Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, ZoReN είπε

Παρέλαβα χθες και ενημερώθηκε αυτόματα η ααδε. Μέσω Gov ενημέρωσα τις τράπεζες και κατέβασα την νέα ταυτότητα στο κινητό. Μόνο εφκα δεν έχει ενημερωθεί. Από ότι ξέρω πρέπει να κλείσω ραντεβού και να πάω από εκεί, σε εσένα πως ενημερώθηκε μόνο του?

ναι μονο του αλλα πηρε 10  μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, johnmadgr είπε

Ενω σε εφκα, αμκα ενημερωθηκε σε ααδε εδω και 1,5 μηνα τιποτα. Να περιμενω ακομα?

 

3 ώρες πριν, ZoReN είπε

Παρέλαβα χθες και ενημερώθηκε αυτόματα η ααδε. Μέσω Gov ενημέρωσα τις τράπεζες και κατέβασα την νέα ταυτότητα στο κινητό. Μόνο εφκα δεν έχει ενημερωθεί. Από ότι ξέρω πρέπει να κλείσω ραντεβού και να πάω από εκεί, σε εσένα πως ενημερώθηκε μόνο του?

Σ εμένα ΑΑΔΕ και ΕΦΚΑ ενημερώθηκαν ταυτόχρονα την επόμενη ημέρα απο την παραλαβή.

Στο Atlas στην ασφαλιστική ικανότητα συνεχίζει να δείχνει την παλιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnmadgr είπε

Ενω σε εφκα, αμκα ενημερωθηκε σε ααδε εδω και 1,5 μηνα τιποτα. Να περιμενω ακομα?

Μπαινεις στο μητρωο στα αιτηματα και κανεις αιτημα "αλλαγης στοιχείων εκτος θανατου" επισυνάπτεις σε pdf την νεα ταυτοτητα και σε 3-4 μέρες θα εχει αλλαχθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Μπαινεις στο μητρωο στα αιτηματα και κανεις αιτημα "αλλαγης στοιχείων εκτος θανατου" επισυνάπτεις σε pdf την νεα ταυτοτητα και σε 3-4 μέρες θα εχει αλλαχθει.

το gov πως ενημερωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος αλλάξει ταυτότητα, γνωρίζει κάποιος αν οι εκλογικοί κατάλογοι θα είναι ενημερωμένοι με τον νέο αριθμό;  Ή θα αντιμετωπίσει "θέμα" αν κάποιος πάει να ψηφίσει με νέα ταυτότητα και ο αριθμός της στους καταλόγους δεν έχει αλλάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, spysif said:

Αν κάποιος αλλάξει ταυτότητα, γνωρίζει κάποιος αν οι εκλογικοί κατάλογοι θα είναι ενημερωμένοι με τον νέο αριθμό;  Ή θα αντιμετωπίσει "θέμα" αν κάποιος πάει να ψηφίσει με νέα ταυτότητα και ο αριθμός της στους καταλόγους δεν έχει αλλάξει;

Δε νομίζω ότι στις εκλογές κοιτάνε το αριθμό ταυτότητας (ενδεχομένως δεν έχουν καν πρόσβαση σε αυτό). Το όνομα επώνυμα, όνομα πατρός μητρός κοιτάνε και ημερομηνία γεννησης.

Εξάλλου μπορείς να ψηφίσεις και με άλλα έγγραφα όπως διπλωμα οδηγησης (και αν δε κάνω λάθος διαβατήριο και βιβλιάριο υγείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

@vorlon68νομιζα μεσω ααδε μητρωο ενημερωνοταν. Εχεις το λινκ του gov?

https://www1.aade.gr/gsisapps5/myaade/#!/arxiki

Και μπαινεις στα αιτήματα και κάνεις νεο αίτημα όπως σου είπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spysif είπε

Αν κάποιος αλλάξει ταυτότητα, γνωρίζει κάποιος αν οι εκλογικοί κατάλογοι θα είναι ενημερωμένοι με τον νέο αριθμό;  Ή θα αντιμετωπίσει "θέμα" αν κάποιος πάει να ψηφίσει με νέα ταυτότητα και ο αριθμός της στους καταλόγους δεν έχει αλλάξει;

 

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Δε νομίζω ότι στις εκλογές κοιτάνε το αριθμό ταυτότητας (ενδεχομένως δεν έχουν καν πρόσβαση σε αυτό). Το όνομα επώνυμα, όνομα πατρός μητρός κοιτάνε και ημερομηνία γεννησης.

Εξάλλου μπορείς να ψηφίσεις και με άλλα έγγραφα όπως διπλωμα οδηγησης (και αν δε κάνω λάθος διαβατήριο και βιβλιάριο υγείας.

Ακριβως αυτο, η ταυτοτητα χρησιμοποιειται απλα για την ταυτοποιηση προσωπου - ονοματος. Δεν ειναι σημειωμενη στους καταλογους. Αρα δεν σε απασχολει ακομα και αν την αλλαξες την προηγουμενη μερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο αν άλλαξες ταυτότητα. Εγώ παρέλαβα την δικιά μου μια μέρα πριν τις δημοτικές εκλογές  και ψήφισα κανονικότατα....Φυσικά εννοείται ότι η ταυτότητα έγινε αξιοθέατο.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yiankap είπε

Δεν παίζει ρόλο αν άλλαξες ταυτότητα. Εγώ παρέλαβα την δικιά μου μια μέρα πριν τις δημοτικές εκλογές  και ψήφισα κανονικότατα....Φυσικά εννοείται ότι η ταυτότητα έγινε αξιοθέατο.........

ελα πες την αληθεια...για αυτο πηγες να ψηφισεις :P :lol:

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα, δεν το έκανα για αυτό . Έπρεπε να ψηφίσω...Έβαζε υποψήφια η πεθερά....Αν δεν πήγαινα θα είχα πεθερομουρμούρα, γυναικομουρμούρα και κάθε είδος μουρμούρας που υπάρχει.....

Επεξ/σία από yiankap
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spysif είπε

Αν κάποιος αλλάξει ταυτότητα, γνωρίζει κάποιος αν οι εκλογικοί κατάλογοι θα είναι ενημερωμένοι με τον νέο αριθμό;  Ή θα αντιμετωπίσει "θέμα" αν κάποιος πάει να ψηφίσει με νέα ταυτότητα και ο αριθμός της στους καταλόγους δεν έχει αλλάξει;

Δηλαδή όλοι αυτοί που έτρεχαν την ημέρα των εκλογών να βγάλουν ταυτότητα γιατι την έχασαν κλπ είχαν πρόβλημα στο να ψηφίσουν;Οι εκλογικοί κατάλογοι δεν γράφουν αριθμό ταυτότητας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...