Προς το περιεχόμενο

Πρώτο αυτοκίνητο


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα το δίπλωμα πριν 2 χρόνια και τώρα ψάχνομαι να αγοράσω το πρώτο μου αυτοκίνητο, μόνο που είμαι άσχετος και θέλω βοήθεια.

Έχω σχεδόν αποφασίσει ότι θα πάρω SUV καθώς θέλω να έχω χώρο και άνεση (π.χ. στο Ford Ka+ του δάσκαλου οδήγησης, όποιος καθόταν πίσω στριμοχνώταν αφού τράβαγα το κάθισμα για να χωρέσουν τα πόδια μου). Θα προτιμούσα αυτόματο γιατί δεν είμαι fan των ταχυτήτων, να έχει όσο περισσότερα βοηθήματα και γενικά όσο γίνεται τελευταίες τεχνολογίες.

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι θέλω οπωσδήποτε να είναι καινούριο. Δεν με ενδιαφέρουν τα μεταχειρισμένα. Το τονίζω γιατί οι πιο πολλοί όταν τους το λέω κάνουν λες και τους έβρισα την μάνα για κάποιο λόγο.

Κάποια αυτοκίνητα που κοιτάζα την τελευταία εβδομάδα:

  • Hyundai Tucson
  • Peugeot 3008
  • Kia Sportage
  • Cupra Formentor
  • BMW X2

Επίσης, το αυτοκίνητο θα το οδηγεί μερικές φορές και ο αδερφός μου (ο οποίος επίσης πήρε το δίπλωμα μαζί με εμένα πριν 2 χρόνια) οπότε αν ξέρει κανένας να μου πεί τί πάιζει με την ασφάλεια και αν χρειάζεται κάποια ειδική πρόβλεψη.

Γενικά θα ήθελα να κινηθώ γύρω στα 30-35.000€. Περιμένω τις συμβουλές σας και τυχόν προτάσεις!

 

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, από την στιγμή που θα κινηθείς σε αυτή την κατηγορία οχημάτων και τιμής θα σου πρότεινα να κοιτάξεις (εκτός από το αυτόματο κιβώτιο) και την τετρακίνηση.

Εγώ έχω εδώ και δύο εβδομάδες το  Hyundai Tucson / Premium 1.6T MHEV (48V) 180hp 7-DCT 4X4  35.790 τιμή καταλόγου) και είμαι πολύ ευχαριστημένος, οπότε προφανώς και είναι το πρώτο που σου προτείνω. Σε αυτό το θέμα εχω ανεβάσει και φωτό.

Μια άλλη πολύ καλή πρόταση είναι το Toyota Corolla Cross    https://www.gocar.gr/cars/TOYOTA/COROLLA_CROSS/2.0_Hybrid_Active_Plus_4x4/  με πολύ καλή κατανάλωση, μηδενικά τέλη κυκλοφορίας και ελεύθερη πρόσβαση στον δακτύλιο (αν είσαι στην Αθήνα) αλλά έχει δίλιτρο κινητήρα και πληρώνεις φόρο πολυτελείας και τιμή καταλόγου λίγο κάτω από 35.000. 

Άλλη μια πρόταση είναι το Suzuki S-Cross 

Για την ασφάλεια νομίζω ότι υπάρχει επιπλέον ασφάλιστρο για νέους οδηγούς (που εχουν διπλωμα λιγότερο απο ενα ετος) και στους κάτω των 25, καλό ειναι όμως στην αρχή να κάνεις μικτή ασφάλεια. 

Επεξ/σία από NovaLacertae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινουριο αυτοκινητο σε αυτα τα χρηματα δεν τιθεται θεμα, ολα καλα ειναι με μικροδιαφορες. Θα προτεινα αυτο που σου αρεσει περισσοτερο. Ισως αυτο να ειναι το Cupra, εχει την πιο "σπορ" σχεδιαση απο τα υπολοιπα που προτεινεις, ειναι ομως και λιγο μικροτερο.

Εγω θα επαιρνα το Sportage, εννοειται μονο αυτοματο. Φυσικα αν σε παιρνει οικονομικα διαλεγεις εκδοση Hybrid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3008 απο εμενα το απολυτο SUV

φοβερος σχεδιασμος, ανετοι χωροι, σταθερο, πολιτισμενο. Το αυτοματο κιβωτιο της Stellantis ειναι το καλυτερο της αγορας

Σαν 2η επιλογη το Corolla Cross, οπου χανεις ισως σε χωρους και ποιοτητα αλλα κερδιζεις εντυπωσιακα απο την υβριδικοτητα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Silverage said:

Θα προτιμούσα αυτόματο γιατί δεν είμαι fan των ταχυτήτων, να έχει όσο περισσότερα βοηθήματα και γενικά όσο γίνεται τελευταίες τεχνολογίες.

Όλα αυτά να ξέρεις πως είναι πηγές μελλοντικών προβλημάτων με δαπανηρή αντιμετώπιση. Δύσκολα μπορεί κάποιος σήμερα να τα αποφύγει βέβαια. Εμένα προσωπικά με ενοχλούν τα αυτόματα και τα χειρόφρενα που δουλεύουν με κουμπί. Τα σημαντικά που κοιτάζω είναι το αμάξι να είναι 4x4 (εδώ να πούμε πως η subaru υπερέχει με το awd), και να έχει cruise control καθώς στα ταξίδια είναι ευκολία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NovaLacertae είπε

Καλησπέρα, από την στιγμή που θα κινηθείς σε αυτή την κατηγορία οχημάτων και τιμής θα σου πρότεινα να κοιτάξεις (εκτός από το αυτόματο κιβώτιο) και την τετρακίνηση.

Εγώ έχω εδώ και δύο εβδομάδες το  Hyundai Tucson / Premium 1.6T MHEV (48V) 180hp 7-DCT 4X4  35.790 τιμή καταλόγου) και είμαι πολύ ευχαριστημένος, οπότε προφανώς και είναι το πρώτο που σου προτείνω. Σε αυτό το θέμα εχω ανεβάσει και φωτό.

Μια άλλη πολύ καλή πρόταση είναι το Toyota Corolla Cross  https://www.gocar.gr/cars/TOYOTA/COROLLA_CROSS/2.0_Hybrid_Active_Plus_4x4/  με πολύ καλή κατανάλωση, μηδενικά τέλη κυκλοφορίας και ελεύθερη πρόσβαση στον δακτύλιο (αν είσαι στην Αθήνα) αλλά έχει δίλιτρο κινητήρα και πληρώνεις φόρο πολυτελείας και τιμή καταλόγου λίγο κάτω από 35.000. 

Άλλη μια πρόταση είναι το Suzuki S-Cross 

Για την ασφάλεια νομίζω ότι υπάρχει επιπλέον ασφάλιστρο για νέους οδηγούς (που εχουν διπλωμα λιγότερο απο ενα ετος) και στους κάτω των 25, καλό ειναι όμως στην αρχή να κάνεις μικτή ασφάλεια. 

41 λεπτά πριν, tutuyo είπε

3008 απο εμενα το απολυτο SUV

φοβερος σχεδιασμος, ανετοι χωροι, σταθερο, πολιτισμενο. Το αυτοματο κιβωτιο της Stellantis ειναι το καλυτερο της αγορας

Σαν 2η επιλογη το Corolla Cross, οπου χανεις ισως σε χωρους και ποιοτητα αλλα κερδιζεις εντυπωσιακα απο την υβριδικοτητα του

Ωραίο φαίνεται το toyota, δεν το είχα δει. Αλλά βλέπω είναι 1800 και 2000 κυβικά. Δεν έχει επιπλέον φόρους;

8 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Καινουριο αυτοκινητο σε αυτα τα χρηματα δεν τιθεται θεμα, ολα καλα ειναι με μικροδιαφορες. Θα προτεινα αυτο που σου αρεσει περισσοτερο. Ισως αυτο να ειναι το Cupra, εχει την πιο "σπορ" σχεδιαση απο τα υπολοιπα που προτεινεις, ειναι ομως και λιγο μικροτερο.

Εγω θα επαιρνα το Sportage, εννοειται μονο αυτοματο. Φυσικα αν σε παιρνει οικονομικα διαλεγεις εκδοση Hybrid.

Το Cupra είναι αλήθεια ότι μου αρέσει αρκετά αλλά απ'οτι βλέπω για υβριδικό πάει στα 40χιλιάρικα και ξεφεύγει. Επίσης δεν είδα στο site να έχει επιλογή για αυτόματο που με χαλάει λίγο.

5 λεπτά πριν, spooker είπε

Όλα αυτά να ξέρεις πως είναι πηγές μελλοντικών προβλημάτων με δαπανηρή αντιμετώπιση. Δύσκολα μπορεί κάποιος σήμερα να τα αποφύγει βέβαια. Εμένα προσωπικά με ενοχλούν τα αυτόματα και τα χειρόφρενα που δουλεύουν με κουμπί. Τα σημαντικά που κοιτάζω είναι το αμάξι να είναι 4x4 (εδώ να πούμε πως η subaru υπερέχει με το awd), και να έχει cruise control καθώς στα ταξίδια είναι ευκολία

Θέλω να πιστεύω ότι η ευκολία του αυτόματου υπερέχει τυχόν προβλημάτων που μπορεί να παρουσιάσει μελλοντικά. Όσο για τα υπόλοιπα συστήματα, είμαι πολύ υπέρ τους καθώς η ασφάλεια είναι ψηλά στη λίστα μου, τουλάχιστον όσο γίνεται σε αυτή την τιμή που στοχεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Silverage είπε

Κάποια αυτοκίνητα που κοιτάζα την τελευταία εβδομάδα:

  • Hyundai Tucson
  • Peugeot 3008
  • Kia Sportage
  • Cupra Formentor
  • BMW X2

Τι εννοείς τα κοίταζες?

Πήγες και τα είδες όλα από κοντα?

Μπήκες μέσα? είδες τους χώρους? Θέση οδήγησης? Test drive?

Ρώτησες πόσο θα είναι η τελική τιμή με όσα θέλεις?

Ρώτησες πότε θα γίνει η παράδοση ή δε σε νοιάζει?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τι εννοείς τα κοίταζες?

Πήγες και τα είδες όλα από κοντα?

Μπήκες μέσα? είδες τους χώρους? Θέση οδήγησης? Test drive?

Ρώτησες πόσο θα είναι η τελική τιμή με όσα θέλεις?

Ρώτησες πότε θα γίνει η παράδοση ή δε σε νοιάζει?

Όχι, ακόμα ψάχνω online και βλέπω βίντεο να δώ πώς είναι για να καταλήξω σε 2-3 να πάω να τα δω απο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, spooker είπε

Όλα αυτά να ξέρεις πως είναι πηγές μελλοντικών προβλημάτων με δαπανηρή αντιμετώπιση. Δύσκολα μπορεί κάποιος σήμερα να τα αποφύγει βέβαια. Εμένα προσωπικά με ενοχλούν τα αυτόματα και τα χειρόφρενα που δουλεύουν με κουμπί. Τα σημαντικά που κοιτάζω είναι το αμάξι να είναι 4x4 (εδώ να πούμε πως η subaru υπερέχει με το awd), και να έχει cruise control καθώς στα ταξίδια είναι ευκολία

καλα... νοοτροπια προηγουμενου αιωνα! Το οτι το Tiguan που εχω , πολύ απλά δεν σε αφηνει να ακουμπησεις τον πισω , είτε αμάξι , είτε τοίχος , μου εχει γλυτωσει πολλα μικροακουμπήσματα.
Το οτι ουσιαστικα δεν σε αφηνει να κολλησεις πισω απο τον αλλον στο φρενάρισμα με εχει σωσει 2 φορες. Ενα δευτερολεπτο να κοιταξεις αλλου χρειαζεται και κολλησες στο φαναρι πισω απο τον μπροστινο. Αυτο απλα δεν μπορει να γινει με ενα συγχρονο αυτοκινητο.

Ολα αυτα τα ηλεκτρονικα ειναι αναγκη αν θελουμε να ζουμε στο 2023 και οχι στο 1980. Ειναι ασφαλεια! Σιγουρα παιζει ρολο το πως τα εχει υλοποιησει η καθε εταιρια, αλλα η VW παρολο που την βριζω σαν "κουβάγκεν", στο παρον θεμα ειναι αριστη! Το αυτοματο φρεναρισμα με εχει σωσει ακομα και στην Πατρων - Πυργου σε αγροτικο που πεταχτηκε απο το χωραφι και εβγαλε την μουρη επανω στον δρομο.

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα δύο χρόνια απο τη μέρα που πήρες το δίπλωμα οδηγείς; Και αν ναι, τι αυτοκίνητο; Γιατι αν απο το Κα+ του δασκάλου πας μετά απο δύο χρόνια απραξίας σε SUV και δη σε μεγάλο SUV τύπου 3008, το πιο πιθανό είναι να δυσκολευτείς αρκετά στην αρχή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαδρομές θα κάνει; Πόσα χλμ τον χρόνο; Οικογένεια υπάρχει; 

Τα αυτοκίνητα πάμε και τα βλέπουμε από κοντά και τα οδηγάμε.

Νέοι οδηγοί και οι δύο με τέτοιου μεγέθους αυτοκίνητα ακούγεται κάπως περίεργο (δεν είναι απόλυτο αυτό όμως).

Κοιτάς το αυτοκίνητο να καλύπτει τις ανάγκες σου εκτός και αν δεν υπάρχει κανένα οικονομικό θέμα και απλά θέλεις να αγοράσεις ένα καινούργιο, μεγάλο - άνετο, ωραίο στο μάτι σου, χωρίς να σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αυτα τα δύο χρόνια απο τη μέρα που πήρες το δίπλωμα οδηγείς; Και αν ναι, τι αυτοκίνητο; Γιατι αν απο το Κα+ του δασκάλου πας μετά απο δύο χρόνια απραξίας σε SUV και δη σε μεγάλο SUV τύπου 3008, το πιο πιθανό είναι να δυσκολευτείς αρκετά στην αρχή. 

Όχι, δεν έχω οδηγήσει απο τότε.

21 λεπτά πριν, liakinen είπε

Τι διαδρομές θα κάνει; Πόσα χλμ τον χρόνο; Οικογένεια υπάρχει; 

Τα αυτοκίνητα πάμε και τα βλέπουμε από κοντά και τα οδηγάμε.

Νέοι οδηγοί και οι δύο με τέτοιου μεγέθους αυτοκίνητα ακούγεται κάπως περίεργο (δεν είναι απόλυτο αυτό όμως).

Κοιτάς το αυτοκίνητο να καλύπτει τις ανάγκες σου εκτός και αν δεν υπάρχει κανένα οικονομικό θέμα και απλά θέλεις να αγοράσεις ένα καινούργιο, μεγάλο - άνετο, ωραίο στο μάτι σου, χωρίς να σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω.

 

Διαδρομές εντός πόλης κυρίως, βόλτες, άντε και κάνα ταξίδι μια στις τόσες. Λίγα χιλιόμετρα δηλαδή. Στη δουλειά δεν βολεύει να το παίρνω γιατί είναι κέντρο και θέλει πάρκινγκ. Δεν υπάρχει οικογένεια αλλά θα χρειάζεται να μεταφέρω κόσμο κάποιες φορές. Αυτό που θέλω είναι ένα άνετο αυτοκίνητο με αρκετό χώρο πίσω για πράγματα. Έχω μαζέψει λεφτά τόσα χρόνια που δουλεύω οπότε θα το πληρώσω με μετρητά, δεν θα χρειαστεί δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Silverage said:

Γενικά θα ήθελα να κινηθώ γύρω στα 30-35.000€. Περιμένω τις συμβουλές σας και τυχόν προτάσεις!

Υβριδικό ή μη; Ή δεν σας απασχολεί ιδιαίτερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Υβριδικό ή μη; Ή δεν σας απασχολεί ιδιαίτερα; 

Θα προτιμούσα υβριδικό εκτός και αν ξεφεύγει σε τιμή.

10 λεπτά πριν, liakinen είπε

@Silverage

Συγνώμη φίλε μου αλλά πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς από την αρχή τι αγορά θέλεις να κάνεις.

 

Μου αρέσουν τα suv. Ωστόσο δεν έχω πρόβλημα να ακούσω και να τσεκάρω και άλλες προτάσεις. Ακόμα σε φάση αρχικής έρευνας είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...