελεγε για ανοιξη και φθινοπωρο. Εγω ειχα παει π.χ Απριλη και μετα Τελη Σεπτεμβρη. Αναλογα το υλικο υπαρχουν υλικα που προστατευουν για ενα χρονο και αλλα λιγοτερο. Αν στη περιπτωση σου ειναι εκτεθημενο εξω (και ειδικα για τη χωρα μας που εχουμε απο καυσωνα μεχρι κρυο) τοτε θα πηγαινα 2 φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...