Προς το περιεχόμενο

Πρώτο αυτοκίνητο


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Maurikycli

Η ουσία είναι ότι ο φίλος από αυτά που έχω καταλάβει θέλει να ξοδέψει τα 35.000€ σε αυτοκίνητο. Τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω καν αν τα έχει σκεφτεί (τεκμήρια, ασφάλειες κτλ).

Την δουλειά που θέλει να κάνει με το αυτοκίνητο στις 99 από τις 100 φορές που θα το οδηγεί μπορεί να την κάνει με ένα απλό Yaris βενζίνη με 70 άλογα σε βασική έκδοση. 

Αν πάμε με το οικονομικό και την εμφάνιση τότε υπάρχουν δεκάδες αυτοκίνητα από δεκάδες μάρκες που μπορεί να ψάξει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Τελικά από SUV 4,5 μέτρων βλέπω ότι περάσαμε σε κατηγορία Polo, Yaris κτλ.

Ειλικρινά θα μπορούσε να συνεχιστεί το θέμα με άπειρες ακόμα σελίδες. Απλά για τον φίλο που ψάχνει θα πω ότι ο τρόπος που το κάνει είναι εντελώς λάθος για να μην πω κάτι άλλο. Για να μας βοηθήσει κάποιος σε κάτι πρέπει να ξέρουμε τι θέλουμε πάνω κάτω. Αυτοκίνητο συγκεκριμένα αγοράζουμε με βάση τις ανάγκες μας πρωτίστως. 

Θέλω να ακούσω κάποιες προτάσεις και σε πιο μικρά, δεν σημαίνει όμως ότι θα καταλήξω σε σμαρτάκι. Απλά συνοψίζω τι προτάθηκε στις τελυταίες 4 σελίδες.

8 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Λ 

Δεν μας έχει πει τις οικονομικές του δυνατότητες γενικά.

Δεν ξέρουμε αν με τεκμήρια, συντηρήσεις , ασφάλεις κλπ θα μπορεί να το κρατήσει

Ο μισθός είναι 1200 το μήνα. Δεν νοικιάζω. Έχω κάποια λεφτά στην άκρη και μπορώ να διαθέσω 35k για αμάξι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά το ήπια υβριδικό Hyundai tucson είναι 1600cc και έχει τεκμήριο 6400 ετησίως το οποίο βάσει εξαγγελιών θα μειώνεται μέχρι την πλήρη κατάργησή του σε βάθος χρόνου. 

Έχει τέλη κυκλοφορίας 105€ (το πλήρες υβριδικό 83,2) αλλά ξεπερνάει τα 140 γραμμάρια CO2  οπότε δεν κυκλοφορεί στο δακτύλιο (ας με διορθώσουν αν ισχύει κάτι διαφορετικό).

Το κανονικό υβριδικό μπαίνει αλλά η τιμή του ξεκινάει από 40000+

Όταν λες δεν θα κυκλοφορείς πολύ, να πούμε 10000χλμ ετησίως;

Με την εργοστασιακή κατανάλωση των 6,6 λιτρων ανα 100χλμ σημαίνει 660λίτρα το χρόνο. Αν βάλουμε 1,8€ το λίτρο η απλή θα θες 1188€ ετησίως ( ενδεικτικά για ένα γέμισμα θα θες 97€ καθώς η χωρητικότητά του είναι 54 λίτρα)

Μια ετήσια ασφάλεια με τα βασικά για κανονικό οδηγό είναι 200+

Λες ότι θα νοικιάσεις θέση στάθμευσης οπότε σου βάζω μία σε τιμή χάρισμα 50€/μήνα δηλαδή 600€ ετησίως.

Αν δεν μένεις σε μεγάλο ή ακριβό σπίτι πιθανόν να καλύπτεις με το ειδόδημά σου το τεκμήριο και να μην επιβαρύνεσαι.

Να βάλω και ένα μέσο σέρβις στα 150€ πολύ φιλικά 

Άρα, συνοψίζοντας πας πολύ αισιόδοξα στα 2243€ δηλαδή κάτι λιγότερο από δυο μισθούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Silverage said:

Έχω προβληματιστεί γιατί όλοι λέτε ότι είναι μεγάλα τα C SUV (αν και βλέποντας τα στο δρόμο δεν μου φαίνονται και τόσο μεγαλύτερα απο άλλα) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια πιο μικρά μιας και δεν τα έχω κοιτάξει σχεδόν καθόλου. Πάντα θα ήθελα υβριδικό και αυτόματο.

Μέχρι τώρα έχουν προταθεί τα:

  • Toyota Yaris Cross
  • VW T-Roc (αν και απο πολλούς δεν ακούω καλά λόγια για VW)
  • VW Polo (το οποίο δεν μου αρέσει εμφανισιακά)
  • VW Golf (το οποίο επίσης δεν μου αρέσει)
  • Peugeot 2008
  • Ford Fiesta
  • Ford Puma
  • BMW 116i
  • Kia XCeed
  • Hyundai Kona (με χαλάει η εμφάνιση)
  • Audi Q2 (μου το πρότεινε και ένας στη δουλειά που το έχει)
  • Mini cooper (δεν μου αρέσει καθόλου)
  • Tesla Model 3 (σχεδόν απίθανο γιατί δεν έχω χώρο για φόρτιση, μπλέξιμο με επιδότηση, είναι ακριβό και μεγάλο όπως τα suv)

 

Δεν παίρνω μεταχειρισμένο για λόγους ασφαλείας.

 

Άλλη μια συμβουλή, ότι έχεις βάλει "δεν μου αρέσει" απλά ξέχνα τα.Οχι, ότι είναι αντικειμενικά κακά αυτοκίνητα αλλά εφόσων έχεις το budget δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς για κάτι που δεν σου παει.

Ξεκινά τις επισκέψεις σε αντιπροσωπείες για να καταλάβεις το μέγεθος/χώρους που θέλεις να καταλήξεις.

Τέλος, δεν είναι απόλυτο το ότι εάν εάν αμάξι έχει μεγαλύτερο μηκος ότι θα έχει σίγουρα μεγαλύτερους χώρους μέσα.

Ενα παράδειγμα τα c1/piccanto/i10.Εχουν αρκετό χώρο για τους επιβάτες παρόλο που είναι 3,60 και αυτό γιατί

Α)έχουν πολύ μικρό χώρο κινητήρα

Β)πολύ μικρά πορτμπαγκάζ

γ)Σχετικά ψηλό ουρανό

Υ.γ Δεν λέω να πάρεις κάποιο από τα παραπάνω απλά πιθανών να παίζουν αντίστοιχες διακυμάνσεις σε άλλα.

Υ.γ2 Όλα τα συγκεκριμένα έχουν πολύ πιο άνετη θέση οδήγησης από καινούργια Renault megane που είναι ~4,30(και στο λέω εγώ που έχω αρκετά θέματα με χώρους σε διαφορα αυτοκίνητα μιας και είμαι 1.97)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ολη μου η ζωη ειναι ενασχοληση με οδηγους σαν εσενα που νομιζουν οτι ειναι καλυτεροι απο τους υπολοιπους και αυτοι ξερουν να οδηγουν και οι αλλοι οχι. Ολη μου ομως! Πριν απο 30 λεπτα ασχολιομουν με αλλον εναν τετοιο.
Ο Αιρτον Σενα σκοτωθηκε γιατι ξεχαστηκε και καρφωθηκε στον τοιχο. Οποτε δεν θελω να ακουω κουταμάρες. ΟΛΟΙ κανουν μαλακιες στον δρομο. Εκαναν, θα ξανακάνουν.

It's not if, it's when will happen (κλασσική ατάκα στον τομέα μου (ΙΤ), αλλά ισχύει και για την οδήγηση)

Όπως αναφέρει και ο ανωτέρω, ακόμα και οι καλύτεροι είχαν κακές στιγμές που σε κάποιες περιπτώσεις, απόβηκαν μοιραίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Silverage είπε

Μου προτάθηκε και το Mazda CX5. Τί γνώμη έχετε γι'αυτό;

Μεγάλο σκάφος εκτός αν έχεις στα κοντά πρόθεση να κάνεις οικογένεια. 

Εδώ ο καθένας θα σου πει ότι θεωρεί για τον εαυτό του καλύτερο. Πάνε σε μια αντιπροσωπεία πχ hyundai και δες tucson και kona. Η οποια άλλη έχεις κοντά  

Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις την κατηγορία και μετά θα δεις για μάρκα.

Μπορεί να σου αρέσει κάποιο και να έχει χρόνο παράδοσης 6 μήνες. Μπορεί και χρόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Silverage είπε

Μου προτάθηκε και το Mazda CX5. Τί γνώμη έχετε γι'αυτό;

Μόλις ανέβηκες στα 2000κ.εκ. δηλαδή στα προηγούμενα πρέπει να προσθέσεις φόρο πολυτελείας και θα πρέπει να βρεις τρόπο κάλυψης του τεκμηρίου γιατί αθροίζονται αυτό του αυτοκίνητου (8800) και το ατομικό (3000) και φτάνει τα 11800 χωρίς να υπολογίζεται το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θέμα είναι μόνο η ασφαλεία, και τα μεταχειρισμένο πιο premium, παλι ασφαλή είναι.υπάρχουν μεταχειρισμένα 5 ετών με φουλ σύστηματα ασφαλείας επάνω.

Παρε μια μεταχειρισμένη a-class Mercedes, κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Λ

Νομίζω ότι αν είχε κάψα με την οδήγηση θα είχε αυτοκίνητο από τα '20 😕

Μάλλον αναγκαίο κακό την θεωρεί και προσπαθεί να την εξωραΐσει

Αποφάσισα τώρα να πάρω αυτοκίνητο γιατί κουράστηκα συνέχεια να ψάχνομαι με τα ΜΜΜ, να μην μπορώ να πεταχτώ κάπου κοντά στα γρήγορα και να το κόβω συνέχεια ποδαράτο και επίσης εδώ και 13 χρόνια δεν υπάρχει άλλο αυτοκίνητο στην οικογένεια για μια ώρα ανάγκης. 

Το σπίτι που μένω είναι στο όνομα των γονιών μου btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...