Προς το περιεχόμενο

Πρώτο αυτοκίνητο


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Silverage είπε

Αποφάσισα να πάρω το Tesla Model 3, απλά θα περιμένω πρώτα να βγεί η ανανεωμένη έκδοση για το 2024.

Με τόσα μπρος πίσω και όχι τόσο μεγάλη συνοχή στα κριτήρια, δεν ξέρω πλέον αν τρολάρεις ή όχι! 😝Αν όχι πάντως, δες και τι θα παίζει με τις επιδοτήσεις, μιας και το τρέχον Κινούμαι Ηλεκτρικά τελειώνει 31/12/23 αν δεν κάνω λάθος. 

 

14 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν δε ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου τι αμάξι θες και για ποιο λόγο το θες, θα κοιτάζεις κανα εξάμηνο μίνιμουμ και δε θα πάρεις τίποτα. Πριν ξεκινήσεις τα μοντέλα, βάλε τη σκέψη σου σε μια σειρά και μετά θα βρεις αυτοκίνητο. 

Αυτό.

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα! Ως επι του θέματος και εάν μπορώ να βοηθήσω τον φίλο . Μετά από πολύ ψάξιμο,reviews και test drive κατέληξα στο Kia xceed και έκδοση titanium με χειροκίνητο κιβώτιο. Δοκίμασα το vw troc , Toyota ch-r , opel cross land ,puma  με ταβάνι μπατζετ τα 30Κ. Όλα ήτανε ωραία στην οδήγηση, μέσα ντιζαϊνατα κτλ. Αρκετά έφευγαν πολύ όταν πήγαινες σε μια πλούσια έκδοση με περισσότερα έξτρα. Προερχόμενος από BMW 118(2011) έχω να σου πω ότι το αμάξι συνήθως κάτι είχε. Δεν είμαι γκαζοφονιας ώστε να του πιω το αίμα αλλά πραγματικά κάθε λίγο και λιγάκι ήμουν σε κάποιο συνεργείο . Το xceed ντιζαϊνατο , δυνατός κινητήρας , ωραίοι χώροι , πλούσια έκδοση με τα πάντα που χρειάζεσαι από θέμα ασφαλείας και άνεσης στα 29Κ επειδή στην titanium έβαλα panorama και ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες. Σε 6,5 μήνες θα το έχω με 7 χρόνια εγγύηση και 5 χρόνια δωρεάν σέρβις . Το πήρα με χειροκίνητο κιβώτιο επειδή έτσι έχω συνηθίσει και μου αρέσει όντας 39 και οδηγώντας από τα 18 μου. Νομίζω στην δίκη σου επιλογή με αυτόματο κιβώτιο και χωρίς το panorama θα είσαι στα -30 με 30 που θα σου λύσει τα χέρια στο δρόμο και στην κατανάλωση . Στο τέλος εσυ είσαι ο αποδέκτης και πρέπει να επιλέξεις βάση των αναγκών σου όπως είπαν και οι άλλοι 😁 αυτή είναι η γνώμη και η εμπειρία που είχα γιατί το έψαξα αρκετά πριν πάρω καινούργιο πριν την λανθασμένη μου περιτπτωση με το 118 που πλήρωσα άλλο ένα σίγουρα για σέρβις 😂

Όσο για το Τεσλα ναι είναι εντυπωσιακό αμάξι με πολλές λειτουργίες από το «μέλλον» αλλά είναι σε θέση να καλύψει τις ανάγκες σου ; Μπορείς να το φορτίζεις σε ένα ταξίδι πχ στην άνω ραχούλα; Και εάν πάθει κάτι εκεί μπορεί να το δει ο κυρ Γιάννης ο μάστορας ; Με τις θερμοκρασίες της Ελλάδας που πχ χτες είχαμε 42 βαθμούς Κελσίου ποσο επηρεάζει την κατανάλωση ; Δεν ξέρω πολλα αλλά μπήκα σε σκέψεις σύμφωνα με κάποια άρθρα που διάβαζα για τις χαμηλές και υψηλές θερμοκρασίες και την απόδοση στις μπαταρίες που σίγουρα μπορεί να σου μιλήσει κάποιος πιο ειδικός από μένα ! Αυτή ήταν η σκέψη μου και την μοιράζομαι! Εσυ όπως και να έχει καλορίζικο ότι πάρεις και να το ευχαριστηθείς 😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pandelee είπε

Όσο για το Τεσλα ναι είναι εντυπωσιακό αμάξι με πολλές λειτουργίες από το «μέλλον»  Και εάν πάθει κάτι εκεί μπορεί να το δει ο κυρ Γιάννης ο μάστορας ; 

Μια χαρά θα το δει ο κυρ Γιάννης , και θα βάλει 10w40 λάδια (το πως θα τα βάλει είναι άλλη ιστορία) γιατί αυτά κάνουν για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...