Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

των 0.50€ πληρώνεται και επί τόπου...

Εμενα τον Οκτωβριο που το εβγαλα μου ειπε η Αστυνομικος αν το εχεις και το μισο ευρω...που υποθετω οτι δεν ειναι Επισημο και μαλλον παει σε ενισχυση των Αστυνομικων οργανων με καποιο τροπο.....αμεσα ή εμεσα!!!

ΠΑντως εγω το ειχα εκδωσει απο την ηλεκτρονικη φορμα και το 10 και το 0.5 ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, PedroG είπε

των 0.50€ πληρώνεται και επί τόπου...

Εμενα τον Οκτωβριο που το εβγαλα μου ειπε η Αστυνομικος αν το εχεις και το μισο ευρω...που υποθετω οτι δεν ειναι Επισημο και μαλλον παει σε ενισχυση των Αστυνομικων οργανων με καποιο τροπο.....αμεσα ή εμεσα!!!

ΠΑντως εγω το ειχα εκδωσει απο την ηλεκτρονικη φορμα και το 10 και το 0.5 ευρω!

Μια χαρά επισημο ειναι

Επιπλέον, στην αίτηση έκδοσης επικολλάται το προβλεπόμενο ένσημο της Ελληνικής Αστυνομίας, ύψους 0,50 € (Τύπος Παραβόλου: [2043] – “Η αίτηση (καρτέλα) για την έκδοση δελτίου ταυτότητας Έλληνος υπηκόου (Ένσημο ΕΛ.ΑΣ.)”.

https://www.minocp.gov.gr/sychnes-erotiseis-gia-tin-ekdosi-neou-typou-deltiou-taftotitas-ellinon-politon-morfotypou-id/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, teot είπε

Πρίν λίγες μέρες έβγαλα... εξακολουθεί να τυπώνετε σαν να έχει καφετι φίλτρο όπως και οι πρώτες... δεν εχει αλλάξει κάτι.

Ειναι τόσο ειδική η διαδικασία και ο τρόπος έκδοσης  των νεων  ταυτοτήτων  που δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να τυπωθεί  σε αστυνομικό τμήμα ο αριθμός του πολίτη και δεν ξέρω ακόμη  και αν η υπηρεσία που τις φτιάχνει έχει αυτή την δυνατότητα.

Όλα τα προσωπικά στοιχεία είναι εγχάρακτα με λέιζερ μαζί και η φωτογραφία. Οι ταυτότητες είναι κενές και απλά μια δέσμη λέιζερ τυπώνει τα προσωπικά στοιχεία. 

Θα μπορούσαν να τα ξανά-χαράξουν με λέιζερ, αν και δεν έχω δει πουθενά να γίνεται αυτό. Θα ήταν οικονομικό πάντως και έχουν αφήσει στο πίσω μέρος κενό για να μπει αυτός ο αριθμός. Σε άλλες χώρες έχω δει να βάζουν ένα μικρό αυτοκόλλητο με την διεύθυνση κατοικίας. (Μιας και μπορεί να αλλάξει) 

4 ώρες πριν, PedroG είπε

των 0.50€ πληρώνεται και επί τόπου...

Εμενα τον Οκτωβριο που το εβγαλα μου ειπε η Αστυνομικος αν το εχεις και το μισο ευρω...που υποθετω οτι δεν ειναι Επισημο και μαλλον παει σε ενισχυση των Αστυνομικων οργανων με καποιο τροπο.....αμεσα ή εμεσα!!!

ΠΑντως εγω το ειχα εκδωσει απο την ηλεκτρονικη φορμα και το 10 και το 0.5 ευρω!

Πάντως πιο πριν με τις χάρτινες  ταυτότητες δίναμε ένα πεντάλεπτο εκεί. Ίσως για αυτό να έμεινε αυτή η "κουλτούρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Stoliver said:

Η αστυνομικός έλεγε ότι λίγοι αγοράζουν αυτό το παράβολο. 

Επίσης για να βρει τα παράβολα, θέλει τον ΑΦΜ. 

Αλλιώς δίνεις τους κωδικούς που σου στέλνουν μέσω email. 

Μπορείς να βγάλεις και χωρίς ΑΦΜ

 

 

Screenshot_6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, PedroG είπε

Εμενα τον Οκτωβριο που το εβγαλα μου ειπε η Αστυνομικος αν το εχεις και το μισο ευρω...που υποθετω οτι δεν ειναι Επισημο και μαλλον παει σε ενισχυση των Αστυνομικων οργανων με καποιο τροπο.....αμεσα ή εμεσα!!!

κατι σαν το 50λεπτο του eshop δλδ

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρασκευιάτικες καλησπέρες!!

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το GOV και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στα ραντεβού ή τρέχουν όλοι να βγάλουν ταυτότητα μη χάσουν το χάραγμα; Επίσης δύο ραντεβού είναι σύνολο για βγάλεις; Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να δηλώσουμε στοιχεία online;

Επεξ/σία από DelsinGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, DelsinGR είπε

Παρασκευιάτικες καλησπέρες!!

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το GOV και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στα ραντεβού ή τρέχουν όλοι να βγάλουν ταυτότητα μη χάσουν το χάραγμα; Επίσης δύο ραντεβού είναι σύνολο για βγάλεις; Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να δηλώσουμε στοιχεία online;

Αν μπαίνεις τακτικά ίσως βρεις ακυρωμένα ραντεβού πολύ σύντομα. 

Ένα ραντεβού θέλει, αλλά πρέπει να έχεις πληρώσεις τα παράβολα πριν πας στο ραντεβού. Φωτογραφία σε βγάζουν στο τμήμα, αλλά άμα θέλεις πας σε φωτογράφο.

Ποια στοιχεία εννοείς;

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Stoliver said:

Αν μπαίνεις τακτικά ίσως βρεις ακυρωμένα ραντεβού πολύ σύντομα. 

Ένα ραντεβού θέλει, αλλά πρέπει να έχεις πληρώσεις τα παράβολα πριν πας στο ραντεβού. Φωτογραφία σε βγάζουν στο τμήμα, αλλά άμα θέλεις πας σε φωτογράφο.

Ποια στοιχεία εννοείς;

Αυτά θέλουν όλα και όλα; Εννώ ΑΦΜ, όνομα, επίθετο, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, DelsinGR είπε

Αυτά θέλουν όλα και όλα; Εννώ ΑΦΜ, όνομα, επίθετο, κλπ.

Δεν έχεις ήδη ταυτότητα;Τι άλλα στοιχεία να δώσεις;Ολα υπάρχουν στην καρτέλα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DelsinGR είπε

Αυτά θέλουν όλα και όλα; Εννώ ΑΦΜ, όνομα, επίθετο, κλπ.

Όταν κλείνεις ραντεβού σου λέει τι στοιχεία θέλουν. Όνομα επίθετο τόπος διαμονής, email... https://www.gsis.gr/myELASlive/myELASlive-faqs

Επίσης μπορείς να κλείσεις ραντεβού και για άλλον, με τα στοιχεία του. 

Καλό είναι να πληρώσεις τα παράβολα έχοντας κάνει σύνδεση με τους κωδικούς taxisnet, για να μπουν τα στοιχεία αυτόματα. https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/ellenes-tou-exoterikou/elektroniko-parabolo-e-parabolo

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής, θα περίμενα ένα πιο καθαρό layout, χωρίς καφέ φίλτρο στη φωτογραφία, αλλά προφανώς είναι μέρος της ασφάλειας του ID.

Ταυτότητες άλλων ευρωπαϊκών χωρών, είναι καλύτερες αισθητικά και ας είναι ασπρόμαυρη η φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MichalisT είπε

Για να είμαι ειλικρινής, θα περίμενα ένα πιο καθαρό layout, χωρίς καφέ φίλτρο στη φωτογραφία, αλλά προφανώς είναι μέρος της ασφάλειας του ID.

Ταυτότητες άλλων ευρωπαϊκών χωρών, είναι καλύτερες αισθητικά και ας είναι ασπρόμαυρη η φωτογραφία.

Ε νταξει μωρε , next time! Σε 10 χρόνια θα το χουμε διορθωσει αυτο, θα προκυψει κάτι άλλο,  παλι σε αλλα 10 χρονια , ξερεις τώρα, :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MichalisT είπε

Για να είμαι ειλικρινής, θα περίμενα ένα πιο καθαρό layout, χωρίς καφέ φίλτρο στη φωτογραφία, αλλά προφανώς είναι μέρος της ασφάλειας του ID.

Ταυτότητες άλλων ευρωπαϊκών χωρών, είναι καλύτερες αισθητικά και ας είναι ασπρόμαυρη η φωτογραφία.

Latvia-ID_(Front).png

Κάποιος έβαλε αυτό το χρώμα, στα νέα διαβατήρια είναι καλύτερη η φωτογραφία. Σε άλλες ταυτότητες που έχουν ίδια τεχνολογία είναι καλύτερη η φωτογραφία. Αυτές οι γραμμές υπάρχουν για να φαίνεται η φωτογραφία έγχρωμη. (Το λέιζερ χαράζει μόνο ασπρόμαυρα)

3l.webp

Με ειδικό φίλτρο μπορούμε να δούμε αν είναι η γνήσια φωτογραφία. 

 

4l.webp

 

Θα μπορούσε η Ελληνική να ήταν καλύτερη. Σε 10-15 (Ελλάδα είναι, ίσως και 20) χρόνια που θα ξαναγίνει διαγωνισμός θα αλλάξουν ξανά. 

367608.jpg

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Ε νταξει μωρε , next time! Σε 10 χρόνια θα το χουμε διορθωσει αυτο, θα προκυψει κάτι άλλο,  παλι σε αλλα 10 χρονια , ξερεις τώρα, :P

Ναι, έτσι θα γίνει. Μην περιμένεις πολλά από τεμπέληδες. Όταν γίνει ξανά ο διαγωνισμός τότε θα αλλάξουν. 

Εδώ στο νέο διαβατήριο δεν άλλαξαν την σχεδίαση. Κράτησαν σχεδίαση του 2005. Απλά η σελίδα κατόχου είναι πλαστική με κάτι μικροδιαφορές σε σχέση με το προηγούμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς θα χρησιμοποιήσουν την ίδια ακριβώς φωτογραφία και στο νέο διαβατήριο. Είναι αρκετά καφετί, και θα μας περάσουν για διαφορετικής εθνικότητας, όταν ταξιδεύουμε στο εξωτερικό.

Προσωπικά μου αρέσει πολύ η ταυτότητα της Γαλλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MichalisT είπε

Προφανώς θα χρησιμοποιήσουν την ίδια ακριβώς φωτογραφία και στο νέο διαβατήριο. Είναι αρκετά καφετί, και θα μας περάσουν για διαφορετικής εθνικότητας, όταν ταξιδεύουμε στο εξωτερικό.

Προσωπικά μου αρέσει πολύ η ταυτότητα της Γαλλίας.

Μια χαρά είναι, επίσης όταν παίρνας από έλεγχο η φωτογραφία στο τσιπάκι είναι κανονικά έγχρωμη χωρίς τις γραμμές. 

Θα μπορούσε να ήταν λίγο καλύτερη η φωτογραφία σαν της Λετονίας αλλά μάλλον εκεί στην διεύθυνση διαβατηρίων δεν το κατέχουν πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...