Προς το περιεχόμενο

Car detailing


funkyjohny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, sphinxgr said:

All In One άλλη καλύτερη απο την SRP που να κάνει την ίδια δουλειά, υπάρχει? Ναι μεν ειναι όντως παλιά αφου έχει βραβεία απο το 2011, έχει βγει κάτι που την υπερκαλύπτει όμως?

Την autofinesse triple την βρίσκεις Ελλάδα standard (ξέρω να σου πω κ που), λογικά κ την menzerna.

Αν διαβάζεις ότι έχουν abrasives (λειαντικά) καλό θαναι πρώτα να ασχοληθείς με decontamination σωστά.  Να χεις το νου σου για το αν περνιούνται όντως χερατα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/6/2023 στις 1:22 ΠΜ, tzotzo είπε

Ρωτησες για PPF, και για βινυλιο στο χρώμα του αυτοκινήτου, για καινουριο αμάξι.
Τι ακριβως θελεις να κανεις;
Αν θες να προστατέψεις το χρώμα απο τον ήλιο, τα ψιλοχτυπηματακια και τις κουτσουλιες, βάζεις ppf ουρανο, καπω και στους δυο προφυλακτηρες. Αν υπάρχει οικονομικη δυνατοτητα για ολο το αυτοκινητο ακομα καλυτερα.Αρκει να ειναι σοβαρος ο επαγγελματιας, να εχει plotter, ωστε να μην πετσοκοψει το αυτοκινητο.

Την UV προστασια δεν ξερω γιατι την θες, μαλλον για να μην καει/ξεθωριασει η βαφη.
Νομιζω ομως πως δεν σε σωζει σε αυτον τον τομεα ουτε το ppf ουτε η κεραμικη.

Λενε uv resistance, οχι protection λίγο που κοιταξα, και σε συνδυασμο με το γεγονος οτι ειναι διαφανα τα υλικα δεν θα τα εμπιστευομουν για UV προστασια και αν κρινω απο τα ανθρωπινα αντιηλιακα, που θελουν ανανεωση καθε δυο τρεις ωρες φανταξει αδυνατο να υπαρχει διαφανο υλικο που να προστατευει χρονια απο τον ηλιο.

Αρχικά, φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να βάλω σε όλο το αυτοκίνητο ppf με 1000€ περίπου.

Επειδή αυτό ακριβώς ήταν στη φαντασία μου το ξεχνάω γιατί στην πραγματικότητα θα πρέπει παίξω στα 3000€

Από ό,τι γράφεται εδώ με 1000€ μπορώ να κάνω μια κεραμική αλλά προς το παρόν δεν αξιολογώ μια τέτοια κίνηση ως ωφέλιμη για τα δικά μου κριτήρια και γνώσεις.

συνεχίζεται....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Αντώνης Τ. said:

Την autofinesse triple την βρίσκεις Ελλάδα standard (ξέρω να σου πω κ που), λογικά κ την menzerna.

Αν διαβάζεις ότι έχουν abrasives (λειαντικά) καλό θαναι πρώτα να ασχοληθείς με decontamination σωστά.  Να χεις το νου σου για το αν περνιούνται όντως χερατα.

 

Το προιον της Bilt hamber ειναι το Cleanser Polish, ειναι παρομοιο με την SRP, στο πιο συχρονο του. Δεν βρισκεται αυτο το προιον στο βιντεο. Θεωρητικα εχει κερδισει την SRP σε τεστ περιοδικου. Επισης στο βιντεο δεν περναει καμια απο τις αλοιφες που δοκιμαζει με το χερι ουτε με εκκεντρο αλοιφαδορο. Τις δοκιμαζει με περιστροφικο, δεν μπορω να καταλαβω γιατι.
Την μενζερνα την εχω δοκιμασει και με χερι και με εκκεντρο και με περιστροφικο. δεν σκουπιζοταν με τιποτα.
Το triple μ αρεσε χερατο, σκουπιζοταν καλα, ωραιο αποτελεσμα. Τιμιο προιον σε τιμια τιμη.

φιλικη συμβουλη, μην λαμβανεις πολυ υποψιν σου τα βιντεο των reviewer. Το βασικο προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις 100% replicate την ζημια στο χρωμα. Δηλαδη σε ενα σημειο μπορει να εχει μονο αραχνες και δεκα ποντους πιο δεξια να γινεται τις μουρλης απο βαθειες γρατζουνιες. Αρα το δευτερο προιον ειναι εξαρχης χαμενο. Το δευτερο ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις 100%  ίδια,την διαδικασια εφαρμογης καθε φορα. Ακομα και με το ιδιο προιον. Πες οτι περνας την tripple σε ενα σημειο. στο παραδιπλα σημειο δεν μπορεις να κανεις ακριβως την ιδια εφαρμογη. Και κανενας δεν ειναι αρρωστος σαν τον Project Farm, που ασχολειται ωρες ατελειωτες να τεσταρει τα προιοντα στις ιδιες συνθηκες. Ουτε τα χρηματα εχει ουτε τον εξοπλισμο.

1 hour ago, Maurikycli said:

Αρχικά, φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να βάλω σε όλο το αυτοκίνητο ppf με 1000€ περίπου.

Επειδή αυτό ακριβώς ήταν στη φαντασία μου το ξεχνάω γιατί στην πραγματικότητα θα πρέπει παίξω στα 3000€

Από ό,τι γράφεται εδώ με 1000€ μπορώ να κάνω μια κεραμική αλλά προς το παρόν δεν αξιολογώ μια τέτοια κίνηση ως ωφέλιμη για τα δικά μου κριτήρια και γνώσεις.

συνεχίζεται....

Γιατι όμως θες να περάσεις το αυτοκινητο με ppf?

Αν μου πεις γιατι ισως μπορω να σε βοηθησω να μην πεταξεις λεφτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Maurikycli said:

Αρχικά, φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να βάλω σε όλο το αυτοκίνητο ppf με 1000€ περίπου.

Επειδή αυτό ακριβώς ήταν στη φαντασία μου το ξεχνάω γιατί στην πραγματικότητα θα πρέπει παίξω στα 3000€

Από ό,τι γράφεται εδώ με 1000€ μπορώ να κάνω μια κεραμική αλλά προς το παρόν δεν αξιολογώ μια τέτοια κίνηση ως ωφέλιμη για τα δικά μου κριτήρια και γνώσεις.

συνεχίζεται....

Δεν έχω ψάξει για ppf και θα κρίνω μόνο από ότι διαβάζω.

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει ΚΑΜΙΑ προστασία την τιμή της όταν αυτή πλησιάζει την τιμή βαφής εξ ολοκλήρου και με μπόλικο βερνικακι να έχεις να κατεβάζεις και να γυαλίζεις σε σημείο να ξυρίζεσαι.

Το detailing δεν είναι εύκολο και είναι χρονοβόρο οπότε λογικό να πληρώνεται καλά. Αλλά ρε παιδιά, κάπου νισαφι με τις τιμές που δίνονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2023 στις 2:05 ΜΜ, Αντώνης Τ. είπε

Πάρε ένα P&S bead maker και ψέκαζε 1-2 φορες κάθε πάνελ κατά τη διάρκεια του στεγνώματος με μικροίνες.

Για κανα μήνα θασαι οκ και αν πλυθείς 2 φορές το μήνα άρχοντας. 

Done. Φθηνό και γρήγορο. Το παρήγγειλα κ βλέπουμε. 

Υπήρχαν εναλλακτικές όπως γράφηκε στο θέμα, αλλά αυτό απαιτεί 15 λεπτά και τα υπόλοιπα απαιτούν 2 ώρες γεμάτες (κρατάνε κ περισσότερο). 

Τα 15 λεπτά τα βρίσκεις πιο εύκολα κ πιο συχνά όμως. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, sphinxgr said:

Done. Φθηνό και γρήγορο. Το παρήγγειλα κ βλέπουμε. 

Υπήρχαν εναλλακτικές όπως γράφηκε στο θέμα, αλλά αυτό απαιτεί 15 λεπτά και τα υπόλοιπα απαιτούν 2 ώρες γεμάτες (κρατάνε κ περισσότερο). 

Τα 15 λεπτά τα βρίσκεις πιο εύκολα κ πιο συχνά όμως. 

Μια χαρά, θα μείνεις ευχαριστημένος πιστεύω. 

Την πρώτη φορά , αφιέρωσε ένα μισάωρο και κάνε το σαν base layer. Και έπειτα το χρησιμοποιείς ως dry aid που λέγαμε στο χωριό.

Και ναι όντως, τέταρτακια βρίσκεις πολλά και στο λαμπικο που λέει ο λόγος κατά το στέγνωμα κάνεις παιχνίδι. Θα σου κάνει πανευκολη τη ζωή στο στέγνωμα, απλά πάρε και μια καλή μικροινα (άνω των 1000gsm) και δε θα πιστεύεις την ευκολία.

Σίγουρα σαφώς, αν έκανες και προετοιμασία χρώματος κτλ κτλ τα θα ήταν καλύτερα, αλλα αφού δε γουστάρεις με το ζόρι να σε βάλουμε δε γίνεται. Αστυνομία detailing δεν υπάρχει ακόμη :)

Εγώ μαζί σου, έχω βαρεθεί καταρχήν, με τα 20.000 προϊόντα που για να τα δοκιμάσεις και όλα πρέπει να έχεις 10 αυτοκίνητα ας πούμε.

Αφού μάζεψα κάνα 2 βαλίτσες παπαριές κατέληξα απλά.

Μια μικροδιορθωσουλα με TW one step και έπειτα με το TW flex wax ένα base layer και έπειτα στα πλυσίματα με το ίδιο ως dry aid.

Ένα all purpose cleaner, ένα iron remover για τις ζάντες (K2ROTON (δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με ακριβότερο)  και το αγαπημένο ONR που κάνει ένα σωρό δουλειές (πλαστικά αν είσαι καθαρος και θες φρεσκαρισμα, τζάμια, μέχρι και το εξωτερικό αν είσαι σε σχετικά οκ κατάσταση). Άντε και ένα σαμπουάν αν έχεις γκαράζ/παροχή νερού και μπορεί να πλύνεις μόνος.

Ρίξε και λίγο feedback όταν (αν) βρεις χρόνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαίτηση μου ήταν βιολογικός αλλά με συμβούλεψαν να μη το κάνω, καθώς το υγρό μπορεί να φτάσει μέχρι το αφρώδες και εν καιρώ να πετάξει ασπρίλα στο ύφασμα. Αντίθετα μου πρότειναν απολύμανση καμπίνας με ατμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, funkyjohny είπε

Η απαίτηση μου ήταν βιολογικός αλλά με συμβούλεψαν να μη το κάνω, καθώς το υγρό μπορεί να φτάσει μέχρι το αφρώδες και εν καιρώ να πετάξει ασπρίλα στο ύφασμα. Αντίθετα μου πρότειναν απολύμανση καμπίνας με ατμό. 

ναι βαλε ατμο. Να παει παντου. Ειδικα στα σημερινα αυτοκινητα που ειναι γεματα εγκεφαλος και πλακετες, οτι πρεπει ειναι ο ατμος. Σε 6 μηνες θα αρχισουν να αναβουν πολλα λαμπάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, εγκέφαλος??? Τα πίσω καθίσματα ας πούμε που έχουν πλακέτες?

Επεξ/σία από funkyjohny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Η απαίτηση μου ήταν βιολογικός αλλά με συμβούλεψαν να μη το κάνω, καθώς το υγρό μπορεί να φτάσει μέχρι το αφρώδες και εν καιρώ να πετάξει ασπρίλα στο ύφασμα. Αντίθετα μου πρότειναν απολύμανση καμπίνας με ατμό. 

ναι βαλε ατμο. Να παει παντου. Ειδικα στα σημερινα αυτοκινητα που ειναι γεματα εγκεφαλος και πλακετες, οτι πρεπει ειναι ο ατμος. Σε 6 μηνες θα αρχισουν να αναβουν πολλα λαμπάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, funkyjohny said:

Η απαίτηση μου ήταν βιολογικός αλλά με συμβούλεψαν να μη το κάνω, καθώς το υγρό μπορεί να φτάσει μέχρι το αφρώδες και εν καιρώ να πετάξει ασπρίλα στο ύφασμα. Αντίθετα μου πρότειναν απολύμανση καμπίνας με ατμό. 

Απ' ότι καταλαβαίνω οι επαγγελματίες λένε ότι παραμύθι γουστάρουν για να πουλήσουν το προϊόν/υπηρεσία τους.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...