Προς το περιεχόμενο

Πρώτο αυτοκίνητο


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Ford puma είναι το ιδανικό αυτοκίνητο για την περίπτωση σου εφόσον επιμένεις για suv. 4,2m μήκος , ανάμεσα σε μικρό και μεγάλο. Ειδάλλως και τo i20 σε hatch θα ήταν ότι πρέπει. Αν βέβαια θέλεις να ξοδέψεις 30-35 K  κοιτάς τον άσο της bmw και την a class 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ημουν και εγω στην ίδια ακριβώς θέση πριν 2 χρόνια όντας νέος οδηγός. Όλοι μου έλεγαν πάρε μεταχειρισμένο αλλά δεν άκουσα κανένα, μου είχε κολίσει να πάρω καινούργιο και πήρα καινούργιο. Δε το μετάνιωσα αλλά να ξέρεις ότι θα έχεις διπλάσιο άγχος για τους πρώτους 6 μήνες και σίγουρα να ξέρεις ότι κάπου θα το "φας". Αν πάρεις αυτόματo είσαι σε καλύτερη μοίρα, ακόμα θυμάμαι τον συμπλέκτη ουκ ολίγες φορές να μυρίζει καμμένο σίδηρο η καμπίνα.

Εγώ δεν είχα τόση οικονομική δυνατότητα οπότε πήγα πιο safe σε καινούργιο CLIO LPG. Έχω σωθεί με το υγραέριο καθώς πάω παντού και δε κάιω τίποτα. Τώρα όμως σκέφτομαι να το αλλάξω και να πάω σε κάτι μεγαλύτερο και πιο γρήγορο και κοιτάω και εγώ στη κατηγορία B-C SUV. Για την ηλικία σου πιστεύω και εγώ το C-SUV είναι overkill καθώς δεν έχεις οικογένεια ώστε να θες πολλούς χώρους, ωστόσο εμένα πχ δεν με εξιτάρει κάποιο από την κατηγορία B-SUV, οπότε και εγώ στη μεγαλύτερη κατηγορία κοιτάω. Για εμένα εφόσον έχεις την οικονομική δυνατόητα αν το σκεφτείς και μακροπρόθεσμα πάρε αυτό που σου αρέσει και θα το κρατήσεις για τα επόμενα χρόνια. Εγώ κοιτάω τα DS 4 και Volvo XC 40.

Επεξ/σία από JimxxZe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Silverage είπε

Έχω προβληματιστεί γιατί όλοι λέτε ότι είναι μεγάλα τα C SUV (αν και βλέποντας τα στο δρόμο δεν μου φαίνονται και τόσο μεγαλύτερα απο άλλα) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια πιο μικρά μιας και δεν τα έχω κοιτάξει σχεδόν καθόλου. Πάντα θα ήθελα υβριδικό και αυτόματο.

Μέχρι τώρα έχουν προταθεί τα:

  • Toyota Yaris Cross
  • VW T-Roc (αν και απο πολλούς δεν ακούω καλά λόγια για VW)
  • VW Polo (το οποίο δεν μου αρέσει εμφανισιακά)
  • VW Golf (το οποίο επίσης δεν μου αρέσει)
  • Peugeot 2008
  • Ford Fiesta
  • Ford Puma
  • BMW 116i
  • Kia XCeed
  • Hyundai Kona (με χαλάει η εμφάνιση)
  • Audi Q2 (μου το πρότεινε και ένας στη δουλειά που το έχει)
  • Mini cooper (δεν μου αρέσει καθόλου)
  • Tesla Model 3 (σχεδόν απίθανο γιατί δεν έχω χώρο για φόρτιση, μπλέξιμο με επιδότηση, είναι ακριβό και μεγάλο όπως τα suv)

 

Δεν παίρνω μεταχειρισμένο για λόγους ασφαλείας.

 

Από όσα έχεις γράψει μόνο το Yaris βγαίνει σε υβριδικό. 

Επίσης γιατί υβριδικό; Όταν έχεις να ξοδέψεις 35,000 σε αυτοκίνητο και κάνεις και λίγα χιλιόμετρα, τι να το κάνεις το υβριδικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Το Ford puma είναι το ιδανικό αυτοκίνητο για την περίπτωση σου εφόσον επιμένεις για suv. 4,2m μήκος , ανάμεσα σε μικρό και μεγάλο. Ειδάλλως και τo i20 σε hatch θα ήταν ότι πρέπει. Αν βέβαια θέλεις να ξοδέψεις 30-35 K  κοιτάς τον άσο της bmw και την a class 

Νομίζω ότι και τα δύο ξεκινάνε από πολύ λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή λύση χωρίς μεγάλο όγκο όμως πού ευρύχωρο και με τεράστιο χώρο αποσκευών είναι και το Toyota CHR.

Το έχει η γυναίκα μου σε υβριδικό και είναι πάρα πολύ ωραίο και πολύ ευκολοδήγητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από SUV 4,5 μέτρων βλέπω ότι περάσαμε σε κατηγορία Polo, Yaris κτλ.

Ειλικρινά θα μπορούσε να συνεχιστεί το θέμα με άπειρες ακόμα σελίδες. Απλά για τον φίλο που ψάχνει θα πω ότι ο τρόπος που το κάνει είναι εντελώς λάθος για να μην πω κάτι άλλο. Για να μας βοηθήσει κάποιος σε κάτι πρέπει να ξέρουμε τι θέλουμε πάνω κάτω. Αυτοκίνητο συγκεκριμένα αγοράζουμε με βάση τις ανάγκες μας πρωτίστως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Από όσα έχεις γράψει μόνο το Yaris βγαίνει σε υβριδικό. 

Επίσης γιατί υβριδικό; Όταν έχεις να ξοδέψεις 35,000 σε αυτοκίνητο και κάνεις και λίγα χιλιόμετρα, τι να το κάνεις το υβριδικό; 

Για να "μπαίνει" στο δακτύλιο 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δηλαδή υπάρχει κάποιος νέος οδηγός που δεν θέλει καινούργιο αμάξι αλλά προτιμάει το παλιό για να μάθει;

Μην τρελαθούμε.

εγω ετσι εκανα. ειχα παρει ενα σαραβαλακι xsara για να μαθω. Ξέρεις τι έμαθα? οτι σε σαραβαλακια με 0 ασφαλεια μπορει να παθεις ζημια στα φρένα και να φύγεις σε στύλο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το άσπρο και το μαύρο παιδιά. Σαφέστατα κάποιος άπειρος στο τιμόνι διατρέχει κίνδυνο μεγαλύτερο αν του δώσεις ένα χρέπι εικοσαετίας, αλλά πώς να το κάνουμε δεν είναι και το πιο σύνηθες χωρίς εμπειρία να οδηγάς 4,5 μέτρα σκάφος εντός πόλης. Η συντριπτική πλειοψηφία των νέων οδηγών ξεκινά με κάποιο μικρό αυτοκίνητο. Άλλωστε είναι νέοι σε ηλικία που κουβαλάνε τον εαυτό τους και ένα δύο φίλους. Το ίδιο ισχύει και για τα λεφτά. Γνωρίζετε πολλούς που για πρώτο αμάξι έδωσαν 35.000€ ; 

Τέλος πάντων ο καθένας ότι κατεβάσει η κούτρα του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λ 

Δεν μας έχει πει τις οικονομικές του δυνατότητες γενικά.

Δεν ξέρουμε αν με τεκμήρια, συντηρήσεις , ασφάλεις κλπ θα μπορεί να το κρατήσει

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προτείνω με σειρά προτίμησης μου για να μπω στο θέμα:

  1. Hyundai Tucson (Πολυβραβευμένο, όμορφο, σύγχρονο αλλά λίγο μεγάλο)
  2. Fοrd Puma (Σε ασημί, πανέμορφο)
  3. Peugeot 3008 (Από τα ποιο εμπορικά αυτοκίνητα αν και μου έρχονται τα πολλά λάθη της εταιρείας στο μυαλό)
  4. Kia Exceed γιατί είναι σαν διαστημικό το design, πολύ high tech

Καλές αγορές

Επεξ/σία από Qman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...